חיפוש

dsdsdsd
אובאיטיס אמצעית

אובאיטיס אמצעית

אובאיטיס היא קבוצת מחלות הנחלקת לשלוש קבוצות עיקריות ומתבטאת בדלקות תוך־עיניות. ב־15% מהמקרים מדובר באוביאיטיס אמצעית. חלק ב'

ד"ר מיכל קרמר

ד"ר מיכל קרמר

​​​​אובאיטיס אמצעית היא מחלה נדירה יחסית - 15% ממקרי האובאיטיס בכלל. צורת מחלה זו פוגעת בחלקי העין האמצעיים: באזור השטוח של גוף העטרה ובאזור הרשתית ההיקפית. הדלקת מתאפיינת בתגובה דלקתית בהיקף הרשתית והיא נראית כצברים של פתיתי שלג. 

קיימת גם תגובה דלקתית משנית בנוזל הזגוגית (ויטריאיטיס), המתבטאת בנוכחות תאי דלקת ועכירויות בנוזל השקוף. רבים מתלוננים על הופעת "עננים" מול העיניים, ללא כאבים, וברוב המקרים ללא ירידה חדה בראייה. אם קיימת ירידה בראייה, היא נובעת לרוב משינויים ברשתית כמו בצקת במרכז הראייה (מקולה). בילדים יכולה המחלה להופיע בשילוב עם אובאיטיס קדמית ולהתבטא גם בעין אדומה וכואבת.​

כמה זמן נמשכת המחלה?

המחלה הזאת מתאפיינת במהלך כרוני ממושך, לעיתים במשך שנים. ​

איך מטפלים באוביאטיס אמצעית?

הדלקת לעיתים קשה לטיפול. במקרים קלים, שבהם אין ירידה בראייה, אפשר להסתפק במעקב אצל רופא העיניים, ללא טיפול. בשאר המקרים, כאשר יש ירידה בראייה, הטיפול ניתן באמצעות נוגדי דלקת, בדרך כלל סטרואידים, בזריקות סביב גלגל העין, ולפי הצורך גם בכדורים. אם מזהים עכירות ניכרת בנוזל הזגוגית, יש מקום לשקול התערבות כירורגית לסילוק העכירויות בניתוח הקרוי ויטרקטומיה.​

האם יש מחלות נלוות?

ברוב המקרים 90%-85% - המחלה פוגעת בעין בלבד, אבל במיעוט מהמקרים מתלוות לה מחלות כלליות שונות כמו: סרקואידוזיס (מחלה דלקתית הפוגעת בעיקר בריאות), שחפת, עגבת וטרשת נפוצה.​

אילו דלקות דומות פוגעות בתוך העין?

יש מחלות דלקתיות כלליות, שסיבתן היא הפרעה במערכת החיסון (אוטואימונית). המחלות האלה תוקפות גם את העיניים, והפגיעה העיקרית היא דלקת בכלי הדם ברשתית ובדמית (וסקוליטיס): 

מחלת בכצ'ט - אופיינית לאזור אגן הים התיכון והמזרח הרחוק. מתאפיינת בדלקת בכל חלקי העין (קדמי ואחורי), עם דגש על פגיעה דלקתית בכלי הדם, הגורמת לנזק חסימתי. מדובר במחלה כרונית עם התקפים, והיא דורשת טיפול ממושך בסטרואידים ובתרופות ציטוטוקסיות נוגדות דלקת.

מחלת סרקואידוזיס - גורמת לדלקת אמצעית, אך יכולה להתבטא בכל חלקי העין ופגיעתה בחלק האחורי של העין מאופיינת בצברי תאים דלקתיים (גרנולומות) ברשתית ובדמית, ובדלקת סביב הוורידים ברשתית. 

זאבת אדמנתית מערכתית (SLE) - מחלה רב מערכתית הפוגעת בכלי הדם ברשתית ובדמית. מידת הנזק היא בהתאם לכלי הדם המעורבים. ​

גידול מסוג לימפומה שמקורו בעין או במוח - יכול לחקות אוביאיטיס, בעיקר באנשים מבוגרים בני 60 פלוס. בהעדר תגובה לטיפולים נוגדי דלקת או תלות בטיפול, יש צורך לקחת דגימות זגוגית כדי לשלול מחלה זו. לעתים יש צורך בדגימות חוזרות עקב הקושי באבחנה.

מהם הסיבוכים האופייניים למחלות האובאיטיס? 

קטרקט - מתפתח בדרך כלל בחולים עם מחלה כרונית ממושכת או בריבוי התקפים, כתוצאה מהמחלה וכתוצאה מהטיפול הממושך בסטרואידים.ניתן לשקול ניתוח כאשר הקטרקט הוא הגורם העיקרי לירידה בחדות הראייה, ובהעדר פעילות דלקתית במשך מספר חדשים. הניתוח דורש הכנה בתרופות נוגדות דלקת לפני, ובתקופה הראשונית לאחר הניתוח. הניתוח בחולים אלה מורכב יותר, אך יש סיכוי סביר מאוד לשיפור בחדות הראייה. 

גלאוקומה - עליית לחץ תוך עיני יכולה להיגרם בזמן הדלקת החריפה, בנוכחות תגובה דלקתית קדמית סוערת, דבר השכיח יותר בדלקת על רקע זיהומי. חסימה כרונית לניקוז הנוזל התוך עיני נובעת מחסימה מיכנית של זווית הניקוז. תיתכן גם עליית לחץ משנית לטיפול ממושך בסטרואידים (מקומי או סיסטמי). גלאוקומה על רקע אובאיטיס קשה יותר לטיפול, הן בטיפול תרופתי והן בניתוח. 

בצקת במרכז הראייה - סיבוך זה גורם לירידה בראייה ומופיע גם כשהדלקת אינה פוגעת ישירות ברשתית. ניתן לטפל במצב בסטרואידים ובנוגדי דלקת לא סטרואידיים, ובמקרים קשים גם בניתוח מיוחד.

עכירויות כרוניות בזגוגית - יכולות לגרום הפרעה משמעותית בראייה, דבר המצריך לעיתים ניתוח ויטרקטומיה לסילוקן. לניתוח יש גם חשיבות אבחנתית ולא רק חשיבות טיפולית.

דלקות תוך־עיניות הן קבוצת מחלות בעלות טווח רחב מבחינת הסיבות, החומרה, המהלך, מעורבות מחלות גופניות כלליות והטיפולים. יש צורך לנסות ולהגיע לאבחנה ככל שניתן, ובהתאם לכך להתאים את הטיפולים, וזאת לשם שמירה על הראייה ולהפחתת התופעות הדלקתיות.

ד"ר מיכל קרמר היא אחראית מרפאת אובאיטיס, רופאה בכירה ומנתחת במחלקת העיניים במרכז הרפואי רבין,​ מקבוצת שירותי בריאות כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש