חיפוש

dsdsdsd
חיסונים, ילדה עם קסדה

לחסן או לא לחסן?

יותר מדיי הורים מאמצים אופנה חדשה ולא מחסנים את ילדיהם. הם מסתמכים על טענות שונות ובעיקר משונות, שאין להן הוכחות מדעיות. הימנעות מחיסונים היא סכנה לבריאות הילד

סרג

ד"ר סרג' גרדשטיין

​​​​​​בשנים האחרונות שוטף את ארצות המערב גל של השתמטות מחיסונים: הורים מחליטים לא לחסן את ילדיהם בחלק מהחיסונים הנדרשים או בכולם.

למה זה קורה?

יש שלוש סיבות עיקריות לכך: 

כתוב בעיתון

הפרסומים המתריעים בפני תופעות לוואי קשות לאחר חיסונים משפיעים על ההורים. בלי להיכנס לכל טענה וטענה נגד החיסונים, נאמר רק שלא הוכח מדעית שמתן החיסונים הגדיל את שכיחותן של תופעות כגון אוטיזם או דלקת מוח. גם אם נקבל את ההשערה שקיים קשר ביולוגי אמיתי בין החשיפה לחיסון לבין הופעת תחלואה כלשהי, הסכנה לתופעה כזאת  גדולה פי כמה אם האדם שלא חוסן יחלה במחלה הטבעית.

הדוגמה הקלאסית לכך היא החיסון נגד שעלת (החיסון הישן המלא, לא האצלולארי שניתן היום בטיפת חלב). החיסון הזה הואשם בגרימת דלקת מוח (אנצפליטיס) קשה ובגרימת פיגור שכלי. מאוד קשה להוכיח טענה כזאת, כיוון שהמקרים נדירים, וצריך לבדוק כמות עצומה של מחוסנים כדי לבדוק את הקשר.

כמו כן, החיסונים ניתנים מראש בתקופה מוקדמת של הילדות, שבה קיימת שכיחות גבוהה יחסית של מחלות הפוגעות במוח, ואי־אפשר להבדיל בינן לבין דלקת המוח המיוחסת לחיסון. יש לנו נטייה טבעית לקשר בין אירוע כמו חיסון של ילד לבין הופעה בלתי מובנת של מחלה הפוגעת במוח. דבר אחד בטוח: במקרים רבים גורמת השעלת לפגיעה מוחית.​​

החיסונים נופלים קורבן להצלחתם

בארצות המערב, בזכות מערכת הבריאות המפותחת ובעיקר בזכות הרפואה המונעת, קיימת תחושה מוטעית שמחלות מסוימות נכחדו מהעולם. 

אם נעזוב לרגע את הטרור הביולוגי, שיכול  לגרום למחלה שנכחדה כביכול להופיע שוב, הרי שמחלות רבות עדיין קיימות באוכלוסייה, גם אם הן לא גורמות  נזקים.

השעלת, למשל, היא מחלה חיידקית שגורמת לתחלואה קשה בתינוקות, אך אצל מבוגרים היא באה לידי ביטוי בנזלת ובשיעול קל בלבד. החסינות בעקבות החיסון שכל אחד מאיתנו קיבל בילדות נמוגה לאיטה, ובגיל מבוגר אנחנו כבר לא מחוסנים נגד שעלת. זה לא נורא, כיוון שהמחלה בגיל הזה היא בעלת מאפיינים קלים ולא מסוכנים. אבל החיידקים האלה רק מחכים להזדמנות שתינתן להם כדי לצאת מגרונותיהם של המבוגרים ולהתנחל בגרונותיהם של פעוטות שלא קיבלו חיסון. במקרה כזה עלולה התוצאה להיות קטלנית. בגרמניה זה כבר קרה: שלטונות הבריאות במדינה החליטו להפסיק לחסן את הילדים לאחר שהמחלה כמעט נכחדה לחלוטין. התוצאה: המחלה שבה להכות בתינוקות וגרמה לתמותה בלתי  נסלחת. 

תופעה מדאיגה נוספת קרויה "חיסון העדר": אנשים שלא התחסנו חיים בשלום בקרב אוכלוסיה מחוסנת והם אינם חולים במחלה. איך זה קורה? רוב האנשים  מחוסנים, וכתוצאה מכך המחלה נסוגה ומפסיקה להתפשט, כיוון שיותר מ־70% מהאוכלוסייה (העדר) מחוסנים. אותם אנשים שבחרו לא להתחסן נהנים מחיסון העדר וחיים בתחושה מוטעית של ביטחון. זה מאפשר להם להיאחז בדעותיהם שאין צורך בחיסון. אך ברור שאם כולם יבחרו לנהוג כמותם, תיסלל הדרך לאסון ביולוגי.

חדירה

זריקה היא פעולה אלימה, אך אי־חיסון הוא גם סוג של אלימות כלפי ילד. אי־אפשר שלא לציין את המניעים הפסיכולוגיים שעומדים מאחורי ההתנגדות לחיסונים. חיסון הוא דבר מעט טראומטי, חדירה לגוף.

האקט הזה נשמר בזיכרון של חלק מאיתנו כחוויה טראומטית ביותר ללא כל פרופורציה. לכן ישנם הורים שנרתעים מלעולל לתינוקם את אותה הטראומה. הדבר יכול לעורר אצל חלק מאיתנו תחושות קשות, בין השאר זה מעורר בנו את הדילמה שבין להגן על תינוקנו בפני התקפה ראשונית כגון דקירה לבין ההחלטה הרציונלית לחסנו.  

הזריקה היא לכל הדעות אקט אלים, ושימוש באלימות כלפי תינוק הוא דבר מאוד בעייתי שיכול לעורר תחושות קשות. צריך רק לזכור שלעיתים אי־שימוש בכוח או באסרטיביות הוא גם סוג של אלימות (Passive Agressivity). הדילמה בעיניהם של הורים מסוימים כה קשה, עד שהם עשוים להיתלות בטיעונים קוסמיים (אך בלתי בדוקים) כדי להצדיק את עצמם.

אנחנו חיים בחברה יותר ויותר אינדיווידואליסטית. אנחנו לא מקבלים את הדברים כפשוטם (ובצדק) ומבקשים לבדוק ולבחון כל הוראה שלטונית ו/או ממסדית. גם החיסונים ראויים לבדיקה כזאת, אך זו צריכה להיות בדיקה אמיתית ומעמיקה, וצריך להישמר ממניעים רגשיים.

בתחילת המילניום התגלו זנים אלימים של נגיף הפוליו במי הביוב של תל־אביב. תארו לכם מה גדולה הייתה ההיסטריה היום, אילו  מישהו היה מחליט שמחלת הפוליו נכחדה ומורה להפסיק לחסן את ילדינו. מעבר להיסטריה, איזה אסון היה יכול להתרחש אילו לא היינו מחוסנים. 

ד"ר סרג' גרדשטיין הוא רופא ילדים ומומחה לזיהומים במרכז הרפואי קפלן מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש