חיפוש

dsdsdsd
היפרליפידמיה

היפרליפידמיה (יתר כולסטרול וטריגליצרידים)

מהי היפרליפידמיה? ממה היא נגרמת? מהם התסמינים שלה? כמה זמן נמשך המצב שאובחן? איך מאבחנים? איך מטפלים? זה חד־פעמי? זה יחזור? מדריך

מה זה?

היפרליפידמיה (Hyperlipidemia) היא מצב שבו הרמות של שומני הדם (טריגליצרידים וכולסטרול) גבוהות מהנורמה הרצויה (כאשר מכלילים יחד את ערכי הטריגליצרידים ואת ערכי הכולסטרול נהוג לדבר בשפה הרפואית על "פרופיל השומנים").

הטריגליצרידים נוצרים בעיקר מעודפי פחמימות וסוכרים שלא נוצלו לייצור אנרגיה לפעילות השוטפת של הגוף. במילים אחרות: עודפי הפחמימות והסוכרים הופכים לטריגליצרידים, ואלה משמשים מחסני אנרגיה לתאי הגוף.

שני שלישים מהכולסטרול מיוצרים בכבד, ושליש נוסף מקורו במזון עתיר שומנים שאנחנו אוכלים. הכולסטרול משמש לבניית דפנות של תאים, הוא מרכיב מרכזי במרה ואבן בניין בייצור הורמונים.

שומני הדם נישאים בזרם הדם בתוך חלקיקים שהם שילוב של חלבונים ושל שומנים (ליפופרוטאינים). החלקיק שנושא את רוב הכולסטרול לתאי הגוף נקרא LDL. הוא מכונה "הכולסטרול הרע" מאחר שהוא זה ששוקע בדפנות של כלי הדם וגורם להתפתחותה של טרשת העורקים.

החלקיק הנושא את עודפי הכולסטרול מתאי הגוף בחזרה לכבד נקרא HDL. הוא מכונה "הכולסטרול הטוב" היות שפעולתו הפוכה מפעולת ה־LDL.

ממה נגרמת היפרליפידמיה?

היפרליפידמיה עשויה להיות משנית למחלות כמו תת־פעילות של בלוטת התריס, תסמונת נפרוטית (הפרשה של חלבון רב בשתן), סוכרת ותרופות, אם כי בדרך כלל היא נובעת משילוב של גנטיקה ושל אורח חיים. שיעור הטריגליצרידים בדם עולה בעיקר מאכילת פחמימות וסוכרים.

מהם התסמינים?

להיפרליפידמיה אין בדרך כלל תסמינים, אבל היא עלולה לגרום לטרשת עורקים - מחלה שסותמת בהדרגה את העורקים ועלולה בסופו של דבר לגרום לבעיות רבות ובהן התקף לב, אירוע מוחי, מחלה של כלי הדם הפריפריים (למשל היצרות של כלי הדם ברגליים), מחלות כליה ומחלות של אבי העורקים כמו מפרצת (אנאוריזמה). רמות גבוהות מאוד של טריגליצרידים עלולות לגרום לדלקת הלבלב (פנקראטיטיס).

כמה זמן נמשך המצב שאובחן?

הוא נמשך עד שהוא מטופל. היפרליפידמיה אינה מצב שהגוף יכול להתגבר עליו בכוחות עצמו ללא טיפול (הכוונה היא הן לטיפול תרופתי והן לטיפול לא תרופתי כמו דיאטה ופעילות גופנית).

איך מאבחנים?

באמצעות בדיקת דם הנעשית לאחר צום של 14-12 שעות.

אלה הן הרמות המומלצות של הכולסטרול "הרע" (LDL) בדם - על פי רמת הסיכון לפתח מחלה של הלב ושל כלי הדם:

• אנשים ללא גורמי סיכון כלל או עם גורם סיכון אחד (למשל השמנה) - מומלץ שרמת ה־LDL בדמם תהיה מתחת ל־130 מ"ג לדציליטר.

• אנשים שלהם שני גורמי סיכון (למשל השמנה ועישון) - מומלץ שרמת ה־LDL בדמם תהיה מתחת ל־100 מ"ג לדציליטר.

• אנשים שחולים במחלות לב וכלי דם (כולל מי שעברו אירוע מוחי), חולי סוכרת וחולים באי־ספיקת כליות - מומלץ שרמת ה־LDL בדמם תהיה מתחת ל־70 מ"ג לדציליטר.

• רמת הכולסטרול הטוב (HDL) צריכה להיות מעל 40 מ"ג לדציליטר אצל גברים ומעל 50 מ"ג לדציליטר אצל נשים.

• רמת הטריגליצרידים בדם רצוי שלא תעלה על 150 מ"ג לדציליטר.

איך מטפלים?

במקרים קלים ניתן לטפל באמצעות שינוי אורח החיים: הקפדה על דיאטה מתאימה, שמירה על משקל תקין ועל פעילות גופנית סדירה. מובן שבמקביל יש להימנע מגורמי סיכון נוספים שפוגעים בכלי הדם ובלב כמו עישון.

להורדת רמת הטריגליצרידים בדם מומלץ להוריד את שיעור הפחמימות והסוכרים בתזונה וכן להקפיד על פעילות גופנית סדירה. מומלץ להעדיף פעילות אירובית (הליכה, ריצה, רכיבה על אופניים, שחייה, ריקוד אירובי) על פני פעילות אנאירובית (עבודה במשקולות, פיתוח גוף). לפעילות האירובית מומלץ להקדיש לפחות 90 דקות בשבוע (שלוש פעמים בשבוע, 30 דקות בכל פעם).

דיאטה דלת שומן תוכל להוריד את שיעור הכולסטרול הרע בכ־15% לכל היותר, ולכן יש צורך בטיפול תרופתי.

הדרך להעלות את רמות "הכולסטרול הטוב" (HDL) היא בעיקר באמצעות פעילות גופנית.

התרופות העיקריות המיועדות להפחית את רמת הכולסטרול בדם הן ממשפחת הסטטינים: סימוביל, סימבסטטין, קרסטור, ליפיטור, פרבסטטין ועוד. התרופות האלה מקטינות את כמויות הכולסטרול שמייצר הכבד ומעלות במקביל את קצב פינויו מזרם הדם. הוכח שהסטטינים מקטינים את גודל הטרשת, משנים לטובה את המבנה של הרובד הטרשתי ומורידים את השיעור של אירועי הלב ושל כלי הדם.

תרופה נוספת - אזטרול - מעכבת את ספיגת הכולסטרול מהמעי אל הגוף. היא ניתנת בשילוב עם סטטינים ומביאה להורדה משמעותית ברמות הכולסטרול.

התרופות להורדת רמות הטריגליצרידים כוללות את הפיברטים (בזאפיבראט, ליפנור) וכן ניאצין ואומגה 3 במינון גבוה (4-2 גרמים).

זה חד־פעמי? זה יחזור?

לאחר שמצליחים להוריד את שיעור השומנים בדם לרמה תקינה באמצעות אימוץ אורח חיים בריא או באמצעות נטילת תרופות, ההיפרליפידמיה לא תחזור כל עוד שומרים על אורח החיים הבריא ומקפידים להמשיך לקחת את התרופות.

אילו מצבים רפואיים עלולים להיגרם מהיפרליפידמיה?

היפרליפידמיה - ובמיוחד רמות גבוהות של כולסטרול רע - גורמת לטרשת עורקים. זו עלולה לגרום לסדרה של מחלות קשות, ובהן:

מחלת לב איסכמית והתקף לב.

• מחלה של כלי הדם בגוף.

• מחלות של אבי העורקים כמו מפרצת (אנאוריזמה).

• מחלה של כלי הדם במוח (שעלולה לגרום לאירוע מוחי).

• מחלות כליה.

איך לומדים לחיות עם היפרליפידמיה?

עם ההיפרליפידמיה רצוי להתמודד באמצעות הקפדה על אורח חיים בריא שכולל שמירה על משקל תקין והקפדה על תזונה בריאה ועל פעילות גופנית סדירה. אם הרופא הורה לטפל בהיפרליפידמיה באמצעות תרופות, יש להקפיד על נטילתן באופן קבוע.

אלה הם עקרונות התזונה הנכונה למי שסובלים מהיפרליפידמיה ולמי שרוצים למנוע היפרליפידמיה:

• סך כל הקלוריות בתפריט היומי צריך להיות מותאם לכל אדם לפי צרכיו. כך, למשל, צריכת הקלוריות של מי שמתאמן בכל יום בריצה למרחקים ארוכים אינה דומה לצריכת הקלוריות של מי שהפעילות היומית היחידה שלו היא ישיבה במשרד.

• השומנים בתפריט צריכים להיות 35%-25% מסך הצריכה היומית של הקלוריות.

• 93% מהשומן הנצרך צריך להיות בלתי רווי. השומן הרווי יכול להיות לכל היותר 7% מתפריט השומנים היומי. מקורות לשומן בלתי רווי הם, למשל, טחינה, אבוקדו, שמן זית, אגוזים, שקדים ודגי ים שחיים במים עמוקים. שומן רווי מצוי בעיקר במוצרים מהחי כמו גבינות שמנות, חמאה, איברי פנים של בעלי חיים וגלידות, אך גם במוצרים מהצומח כמו מרגרינה ושמן שעבר טיגון.

• יש להרבות בצריכת מזונות שעשירים בסיבים תזונתיים כמו ירקות, פירות ודגנים מלאים ולהמעיט בצריכת מזונות מעובדים כמו עוגיות, ופלות, שקדי מרק וחטיפים למיניהם.

ד"ר דנה פלורנטין היא מומחית ברפואת משפחה

ד"ר אבישי אליס הוא מנהל מחלקה פנימית ג בבית החולים בילינסון, המרכז הרפואי רבין מקבוצת כללית. נוסף על כך הוא מרצה בכיר לרפואה פנימית בפקולטה לרפואה על שם סאקלר באוניברסיטת תל־אביב

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש