הקדמה לחוברת תרופות

ציבור נכבד!

 כמידי שנה מתכבדים אנו לפרסם מדריך תרופות לפסח.

רשימת התרופות בחוברת נבדקה מחשש חמץ ואושרה על ידי הרבנות הראשית לישראל בראשות, כבוד הרבנים הראשיים לישראל, מרן הרב הראשי לישראל הראשון לציון הגאון הרב יצחק יוסף שליט"א, ומרן הרב הראשי לישראל הגאון הרב דוד לאו שליט"א.

ברכת ישר כוח שלוחה בזאת לראשי האגפים והרבנים החשובים ברבנות הראשית לישראל בראשות הרב יעקב סבג שליט"א, וסגנו הרב רפאל יוחאי שליט"א וכל צוות הרבנים החשובים העובדים עמם על סיועם הגדול ועל היותם לעזר ולאחיסמך לאורך כל השנה כולה. 

בעבודה על מדריך התרופות הכשרות לפסח נציין במיוחד את שיתוף הפעולה הייחודי עם רבני ופוסקי ועד הכשרות של הבד"ץ העדה החרדית ירושלים, עמם עבדנו שכם אל שכם על מנת להגיע לתוצאה ברמה כשרותית גבוהה לטובת כלל הציבור.

"הִנֵּ֣ה מַה־טּ֭וֹב וּמַה־נָּעִ֑ים שֶׁ֖בֶת אַחִ֣ים גַּם־יָֽחַד" כאשר רב שרותי בריאות כללית נועד עם פוסקי הבד"ץ הגאונים שליט"א של העדה החרדית לדון בשורת שאלות חשובות שעל הפרק. ועדה מיוחדת הכוללת את מומחי מחלקת דת וכשרות של שרותי בריאות כללית בראשות רב הכללית הרב מנחם לפקיבקר ומומחי בד"ץ בראשותו של הרב פנחס בינדר שליט"א ישבו יחדיו על מדוכת רשימת התרופות הכשרות לפסח, ביררו וניפו את הרשימות על מנת להגיע לרשימה מהודרת עבור ציבור שלומי ישראל בסמיכת ידם של פוסקי הבד"ץ שליט"א.

​יצוין ויובהר כי רשימת התרופות ותחליפי החלב בחוברת זו מתייחסת  
אך ורק לעניין חשש חמץ בפסח ולא לענין כשרות לכל ימות השנה. 

לידיעת הציבור: על פי פסיקת פוסקי ההלכה וגדולי ישראל, כל סוגי הזריקות, פתילות, תכשירי חוקן, המשחות הרפואיות המיועדות לשימוש חיצוני, כל חומרי החיטוי שעל פני העור, וכן כל סוגי הטיפות המיועדות לעיניים ולאזנים, משאפים )תרסיסים לסוגיהם(, תכשירים לאינהלציה המעורב בהם כוהל חמץ, אך עומדים לשימוש חיצוני ולא למתן דרך הפה מותרים לשימוש בפסח. לכן, בחוברת צוינו רק התרופות שנלקחות בבליעה, טבליות, כמוסות, תרחיפים ותכשירים מיוחדים לחלל הפה.


לתשומת לב הציבור:

תרופה שאיננה נכללת בחוברת יש לברר אצל הרופא המטפל אם קיים תחליף לתרופה מתוך רשימת התרופות שבחוברת, ואם לאו יש לפנות לרב מוסמך. בהוראת פוסקי ההלכה וגדולי ישראל: תרופה שאיננה כלולה בחוברת ולפי הוראת הרופא, החולה חייב לקבלה, יש חובה ליטלה. 

* תרופות למחלות קשות/כרוניות מסוימות -אשר סומנו בכוכבית אדומה בהוראת רופא יש לקחתם משום חשש פיקוח נפש.

* חובה להדגיש כי בחוברת שלפניכם חלו עדכונים. תרופות ותכשירים מסוימים שבשנה שעברה אושרו לשימוש, הוצאו מהרשימה, וכן תרופות חדשות שלא היו בעבר אושרו לשימוש השנה. כך, שאין לסמוך על החוברות משנים עברו.

תמיסות, תרחיפים וסירופים שונים מותרים לשימוש בפסח ומצוינים בחוברת. אולם יש לשים לב במיוחד למספר תרחיפים נחוצים שלא ניתן היה להתיר אותם עקב חששות חמץ וניתן לצרוך אותם בצורת כדורים או כמוסות שהם כשרים לפסח, על כן יש לברר ולהתייעץ עם הרופא:
 א. האם ניתן לקבל תרחיף אנטיביוטי אחר כשר לפסח המצוין בחוברת.
 ב. האם ניתן לקחת את התרופה בצורת הגשה שונה (טבליה).

תוספי מזון וויטמינים

* במקרים רבים בהם הוויטמינים משמשים רק כתוסף מזון יום יומי ולא ניתנו בהוראת רופא ניתן לדלג על ימי חג הפסח ללא כל חשש בריאותי. לאלו הזקוקים לכך לצורך רפואי גם בחג הפסח עפ"י הוראת רופא באנו ברשימה שעלה בידינו לבדוק את תכולתם והמובאת בחוברת זו.

תרופות הומאופטיות לפסח 

בעקבות שאלות רבות שמגיעות אלינו בדבר כשרות התרופות הומאופטיות הננו להבהיר כי ברוב התרופות הנ"ל מעורב אלכוהול שהוא בחשש חמץ, ומאחר ואין לנו אפשרות לברור מדויק, איננו יכולים לפרסם רשימה מסודרת בנידון. ועל כן ייגש כל אחד למורה ההוראה שיפסוק לו מה עליו לעשות.

​לתשומת לב!
על כל אחד להקפיד למכור במכירת החמץ 
את התרופות/ויטמינים ותוספי מזון הנמצאים בביתו. 


בכל שנה נבדקו כל התרופות המופיעות בספר "המדיק" )ספר "המדיק" הינו אינדקס התרופות והמוצרים הרפואיים אשר מיועד לקהל העוסק ברפואה(. ספר "המדיק" יוצא לאור באופן דו חודשי. רשימת התרופות מתבססת על העדכון האחרון של "המדיק" מתאריך ינואר – פברואר 2020 ומופיעות בשמם המסחרי. כמו כן הוכנסו לחוברת התרופות הכשרות לפסח רשימת התרופות החדשות שאושרו ע"י משרד הבריאות.

החוברת סודרה לפי רשימת התרופות המסודרת לפי ה-C.B.A וכן רשימת תרופות המסודרת לפי ה-א.ב. מתורגמת לעברית מנוקדת.

לאור שאלות רבות מצד הציבור, אנו מפרסמים בחוברת זו רשימה של תחליפי חלב אם ומזון רפואי המותרים לשימוש בפסח. 

שמות התרופות סודרו כשליד שם התרופה מצוינת צורת ההגשה: כמוסות= CAPS ,קפליות=CAPL ,טבליות=TABLS ,תרחיף = SUSP ,סירופ = SYR , נוזל = LIQ ,תמיסה = SOL ,מציצה = LOZ ,טיפות = DROPS 

שירותי בריאות כללית והמחלקה לדת ולכשרות מנפיקה מידי שנה את החוברת העדכנית באלפי עותקים, ומפיצה אותה בכל המרפאות, בתי החולים, בתי המרקחת, רבני ישראל בכל אתר ואתר, מועצות דתיות, קיבוצים, מושבים, משטרת ישראל וצה"ל. 


אנו מעמידים לרשות הציבור מוקדי מידע טלפוניים לפני החג ובמהלכו, מספרי הטלפונים והזמנים המדויקים מתפרסמים בחוברת זו ובעיתונות היומית.

הביקוש העצום לחוברת, ההדים החיובים וקווי הטלפון העמוסים לעייפה מעידים על נחיצות המידע לעם ישראל. שלמי תודה מיוחדים שלוחים בזאת לד"ר הרב שמעון אמסלם מומחה עולמי בתעשיית התרופות ולרוקחים המסורים של כללית בראשות מגיסטר פיינברג רויטל שבזכות עבודתם המסורה ובדיקתם היסודית והמעמיקה רשימת תרופות זו יוצאת לאור.

בהזדמנות זו נודה לכל המומחים בעלי השם ביוכימאים ורוקחים מומחים בתעשיית התרופות, לנציגי הבדצי"ם וגופי הכשרות השונים על עזרתם להוצאת חוברת זו. 

תודתנו נתונה לכל מפעלי התרופות והיבואנים אשר מעבירים אלינו את כל המידע העדכני הנדרש בנפש חפצה.

 אנו מאחלים לכל בית ישראל בריאות איתנה, ויתקיים בנו הפסוק  "כָּל הַמַּחֲלָה אֲשֶׁר שַׂמְתִּי בְמִצְרַיִם לֹא אָשִׂים עָלֶיךָ כִּי אֲנִי יְהוָה רֹפְאֶךָ."

 ונזכה לאכול מן הזבחים ומן הפסחים בפסח השתא בביאת גואל צדק, מהרה ייגלה, אמן כן יהי רצון. בברכת חג פסח כשר ושמח. הרב מנחם לפקיבקר רב הכללית וראש המחלקה לדת וכשרות


בברכת חג פסח כשר ושמח. 
הרב מנחם לפקיבקר רב הכללית 
וראש המחלקה לדת וכשרות