חיפוש

dsdsdsd
שלושה ילדים רצים עם תיקי גב

תרמיל גב: החוליה החלשה בדרך לבית הספר

כמה קילוגרמים יכול התלמיד לשאת בתרמיל? מי צריך "תרמילים אורתופדיים" ו"כיסאות ארגונומיים"? מהם הכללים לישיבה נכונה כשמכינים שיעורים ואיך בוחרים נעליים? טיפים לשנת הלימודים

ד"ר אבי פנסקי

ד"ר אבי פנסקי

​כאבי הגב הם מגפה אמיתית ועל־פי הערכות שונות כ־70 אחוזים מהאוכלוסייה יסבלו מכאבים בגב בשלב זה או אחר בחייהם. כאבי גב הם גם אחת הסיבות העיקריות להיעדרות מהעבודה.

תחשבו היטב על הנתונים האלה, כאשר הילד שלכם הולך בבוקר לבית הספר, כיוון שכבר בגיל צעיר, כשהוא נושא על גבו ילקוט או תרמיל  כבד, הוא עלול לייצר לעצמו בעיות גב בעתיד.

האם התרמילים עלולים לגרום נזק לעמוד השדרה?

תלמידים שנושאים ילקוטים כבדים על גבם חשופים יותר לכאבי גב. לכן חשוב שההורים יקפידו שמשקלו של התרמיל או הילקוט לא יעלה על יותר מעשרה אחוזים ממשקל הילד.

האם כדאי לקנות לילד תרמיל אורתופדי?

לא נמצאה חשיבות מיוחדת לסוג התרמיל הנישא ולכינויים כמו "תיק אורתופדי" אין שום כיסוי ובסיס. עדיף לקנות ארוניות לבית הספר על מנת להשאיר שם את הציוד, מאשר לרכוש תרמילים יקרים בהם ישא התלמיד ציוד במשקל כבד.

איך בוחרים תרמיל מתאים?

כשבוחרים ילקוט או תרמיל, חשוב להקפיד שלא יהיו בליטות בחלק הבא במגע עם גבו של הילד ושהספרים הנישאים לא ילחצו על נקודה אחת בגב. כדאי מאוד גם שהרצועות יהיו מרופדות.

אפשר לקבל קצת טיפים לנעליים?

ההורים צריכים לבדוק את שלמותה של הנעל באופן סדיר ותכוף. לא אחת בדקתי ילדים שהלכו בנעליים בלויות שעלולות לגרום להם נזק.  גם הנעל היקרה ביותר, שנושאת תו של מותג מבוקש ויוקרתי, מתבלה. נעל שמתבלה יש לזרוק, אין להעביר נעל ישנה לילד אחר וכמובן אין לשמור אותה לספורט או טיולים.

בדקו את שלמות הסוליה, ודאו שאינה שחוקה, בדקו את החלק הפנימי של הנעל וודאו שהרפידה הפנימית שלמה וחלקה. הסתכלו על החלק החיצוני של הנעל ובדקו שאינו שבור, סדוק או קרוע.

הדגישו בפני הילדים לילדים שאסור לבצע פעילויות ספורט בכפכפים או סנדלים.

איפה קונים כיסא מתאים להכנת שיעורים בבית?

ממש אין צורך לקנות את  הכיסא היקר ביותר, המתהדר בכינויים שונים כמו "ארגונומי", או "אורתופדי". לרוב הילדים גב בריא, ולכן כיסא רגיל מעץ מתאים להם בהחלט.

על מה בכל זאת צריך להקפיד עם הקטנים?

חשוב מאוד שההורים יקפידו על צורת ישיבה נכונה:  גב זקוף, הישבן כולו על המושב, כפות הרגליים על הרצפה או על תמיכה בחלקו התחתון של הכסא. בזמן כתיבה או הקלדה, הילד צריך להיות זקוף ולא מרוח על השולחן. אל תתנו להם גם לשבת זמן ממושך ותעודדו אותם להתנתק מהמחשב או מהטלוויזיה לטובת פעילות גופנית.

​ומה עם טיפולים אלטרנטיביים?

רפואה משלימה יכולה לסייע בהתמודדות עם מחלות ובעיות שונות בקרב ילדים, בעזרת טיפולים יעילים, בטוחים, ללא תופעות לוואי ולא פולשניים, ולכן מתאימים להם מאוד. לקריאה נוספת

ד"ר אבי פנסקי הוא רופא מומחה לאורתופדיה במרכז הרפואי קפלן, מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש