חיפוש

dsdsdsd
בדיקת כולסטרול

בדיקת כולסטרול וטריגליצרידים: איך לפענח?

בדיקת כולסטרול וטריגליצרידים היא חלק מבדיקת הכימיה של הדם. מה זה כולסטרול רע? מהם הערכים הנכונים לכולסטרול הטוב? מתי מומלץ לעשות את הבדיקה? כל השאלות וכל התשובות

ד"ר דנה פלורנטין

ד"ר דנה פלורנטין

בקיצור

01

כולסטרול הוא חומר שומני שנמצא בדם וברוב הרקמות, ובמיוחד ברקמת עצב. הכולסטרול הוא מרכיב חשוב של קרום התא והוא חיוני ליצירת הורמונים סטרואידיים ומלחי מרה ולהעברת השומנים בדם.

02

אם שיעור ה־LDL (הכולסטרול הרע) גבוה, הוא עלול להצטבר בדפנות של העורקים ולתרום להיווצרותה של טרשת עורקים - מחלה שעלולה לגרום להתקף לב או לאירוע מוחי.

03

הנטייה לכולסטרול גבוה היא בדרך כלל גנטית, אולם שינוי באורחות החיים - למשל עיסוק בפעילות גופנית וצריכת מזון בריא - עשוי להוריד את רמת הכולסטרול בשיעור של עד כ־30%.

את המידע על שיעור הכולסטרול בדם מקבלים במסגרת פענוח בדיקת דם. את הערך של הכולסטרול הכללי (Total Cholesterol) יש לחשב לפי הנוסחה הבאה: שיעור הכולסטרול הרע+שיעור הכולסטרול הטוב+ שיעור הטריגליצרידים (שהם עצמם מחולקים לחמישה סוגים). מאחר שכולסטרול כללי כולל בתוכו כמה מרכיבים, יותר מדויק להתייחס לכל מרכיב בנפרד:

1. הכולסטרול הרע - LDL
2. הכולסטרול הטוב - HDL
3. טריגליצרידים - Triglycerides

כן. יש לבדוק את פרופיל השומנים בדם לאחר צום של 12 שעות.

כולסטרול הוא חומר שומני שנמצא בדם וברוב הרקמות, ובמיוחד ברקמת עצב. הכולסטרול הוא מרכיב חשוב של קרום התא והוא חיוני ליצירת הורמונים סטרואידיים ומלחי מרה ולהעברת השומנים בדם. הכולסטרול מיוצר בעיקר בכבד, והוא מובל בזרם הדם (מהתאים ואליהם) באמצעות נשאים שנקראים ליפופרוטאינים.

הבדיקה שלי מחוץ לטווח הנורמה! מה עושים?
חשוב לדעת: חריגה מטווח הנורמה אינה מעידה תמיד על מחלה. במקרים שבהם מוצגת חריגה מטווח הנורמה ניתן לפנות לרופא או לרופאת המשפחה שלך. להזמנת תור לרופא לחץ/י כאן.

כמו כן, ניתן להתייעץ עם רופאי הבית של אתר כללית בפורום בדיקות מעבדה וגם עם רופאים מומחים בשירות ייעוץ מומחים און־ליין (ללקוחות כללית בלבד). 

כאשר לחריגה מטווח הנורמה יש משמעות רפואית, אנו יודעים על כך ומתריעים בפניך. במקרה כזה תופיע בדף המציג את תוצאות הבדיקה התרעה מתאימה בלשון זו:

"לתשומת לב: בבדיקת (כאן יופיע שם הבדיקה) נמדדה תוצאה חריגה ב(כאן יופיע הפרמטר שבו יש לחריגה משמעות רפואית). מומלץ לפנות להמשך הבירור אצל הרופאה או הרופא שלך". 

LDL, Low Density Lipoprotein  
מהבדיקה אנו למדים מהי רמת הכולסטרול הרע (LDL) בדם. למטופלים בתרופות להורדת רמת הכולסטרול מומלץ לעשות את הבדיקה אחת לחצי שנה. הבדיקה מומלצת גם לכל מי שיש לו גורמי סיכון להתפתחותה של מחלת לב ולמי שיש קרובי משפחה הסובלים מרמה גבוהה של שומנים בדם (היפרליפידמיה) או מסוכרת.

מהם ערכי הנורמה?
אצל חולים במחלת לב או בסוכרת רצוי שרמת ה־LDL תהיה נמוכה מ־100 מיליגרם לדיציליטר ובמידת האפשר נמוכה מ־70.

למי שיש גורמי סיכון אחרים למחלת לב חוץ מאשר סוכרת (כמו השמנה, חוסר בפעילות גופנית, עישון, קרוב משפחה שסובל ממחלת לב), רצוי שרמת ה־LDL שלו תהיה נמוכה מ־130 מיליגרם לדיציליטר.

אצל אנשים ללא גורמי סיכון להתפתחותה של מחלת לב יכול ערך הנורמה להגיע עד לרמה של 160 מיליגרם לדיציליטר.

מהי המשמעות של ערכים גבוהים מהנורמה (LDL גבוה)?
LDL גבוה עלול להצטבר בדפנות של העורקים הפנימיים ועלול לתרום להיווצרותה של טרשת עורקים, שהיא מחלה הגורמת להיצרות החלל הפנימי של כלי הדם. כתוצאה מכך פחות דם מגיע אל הרקמות, והן לא מקבלות מספיק חמצן. לפעמים החלל נסתם לגמרי, וכתוצאה מכך יכול להיגרם התקף לב או אירוע מוחי.

הנטייה לכולסטרול גבוה היא בדרך־כלל גנטית, אולם שינוי באורח החיים עשוי להוריד את רמת הכולסטרול בשיעור של עד כ־30%. מדובר בשינויים הבאים:

• לאכול מזון דל בכולסטרול.

• לשמור על משקל גוף תקין ולרדת במשקל, אם יש צורך בכך.

• לעסוק בפעילות גופנית.

• לאכול מזון המכיל חומצות־שומן מסוג אומגה 3 (במיוחד דגי מים קרים עמוקים).

• להמיר שומנים רוויים בשומנים רב־בלתי־רוויים.

• להימנע מצריכת שומני טרנס.

• לשתות כמות קטנה של יין אדום (כחצי כוס) ביום.

ואם זה לא עוזר?
ייתכן שרופא המשפחה ימליץ על טיפול תרופתי.

מהי המשמעות של ערכים נמוכים מהנורמה?
ערכים נמוכים יכולים להופיע לאחר צום ממושך או במחלות הגורמות לתת־ספיגה של מזון מהמעי לגוף (כמו מחלה דלקתית כרונית של המעי).

HDL, High-density lipoprotein
מהבדיקה אנו למדים מהי רמת הכולסטרול הטוב בדם. למטופלים בתרופות להורדת רמת הכולסטרול מומלץ לעשות את הבדיקה אחת לחצי שנה. הבדיקה מומלצת גם לכל מי שיש להם גורמי סיכון להתפתחותה של מחלת לב ולמי שיש להם קרובים הסובלים מכולסטרול גבוה (היפרכולסטרולמיה) או מסוכרת.

מהם ערכי הנורמה?
בממוצע - יותר מ־40 מיליגרם לדיציליטר. לנשים יש, לרוב, ערכי HDL גבוהים יותר מלגברים, ולכן רצוי שהערך שלהן יהיה יותר מ־47 מיליגרם לדיציליטר. בגברים הערך הרצוי הוא יותר מ־37 מיליגרם לדיציליטר.

מהי המשמעות של ערכים נמוכים מהנורמה?
הכולסטרול הטוב נקרא כך כיוון שהוא מגן מפני התקף לב ומפני התפתחותה של טרשת עורקים, שהיא מחלה הגורמת להיצרות החלל הפנימי של כלי הדם. הכולסטרול הטוב גם מרחיק את הכולסטרול הרע מהתאים ומדופנות העורקים, מחזיר את הכולסטרול הרע לכבד, ומשם הוא מפונה מחוץ לגוף באמצעות מיצי המרה. ככל שרמת הכולסטרול הטוב גבוהה יותר, כך ההגנה על הלב טובה יותר.

איך מעלים את רמת הכולסטרול הטוב?
כדי להעלות את רמת הכולסטרול הטוב מומלץ:

• לעסוק בפעילות גופנית.

• לאכול מזון המכיל את חומצות השומן מסוג "אומגה 3" (במיוחד דגי מים קרים עמוקים).

• להמיר שומנים רוויים בשומנים רב־בלתי־רוויים.

• להימנע מצריכת שומני טרנס.

• לשתות כמות קטנה של יין אדום (כחצי כוס) מדי יום.

כולסטרול רע וכולסטרול טוב

מהבדיקה אנו למדים מהי רמת הטריגליצרידים בדם. הטריגליצרידים נוצרים בגוף מתוצרי העיכול של השומן שבמזון והם הצורה שבה השומן מאוחסן בגוף. מדידה של רמת הטריגליצרידים בדם מסייעת באבחון של מחלות לב, של סוכרת ושל לחץ דם גבוה.

מתי מומלץ לעשות בדיקת טריגליצרידים?
לכל מי שמטופל בתרופות להורדת כולסטרול מומלץ לעשות את הבדיקה אחת לחצי שנה. הבדיקה גם מומלצת לכל מי שיש לו גורמי סיכון למחלת לב ולמי שיש לו קרובי משפחה הסובלים מכולסטרול גבוה (היפרכולסטרולמיה) או מסוכרת.

מהם ערכי הנורמה?
תקין: פחות מ־150 מיליגרם לדיציליטר.

גבולי: 199-150 מיליגרם לדיציליטר.

גבוה: 499-200 מיליגרם לדיציליטר.

מאוד גבוה: 500 מיליגרם לדיציליטר ויותר.

מה המשמעות של ערכים גבוהים מהנורמה?
רמות גבוהות מהנורמה הן גורם סיכון לטרשת עורקים ולמחלת לב. הסיבות לרמות גבוהות של טריגליצרידים כוללות: השמנה/ עודף משקל, עישון סיגריות, חוסר פעילות גופנית, צריכה מופרזת של אלכוהול, ושיעור גבוה של פחמימות בתפריט (יותר מ־60%). בדרך־כלל ניתן למצוא ערכים גבוהים של טריגליצרידים בקרב חולי סוכרת וחולי לב.

מי שיש להם רמות גבוהות של טריגליצרידים סובלים בדרך כלל גם מרמות גבוהות של LDL ומרמות נמוכות של HDL.

איך אפשר להוריד את רמות הטריגליצירידים?
ניתן להוריד את רמת הטריגליצרידים באמצעות הפחתת שיעור הפחמימות בתפריט. אם ערך הטריגליצרידים נשאר גבוה מאוד על אף שנעשה שינוי של ממש באורחות החיים, ייתכן שרופא המשפחה שלך יציע לך ליטול תרופה להורדת הטריגליצרידים.

מהי המשמעות של ערכים נמוכים מהנורמה?
ערכים נמוכים מהנורמה יכולים להופיע בצום ממושך או במחלות הגורמות לתת־ספיגה של מזון מהמעי לגוף (כמו, לדוגמה, מחלת מעי דלקתית כרונית).

ד"ר דנה פלורנטין היא רופאת הבית של אתר כללית ומומחית ברפואת משפחה

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש