חיפוש

dsdsdsd
ילד בתחפושת של גיבור על מכניס מזרק לתוך נגיף קורונה

חיסוני קורונה לילדים ולבני נוער: מדריך להורים

ניתן לחסן גם מחלימים מגיל 5 - קבעו תור עכשיו. מדוע חשוב לחסן גם ילדים? עד כמה יעיל החיסון לילדים? מהן תופעות הלוואי האפשריות? בתוך כמה זמן מהחיסון הילד מוגן? האם אפשר לקבל חיסונים אחרים יחד עם החיסון לקורונה?

ד"ר בת־שבע גוטסמן

ד"ר בת־שבע גוטסמן

קבעו עכשיו תור לחיסון - זה מה זה פשוט

1. עברו לעמוד זימון תורים ללא סיסמה

2. הזינו פרטי הזדהות

3. בחרו "חיסון קורונה"

אנחנו נמשיך להדריך אתכם משם...

למידע נוסף

יש הטוענים שקורונה אינה מחלת ילדים. מדוע חשוב לחסן אותם?

בניגוד למידע שמופץ בחלק מכלי התקשורת וברשתות החברתיות, לא מדובר במחלה נטולת סיכון לילדים.

נכון שילדים נמצאים בסיכון נמוך יותר למחלה קשה בעקבות הידבקות בקורונה בהשוואה למבוגרים, אבל הם עדיין עלולים לסבול מסיבוכי המחלה.

בישראל אושפזו עד אוקטובר 2021 כ־400 ילדים חולי קורונה שהיו במצב קשה עד קריטי, וכ־60% מהם היו ללא כל מחלות רקע. חישובים העלו שבישראל הסיכון לתחלואה קשה בקרב בני 5 עד 11 שנים הוא 1 לכל 3,000 ילדים מאומתים.

נוסף על תחלואה בשלב החריף קיימות גם תופעות לוואי ארוכות טווח כמו תסמונת פימס (pims). זוהי תסמונת משמעותית רב־מערכתית המחייבת אשפוז, ואשר רוב החולים בה הם ללא כל מחלת רקע. על פי הנתונים בישראל כ־50% מהילדים שלקו בתסמונת הזאת אושפזו בטיפול נמרץ, וכ־25% מהם נזקקו להנשמה.

סיבוך ארוך טווח נוסף הוא תסמונת הפוסט קורונה (Long Covid) שדיווחים עליה מגיעים מכל העולם. זוהי תסמונת שסובלים ממנה גם חודשים לאחר המחלה החריפה והיא כוללת עייפות, קוצר נשימה, שיעול, כאבים בחזה, כאבי ראש, סחרחורות, כאבי שרירים ומפרקים, נימול, רעד, נשירת שיער, קשיי שינה וחרדה.

על פי הערכות בארצות־הברית, תמותת ילדים מקורונה עולה בהרבה על התמותה מכל מחלת ילדים אחרת שניתנת למניעה באמצעות חיסון, ואשר ילדים מתחסנים נגדה באופן שגרתי.

מעבר לכך, חיסון ילדים יכול לעזור לנו להגן על בני משפחה אחרים שאינם יכולים לקבל את החיסון וכאלה שנמצאים בסיכון מוגבר לסבול מסיבוכי המחלה אם הם יידבקו.

ילדים מחוסנים גם יכולים להישאר במסגרת החינוכית שלהם בלי שיצטרכו להיכנס לבידוד. כך הם יכולים למנוע הן את הפגיעה בשגרת החיים שלהם ושל בני משפחותיהם והן את הנזקים הרגשיים, החברתיים והלימודיים הכרוכים בבידודים החוזרים ונשנים. 

בשורה התחתונה חשוב לזכור: היתרונות שבקבלת החיסון נגד קורונה עולים על הנזקים האפשריים ואלה שאינם ידועים.

מתחם חיסונים של כללית לילדים

עד כמה יעיל החיסון בקבוצת הגיל 5 עד 11?

בישיבה של ה־FDA שבה אושר החיסון של חברת פייזר לבני 5 שנים ויותר - ישיבה שהייתה פתוחה לציבור הרחב - הוצגו נתונים שלפיהם יעילות החיסון במניעת מחלה סימפטומטית הייתה 90.7% (בפני זן הדלתא, האלים יותר מכל הזנים הקודמים).

זוהי יעילות גבוהה מאוד - הרבה יותר מהיעילות של הרבה חיסוני שגרה הניתנים בגיל הילדות.

הנתונים התבססו על מחקר שכלל 1,518 בני 5 עד 11 שנים שחוסנו בחיסון, ואלה הושוו ל־750 מחוסנים בפלצבו באותם הגילים. המעקב אחרי המחוסנים והלא מחוסנים נמשך חודשיים לפחות (עד אחרי קבלת המנה השנייה).

בשלב מאוחר יותר הוכללו במחקר 2,250 ילדים נוספים בני 5 עד 12 שנים, אך המעקב אחריהם היה קצר יותר.

יש להדגיש שהאישור של ה־FDA תקף בשלב הזה רק לחיסון של פייזר. נכון להיום החיסונים של מודרנה ושל אסטרה זניקה מיועדים רק לבני 18 שנים ויותר.

החיסון לגיל 5 עד 11 יעיל גם נגד אומיקרון

מניתוח נתונים שנעשה על ידי צוות חוקרים ממשרד הבריאות ומגופים נוספים בישראל ופורסם ב־19 בינואר 2022 עולה: ילדים בגיל 5 עד 11 שחוסנו בשתי מנות בחודשיים הקודמים מוגנים פי 2 מהדבקה באומיקרון בהשוואה לילדים בקבוצת הגיל הזאת שלא חוסנו כלל.

במחקר של חברת פייזר - שבעקבותיו נתן ה־FDA אישור לחיסון מתבגרים, ושבמסגרתו חוסנו 2,200 בני נוער - נצפתה יעילות של 100% במניעת המחלה. תופעות הלוואי היו מועטות, לא משמעותיות וחלפו בתוך יום־יומיים.

מאז כבר קיבלו מיליוני בני נוער אמריקאים בני 12 עד 15 שתי מנות חיסון, והניסיון שנצבר מחזק את ממצאי המחקר הראשוני. כמו כן התברר שהחיסון יעיל נגד וריאנט דלתא (הווריאנט ההודי).

יש להדגיש כי אין כל מנגנון ביולוגי מוכר שבו החיסון יכול לפגוע בגדילה או בפוריות. לא נמצאה כל פגיעה בשליה, בתאי הזרע או בשחלות. אין כל מניעה לחסן בנות צעירות מגיל קבלת המחזור החודשי. קיים, למרבה הצער, מידע כוזב רב בנושא הזה.

כיום, אחרי מיליוני מנות חיסון, נמצא כי החיסון בטוח ויעיל גם במצבים כמו חסר ב־G6PD, צליאק ואלרגיות שונות.

האיגוד הישראלי לרפואת ילדים פירסם ב־1 ביולי 2021 מסמך, שבו הוא מדגיש כי חיסון בני הנוער (12 עד 15 שנים) חיוני כעת במיוחד בשל העלייה בשיעורי התחלואה בקרבם, בין היתר בווריאנט דלתא (הווריאנט ההודי) שהוא מידבק יותר ואלים יותר מהווריאנטים האחרים.

מטרת החיסון היא בראש ובראשונה להגן על בני הנוער מהידבקות - בין היתר בווריאנטים חדשים שהם אלימים יותר.

מחקר של כללית: יעילות של 93% במניעת מחלה

ב־20 באוקטובר 2021 התפרסם ב־The New England Journal of Medicine מחקר משותף של מכון כללית למחקר ואוניברסיטת הרווארד בנוגע ליעילות החיסון של פייזר בגיל 12 עד 18 נגד הווריאנט ההודי (דלתא).

מהממצאים עולה כי החיסון יעיל ב־90% במניעת הדבקה וב־93% במניעת מחלה עם תסמינים בבני נוער מחוסנים (החל משבוע לאחר קבלת המנה השנייה).

במחקר נסקרו נתונים של 94,354 אלף מחוסנים בגיל 12 עד 18 והם הושוו לנתונים של מספר זהה של בני נוער לא מחוסנים באותה קבוצת גיל ובעלי אותם המאפיינים.

עד כמה יעיל החיסון במניעת תסמונת פימס?

ממחקר של ה־CDC (המרכז בקרת מחלות ולמניעתן בארה"ב) עולה כי ילדים בגיל 12 עד 18 שקיבלו שתי מנות חיסון של פייזר היו מוגנים ב־91% מתחלואה בתסמונת פימס.

יעילות החיסון נגד אומיקרון

מניתוח נתונים שנעשה על ידי צוות חוקרים ממשרד הבריאות ומגופים נוספים בישראל עולה ופורסם ב־19 בינואר 2022 עולה: ילדים בגיל 5 עד 12 שחוסנו במנה שלישית בחודשיים הקודמים מוגנים פי 4 מהדבקה באומיקרון בהשוואה לילדים בקבוצת הגיל הזאת שלא חוסנו כלל.

גם כשהמרפאות סגורות: רופאי ילדים און־ליין
ככה פוגשים היום רופאיםאם ובת משוחחות עם רופאה בשיחת וידאו בלאפטופ

כמה זמן מרגע קבלת החיסון הילד שלי נהנה מהגנה?

מי שקיבל שתי מנות חיסון של פייזר נחשב מחוסן לאחר שחלפו 7 ימים ממועד קבלת המנה השנייה (לא כולל יום קבלת המנה).

כידוע, בחיסון של פייזר צריכה המנה השנייה להינתן 21 יום לפחות לאחר המנה הראשונה.

מהו המינון של תרכיב החיסון שניתן לילדים? 

תרכיב החיסון שניתן לבני 5 עד 11 שנים מכיל שליש מהכמות המיועדת לבני נוער ולמבוגרים בני 12 שנים ויותר.

האם מחסנים ילדים שהחלימו מקורונה?

ניתן לקבוע תור למחלימים מגיל 5, בהתאם להנחיות משרד הבריאות.

מהן תופעות הלוואי של החיסון לילדים?

מתוצאות המחקרים של פייזר לפני קבלת האישור לחיסון ילדים (גם מגיל 5 עד 11 וגם מגיל 12 עד 18) עולה כי תופעת הלוואי המקומית הנפוצה ביותר הייתה כאב באזור ההזרקה.

תופעות הלוואי הכלליות הנפוצות ביותר היו חולשה, כאבי ראש, כאבי שרירים וצמרמורות.

ככלל, תופעות הלוואי לחיסון היו קלות עד בינוניות. בדומה לחיסון במתבגרים ובמבוגרים, התגובות הופיעו בתוך יום עד יומיים לאחר החיסון והיו חזקות יותר אחרי המנה השנייה. התגובות לחיסון חלפו במהירות.

עוד מתוצאות המחקר על חיסון ילדים 5 עד 11

היה מקרה אחד בקבוצת המחוסנים ומקרה אחד בקבוצת הפלצבו של תופעות לוואי חמורות. את שני המקרים האלה בדק גורם בלתי תלוי, ובשני המקרים הוא הגיע למסקנה שאף לא אחד מהם היה קשור לזריקה שניתנה.

לא נצפו מקרים של דלקת בשריר הלב (מיוקרדיטיס) או במעטפת הלב (פריקרדיטיס).

נעשו חישובים בהסתמך על מודלים מתמטיים והסתברותיים, ונמצא כי הצפי לפגיעה בלב שמצריכה אשפוז בעקבות הידבקות בקורונה עולה על הצפי לפגיעה בלב בעקבות החיסון (גם בבנים לבד וגם בבנים ובבנות יחד).

חיסון קורונה ודלקת בשריר הלב ובמעטפת הלב - האם קיים קשר?

למידע נרחב בנוגע לדלקת בשריר הלב ודלקת במעטפת הלב והקשר לקורונה ולחיסונים נגד הנגיף.

באיזה אזור בגוף ניתן החיסון?

בשריר הדלתואיד (בזרוע). אם לא ניתן להזריק את התרכיב למקום זה, ניתן להזריק לירך.

האם הילד שלי יכול לקבל חיסונים אחרים יחד עם חיסון נגד קורונה?

ניתן לחסן בו־זמנית נגד קורונה ונגד מחלות אחרותכאשר נותנים יותר מתרכיב אחד בו־זמנית, יש לתת את התרכיבים במקומות הזרקה שונים.

ד"ר בת־שבע גוטסמן היא רופאה בכירה ביחידה למחלות זיהומיות בבית החולים מאיר מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש