חיפוש

dsdsdsd
ילדה עם צורה של לב מסביב לפנים

עוד הוכחה: ריטלין בטוח לשימוש

ריטלין היא תרופה יעילה מאוד לטיפול בהפרעות קשב. למרות זאת יש לה לא מעט מתנגדים מסיבות לא ענייניות. מחקר בהשתתפות יותר ממיליון נבדקים, מאשר להשתמש בה

ד"ר שמואל גבעון

ד"ר שמואל גבעון

בקיצור

01

אין סכנה: תרופות לטיפול בהפרעות קשב ובהיפראקטיביות, כמו ריטלין, אינן מגבירות את הסיכון להתקף לב, לשבץ מוחי או למוות פתאומי.

02

להיות במעקב: ילדים, בני נוער ומבוגרים שמקבלים תרופות לטיפול בהפרעת קשב צריכים להיות במעקב תקופתי אצל רופא - מעקב שבמסגרתו ייבדקו הדופק ולחץ הדם שלהם.

03

שימוש מושכל: חשוב להשתמש בתרופות ברצף ובאופן סדיר, כי שימוש לסירוגין מגביר מאוד את הסיכון לתופעות לוואי.

תרופות לטיפול בהפרעות קשב ובהיפראקטיביות, כמו ריטלין, אינן מגבירות את הסיכון להתקף לב, לשבץ מוחי או למוות פתאומי - כך עולה ממחקר רחב היקף בהשתתפות יותר מ־1.2 מיליון ילדים ומבוגרים צעירים שפורסם בנובמבר 2011. מנהל המזון והתרופות האמריקני (FDA) עידכן את הציבור בהודעה מפורטת בנושא, ובסיומה הוא ממשיך להמליץ לרופאים לרשום את התרופות האלה בהתאם להנחיות הרשומות.

המחקר נערך במשך שבע שנים מ־1998 ועד 2005 והוא הראשון משלושה מחקרים שונים במימון מנהל המזון והתרופות והסוכנות למחקר שירותי הבריאות. האמריקנים הבטיחו לדווח על התוצאות של שני המחקרים הנוספים (שנעשו במבוגרים) עם סיום עבודתם של צוותי המחקר.  

האם ריטלין היא תרופה בטוחה?

כן, ומידע מפורט בנושא אפשר לקרוא במדריך המיוחד - ריטלין. עם זאת חשוב לדעת:

• אנשים שסובלים מלחץ דם גבוה או ממחלת לב צריכים לקבל אישור מהרופא לפני שהם נוטלים תרופה ממריצה. ברוב המקרים יינתן אישור כזה.

• ילדים, בני נוער ומבוגרים שמקבלים תרופות לטיפול בהפרעת קשב צריכים להיות במעקב תקופתי אצל רופא - מעקב שבמסגרתו ייבדקו הדופק ולחץ הדם שלהם.

• חשוב להמשיך להשתמש בתרופות לטיפול בהפרעת קשב בהתאם להנחיות של הרופאים.

האם החוקרים מצאו עדויות לנזק שנבע משימוש בריטלין?

במחקר הנידון, מסוג קוהורט (מעקב אחרי קבוצת מטופלים שהוגדרה מראש) השתתפו 1,200,438 ילדים ומבוגרים צעירים, והמעקב נמשך 2,579,104 שנות אדם, כולל 373,667 שנות אדם של שימוש בתרופות לטיפול בבעיה. שנות אדם הן סך השנים שכל אחד מהמשתתפים במחקר היה במעקב. במאגר הנתונים העצום הזה זוהו רק שבעה אירועים חמורים בלב ובכלי הדם בקרב המשתמשים בתרופות.

ממצאי המחקר לא העלו שום עדות לעלייה בסיכון להשפעות חמורות של התרופות האלה על הלב ועל כלי הדם בילדים ובמבוגרים צעירים בקרב אלה שצרכו את התרופות.

למה חשוב לטפל בהפרעת קשב?

תסמונת של הפרעת קשב ושל פעילות יתר שכיחה מאוד בקרב ילדים, וכיום אנו מאתרים גם לא מעט מבוגרים שסובלים מהתופעה ולא טופלו בילדותם.

הטיפול בתרופות הממריצות יעיל מאוד ומשפר משמעותית את איכות החיים ואת היכולות של אלה שסובלים מהפרעת קשב. מבוגרים שלא אובחנו בילדותם סובלים מרגשי נחיתות במצבם הנפשי ומפגיעה במצבם הכלכלי והמשפחתי, משום שלא הצליחו למצות את יכולותיהם בגלל חוסר טיפול בתופעה.

ילדים שאינם מטופלים הם מטרד הן לעצמם והן לסביבתם, וללא טיפול גם הם לא ממצים את היכולות שלהם ולא מגיעים להישגים בלימודים ובחברה. התופעה כאובה עוד יותר בקרב בנות, שעקב העובדה שרובן אינן סובלות מפעילות יתר אלא רק מקושי בריכוז ובקשב הן לא מזוהות בכלל או לא מזוהות במועד ואינן מטופלות כלל.

​האם טיפול ברפואה משלימה יכול לסייע?

קצב החיים התזזיתי והמתח הנלווה להם גורם לבעיות קשב וריכוז בקרב ילדים ונוער. שילוב של תרגילים לשיפור יכולות הריכוז באמצעות טיפול בביו- פידבק ושינוי תזונתי יכולים לסייע בהתמודדות עם ההפרעה בחיי היום יום. לקריאה נוספת

למה יש התנגדות לשימוש בריטלין?

מסיבה לא ברורה יש גופים, כולל חלק מהרופאים, שמנהלים מלחמת חורמה בתרופות המקובלות לטיפול בהפרעת קשב מסיבות שונות ומשונות. ישנם מי שטוענים שהתרופות מזיקות למטופלים, ואחרים לא מכירים בכלל בחשיבות הטיפול.

תוצאות המחקר המקיף אמורות להרגיע את החששות מפני השימוש בתרופות האלה, ויש לקוות שיותר ויותר ילדים וצעירים יוכלו ליהנות מהיתרונות שלהן.

האם אין לריטלין תופעות לוואי?

לכל תרופה יש תופעות לוואי, והכלל הזה נכון גם לריטלין. תופעות הלוואי השכיחות הכרוכות בשימוש בתרופות האלה הן: חוסר תיאבון, הפרעות בשינה, אי שקט ועצבנות, רעד וכאבי ראש. תופעה שכיחה היא בולמוס אכילה שמתחיל כשהשפעת התרופה מתפוגגת בשעות אחרי הצהריים.

חשוב להשתמש בתרופות ברצף ובאופן סדיר, כי שימוש לסירוגין מגביר מאוד את הסיכון לתופעות הלוואי הנ"ל. שימוש לסירוגין בקרב נהגים עלול להגביר משמעותית את הסיכון לתאונות דרכים.

ד"ר שמואל גבעון הוא מומחה לרפואת משפחה בכללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש