חיפוש

dsdsdsd
בחורה צעירה שמה ידיים על הפה

בדיקות דם: מתי צריך לצום?

מהן בדיקות דם? מה בודקים בבדיקות דם? מדוע צריך לצום לפני בדיקות מסוימות? מהן בדיקות הדם שלפניהן צריך לצום? איך עושים בדיקות דם? מדריך

ד"ר ורד שבדרון, ד"ר דנה פלורנטין

בקיצור

01

הדם מכיל נוזל הנקרא פלזמה, ובו "שוחים" תאי דם מסוגים שונים. הדם מכיל כל חומר אחר שחדר לגוף.

02

המזון שאנו אוכלים במהלך היום - ובעיקר בשעות שלפני הבדיקה - עלול להסיט את הערכים של התוצאות ולפגוע באמינותן.

03

לאחר איסוף הדגימה והוצאת המחט מומלץ ללחוץ על אזור הדקירה באמצעות פד גזה למשך כשתי דקות עד להיקרשות הדם.

תוכן העניינים:
מהן בדיקות דם?
מה בודקים בבדיקות דם?
מהו צום?
מדוע צריך לצום לפני בדיקות מסוימות?
אלה בדיקות הדם הנפוצות שלפניהן יש לצום במשך 8 שעות
אלה בדיקות הדם הנפוצות שלפניהן יש לצום 12 שעות
איך עושים בדיקת דם?
מה קורה אחרי הבדיקה?
בתוך כמה זמן מתקבלות תוצאותיהן של בדיקות דם?

מהן בדיקות דם?

בדיקות דם הן שם כללי למגוון רחב מאוד של בדיקות שניתן לעשות באמצעות לקיחת דוגמית דם מהגוף לתוך מבחנה וסריקתה המדויקת במעבדה.

מה בודקים בבדיקות דם?

הדם הזורם בעורקינו מכיל נוזל הנקרא פלזמה, ובו "שוחים" תאי דם מסוגים שונים, חלבונים, הורמונים, ויטמינים, מלחים, סוכרים, תרופות, רעלים, חיידקים, נגיפים, נוגדנים וכדומה.

במילים אחרות: הדם מכיל את מרכיבי הדם הטבעיים וכן כל חומר אחר שחדר לגוף. מעצם הימצאות הגורמים האלה בדם או מכמותם יכול הרופא להסיק אם יש בעיה כלשהי וכן מהי הדרך הטובה ביותר להתמודד עם אותה הבעיה. יש לציין שבדיקות דם הן הבדיקות הנפוצות ביותר בעולם הרפואה - אחרי בדיקות רופא.

כל החומרים שמצויים בגוף מצויים גם בדם שכן מדובר בנוזל שעובר בין כל תאי הגוף, ללא יוצא מן הכלל. הוא מעביר אל התאים חמצן וחומרי הזנה חיוניים ומפנה מהם את הפסולת שמצטברת בהם. באמצעות בדיקות דם מגלים, בין היתר:

• את שיעורם בדם של המרכיבים הבאים: הורמונים, אנזימים, ויטמינים, מינרלים, סוכרים, מלחים, שומנים, תרופות, רעלים.

• את כמותם של מרכיבי דם שונים כמו כדוריות אדומות, המוגלובין, טסיות ותאים שונים השייכים למערכת החיסון (לימפוציטים, נויטרופילים ועוד).

• הימצאות של מחוללי מחלות בדם כמו חיידקים, נגיפים ופטריות. לשם כך יש לקחת דגימת דם לתרבית.
בחזרה למעלה

בלי להזמין תור: מוקדי בדיקות מעבדה של כללית ברחבי הארץ

מהו צום?

צום הוא הפסקת צריכה של מזון ושל משקאות, למעט מים, לתקופה קצובה של זמן. יש להמשיך לשתות מים גם בעת צום כדי למנוע התייבשות. לא זו בלבד שההתייבשות מסוכנת כשלעצמה, אלא היא גם משפיעה על ערכי התוצאות של בדיקת הדם. יש לציין שניתן לשתות מים לפני כל הבדיקות שמחייבות צום.

יש להמשיך ליטול את כל התרופות הרגילות גם בזמן הצום, אלא אם הרופא המטפל הורה אחרת. אשר לתוספי מזון - ויטמינים ומינרלים - יש לשאול את הרופא המטפל אם ניתן להמשיך לקחת אותם.
בחזרה למעלה

מדוע צריך לצום לפני בדיקות מסוימות?

הסיבה לכך היא שהמזון שאנו אוכלים במהלך היום - ובעיקר בשעות שלפני הבדיקה - עלול להסיט את הערכים של תוצאות הבדיקות ולפגוע באמינותן.

למשל, בדיקות סוכר בדם מאפשרות לאבחן את מחלת הסוכרת וכן לבדוק את מצבם של חולי סוכרת. את הבדיקות האלה יש לעשות לאחר צום מאחר שלאחר ארוחה ישנה עלייה משמעותית ברמות הגלוקוז בדם.

אדם שלא צם לפני בדיקת גלוקוז משבש את הבדיקה: לא ניתן יהיה להסתמך על התוצאה שתתקבל, וסביר להניח שזו תהיה גבוהה מהנורמה, אך זה לא יעיד בהכרח על מחלה.

הדברים האלה נכונים גם בנוגע לבדיקות שומנים וכולסטרול בדם. כמעט כל מזון שאנחנו אוכלים מכיל שיעור מסוים של שומן. אפילו השיעור המזערי ביותר עלול לעוות את תוצאותיה של בדיקת הדם.
בחזרה למעלה

בדיקות מעבדה אפשר לעשות בבית!

כל המידע על השירות

אחות ואישה מבוגרת מביטות זו על זו ומחייכות

בדיקות הדם הנפוצות שלפניהן יש לצום במשך 8 שעות

בדיקות לקביעת שיעוריהם של המרכיבים הבאים: סוכר (בדיקה רגילה, העמסת סוכר ו־PPG - בדיקת סבילות לגלוקוז), הומוציסטאין (חומצת אמינו חיונית שעודף שלה מגדיל את הסיכון למחלות לב ולסרטן), הורמון הגדילה, קלציטונין ו־PTH (שני הורמונים שמווסתים את משק הסידן בגוף), ויטמין B12, ברזל.
שימו לב: לבדיקת HBA1C אין צורך בצום כלל.
בחזרה למעלה

בדיקות הדם הנפוצות שלפניהן יש לצום 12 שעות

בדיקות לקביעת שיעוריהם של המרכיבים הבאים: טריגליצרידים, כולסטרול (ובכלל זה HDL, הכולסטרול הטוב), גסטרין (הורמון שמעודד ייצור של חומצה גסטרית, שממלאת תפקיד חשוב בתהליך העיכול).

לפני בדיקות דם אחרות - כמו ספירת דם, שקיעת דם, קרישת דם, קריאטינין ובדיקות סידן וחלבון - אין צורך בצום מקדים.
בחזרה למעלה

איך עושים בדיקת דם?

ניתן לקחת דם מעורק, מווריד או מנים, אך ברוב המקרים נלקח הדם מווריד בולט ונוח - במרבית המקרים מאזור פנים המרפק.

האחות מניחה גומייה ("שטאונג") מעל הווריד - פעולה שמאטה את חזרת הדם ללב וגורמת להתנפחות הווריד. כך קל יותר למצוא אותו. נטילת הדם נעשית באמצעות מחט דקה, קצרה ועדינה ובדיקור אחד בלבד.

לבדיקות דם אין תופעות לוואי, אך לפעמים מתלווה אליהן חרדה קלה. לכן מומלץ לא להתבונן במחט בשעה שהיא חודרת את העור, לשתות כוס מים לפני הבדיקה (פעולה שעליה ימליצו גם הרופאים והאחיות) ולהשתדל להגיע אליה רגועים.
בחזרה למעלה

בדיקת שתן דיגיטלית
כבר לא חייבים להגיע למרפאה בשביל בדיקת שתן

אישה מניחה אצבע על מסך סמארטפון שמונח ליד כוס מלאה בשתן

מה קורה אחרי הבדיקה?

לאחר איסוף הדגימה והוצאת המחט מומלץ ללחוץ על אזור הדקירה באמצעות פד גזה למשך כשתי דקות עד להיקרשות הדם. הקפדה על הלחיצה תמנע הופעה של דימום קל מהנקודה שממנה ניטל הדם או היווצרות סימן כחול במקום - מה שמצביע על דימום פנימי. מי שיודע כי הדם שלו נקרש לאט יותר מהרגיל צריך ללחוץ זמן רב יותר על אזור הדקירה.

כל מדד שנבדק בבדיקת דם יכול להיות בטווח הנורמה, מתחת לנורמה או מעליה. במקרים רבים - אך לא תמיד - כאשר הערך הנמדד נמצא מתחת לנורמה או מעליה מצביע הדבר על בעיה רפואית.

עם זאת יש לציין שאם רק ערך אחד נמוך מהנורמה או גבוה ממנה, זה לא משקף בהכרח מחלה. יש לפנות לרופא המטפל, והוא יגבש את תמונת המצב על סמך תוצאותיה של בדיקת הדם וכן על סמך נתונים נוספים, ובהם תלונותיו של המטופל והממצאים מהבדיקה הגופנית ומבדיקות נוספות.
בחזרה למעלה

בתוך כמה זמן מתקבלות תוצאותיהן של בדיקות דם?

רובן - עוד באותו היום. אבל יש בדיקות שמצריכות יותר זמן - החל מיומיים (תרביות) וכלה בשבועיים ויותר (בדיקת איידס).
בחזרה למעלה

ד"ר ורד שבדרון היא בעלת תואר דוקטור לרפואה ומנהלת מחלקת חדשנות באגף השירות של כללית

ד"ר דנה פלורנטין היא מומחית ברפואת משפחה ומנהלת מרפאת לב העיר בפתח־תקווה

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש