פורסם בראשונה: 14.05.2012
עדכון אחרון: 13.01.2015
  • ד"ר ראסם גנאם ד"ר ראסם גנאם

התקף לב אצל נשים: מה את יודעת על הלב שלך?

לקריאה נוחה
בעיות לב הן לא עניין לגברים בלבד. נשים רבות נמצאות בסיכון ללקות בהתקף לב, אך רק מעטות יודעות מהם סימני האזהרה להתקף לב ומתי צריך לדעת לבקש עזרה. את יודעת?
התקפי לב אצל נשים

בקיצור

1.

נשים צעירות ובריאות מוגנות מפני מחלת לב כלילית בשל רמתם הגבוהה של ההורמונים הנשיים. עם זאת, נשים הסובלות מגורמי סיכון עלולות ללקות בהתקף לב גם בגיל הפוריות. גורמי הסיכון הבולטים הם: עישון, סוכרת, לחץ דם גבוה, גלולות למניעת הריון.

2.

הסימפטומים של התקף לב בקרב נשים שונים מאלה שמופיעים אצל גברים וכוללים עייפות ניכרת, קוצר נשימה ובחילה. הכאבים במקרים של התקף לב אצל נשים מופיעים בכתף, בצוואר, בלסת ובגב, ולא במרכז בית החזה כמקובל לחשוב.

3.

הסיבות לתמותה הגבוהה יחסית בקרב נשים מהתקפי לב הן מודעות נמוכה למחלה, אבחון מאוחר וטיפול לא נכון בחלק מהמקרים. על פי סקר של האיגוד הקרדיולוגי האמריקני, המודעות נמוכה לא רק בקרב הנשים עצמן אלא גם בקרב הרופאים.

בניגוד לדעה המקובלת, התקפי לב אינם עניין "גברי". גם נשים סובלות ממחלות לב, ולא רק המבוגרות שבהן. מדי שנה מאושפזות בישראל - כך מעריכים - כ־30 אלף נשים בגלל מחלות לב. בהרבה מהמקרים הסיבה להידרדרות המצב היא חוסר מודעות לנורות האזהרה.

איך מזהים התקף לב אצל נשים?

הסימפטומים של התקף לב (אוטם חריף בשריר הלב) בקרב נשים שונים מאלה שמופיעים אצל גברים. ברוב המקרים נשים חוות סימפטומים שאינם טיפוסיים, כמו עייפות ניכרת, קוצר נשימה ובחילה. הכאבים במקרים של התקף לב אצל נשים מופיעים בכתף, בצוואר, בלסת ובגב, ולא במרכז בית החזה כמקובל לחשוב.

זו הסיבה לכך שנשים מאחרות לקבל טיפול רפואי בזמן התקף לב, ולעיתים רבות מסכנות בכך את חייהן.

האם קיימים סימני אזהרה מקדימים להתקף לב?

אצל נשים רבות מתפתחים סימני אזהרה מקדימים במהלך החודש שלפני התקף הלב, אך גם אלה שונים מאשר אצל גברים. הסימנים המוקדמים כוללים עייפות לא מוסברת, קוצר נשימה, הפרעות שינה וצרבת חדשה.
אצל חלק מהנשים כלל אין סימני אזהרה מקדימים, והן לוקות באוטם "שקט", וזאת בשכיחות גבוהה יותר מגברים.

מהו שיעור הנשים שלוקות בהתקפי לב?

שיעור הנשים שלוקות בהתקפי לב עולה עם הגיל. עד גיל 50 כ־11% מהתקפי הלב הם בנשים, ומעל גיל 65 כ־50% מהתקפי הלב מתרחשים אצל נשים.

באילו גילאים נמצאות נשים בסיכון?

בגיל הפוריות נשים סובלות פחות ממחלות לב כליליות בהשוואה לגברים. ההשערה היא כי ההורמונים הנשיים (האסטרוגנים) מגינים מפני התקפי לב בגיל הפוריות.

כאשר רמת האסטרוגן יורדת (בסביבות גיל 50), עולה הסיכון ללקות בהתקף לב, עד שהוא משתווה לזה של גברים (בסביבות גיל 65). מעל גיל 75 הסיכון להתקף לב אצל נשים עולה על זה שבגברים.

הסיכון מעל גיל 50 עולה גם בשל התפתחות גורמי סיכון כמו סוכרת, לחץ דם גבוה, רמות כולסטרול גבוהות, עישון, השמנה והיעדר פעילות גופנית.

אז נשים צעירות מוגנות בפני מחלות לב?

נשים צעירות ובריאות מוגנות מפני מחלת לב כלילית בשל רמתם הגבוהה של ההורמונים הנשיים. עם זאת, נשים הסובלות מגורמי סיכון עלולות ללקות בהתקף לב גם בגיל הפוריות. גורמי הסיכון הבולטים הם: סוכרת, לחץ דם גבוה, נטילת גלולות למניעת הריון ועישון.

האם יש הבדל בשיעורי התמותה?

שיעור התמותה בזמן התקף לב ואחריו וכן הסיכון לאוטם חוזר גבוה יותר אצל נשים. מחלת לב כלילית אחראית לכ־38% ממקרי המוות בקרב נשים - הרבה יותר מאשר סרטן.

למרות הירידה המתמשכת בתמותה מהתקפי לב בקרב גברים, אצל נשים לא נרשמת מגמה דומה. הסיכון למות מהתקף לב גבוה אצל נשים פי שניים מאשר אצל גבריים.

הסיבות לתמותה הגבוהה יחסית בקרב נשים מהתקפי לב הן מודעות נמוכה למחלה, אבחון מאוחר וטיפול לא נכון בחלק מהמקרים. על פי סקר של האיגוד הקרדיולוגי האמריקני, המודעות נמוכה לא רק בקרב הנשים עצמן אלא גם בקרב הרופאים המטפלים בהן.

נוסף על חוסר במודעות קיימות סיבות נוספות לשיעורי התמותה הגבוהים בקרב נשים:

1. העורקים הכליליים של נשים קטנים וצרים יותר, ולכן קיימת שכיחות גבוהה יותר של מחלות כלי דם קטנים בנשים.

2. הגורם העיקרי להתפתחות האוטם החריף הוא פציעה של העורק באזור הטרשת. התופעה הזאת שכיחה פי שניים בקרב נשים.

3. הפרעה בתפקוד של תאי האנדותל המצפים את העורק. גם התופעה הזאת שכיחה יותר אצל נשים.

האם ניתן למנוע התקפי לב אם מגלים בזמן את סימני האזהרה?

אין ספק שהסיבה להגעה מאוחרת לקבלת טיפול רפואי בעקבות התקפי לב היא היעדר "נורות אזהרה" והיעדר כאבים. ואכן, על פי מחקרים קליניים על קבלת סיוע רפואי, נשים נמצאות בפיגור ניכר בהשוואה לגברים.
מודעות לסימני האזהרה תגרום לנשים להגיע בזמן לקבלת סיוע רפואי, וכך ניתן בהחלט להקטין משמעותית את הסיכון להתקף לב ואת התמותה ממנו.

ואיך מקטינים את הסיכון ללקות בהתקף לב?

מסקרים וממחקרים קליניים עולה שנשים עשויות להקטין משמעותית (עד כ־57%) את הסיכון למחלות של הלב ושל כלי הדם אם הן שומרות על אורח חיים בריא. מה זה אומר? תזונה נכונה (הכוללת ירקות, פירות, דגנים מלאים, דגים וקטניות), הגבלת כמות האלכוהול שנצרכת, הימנעות מעישון ועיסוק בפעילות גופנית במשך 30 דקות ביום.

חשוב מאוד שכל אישה תיוועץ ברופא בנוגע לאיתור מוקדם של גורמי הסיכון למחלות לב ולטיפול בגורמי הסיכון האלה.

ד"ר ראסם גנאם הוא מנהל מכון הלב בנתניה וקרדיולוג בכיר בבית החולים מאיר בכפר־סבא

היא הגיעה!

אפליקציית כללית החדשה

כל השירותים הדיגיטליים של כללית במקום אחד. הורידו כבר עכשיו את האפליקציה החדשה שלנו

חשוב לדעת

מיוחד ללקוחות כללית מושלם

​סיוע בהחלמה לאחר אירוע לב

ניוזלטר כללית

אני מסכים לקבל הודעות במייל