חיפוש

dsdsdsd
הקשר בין גלולות למניעת הריון וסרטן הערמונית

הקשר בין גלולות למניעת הריון וסרטן הערמונית

השערה: האסטרוגן שמצוי בגלולות מופרש בשתן ומגיע לביוב. מי הביוב ממוחזרים להשקיה והאסטרוגן חודר לשרשרת המזון. ומי אוכל אותה? הגברים, כיוון שההורמון הנשי פוגע בבלוטה הגברית

ד"ר אריה גולדשמיד

ד"ר אריה גולדשמיד

הנשים נוטלות גלולות, והגברים מסתכנים בסרטן הערמונית - כך עולה ממחקר שפורסם בנובמבר 2011. על פי המחקר שפורסם בכתב העת BMJ Open, ככל שעולה השימוש בגלולות למניעת הריון, כך גם עולה השכיחות של סרטן הערמונית.

ממתי לנשים יש ערמונית? ממתי גברים נוטלים גלולות?

גלולות למניעת הריון מכילות כמות קטנה של אסטרוגן. את הגלולות לוקחות נשים, וחלק מהאסטרוגן הן מפרישות בשתן. מאחר שמי הביוב ממוחזרים להשקיה, הרי האסטרוגן שמפרישות הנשים מגיע בסופו של דבר לצמחים ולבעלי החיים שאוכלים אותם. בקיצור, האסטרוגן חודר לשרשרת המזון ומגיע בסופו של דבר גם לגברים. מאחר שמיליוני נשים נוטלות גלולות למניעת הריון זה שנים רבות, הרי כמות האסטרוגן שמגיעה בסופו של דבר למזון ולמים שלנו היא משמעותית. 

החוקרים התבססו במסקנותיהם על נתונים שנאספו ממאגר Intemational Agency for Research on Cancer להערכת שיעורי סרטן ערמונית ב־2007. כדי לקבוע את שיעור הנשים שנטלו גלולות למניעת הריון או השתמשו באמצעים אחרים למניעת הריון הסתמכו החוקרים על נתונים שקיבלו מהאו"ם: 2007 United Nations World Contraceptive Use.​​

בהמשך הם בחנו את הנתונים ב־87 מדינות ובדקו את המתאם בין שיעור הנוטלות גלולות למניעת הריון לבין מספר המקרים החדשים של סרטן ערמונית ומספר מקרי התמותה עקב המחלה הממארת בכל מדינה.

החוקרים גילו כי קיים מתאם בין נטילת גלולות למניעת הריון לבין עלייה משמעותית בשיעורי סרטן הערמונית (p<0.05) ומקרי תמותה עקב סרטן הערמונית (p<0.05). עם זאת, לא נמצא קשר בין שימוש באמצעי מניעה אחרים לבין הסיכון לחלות בסרטן הערמונית.

החוקרים לא מצאו קשר בין העושר של המדינות לבין הסיכון ללקות בסרטן הערמונית או למות מהמחלה הזאת. עם זאת ייתכן שקיים קשר כזה, שכן ככל שהמדינה עשירה יותר, כך נערכות בה יותר בדיקות סקר לגילוי סרטן הערמונית. מובן שככל שעושים יותר בדיקות, כך מאובחנים יותר מקרים של סרטן הערמונית.

האם כדאי להפסיק להשתמש בגלולות?

ממש לא! החוקרים מדגישים שמדובר בממצאים תצפיתיים, שאינם מעידים על קשר סיבה־תוצאה בין גלולות למניעת הריון לבין סרטן הערמונית. לכן אין מקום להמליץ על הפסקת השימוש בגלולות למניעת הריון. המשמעות היחידה של המחקר היא כי יש לזכור את השפעתם המזיקה האפשרית של טיפולים המכילים אסטרוגנים.

ד"ר אריה גולדשמיד היה בעבר מנהל מחלקת פרמקולוגיה בקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש