חיפוש

dsdsdsd
ילדה בתוך עשן של מכשיר אדים קרים

מכשיר אדים קרים: מועיל אך מסוכן

משרד הבריאות הודיע לאחרונה כי השימוש במכשירי אדים קרים (אלה שנמצאים כמעט בכל חדר ילדים בימי החורף) עלול לגרום למחלת הלגיונרים. מהי מחלת הלגיונרים ואיך אפשר למנוע הידבקות? מדריך חורפי

ד"ר שמואל גבעון

ד"ר שמואל גבעון

לקראת החורף משתמשים יותר ויותר אנשים במכשירי אדים שונים כדי להקל על הנשימה של ילדיהם. כעת מזהיר משרד הבריאות שהשימוש במכשירי אדים קרים עלול לגרום להדבקה במחלת הלגיונרים.

מהי מחלת הלגיונרים?

מחלת הלגיונרים היא דלקת ריאות קשה שפוגעת בעיקר בקשישים, בחולים שמערכת החיסון שלהם מוחלשת, בחולים במחלות של דרכי הנשימה ובאנשים שסובלים ממחלות כרוניות שונות. למחלה גורם חיידק שמתרבה במים עומדים חמים או פושרים, ובמיוחד כשיש בסביבה אבנית ומשקעים. ההדבקה מתרחשת בעקבות שאיפה של רסיסי מים שמכילים את החיידק.

מחלת הלגיונרים פרצה לראשונה ב־1976 בכנס של אנשי צבא אמריקאיים בדימוס (שנקראים לגיונרים, ומכאן שם המחלה). הכנס התקיים בבית מלון בפילדלפיה, וכמה מהמשתתפים בו מתו מהמחלה. בירור יסודי העלה שלמחלה גרם חיידק שלא היה מוכר עד אז ושהתפתח במערכת המיזוג של המלון.

מה התסמינים של מחלת הלגיונרים?

התסמינים של מחלת הלגיונרים הם כמו של דלקת ריאות רגילה: חום גבוה, צמרמורות ושיעול. אצל חלק מהאנשים מופיעים גם כאבי ראש, שלשולים וכאבי שרירים. המחלה נמשכת בדרך כלל יומיים עד 10 ימים, אך עד להשגתה של החלמה מלאה עלולים לחלוף לעיתים גם שבועות אחדים.

ואיך זה קשור למכשירי אדים?

מכשירי אדים מפיצים תרסיס שמקורו במי הברז שממלאים במכל שלהם. כשהמים עומדים זמן רב, עלולים חיידקי הלגיונלה לחדור אליהם ולהתרבות בתוכם ולהדביק את כל הנוכחים בחדר.

בתקופה האחרונה דווחו בארץ ובעולם מקרים של ילדים ושל תינוקות שנדבקו במחלת הלגיונרים בעקבות שימוש במכשירי אדים קרים. יצוין כי החיידק אינו עובר מאדם לאדם.

אז מה עושים?

משרד הבריאות ממליץ לעשות את הפעולות הבאות:

1. לרוקן, לנגב ולייבש את המכשיר ולמלא אותו במים רותחים שצוננו. יש לעשות את הפעולה הזאת בכל יום.

2. פעם בשבוע יש לנקות את פנים המכשיר בחומר מתאים ולייבש אותו.

3. פעם בעונה יש לנקות את המכשיר באופן יסודי ולייבש אותו לפני האחסון.

ד"ר שמואל גבעון הוא מומחה לרפואת משפחה בכללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש