חיפוש

dsdsdsd

הקדמה לחוברת תרופות

בס"ד אדר ב' תשע"ט

מרץ 2019

"בזמן שישראל מסתכלין כלפי מעלה ומשעבדים את

ליבם לאביהם שבשמים היו מתרפאין"

(מסכת ראש השנה פרק ג')

 

הקדמה

ציבור נכבד!

כמידי שנה מתכבדים אנו לפרסם חוברת תרופות לפסח.

רשימת התרופות בחוברת נבדקה מחשש חמץ ואושרה על ידי הרבנות הראשית לישראל בראשות, כבוד הרבנים הראשיים לישראל, מרן הגאון הרב יצחק יוסף שליט"א הראשון לציון והרב הראשי לישראל, והגאון הרב הראשי לישראל הרב דוד לאו שליט"א. כן השתתפו בוועדת הרבנים ראשי האגפים ברבנות הראשית לישראל בראשות הרב יעקב סבג שליט"א, נציגיהם של בדצי"ם גופי הכשרות בארץ, מומחים בעלי שם בתעשיית התרופות, ביוכימאים ורוקחים מומחים.

נציין את שיתוף פעולה הייחודי עם רבני הבד"ץ העדה החרדית ירושלים.

זו כבר חזקה, שנה שלישית ברציפות שרב שרותי בריאות כללית נועד עם פוסקי הבד"ץ שליט"א לדון בשורת שאלות שעל הפרק. ובעקבות זאת ועדה מיוחדת הכוללת את מומחי מחלקת דת וכשרות של שרותי בריאות כללית בראשות רב הכללית הרב מנחם לפקיבקר ומומחי בד"ץ בתחום בראשותו של הרב פנחס בינדר שליט"א  ישבו יחדיו על מדוכת רשימת התרופות הכשרות לפסח, ביררו וניפו את הרשימות על מנת להגיע לרשימה מהודרת עבור ציבור שלומי ישראל בסמיכת ידם של פוסקי הבד"ץ שליט"א.

 לתשומת לב הציבור: תרופה שאינה נכללת בחוברת יש לברר אצל הרופא המטפל אם קיים תחליף לתרופה מתוך רשימת התרופות שבחוברת, ואם לאו יש לפנות לרב מוסמך. בהוראת פוסקי ההלכה וגדולי ישראל: תרופה שאינה כלולה בחוברת ולפי הוראת הרופא, החולה חייב לקבלה, יש חובה ליטלה.

 לידיעת הציבור: על פי פסיקת פוסקי ההלכה וגדולי ישראל, כל סוגי הזריקות, פתילות, תכשירי חוקן, המשחות הרפואיות המיועדות לשימוש חיצוני, כל חומרי החיטוי שעל פני העור, וכן כל סוגי הטיפות המיועדות לעיניים ולאזנים, משאפים (תרסיסים לסוגיהם), תכשירים לאינהלציה המעורב בהם כוהל חמץ, אך עומדים לשימוש חיצוני ולא למתן דרך הפה מותרים לשימוש בפסח. לכן, בחוברת צוינו רק התרופות שנלקחות בבליעה, טבליות, כמוסות, תרחיפים ותכשירים מיוחדים לחלל הפה.

 תרופות למחלות קשות/כרוניות מסוימות -אשר סומנו בכוכבית אדומה בהוראת רופא יש לקחתם משום חשש פיקוח נפש.

 חובה להדגיש כי בחוברת שלפניכם חלו עדכונים. תרופות ותכשירים מסוימים שבשנה שעברה אושרו לשימוש הוצאו מהרשימה וכן תרופות חדשות שלא היו בעבר אושרו לשימוש השנה. כך, שאין לסמוך על החוברות משנים עברו.

  תמיסות, תרחיפים וסירופים שונים מותרים לשימוש בפסח ומצוינים בחוברת. אולם יש לשים לב במיוחד למספר תרחיפים נחוצים שלא ניתן היה להתיר אותם עקב חששות חמץ וניתן לצרוך אותם בצורת כדורים או כמוסות שהם כשרים לפסח, על כן יש לברר ולהתייעץ עם הרופא:

א. האם ניתן לקבל תרחיף אנטיביוטי אחר כשר לפסח המצוין בחוברת. 

ב. האם ניתן לתת לילד את התרופה בצורת הגשה שונה (טבליה). 

לתשומת לב!  

• על כל אחד להקפיד למכור במכירת החמץ את התרופות/ויטמינים ותוספי מזון הנמצאים בביתו.

תוספי מזון וויטמינים

• במקרים רבים בהם הוויטמינים משמשים רק כתוסף  מזון יום יומי ולא ניתנו בהוראת רופא ניתן לדלג על ימי חג הפסח ללא כל חשש בריאותי. לאלו הזקוקים לכך לצורך רפואי גם בחג הפסח עפ"י הוראת רופא באנו ברשימה שעלה בידינו לבדוק את תכולתם והמובאת בחוברת זו.

 רשימת וויטמינים ותוספי מזון הודפסה בסוף החוברת- עבודה כבירה נעשתה בכל נושא תוספי המזון על מנת לבדוק את חומרי הגלם ולוודא את כשרותם לפסח. רק אלו שעלה בידינו לבדקם הוכנסו לחוברת.

• חוץ מהוויטמינים הכשרים לפסח שצוינו בחוברת, אין לנו מידע על כשרותם לפסח של מוצרי הטבע, הוויטמינים ותוספי המזון האחרים הנמכרים בשוק שלא צוינו בחוברת.

תרופות הומאופטיות לפסח

בעקבות שאלות רבות שמגיעות אלינו בדבר כשרות התרופות הומאופטיות הננו להבהיר כי ברוב התרופות הנ"ל מעורב אלכוהול שהוא בחשש חמץ, ומאחר ואין לנו אפשרות לברור מדויק, איננו יכולים לפרסם רשימה מסודרת בנידון. ועל כן ייגש כל אחד למורה ההוראה שיפסוק לו מה עליו לעשות.

• נציין כי לאחר מאמצים והשתדלות מרובה מזה מספר שנים, רוב מפעלי ויבואני התרופות מוכרים את החמץ כדת וכדין באמצעות רב הכללית.

תשומת ליבכם בחוברת שלפניכם:

כבכל שנה נבדקו כל התרופות המופיעות בספר "המדיק" (ספר "המדיק" הינו אינדקס התרופות והמוצרים הרפואיים אשר מיועד לקהל העוסק ברפואה). ספר "המדיק" יוצא לאור באופן דו חודשי. רשימת התרופות מתבססת על העדכון האחרון של "המדיק" מתאריך ינואר – פברואר 2019 ומופיעים בשמם המסחרי. כמו כן הוכנסו לחוברת התרופות הכשרות לפסח מתוך רשימת התרופות החדשות שאושרו ע"י משרד הבריאות.

החוברת סודרה לפי רשימת התרופות המסודרת לפי ה-A.B.C וכן רשימת תרופות המסודרת לפי ה-א.ב.ג מתורגמת לעברית מנוקדת.

לאור שאלות רבות מצד הציבור, אנו מפרסמים בחוברת זו רשימה של תחליפי חלב אם ומזון רפואי המותרים לשימוש בפסח.

שמות התרופות סודרו כשליד שם התרופה מצוינת צורת ההגשה:

כמוסות= CAPS, קפליות=CAPL, טבליות=TABLS, תרחיף = SUSP, סירופ = SYR,
נוזל = LIQ, תמיסה = SOL, מציצה = LOZ, טיפות = DROPS

שירותי בריאות כללית והמחלקה לדת ולכשרות מנפיקה מידי שנה את החוברת העדכנית באלפי עותקים, ומפיצה אותה בכל המרפאות, בתי החולים, בתי המרקחת, רבני ישראל בכל אתר ואתר, מועצות דתיות, קיבוצים, מושבים, משטרת ישראל וצה"ל.

אנו מעמידים לרשות הציבור מוקדי מידע טלפוניים לפני החג ובמהלכו, מספרי הטלפונים והזמנים המדויקים מתפרסמים בחוברת זו ובעיתונות היומית.

הביקוש העצום לחוברת, ההדים החיובים וקווי הטלפון העמוסים לעייפה מעידים על נחיצות המידע לעם ישראל.

שלמי תודה מיוחדים שלוחים בזאת לד"ר הרב שמעון אמסלם מומחה עולמי בתעשיית התרופות ולרוקחים המסורים של כללית בראשות מגיסטר ר. דבי שבזכות עבודתם המסורה ובדיקתם היסודית והמעמיקה רשימת התרופות זו יוצאת לאור.

תודתנו נתונה לכל מפעלי התרופות והיבואנים אשר מעבירים אלינו את כל המידע העדכני הנדרש בנפש חפצה.

אנו מאחלים לכל בית ישראל בריאות איתנה ושלא יזדקקו לתרופות, סיפוק נפש וחדוות חיים, שלום ושלווה.

ונזכה לאכול מן הזבחים ומן הפסחים בפסח השתא בביאת גואל צדק, מהרה ייגלה אכי"ר.


בברכת חג פסח  כשר ושמח.

הרב מנחם לפקיבקר

רב הכללית

וראש המחלקה לדת וכשרות

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש