פורסם בראשונה: 15.12.2009
עדכון אחרון: 11.05.2015

  • ד"ר שמואל גבעון ד"ר שמואל גבעון

לחץ דם גבוה: הרוצח השקט

כ־20% מהאוכלוסייה סובלים מיתר לחץ דם, אבל רבים מהם לא מודעים לכך. מי שזכה לכינוי הרוצח השקט פועל בגופנו בלי שנרגיש בסימנים מיוחדים. אם לא מטפלים ביתר לחץ דם בזמן, זה עלול להיות מאוחר מדי. כל מה שרציתם לדעת על המחלה הכרונית השכיחה ביותר בעולם המערבי
בדיקת לחץ דם גבוה

בקיצור

1. הבעיה העיקרית בלחץ דם גבוה היא שברוב המקרים לא מרגישים כלום: אין תסמינים, אין סימנים. לכן לעיתים קרובות לא מאבחנים את המחלה, והיא לא מטופלת.

2. יתר לחץ דם עלול לגרום בטווח הארוך לסיבוכים קשים כמו התקף לב ואירוע מוחי. הבעיה היא שברוב המקרים כלל לא מרגישים אותו, ולכן נהוג לכנותו בשם "הרוצח השקט".

3. ניתן להפחית את לחץ הדם באמצעות כמה שינויים באורח החיים: הפסקת עישון, ירידה במשקל, הפחתת הצריכה של מלח, דיאטה מאוזנת, אימוץ טכניקות הרפיה.

יתר לחץ דם (לחץ דם גבוה) הוא המחלה הכרונית השכיחה ביותר בעולם המערבי: סובלים ממנה כ־20% מכלל האוכלוסייה וכמחצית מהקשישים. לחץ דם, על פי הגדרתו הפיזיולוגית, הוא הלחץ שמפעיל הדם על הדפנות של כלי הדם. אולם במשמעות הרפואית כשאומרים "אני סובל מלחץ דם" הכוונה היא ל"יתר לחץ דם" - מונח שמתאר לחץ דם גבוה מדי לאורך זמן.

איך בכלל נוצר הלחץ?

לחץ דם נוצר כתוצאה מהתכווצות שריר הלב. תפקידו של הלב הוא לשאוב דם רווי חמצן מהריאות, להזרים אותו לכל איברי הגוף ולשאוב דם רווי דו־תחמוצת הפחמן מהגוף - ולהזרים אותו לריאות וחוזר חלילה.

מה ההבדל בין לחץ דם סיסטולי לבין לחץ דם דיאסטולי?

במדידת לחץ דם מתקבלים שני ערכים: הערך הראשון (הגבוה מבין השניים) מייצג את לחץ הדם הסיסטולי. זהו לחץ הדם המתקיים בזמן התכווצות חדרי הלב. הערך השני (הנמוך) מייצג את לחץ הדם הדיאסטולי. זהו לחץ הדם המתקיים בזמן הרפיית חדרי הלב.

מהו המדד ליתר לחץ דם?

קיימות הגדרות שונות ללחץ דם גבוה, אולם ההגדרה המקובלת כיום היא לחץ דם של מעל 140/90 מ"מ כספית ויותר עד גיל 60 ולחץ דם הגבוה מ־150/90 מ"מ כספית לאחר גיל 60 (לאחר גיל 65 על פי מומחים אחרים) - וזאת כאשר התוצאות מתקבלות במדידות חוזרות.

מהי הסיבה ליתר לחץ דם?

בקרב 96% מהלוקים ביתר לחץ דם הסיבה לכך אינה ידועה. במקרים האלה הוא מכונה "יתר לחץ דם ראשוני". עם זאת, משערים שבהתפתחות יתר לחץ דם ראשוני מעורבים גורמים תורשתיים, גורמים סביבתיים שונים כמו צריכה רבה של מלח, עודף משקל, צריכת אלכוהול מוגזמת ואולי אף גורמים נפשיים והתנהגותיים כמו עיסוק במקצועות מסוימים.

מתי אפשר לזהות את הסיבה ליתר לחץ דם?

כאמור, בקרב 4% מהחולים שסובלים מיתר לחץ דם ניתן למצוא סיבה למחלה. במקרים האלה מדובר ב"יתר לחץ דם שניוני" שעלול להיגרם מאחת הסיבות הבאות: חסימה של עורק הכליה, גידול בבלוטת יותרת הכליה (פאוכרומוציטומה), רמת סידן גבוהה בדם (היפרקלצמיה), נטילת גלולות למניעת הריון והיצרות של אבי העורקים.

איך מרגישים כשיש יתר לחץ דם?

מסקרים שנעשו בישראל עולה כי כ־25% מהלוקים ביתר לחץ דם אינם מודעים לבעייתם. זה לא מפתיע, משום שהבעיה העיקרית בלחץ דם גבוה היא שברוב המקרים לא מרגישים כלום - לפחות לא בשנים הראשונות אחרי הופעת המחלה. אין תסמינים ואין סימנים. לכן לעיתים קרובות לא מאבחנים את המחלה, והיא לא מטופלת.

האם יתר לחץ דם הוא מסוכן?

יתר לחץ דם עלול לגרום בטווח הארוך לסיבוכים קשים כמו התקף לב ואירוע מוחי, ובגלל שברוב המקרים לא ניתן להרגיש בכלל בעליית לחץ הדם, מכונה המחלה "הרוצח השקט".

כמו כן, ההשפעה העיקרית של יתר לחץ דם היא בטווח הארוך - הוא גורם לפגיעה בכלי הדם, בכליות, בלב, בעיניים ובמוח. יתר לחץ דם מאיץ את טרשת העורקים שסותמת אותם ומשבשת את אספקת הדם לרקמות השונות.

האם יש תסמינים ללחץ דם גבוה במיוחד?

לחץ דם גבוה במיוחד עלול לגרום להופעת התסמינים הבאים: כאבי ראש, בחילה, עייפות, סחרחורת, טשטוש ראייה ודפיקות לב. המצב הזה מכונה "יתר לחץ דם ממאיר", וללא טיפול חירום מיידי עלול לגרום לסיבוכים קשים כמו אירוע מוח וליקוי חמור בתפקוד הכליות.

איך מאבחנים יתר לחץ דם?

כדי לאבחן יתר לחץ דם במבוגר דרושות שתי מדידות לפחות, בשתי הזדמנויות שונות, של לחץ דם שהוא גבוה מ־140/90 מ"מ כספית. אצל אנשים מעל גיל 60 (מעל גיל 65 על פי מומחים אחרים) יש לאבחן לחץ דם הגבוה מ־150/90.

מה קורה כשהלחץ הסיסטולי גבוה ואילו הדיאסטולי תקין?

כאשר לחץ הדם הסיסטולי גבוה מ־160 מ"מ כספית, ואילו הלחץ הדיאסטולי תקין ונמוך מ־90 מ"מ כספית, מדובר ב"יתר לחץ דם סיסטולי מבודד". זהו מצב שאופייני לקשישים ונובע בעיקר מהתקשחות של העורקים.

לעומת זאת, בילדים ובקרב בנשים בהריון לחץ הדם נמוך יותר מאשר במבוגרים, ולכן אצלם מדידת לחץ דם של 120/80 מ"מ כספית עלולה להיחשב לבלתי תקינה.

ערכי לחץ דם עד גיל 60

לחץ דם דיאסטולי​לחץ דם סיסטולי ​משמעות

עד 90​

 עד 140​

 תקין

90 עד 99​

140 עד 159 ​

יתר לחץ דם קל

 100 עד 109 ​

160 עד 179​

יתר לחץ דם בינוני

110 עד 119 ​

 180 עד 209 ​

 יתר לחץ דם חמור ​

יותר מ־120​

יותר מ־210 ​

יתר לחץ דם

חמור מאוד ​

 

 ערכי לחץ דם מעל גיל 60 (ולפי מומחים אחרים - מעל גיל 65)

לחץ דם דיאסטולי​לחץ דם סיסטולי ​משמעות

עד 90​

 עד 150​

 תקין

90 עד 99​

150 עד 169 ​

יתר לחץ דם קל

 100 עד 109 ​

170 עד 189​

יתר לחץ דם בינוני

110 עד 119 ​

 190 עד 229 ​

 יתר לחץ דם חמור ​

יותר מ־120​

יותר מ־229 ​

יתר לחץ דם

חמור מאוד ​

איך מטפלים ביתר לחץ דם?

אם אובחן יתר לחץ דם, יש לערוך בירור בניסיון לגלות את הגורם להופעתו. הבירור כולל בדיקת היסטוריה רפואית, בדיקה גופנית מקיפה וכמה בדיקות מעבדה - וזאת כדי לקבוע אם מדובר ביתר לחץ דם ראשוני או שניוני, משום שהטיפול בשני המצבים שונה.

מטרת הטיפול בחולים שסובלים מיתר לחץ דם היא להוריד את לחץ הדם לערכים תקינים ועל ידי כך למנוע הופעת סיבוכים בטווח הארוך. בין הסיבוכים האופייניים למחלה: פגיעה בעיניים, פגיעה בלב, פגיעה בכליות, פגיעה בעורקי הרגליים ופגיעה בזרימת הדם לפין - מה שעלול לפגוע בזקפה.

ואם אין לי אף לא אחת מהצרות האלה?

היעדר תסמינים אינו מעיד על כך שאין צורך בטיפול להורדת לחץ דם. יתר לחץ דם הוא מחלה שדורשת טיפול, גם אם לחץ דם גבוה אינו מפריע לאורח החיים היומיומי. יתרה מזאת, מכיוון שלפחות בתחילת המחלה לא חשים מאומה, יש לחולים נטייה לא לשתף פעולה עם הטיפול התרופתי או אפילו להפסיק אותו - כשלחץ הדם שלהם מתאזן ברמות הרצויות.

האם אפשר לטפל ביתר לחץ דם רק בתרופות?

לא כל מי שסובל מיתר לחץ דם זקוק לטיפול תרופתי. מקצת מהחולים עשויים להפחית את לחץ הדם באמצעות כמה שינויים באורח החיים:

• הפסקת עישון - עישון הוא רעה חולה ומזיק לכל דבר. הסיגריות מכילות חומרים שמכווצים את כלי הדם ומעלים את לחץ הדם. זו גם הסיבה שאין לבדוק את ערכי לחץ הדם של מעשנים לפחות חצי שעה מהרגע שסיימו לעשן סיגריה.

• ירידה במשקל - אם קיים עודף משקל, מומלץ להיפטר ממנו.

לאכול פחות מלח - התזונה הישראלית עשירה מאוד במלח. אנשים אוכלים 12 עד 15 גרם מלח ביום ואף יותר. קיצוץ בכמויות המלח ל־6 גרמים ביום עשוי, כשלעצמו, להוריד את לחץ הדם לרמות תקינות.

• דיאטה מאוזנת - יש לצרוך כמות מספקת של ויטמינים, של מינרלים ושל אבות מזון ממזונות בריאים: ירקות, פירות, קטניות, קמח מלא וכו'.

• יש להפחית את צריכת האלכוהול.

• פעילות גופנית - יש לעסוק בפעילות גופנית אירובית (הליכה, ריצה, רכיבה על אופניים, שחייה, ריקוד וכו') לפחות שלוש פעמים בשבוע במשך 45 דקות בכל פעם. לכך רצוי גם להוסיף התעמלות לחיזוק הכוח (התעמלות קרקע, הרמת משקולות, אימון TRX וכד'). פעילות גופנית עקבית ועצימה היא מתכון בדוק לשמירה על לחץ דם מאוזן.

• טכניקות הרפיה - דמיון מודרך, יוגה, ביופידבק ושיטות דומות עשויים לעזור גם הם, בעיקר לאנשים לחוצים.

שיניתי את אורח החיים, וזה לא הוריד לי את לחץ הדם

כאמור, לרבים מהמטופלים לא ניתן לאזן את ערכי לחץ הדם באמצעות שינוי אורח החיים בלבד, ולכן הם זקוקים לטיפול תרופתי. התרופות הנפוצות ביותר לטיפול ביתר לחץ דם הן:

• תרופות משתנות כמו דיזותיאזיד (שם גנרי הידרוכלורותיאזיד), פוסיד, אלדקטון, ספירונול ואלדוספירון.

• חוסמי בטא כמו נורמיטן, נורמלול וקרדילוק.

• בולמי סידן כמו פנדיל; ורמאפיל (שם גנרי) שידועה גם בשמותיה המסחריים: איקאפרס, איקאקור, אפואקור, וראפרס ווראקור; אמלודיפין (שם גנרי) שידועה גם בשמותיה המסחריים: אמלו, אמלודיפין־טבע ונורווסק.

• מעכבי ACE כמו רמיפריל (שם גנרי) שידועה גם בשמותיה המסחריים  טריטס ורמיפריל טבע.

• חוסמי הקולטן לאנגיוטנסין כמו אטאקנד, דיובאן ולוסארטאן פוטסיום (שם גנרי) שידועה גם בשמותיה המסחריים: אוקסר, לוטן ולוסרדקס.

• חוסמי אלפא כמו דוקסאזין (שם גנרי) שידועה גם בשמותיה המסחריים: דוקסלוק, קדקס וקרדורל.

• תרופות סימפאתוליטיות כמו גואנתידין ופראזוסין, שבהן משתמשים רק במקרים חמורים וקיצוניים.

• נוגדי יתר לחץ דם כמו קלונדין, ומתילדופה (שם גנרי) שידועה גם בשמותיה המסחריים: אלדומין ואפו־מתילדופה.

רוצים לבדוק את לחץ הדם בבית? כך תעשו את זה

מדידת לחץ דם


האם מטופלים שיש להם יתר לחץ דם צריכים להיות במעקב?

מטופלים שיש להם יתר לחץ דם צריכים להימצא במעקב קבוע שכולל: בדיקת לחץ דם, בדיקת עיניים שנתית כדי לגלות מוקדם ככל האפשר נזקים אופייניים ולטפל בהם לפני שיהיו בלתי הפיכים, בדיקת אק"ג פעם בשנה כדי לגלות מוקדם נזק ללב ובדיקות דם כדי לגלות נזק לכליות ושינויים במלחים שעלולים להיגרם מהתרופות.

מהי המשמעות של יתר לחץ דם בהריון?

לחץ דם גבוה בהריון עלול להצביע על רעלת הריון.

לידיעתך – במקרים רבים טיפולים​ בכללית רפואה משלימה עשויים לסייע ולעזור. לפרטים לחץ/י​ כאן


ובשורה התחתונה?

טיפול בלחץ דם גבוה ואיזון מיטבי שלו מאפשרים חיים ארוכים ובריאים.

​ד"ר שמואל גבעון הוא מומחה לרפואת משפחה בכללית​

חשוב לדעת

בדרך להיות הורים?

​​​​​בואו לראות מה מגיע לכם בכללית מושלם

ניוזלטר כללית

אני מסכים לקבל הודעות במייל