חיפוש

dsdsdsd
גבר מזוקן עם משקפיים בצורת לב מצביע לכיוון המצלמה

הכול על התקפי לב

מהו התקף לב? מה הגורמים? מי בקבוצת הסיכון? מה הסימנים להופעתו ומה לעשות כשהם מגיעים? מתי צריך לעבור צנתור, אילו תרופות דרושות להחלמה, ואיך בכלל יוצאים מזה? כל השאלות וכל התשובות

פרופ' רן קורנובסקי, ד"ר אשרף חמדאן

בקיצור

01

מהו התקף לב? זהו מצב שבו נפסקת הספקת הדם לשריר הלב באזור מסוים. התוצאה היא נזק בלתי הפיך (נמק) לאזור בשריר הלב שהפסיק לקבל את הספקת דם. ככל שהעורק החסום מרכזי יותר - ההתקף חמור יותר.

02

למה זה קורה? הצטברות כולסטרול ותאי דלקת על הדפנות של העורקים גורמת להיצרות העורקים ולמחלות לב. עישון, סוכרת, השמנת יתר, לחץ דם גבוה ותורשה עלולים להחיש התפתחות של התקף לב ושל מחלות לב.

03

מה מרגישים כשיש התקף לב? כאב מתמשך בחזה או אי־נוחות. הכאב יכול להקרין גם לבטן העליונה, לכתפיים, לזרועות ולצוואר. ייתכנו תחושות של קוצר נשימה, בחילות והקאות. לעיתים ייתכן התקף לב ללא תחושה בכלל.

תוכן העניינים
ממה נגרם התקף לב?
זה קורה לכולנו? באיזה גיל זה מתחיל?
איך נוצר הקריש שגורם לאוטם בשריר הלב?
האם ניתן לחזות איזה עורק עלול לגרום להתקף לב?
מה מרגישים כשיש התקף לב?
איך מזהים התקף לב אצל נשים?
זהירות: התקף לב שקט
יש לי סימנים להתקף לב. מה לעשות?
מה אפשר לגלות בבדיקת הדם?
מה אפשר לראות בבדיקת אק"ג?
מה ההבדל בין שני הסוגים?
מהם הסיבוכים שעלולים להופיע בעקבות התקף לב?
איזה טיפול תרופתי ניתן אחרי התקף לב?
מתי אפשר להשתחרר הביתה?

​התקף לב (או אוטם לב) הוא מצב שבו נוצר נזק בלתי הפיך (נמק) באזור מסוים בשריר הלב כתוצאה מחוסר באספקת דם לשריר הלב באותו האזור.

ממה זה נגרם?

הלב, כמו כל שריר אחר בגוף, זקוק לאספקת דם כדי להיות חיוני ובריא. הדם המצוי בחדריו אינו מזין את שריר הלב והוא מופנה לשאר חלקי הגוף. הדם לשריר הלב מוזרם דרך עורקים קטנים הקרויים "עורקים כליליים". העורקים האלה מצפים את שריר הלב מבחוץ וחודרים פנימה כדי לספק דם טרי שנושא חמצן ומקורות אנרגיה לשריר עצמו.

העורקים הכליליים מועדים לטרשת: הצטברות כולסטרול ותאי דלקת על פני הדופן הפנימית של העורקים הכליליים. ניתן להדגים את התהליך הזה בעזרת מערכת האינסטלציה הביתית, שהצטברות שומן בדפנות גורמת לסתימה ומונעת מעבר תקין של מים לביוב. ובחזרה לסתימות בגוף האדם: הצבר של הכולסטרול ושל תאי דלקת קרוי "פלאק טרשתי", והוא שגורם להיצרות העורקים הכליליים ולמחלות ארטרוסקלרוטיות.

תור לקרדיולוגים קובעים באתר

1. נכנסים לאזור זימון תורים בכללית און־ליין.

2. בוחרים "לרופאים יועצים".

3. בשדה "תחום ייעוץ" בוחרים "קרדיולוגיה".

4. מחפשים לפי שם היישוב או שם הרופא או הרופאה.

5. בוחרים מועד וקובעים תור.

שימו לב: חובה שתהיה לכם הפניה בתוקף כדי שתוכלו לקבוע תור באתר.


זה קורה לכולנו? באיזה גיל זה מתחיל?

התהליך של יצירת הפלאק הטרשתי מתחיל כבר בגיל העשרה והוא נפוץ בחלק גדול של האוכלוסייה הבוגרת. עם זאת, התהליך הטרשתי מואץ יותר הקרב אנשים שיש להם גורמי סיכון למחלת לב (עישון, סוכרת, השמנה, לחץ דם גבוה, גיל מבוגר והיסטוריה משפחתית של מחלות לב בגיל צעיר). כאשר ההיצרות קשה, מופיע לעיתים קרובות כאב בחזה במאמץ. הכאב הזה הוא מאפיין של תעוקת לב הידועה יותר בשם אנגינה פקטוריס. עם זאת, מחלת לב עלולה להיות סמויה ("שקטה") ולבוא לידי ביטוי ראשוני בצורה החמורה ביותר: מוות פתאומי מדום לב.
בחזרה למעלה

איך נוצר הקריש שגורם לאוטם בשריר הלב?

יום אחד, מסיבה לא ברורה, נוצר לפתע סדק בפלאק הטרשתי. הסדק הזה גורם למערכת הקרישה ליצור בתוך שניות קריש דם שהוא מעין פקק (טרומבוס בשפה מקצועית), שאומנם מכסה את הסדק, אך בו בזמן חוסם לגמרי את כל חלל העורק הכלילי ומפריע לדם לזרום באופן חופשי ולהזין את שריר הלב. אותו אזור של הלב, שנמנע ממנו לקבל אספקת דם מהעורק הכלילי, מתחיל לסבול ונהפך לשריר נמקי שאינו מתפקד.
בחזרה למעלה

האם ניתן לחזות איזה עורק עלול לגרום להתקף לב?

לא, וחשוב לציין שלאו דווקא העורקים עם ההיצרויות הקשות יגרמו להתקף לב. ההיצרויות הקשות גורמות לכאבים בחזה בזמן מאמץ - כאבים אשר חולפים במנוחה (אנגינה פקטוריס), אך זה עדיין לא התקף לב. אנחנו לא יכולים לצפות מראש איזה פלאק טרשתי ייסדק, והתקף הלב יכול להופיע בהיצרויות הקלות והבינוניות באותה המידה כמו בהיצרויות הקשות.
בחזרה למעלה

מה מרגישים כשיש התקף לב?

התלונות הטיפוסיות הן כאב מתמשך בחזה או אי־נוחות בחזה, בעיקר לחץ או הרגשה של  כיווץ בחזה. הכאב בדרך כלל אינו מוגבל לנקודה ספציפית, אלא מורגש על פני שטח גדול בחזה ויכול להקרין לאזורים אחרים בגוף כמו בטן עליונה, כתפיים, זרועות וצוואר. הכאב יכול להיות מלוּוה בתלונות נוספות כמו קוצר נשימה, בחילות והקאות, זיעה קרה, סחרחורת וחולשה. אולם ייתכן גם התקף לב ללא כל כאבים (במיוחד בקרב סוכרתיים, קשישים או נשים). כפי שצוין קודם לכן, לעיתים עלול התקף לב לבוא לידי ביטוי במוות פתאומי.
בחזרה למעלה

איך מזהים התקף לב אצל נשים?

כמו אצל גברים, הסימן הנפוץ ביותר להתקף לב אצל נשים הוא חוסר נוחות, כאבים או לחץ באזור החזה (במרכז החזה, בין השדיים או מאחורי עצם החזה). בנשים ניתן לראות גם תסמינים של קוצר נשימה, כאבים דוקרים ועייפות.

נשים נוטות לסבול יותר מגברים מתסמינים פחות "טיפוסיים", ביניהם כאבים או תחושת חוסר נוחות באזורים שונים בחלק הגוף העליון: זרוע אחת או שתיהן, כתפיים, צוואר, לסת, ו/או גב.

לפי הפדרציה העולמית ללב, אחד או יותר מהתסמינים הבאים מופיעים באחד מכל ארבעה מקרים של התקף לב אצל נשים, אבל הן לא מצליחות לשייך אותם למצב הרפואי המדאיג הזה. התסמינים האלו עשויים להופיע עם או בלי תחושת חוסר נוחות בחזה:

• קוצר נשימה, עייפות לא מוסברת או תשישות.
• בחילה
• צרבת
• זיעה קרה
• סחרחורות
• חרדה או עצבנות לא אופיינית
• התעלפות

ברוב המקרים נשים חוות את התסמינים שלמעלה בחודש שלפני ההתקף. אצל אחרות אין בכלל סימני אזהרה מקדימים והן לוקות באוטם "שקט" (בשכיחות גבוהה מגברים).
בחזרה למעלה

​זהירות: התקף לב שקט

התקף לב מוגדר "שקט" אם הוא מופיע ללא התסמינים שאופייניים להתקף לב, כמו כאבים לוחצים בחזה, כאבים בזרוע שמאל או בלסת, קוצר נשימה, בחילות, הקאות, או זיעת יתר. יתר על כן, בהתקף לב שקט לא מורגשים גם התסמינים העקיפים שבני אדם מתקשים בדרך כלל לקשר אותם להתקף לב כמו תחושת צריבה בבית החזה, כאבים ברום הבטן או עייפות בלתי מוסברת.

הגורמים להתקף לב שקט הם אותם הגורמים שמובילים להתקף לב רגיל, ובהם: סוכרת, לחץ דם גבוה, עישון, רמות גבוהות של שומנים בדם, ובהם כולסטרול, היסטוריה משפחתית של מחלות לב, עודף משקל.

כמו בהתקף לב רגיל, גם בהתקף לב שקט נחסם אחד מעורקי הלב הכליליים, ובעקבות החסימה מתה הרקמה (נמֵקה בלשון הרפואית) שקיבלה דם מאותו העורק ומפסיקה לפעום. ככל שהעורק החסום מרכזי יותר - ההתקף חמור יותר, מכיוון שאזור רחב יותר נפגע. התקף לב "שקט" נפוץ יותר בקרב נשים, חולי סוכרת ומבוגרים.

אף שהתקף הלב מכונה "שקט", הוא משאיר נמק בשריר הלב באותה המידה כמו התקף לב רגיל ואף עלול להיות קטלני יותר מהתקף לב רגיל מפני שהוא אינו גורם לתסמינים ואינו מאפשר ללוקה בו לפנות לטיפול רפואי.

התקף לב "שקט" ניתן לזהות רק בדיעבד, לאחר שהוא התרחש, באמצעות בדיקת אק"ג או בדיקות אקו לב (אולטרסאונד של הלב), אך לא כל התקפי הלב השקטים אכן מזוהים בבדיקת אק"ג או בבדיקת אקו לב. בשנים האחרונות ניתן לאבחן התקפי לב שקטים בעזרת בדיקות MRI או CT של הלב. אלה הן בדיקות שיוצרות הדמיה תלת־ממדית ומאפשרות לזהות נזקים זעירים מאוד ברקמת שריר הלב. בעקבות הזיהוי ניתן להעניק טיפול מתאים למי שלקו בהתקף הלב ה"שקט".
בחזרה למעלה


יש לי סימנים להתקף לב. מה לעשות?

קודם כול לפנות לעזרה רפואית: יש להזמין אמבולנס (מומלץ ביותר להזעיק ניידת לטיפול נמרץ) מהר ככל האפשר. במקרים כאלה לא כדאי "לחכות שהכאב יעבור", כי אם באמת יש התקף לב, פתיחה מוקדמת של העורק החסום (בעזרת צנתור טיפולי) יכולה למזער את הנזק לשריר הלב. במצב כזה כל שנייה חשובה, וקבלת טיפול במהירות עשויה להציל את חיי המטופל.

באמבולנס נותנים בדרך כלל אספירין בלעיסה לדילול הדם כדי למנוע מהפקק שנוצר בעורק הכלילי להמשיך לגדול. בחדר המיון בדרך כלל מכניסים צינורית לווריד לבדיקת דם ולמתן תרופות וכן עושים בהקדם בדיקת אק"ג.
בחזרה למעלה

מה אפשר לגלות בבדיקת הדם?

בדיקת דם של אדם שסובל מהתקף לב יכולה להראות אנזימים לבביים שהשתחררו לדם. דמיינו ששריר הלב נפגע, התאים שלו נהרסים, ותוכנם נשפך לדם. בבדיקת הדם אפשר לגלות אנזימים ספציפיים ששייכים ללב. אחד מהם הוא טרופונין.
בחזרה למעלה

מה אפשר לראות בבדיקת אק"ג?

האק"ג יכול בחלק מהמקרים להצביע על אזור בשריר הלב שסובל מחוסר באספקת דם. הודות לבדיקה ניתן לקבוע אם מדובר בהתקף לב עם הרמות של גלי ST או בהתקף לב ללא הרמות או אף עם צניחות של מקטע ST.
בחזרה למעלה

מה ההבדל בין שני הסוגים?

אם מזהים הרמות של גלי ST, חייבים טיפול להחזרה מיידית של זרימת הדם. חידוש זרימת הדם נעשה במרבית המקרים באמצעות צנתור לב דחוף. במקרה האחר - של התקף לב ללא הרמות או אף עם צניחות של מקטע ST - יחליט הקרדיולוג אם לתת טיפול חודרני (צנתור) או להסתפק בטיפול שמרני.
בחזרה למעלה

מהם הסיבוכים שעלולים להופיע בעקבות התקף לב?

במקרה הטוב, אין סיבוכים מיוחדים, ונשארים עם אזור מסוים בשריר הלב שמתכווץ פחות טוב. אולם בחלק מהמקרים ייתכנו סיבוכים בדרגות חומרה שונות. הנה כמה מהם:

• הפרעה בקצב הלב: ללב יש מערכת חשמלית שנותנת לו את קצב הפעימות. פגיעה בשריר הלב יכולה לפגום בהולכה החשמלית. הפרעות הקצב עלולות לעיתים להיות קטלניות.

• תפקוד לקוי (אי־ספיקה) של החדר השמאלי: החדר השמאלי הוא החדר העיקרי של המשאבה. אם השריר הזה נפגע בצורה רצינית, הוא לא יצליח להתכווץ בחוזקה ולהזרים את הדם הלאה לעבר הגוף.

• מפרצת בחדר השמאלי: במקרים שבהם יש פגיעה נרחבת בדופן החדר עלולה להיווצר מפרצת (שריר דק, צלקתי ובלתי מתכווץ).

• קרע בשריר הלב או במסתמי הלב עלול להיגרם כתוצאה מנזק חמור לשריר בשל חוסר באספקת דם. מדובר בסיבוכים חמורים הדורשים בדרך כלל ניתוח מהיר.
בחזרה למעלה

איזה טיפול תרופתי ניתן אחרי התקף לב?

בבית החולים מתחילים טיפולים תרופתיים שילוו את המטופל לאורך זמן:

אספירין (מיקרופירין, קרטיה וכד') - תרופה הניתנת לדילול הדם.

פלאביקס: תרופה נוספת הניתנת לדילול הדם. היא ניתנת בעיקר אם הוכנס סטנט בצנתור.

אפיינט או ברלינטה הן תחליפים חדשים שיעילים יותר מפלאביקס. התרופות האלה ניתנות, בין היתר, במקרים של התקפי לב חריפים.

תרופה להורדת הכולסטרול ממשפחת הסטטינים (סימוביל, ליפיטור קרסטור וכו') מורידה את רמת הכולסטרול בדם וגם מייצבת את הפלאק הטרשתי כדי שלא ייווצר בו שוב סדק. התרופות האלה מפחיתות התקפי לב חוזרים.

תרופה ממשפחת חסמי בטא (נורמיטן, קרדילוק, קרבדילול, דרלין וכד'): התרופות האלה מיועדות להפחית את דרישת החמצן של הלב. הן מפחיתות תמותה לאחר התקף לב.

תרופה ממשפחת מעכבי אנזים ACE (קונברטין, אנלפריל, טריטייס וכד'): התרופות האלה מפחיתות את היקף הנזק לשריר הלב בטווח הארוך: הן מקטינות את התרחבות שריר הלב (רמודלינג) ומשפרות את תפוקת הלב.
בחזרה למעלה

מתי אפשר להשתחרר הביתה?

אם אין סיבוכים מיוחדים במהלך התקף הלב או אחריו, ניתן להשתחרר בדרך כלל בתוך כחמישה ימים. לאחר השחרור מופנה המטופל בדרך כלל לתוכנית לשיקום הלב לצורך חזרה הדרגתית לפעילות גופנית ולשינוי הרגלי החיים (להפסיק לעשן, לרדת במשקל ועוד).

לעיתים קרובות התקף לב גורר בעקבותיו חרדה קיומית ואובדן ביטחון בבריאות הגוף. הרבה פעמים לאחר התקף לב ישנה ירידה במצב הרוח, מופיעות בעיות חרדה ובחלק אחר מהמקרים קיימים הכחשה וחוסר היענות לטיפולים התרופתיים. חשוב להיות ער לשינויים האלה ולשוחח על כך עם רופא המשפחה או במסגרת שיקום הלב כדי להחזיר את הביטחון ואת איכות החיים למסלולם.
בחזרה למעלה

פרופ' רן קורנובסקי הוא מנהל המערך לקרדיולוגיה ומנהל המכון לצנתורי לב בבתי החולים בילינסון והשרון (המרכז הרפואי רבין)

ד"ר אשרף חמדאן הוא קרדיולוג בכיר ואחראי לתחום של דימות הלב בבית החולים בילינסון מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש