חיפוש

dsdsdsd
תינוק ישן על רקע כוכבים

לילות לבנים

תינוקות וילדים שמתעוררים בלילה - בגלל רעב, חרדות, או סיוטים - מדירים שינה מעיני הוריהם, שמגיעים בבוקר לעבודה עייפים ומרוטים. מי אשם? בדרך כלל ההורים עצמם

סרג

ד"ר סרג' גרדשטיין

מה מציק להורים צעירים ועל מה הם מרבים לשאול בפורמים באינטרנט? תהיות בענייני אוכל ותזונה, צועדות בראש הטבלה, אבל מיד אחריהן שמור מקום של כבוד לסוגיות בשעות השינה והערנות של הרך הנולד, במיוחד אם אלה האחרונות גולשות אל תוך הלילה, כשההורים רוצים להתחפר עמוק מתחת לשמיכה.

תינוק שנולד במשקל נמוך ועם קיבה קטנה, מתעורר לעתים קרובות בלילה כדי לאכול. אם הוריו צריכים לקום מוקדם בבוקר, כדי להגיע בזמן למשרד עורכי הדין ולחברת ההיי טק, תינוק כזה עלול לעורר אצל ההורים מצוקת שינה. אולם הוא לא אשם ושום דבר לא בעייתי או חולני אצלו, כפי שהוריו עלולים לחשוש. רופאי ילדים פוגשים במשך השנה עשרות הורים מותשים ומיואשים, אשר מתארים מצב שהורים אחרים דווקא היו מתקנאים בו. בחלק לא מעט מהמקרים, הבעיה היא דווקא אצל ההורים, שזקוקים ליותר שעות שינה מהורים אחרים.

מי קם יותר - אני או בעלי?

לעתים קרובות, תחושת המצוקה נובעת מחוסר השוויון בין האם לאב ביקיצות הלילה. תחת התירוץ ש``התינוק צריך לינוק``, האם היא זו שצריכה לשאת בעיקר הנטל בלילה. זה נפלא אם כולם מרוצים מהמצב, אולם אם האם קורסת מעייפות, כיוון שהיא צריכה גם ללכת לעבודה בבוקר או סתם מכיוון שהיא אחרי לידה מתישה, אפשר לשאוב חלב לבקבוק או בקבוקים ולרתום את בן הזוג למשימת ההאכלה בלילה. לפרטים נוספים, היכנסו לכתבה גם אבא יכול להניק.

חשוב להפנים: לכל תינוק יש צרכים טבעיים משלו, ובגיל הרך הוא אינו ער דיו לעובדה שהבוס של אבא ואמא לא סובל איחורים. כשתינוק נולד, צריך לדעת לקחת פסק זמן, לנשום עמוק ולא להתייחס אליו כמו רובוט קטן שצריך להתאים לספר ההפעלה. הורים טריים מתקשים לעתים להאמין שהיצור הקטן שהגיח לעולמם מבלה את רוב זמנו בשינה. הוא אף יכול לישון 23 שעות ביממה, כשאת שעת הערנות שלו הוא מקדיש ליניקה.

כמה שעות התינוק יכול לישון?

בגיל חודש - 19 עד 20 שעות ביממה.
בגיל ארבעה חודשים - 16 עד 18 שעות ביממה.
בגיל שמונה חודשים - 15 עד 16 שעות ביממה.
בגיל שנה - 13 עד 15 שעות ביממה.
בגיל שלוש - 11 שעות ביממה.
בימים הראשונים השינה לא בהכרח סדירה אצל התינוק, אך די מהר מחזור השינה שלו הופך להיות סדיר. עד גיל שלושה חודשים, היקיצות הן בעיקר בתגובה לרעב, אך בהמשך מעירים אותו גירויים אחרים כולל חלומות , פחדים ומצוקות נפשיות שונות ומשונות. לכן, צריך לנסות לזהות את צרכיו ולא בהכרח לדחוף לו לפה שד או בקבוק.

​מה הקשר בין הפרעות שינה לרפואה משלימה?

הילד לא נרדם? התינוק מתעורר בלילה? טיפולי רפואה משלימה ודיקור סיני בפרט יכולים להסדיר את הבעיה ולאפשר לכולם לחזור ולישון כמו "תינוק". רוצים ללמוד עוד?

התינוק שלנו נרדם לאט - מה לעשות?

עד גיל שלושה וארבעה חודשים התינוק נרדם די מהר, כשהוא עייף ומרוצה מארוחה טובה. בהמשך הוא משנה את הרגליו, ויש הורים שפשוט לא עומדים בזה. הם רואים שעוברות 20 דקות עד שעה מהרגע שהילד במיטה ועד שהוא נרדם, ואף על פי שזה נורמלי לחלוטין, הם משוכנעים שמדובר במחלה.

התינוק הוא כבר לא עציץ ישנוני, הוא מודע לסביבתו ולאיומים (הדמיוניים לעתים) שבסביבה. הוא גם מבין שהאמא הטובה שעונה לכל צרכיו עלולה להיעלם. אולי אף לצמיתות - הוא חושש. זה הזמן שלו לעמוד על המשמר ולדאוג לקרב אליו את אמו החמקמקה. הירדמות, מבחינתו, היא אובדן שליטה.

אגב, אם הקשר בין ההורים לתינוק אינו יציב וחם מספיק ואם ההורים נותנים לתינוק סיבות להיות בחרדה, בעיות ההרדמות והשינה יהיו קשות יותר.

הילד שלי מחפש תירוצים כדי לא להיכנס למיטה. מה לעשות?
ילדים מסרבים להירדם בעיקר בין גיל שמונה חודשים ועד גיל שלוש. לקשיים הללו עשויות להתלוות שלל בקשות: עוד נשיקה אחת ודי``, ``עוד סיפור``, אני רוצה לשתות`` וכו`. במקרים חריגים, חשוב לשמור על גבולות ואסרטיביות כלפי הילד , אך ברוח טובה, ללא כעסים מיותרים ולכבד את הצורך של הילד בטקסים לפני השינה. צריך גם לבחור שעה קבועה וסבירה לשינה, וזו לא חייבת להיות דווקא השעה שנוחה להורים.

האם יש לתינוקות סיוטים?

סיוטים וביעותי לילה בדרך כלל לא מופיעים אצל תינוקת קטנים, אלא אצל ילדים יותר גדולים. סיוטים מופיעים לרוב אחרי גיל שלוש - הילד מתעורר בחרדה, אך מזהה את הסביבה ולכן גם את הסובבים אותו שיכולים להרגיעו. אם הילד סובל לעתים קרובות מסיוטים, כדאי לנסות לבדוק מה המקור לחרדה שלו - בהוויה המשפחתית או מחוצה לה.
ביעותי לילה מופיעים בגיל צעיר יותר. מדובר בפאניקה שהילד מתעורר בעקבותיה בדרך כלל במחצית הראשונה של הלילה. כשההורים ניגשים אליו, הוא אינו מזהה אותם ולכן לא ניתן להרגיע אותו. הילד בוהה ושעיניו פקוחות לרווחה אל מול מחזות מזעזעים. הוא אינו מתקשר ולא ניתן להבין מה קורה לו. אין טעם לנסות לנחם אותו וכל מה שנותר לעשות הוא לחבקו בעדינות עד יעבור זעם.

לרוב האירוע נמשך כמה דקות וחולף בפתאומיות, כשהילד נרדם בחזרה. בבוקר הוא בכלל לא יזכור מה עבר עליו.

הפרעת שינה נוספת קרויה סומנמבוליזם: הליכה תוך כדי שינה. בדרך כלל התופעה היא בקרב בנים, החל מגיל ארבע ועד גיל ,14, ועל פי רוב מדובר במאפיין משפחתי. האירוע יכול להימשך כמה דקות עד חצי שעה. יש כמובן פולקלור עשיר סביב התופעה הזו, אך לרוב לא מתבצעות בעת האירוע פעולות מורכבות. יש להבדיל מצב לא מודע זה ממצבים בהם ילד חרד קם כדי להגיע לחדר הוריו, גם אם נראה כאילו הוא עושה זאת מתוך שינה. יש גם מקרים של הליכה בשינה שהיא מבויימת.

ילדים מסויימים סובלים מתחושות ויזואליות מוזרות כמו עיוות של המרחב או של עצמים מסוימים בחדר. אחרים יכולים לשמוע קולות ולהיכנס לחרדה. זוהי תופעה נוירולוגית ללא השפעות לטווח ארוך, אך חשוב לזהות אותה. הפרעות נוירולוגיות משמעותיות יכולות לגרום להפרעות שינה שונות ומשונות, אך רובן תפקודיות, כלומר התנהגותיות וקשורות לטמפרמנט של הילד, לסביבתו ולאינטראקציה ביניהם.

הילד שלי מתעורר כל לילה ובא אלינו למיטה. מה לעשות?

יקיצות לילה יכולות להופיע בכל גיל, אך הן שכיחות במיוחד אצל הילוד ובין גיל שנתיים לשש שנים. אם מדובר ביקיצות שקשורות לרעב אצל הילוד ואם מדובר בתכיפות יקיצות סבירה, אין מקום לבירור או התערבות. אם התופעה חריגה בתכיפותה, כדאי לנסות לאתר בעיות בתפקוד המשפחתי או אירועים, אשר עשויים לעורר חרדות אצל הילד, כמו לידת תינוק חדש.

הורים אשר מטפחים את הסימביוזה בינם לבין התינוק, כשאינם נותנים סיכוי לילד להרגיש שהוא נבדל מהם, יכולים לצפות לבעיות בלילה. ילד שכל בקשה או צורך שלו נענים באותו רגע על ידי מישהו חיצוני, לא יכול ללמוד להרגיע את עצמו וימצא את עצמו בלילה בוכה וצורח עד שהעזרה החיצונית תגיע. וישנה גם הקיצוניות השנייה: הורים מרוחקים עלולים לגרום לילד לנצל את הלילה על מנת לנסות לזכות במה שאינו יכול לקבל בשעות היום.

לכן, כרגיל, יש לחפש את שביל זהב. כולם, בדרך כלל, צריכים להפנים כי הפרעת השינה של הילד היא למעשה הפרעת שינה של ההורים, אשר מנהלים סגנון חיים בלתי פיזיולוגי ומצפים שהתינוק יבין אותם. אם יש הפרעת שינה אמיתית אצל התינוק ולא זיהו מחלה נוירולוגית , צריך לחפש את הסיבות בהפרעה תפקודית במשפחה או באירוע חד, שיכול היה לגרום לילד חרדות.

ד"ר סרג' גרדשטיין הוא רופא ילדים ומומחה לזיהומים במרכז הרפואי קפלן מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש