פורסם בראשונה: 01.04.2003
עדכון אחרון: 26.07.2015

  • ד"ר דנה פלורנטין ד"ר דנה פלורנטין

קנדידה: פטרייה בנרתיק שמגרדת עד שבא לך לצרוח

היא מגרדת, ודי מעצבנת ונראית לעיתים קרובות ממש כמו (בהיעדר דימוי נגיש יותר טוב) גבינת קוטג'. למעשה, היא לא בדיוק מחלה, אלא פטרייה שחיה באופן טבעי בנרתיק והחליטה להשתולל. משחה, זה כל הסיפור
קנדידה: מגרדת עד תסכול

​האם פטרייה בנרתיק שכיחה?

מאוד מאוד.

איך נראית פטרייה בנרתיק?

הפרשה לבנה צמיגית, הדומה לעיתים (בהיעדר דימוי נגיש יותר טוב) לגבינת קוטג'.

מה אני מרגישה?

במקרים הקלים - גירוד בלבד. כשזה מתפשט יותר ומחמיר, מופיעים צריבה מקומית, כאב במגע מיני ואפילו בעת ניגוב פשוט. יכולות להופיע גם נפיחות ואדמומיות בנרתיק.

איך אני יודעת שזו פטרייה?

על סמך המראה האופייני של ההפרשה. אפשר גם לבדוק את ההפרשה תחת המיקרוסקופ (רואים פילמנטים וספורות) או לשלוח למעבדה דגימה מההפרשה לתרבית.

מה זה אומר?

הפטרייה הווגינאלית חיה בעצם באופן טבעי בגוף האשה, אך היא מתפרצת במצבים מסוימים כמו לקיחת אנטיביוטיקה, ירידה בהתנגדות החיסונית של הגוף, הריון וסוכרת. ויש בנות שהפטרייה מתפרצת אצלן באופן די קבוע לפני המחזור בגלל שינויים ברירית הנרתיק.

בקיצור: חטפת פטרייה? לא נורא, ואין את מי להאשים. יש טיפול יעיל וכדאי להימנע בעתיד מהגורמים המסייעים להתרבות הפטרייה (ראי בהמשך), כדי שזה לא יחזור שוב.

ממה נגרמת הפטרייה?

הפטרת נגרמת על ידי פטריית השמרים, שנקראת גם "מוניליה" או "קנדידה אלביקנס". הקנדידה שוכנת באופן טבעי אצל חלק מהנשים, ויש כמה גורמים המסייעים להתרבותה בנרתיק ולגרימת ההפרשות והסימפטומים.

לקיחת אנטיביוטיקה מחסלת את החיידקים הלקטובציליים בפלורה הנורמלית של הנרתיק. הלקטובציליים מתחרים עם הפטריות על מוצרי מזון שונים, וכשהם נעלמים - הפטרייה פורחת מעונג. גדילת יתר של פטריות נקראת "זיהום קליני".

הריון ושימוש בגלולות למניעת הריון גורמים לעלייה בכמות הגליקוגן בתאי האפיתל של הנרתיק (שכבת העור העליונה בנרתיק). הגליקוגן משמש מצע מזון המאפשר את צמיחת הפטרייה, את התרבותה, ובעיקר את ההידבקות שלה לתאי האפיתל. יש ימים מסוימים לפני המחזור שבהם יש עלייה בכמות הגליקוגן באפיתל הנרתיק, ודווקא בימים האלה שכיחה יותר הופעת דלקת קלינית.

סוכרת בלתי מאוזנת או דיאטה עשירה בממתקים מביאה לעליית ריכוזי הסוכר בהפרשות ועלולה להתבטא בצמיחת יתר של קנדידה.

ביגוד הדוק, עד כמה שזה נשמע מוזר, ובעיקר מניילון, עלול לסייע בהתרבות הפטרייה. הסיבה: הגברת הלחות והחום בנרתיק.

כמה זמן זה נמשך החולירע הזה?

הפטרייה יכולה לחלוף לבד ויכולה לחלוף הרבה יותר מהר עם טיפול פשוט ויעיל.

להיכנס לפאניקה?

רק אם זה עושה לך טוב.

נניח שאני מחליטה להתעלם מהפטרייה, כי הגוף שלי כבר יסדר את הכול לבד...

כן, לרוב הפטרייה חולפת לבד לבסוף ללא נזק, אבל לפעמים היא מתפשטת וגורמת לגרד נוראי ואפילו לכאבים. אז למה לסבול?

פטרייה והחבר שלי? זה מדבק? הדבקתי אותו?

לא ידוע על הדבקה של בן הזוג בקיום יחסים. הפטרייה עשויה להדביק את בן הזוג רק במקרים יוצאי דופן, ורק במקרים חריגים ממש יש לטפל בבן הזוג.

מה שכן, צריך להיות בטוחים שאכן מדובר בפטרייה ולא במחלות אחרות שביטוין דומה ושהן מדבקות, כמו, למשל, טריכומונס.

בינינו, אפשר לקנות משהו נגד פטרייה בבית מרקחת ולסגור עניין?

כן. אפשר לקנות נרות אנטי פטרייתיים, למשל נרות אגיסטן ואגינליים. אם מדובר במקרה קשה שלא עובר, או אם תדירות ההתפרצויות גבוהה, כדאי ללכת לרופא להיבדק.

למה?

כי לפעמים מדובר בדלקות שנגרמות על ידי חיידקים ולא על ידי פטרייה, ואז הטיפול הוא אחר.

ונניח שאני צריכה ללכת בשביל זה לרופא. צריך רופא מיוחד וכל הווג'ראס הזה, או שרופא המשפחה שלי מספיק?

רופא משפחה מספיק, אבל אם רוצים - אפשר גם לפנות ישירות לרופא עור (לזימון תור לחצי כאן).

ומה אני עושה אם אני בחו"ל, על החוף בקוסאמוי או ב"ריינבו פסטיבל" באמצע שומקום, והפטרייה מופיעה?

הולכת לבית מרקחת וקונה נרות אגיסטן ואגינליים או משחה וגינלית אנטי פטרייתית אחרת הדומה לאגיסטן ומורחת על פי ההוראות במשך שלושה ימים.

לידע כללי, מה התרופות שקיימות נגד זה?

ישנם נרות ואגינליים, וישנה משחה מקומית. אפשר לטפל גם בטריקן או בניזורל, כדורים אנטי פטרייתיים הנלקחים דרך הפה פעם אחת, אך דורשים מרשם רופא. יש גם נרות ואגינאליים הדורשים מרשם רופא, והם נקראים גינודאקטרין.

קונדומים עוזרים?

הפטרייה לא נחשבת ל"מחלה" ולכן גם לא ל"מחלה המועברת במגע מיני". היא חיה בגוף במסגרת הפלורה הטבעית ומתפרצת כשתנאי הסביבה מאפשרים לה. אבל אם אתם מקיימים כבר מין מזדמן, תמיד רצוי להשתמש בקונדום שמגן מהרבה מחלות מין אחרות.

הפטרייה תחזור?

מתישהו היא כנראה תחזור. סביר להניח שלאחר הטיפול תחזור הפטרייה להיות רדומה. ובפעם הבאה שהנסיבות יאפשרו, היא תתפרץ שוב.

במקרים חוזרים או עקשניים כדאי לשלוח למעבדה תרבית שעשויה לגלות זנים העמידים לטיפול ומחייבים טיפול אחר, אבל זה לא שכיח. ברוב המקרים של פטרת קשה שלא עוברת מתברר בסופו של דבר שזו לא פטרייה אלא זיהום אחר הנגרם לרוב מחיידקי גרדנרלה או מפרזיטים כמו טריכומונס.

לאחר הטיפול כדאי להימנע מגורמים המעודדים את צמיחת הפטרייה. ואם הגעת למצב שמחייב לקיחת אנטיביוטיקה, אולי תשקלי לקחת גם תכשירים של חיידקים לקטובציליים? אפשר בכמוסות ואפשר ביוגורט...

ד"ר דנה פלורנטין היא רופאת הבית של אתר כללית. היא מומחית ברפואת משפחה ומנהלת את פורום בריאות המשפחה של אתר כללית