חיפוש

dsdsdsd
בדיקות רפואיות כלליות - מגיל 7 ועד גיל 12

בדיקות רפואיות כלליות - מגיל 7 ועד גיל 12

הבדיקות הרפואיות הכלליות בקבוצת הגיל הזאת מיועדות לוודא שהגדילה וההתפתחות של הילדה או הילד הן תקינות. בנוסף לכך, הן מיועדות לגלות הן בעיות בריאות חדשות והן בעיות בריאות שלא התגלו בגילאים צעירים יותר.

ד"ר דנה פלורנטין

ד"ר דנה פלורנטין

בדיקה פיזית כללית אצל הרופא

הבדיקה, שאותה מומלץ לעשות אחת לשלוש שנים, נועדה לגלות אצל הילד בעיות בריאות שלא התגלו עד כה. הרופא מודד את גובהו של הילד, שוקל אותו בודק דופק ולחץ דם, מאזין לריאות ולקולות הלב ובודק את הבטן. כמו כן בודק הרופא אם יש בעיות גדילה והתפתחות, כולל במערכת איברי המין.

הערכת ההתפתחות הגופנית

הערכת ההתפתחות כוללת שקילה ומדידת הגובה והשוואת הנתונים לטבלאות הגדילה הסטנדרטיות. הטבלאות האלה מחולקות לאחוזונים - מ־3 ועד 97. אם משקל הילד נמצא באחוזון 50, משמעות הדבר ש־50% מהילדים בני גילו ישקלו יותר ממנו ו־50% מהם ישקלו פחות ממנו. אם ילד נמצא באחוזון 10 מבחינת גובהו, משמעות הדבר היא ש־90% מהילדים בני גילו יותר גבוהים ממנו, ו־10% יותר נמוכים ממנו. יש להדגיש שהאחוזון שבו נמצא הילד אינו משפיע על בריאותו. ילד באחוזון 3 יכול להיות בריא או חולה בדיוק כמו ילד באחוזון 97.

טבלת האחוזונים מסייעת לעקוב אחר הגדילה, שכן הילדים אמורים להימצא באותו האחוזון במשך כל שלבי התפתחותם. אם ישנה לפתע סטייה בשיעור של יותר מ־2% מהאחוזון השגרתי, עלול הדבר לרמז על בעיה רפואית כלשהי. למשל, צניחה בטבלת האחוזונים עלולה להצביע על כך שהילד הפסיק לגדול או שהוא האט מאוד את קצב הגדילה לו. במקרה כזה על רופא הילדים שלו לבדוק אותו, והוא עשוי להמליץ על בדיקות מקיפות, ובכללן בדיקות דם.

בדיקת BMI

מטרת הבדיקה - שאותה יש לעשות לפחות פעם אחת בפרק הזמן הזה - היא לוודא שלא מתפתחת אצל הילדים בעיה של משקל יתר או של תת־משקל. המדד העולמי המקובל לקביעת עודף משקל או תת־משקל הוא מדד מסת הגוף (BMI - Body Mass Index). כדי לחשב את ה־BMI יש להציב את המשקל ואת הגובה בנוסחה הבאה:

משקל (ק"ג)
------------- = BMI
גובה2 (במטרים)

את התוצאה שמתקבלת משווים לטבלת ה־BMI לילדים. ילדים ומתבגרים שנמצאים מעל אחוזון 85 סובלים מעודף משקל. ילדים ומתבגרים שנמצאים מעל אחוזון 95 מוגדרים שמנים. ילדים ומתבגרים שנמצאים מתחת לאחוזון 5 סובלים מתת־משקל. במילים אחרות: התוצאה המתקבלת מראה היכן ממוקם אינדקס ההשמנה של הילד/ה בהשוואה לזה של ילדים אחרים באותו הגיל והמין.

את הבדיקה מומלץ לעשות לפחות אחת לשנה. היא מיועדת לאבחן עודף משקל שהוא גורם סיכון לסוכרת, לטרשת עורקים ולמחלות רבות אחרות. עם זאת, גם תת־משקל אינו מצב רצוי ויכול להצביע על מחלות שונות ובהן אנורקסיה. אם חלה קפיצה - כלפי מעלה או כלפי מטה - בשיעור של שני אחוזונים או יותר בין בדיקה לבדיקה, יש לערוך בירור רפואי לסיבת ההבדל.

ד"ר דנה פלורנטין היא רופאת הבית של אתר כללית ומומחית ברפואת משפחה

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש