חיפוש

dsdsdsd
TASS: דלקת שעלולה להופיע אחרי ניתוח קטרקט

TASS: דלקת שעלולה להופיע אחרי ניתוח קטרקט

דלקת מסוג TASS מופיעה ברוב המקרים זמן קצר לאחר הניתוח. הדלקת מתאפיינת בכאב קל ובטשטוש ראייה בולט

ד"ר חיים לוי, פרופ' טובה ליפשיץ, ד"ר נעם ינקולוביץ

שיעור ההצלחה של ניתוח להסרת קטרקט עם השתלת עדשה תוך עינית הוא גבוה ומדובר בניתוח בטוח יחסית לניתוחים אחרים. עם זאת, תגובה דלקתית לאחר ניתוח קטרקט יכולה להתרחש בעקבות הטראומה הניתוחית. דלקת כזאת יכולה להיגרם משאריות חומר העדשה, מזיהום חיידקי ומחומרים סטריליים רעלניים (Toxic).

החל משנות ה־80, אנו עדים לדיווחים חוזרים על הופעת תגובה דלקתית בולטת לא זיהומית לאחר ניתוח קטרקט. ב־1992 הדלקת קיבלה שם: Toxic Anterior Segment Syndrome או בקיצור - TASS.

מהם סימני הדלקת?

דלקת מסוג TASS מופיעה ברוב המקרים זמן קצר לאחר הניתוח (אך לא תמיד) - תוך 12 עד 48 שעות. הדלקת מתאפיינת בכאב קל ובטשטוש ראייה בולט. בבדיקת העין ניתן לראות סימני דלקת בחלק העין הקדמי עם נוכחות סיבי פיברין אופייניים במהלכם בלשכה הקדמית (החלל הקדמי בגלגל העין, בין הקרנית לקשתית), עם סימני בצקת בקרנית. התרביות מהעין הן עקרות והודות לטיפול בסטרואידים חל שיפור ניכר.

כיצד מאבחנים דלקת מסוג TASS?

חשוב להבדיל בין דלקת מסוג TASS לבין דלקת זיהומית לאחר ניתוח קטרקט - Infectious Endophthalmitis.  ההבחנה בין TASS לבין זיהום של תוך גלגל העין (Endophthalmitis) היא מאוד חשובה, ולכן אם יש ספק לגבי האבחנה, מתייחסים למקרה כאל דלקת זיהומית.

בניגוד ל- TASS, ההופעה הקלינית של אנדופטלמיטיס היא לרוב מאוחרת יותר, מלווה בדרך כלל בכאב משמעותי בעין, בירידה בראייה ובתגובה דלקתית משמעותית בחלק האחורי של העין, בחלל הזגוגית. 

מהן הסיבות להופעת תסמונת TASS?

הגורם לדלקת אינו ברור. עד כה זוהו ותוארו כמה גורמים לדלקת. בין הגורמים הללו: שאריות חומרי סטריליזציה וליטוש של העדשה, תרופות עיניות בריכוז או שימוש שאינו נכון, חומרים משמרים, חומרי חיטוי, טלק מהכפפות שבשימוש בחדר ניתוח ואנדוטוקסין. עם זאת, ברוב המקרים לא ניתן לאבחן גורם ברור כאחראי להופעת הדלקת.

האם מדובר בתופעה נפוצה?

התפרצויות מקרי הדלקת מסוג TASS הן לא שכיחות, אך ישנם לא מעט דיווחים על מקרים כאלה בספרות הרפואית.

כיצד מטפלים בדלקת מסוג TASS?

המרכיב החשוב ביותר בטיפול בדלקת מסוג TASS הוא מניעה. כאשר  הגורם המחולל מוצא את דרכו ללשכה הקדמית (החלל הקדמי בגלגל העין, בין הקרנית לקשתית), הנזק הטוקסי מתחיל להתרחש ולרופא המטפל לא נותר אלא לנסות ולדכא את התגובה הדלקתית. לכן, ברגע שנשללה סיבה זיהומית לדלקת, מתחילים בטיפול אנטי דלקתי בטיפות סטרואידים בתדירות גבוהה. בדרך כלל הטיפול ניתן במסגרת אמבולטורית ולרוב אין צורך באשפוז.

למניעת הדלקת מסוג TASS ישנה גם חשיבות רבה לכך שכל הצוות המעורב בהליך הניתוח (כולל אחיות, טכנאים ורוקחים) יהיה מודע לפרוטוקולים המדויקים לחיטוי המכשור הניתוחי שניתן לשימוש חוזר.

ד"ר נעם ינקולוביץ, ד"ר חיים לוי ופרופ' טובה ליפשיץ הם רופאים במחלקת עיניים במרכז הרפואי האוניברסיטאי סורוקה, מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש