חיפוש

dsdsdsd
כדורים פורחים

מה הקשר בין אין אונות לערמונית מוגדלת?

משרד הבריאות אישר שימוש בתרופה סיאליס (לטיפול באין אונות) גם לטיפול בהגדלה שפירה של הערמונית. מה זה אומר, מה הקשר בין התופעות, וכל מה שצריך לדעת על סיאליס. מדריך

ד"ר אריה גולדשמיד

ד"ר אריה גולדשמיד

התרופה סיאליס, לטיפול באין אונות, יעילה גם לטיפול בהגדלה שפירה של הערמונית (פרוסטטה) - מצב רפואי שמוכר לרוב הגברים מעל גיל 50.

משרד הבריאות אישר לאחרונה להשתמש בתרופה גם לטיפול בהגדלה של הערמונית, בעקבות אישור של מינהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA).

מהי הגדלה שפירה של הערמונית?

ערמונית היא בלוטה שנמצאת בצוואר שלפוחית השתן. הגדלתה נובעת משינויים הורמונליים, וגורמת ללחץ על צינור השופכה המוביל את השתן. 

לחץ זה גורם להפרעות שונות - תכיפות במתן שתן (בעיקר בלילה), תחושה של חוסר התרוקנות שלפוחית השתן, זרם שתן חלש, כאבים בזמן מתן שתן ורצף שתן קטוע. התופעה עלולה להחמיר עד כדי אצירת שתן. במצבים חמורים אין ברירה אלא להשתמש בקטטר.

הפרעות אלה במתן שתן גורמות לא רק לסבל, לכאבים ולאי נוחות, אלא אף מגבירות את הסיכון לזיהומים בדרכי השתן ולפגיעה בכליות.

מה הטיפול התרופתי בתופעה?

הטיפול התרופתי המקובל להגדלה שפירה של הערמונית נעשה על ידי תרופות הגורמות להרפיית השרירים סביב השופכה, כמו אומניק או קסטרל, וכן על ידי תרופות המעכבות את האנזים 5 אלפא רדוקטא (שמשנה את ההורמון הגברי טסטוסטרון) כמו אבודרט או פרווקיור .

3 מחקרים, תוצאה 1

ההחלטה לאפשר שימוש בסיאליס למקרים של ערמונית מוגדלת התקבלה לאחר שלושה מחקרים שבדקו את היעילות והבטיחות של התרופה בקרב כ־2,000 גברים.

שניים מתוך שלושת המחקרים נעשו בקרב גברים שסבלו מהגדלה שפירה של הערמונית, ומחקר אחד עסק בגברים שסבלו גם מהפרעה בזיקפה וגם מהגדלה שפירה של הערמונית.

המחקר האחרון גילה שנטילת 5 מ"ג סיאליס מדי יום משפרת באופן משמעותי את התפקוד המיני וגם את תסמיני ההגדלה של הערמונית.

איך סיאליס משפיעה על הערמונית שלי?

ההערכה היא שמנגנון הפעולה של סיאליס משפיע באופן דומה גם על איבר המין וגם על דרכי השתן. סיאליס גורמת להרפיה של שריר חלק המשפיע על הזיקפה, כאשר קולטנים דומים נמצאים גם בערמונית וגם במוצא כיס השתן. עובדה זו גורמת להרחבת דרכי השתן ומקל את הזרימה, הנבלמת כאמור על ידי הערמונית המוגדלת הלוחצת על צינור השופכה.​

התרופות האחרות המשווקות לאין אונות (כמו ויאגרה) - שיש להן אותו מנגנון פעולה - טרם אושרו על ידי רשויות הבריאות לטיפול בערמונית מוגדלת.

יש לתרופה תופעות לוואי?

כן. כיוון שהתרופה סיאליס מרחיבה את כלי הדם, היא גורמת לגודש באף עד כדי בעיות נשימה, כאבי ראש וירידת לחץ דם. 

לחולי לב שנוטלים תרופות מקבוצת הניטרטים אסור ליטול את התרופה, בשל חשש מירידה פתאומית של לחץ הדם.

האם סיאליס בסל התרופות?

לא. היום מוצעות מספר תרופות לטיפול בהגדלת הערמונית בעלות נמוכה, אבל סיאליס לא צפויה להיכלל בקרוב בסל התרופות. לכן, מחיר הטיפול בסיאליס לערמונית יכול להגיע למאות שקלים בחודש.

ד"ר אריה גולדשמיד הוא לשעבר מנהל מחלקת פרמקולוגיה בקבוצת כללית 

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש