חיפוש

dsdsdsd

מיניקות, מכילות ומתייעצות

זאת לא עוד קהילה: קהילת "מיניקות מתייעצות על הכול" של כללית היא מרחב פתוח ובטוח לנשים שמיניקות או מתכננות להיניק ויש להן שאלות שמטרידות אותן. את הקהילה מנהלות אחיות מקצועיות ומנוסות מאוד, אבל גם לחברות הקהילה יש תרומה רבה להצלחתה

עוד בהריון, ובטח כשאת לפני הלידה, את חושבת על הנקה. לפעמים עולות מחשבות וחששות כמו "האם אצליח להניק?" או "אם תהיה לי בעיה, עם מי אוכל להתייעץ?"

ואז מגיעה הלידה (מזל טוב!) והבייבי שלך כבר כאן ואת מתחילה. לפעמים מנסה והכול הולך חלק, לפעמים יש קשיים. את לא לבד. נשים רבות חוות בדיוק את מה שאת עוברת. כתוצאה מכך, הרשת עמוסה במידע. חלקו נכון, חלקו שגוי וחלקו על גבול המסוכן.

אז כדי לעשות סדר ולתת לך את המידע המדויק והמהימן, הוקמה קהילת המיניקות. את הקהילה מנהלות שתי אחיות מוסמכות: אסתי קרייטמן, 26 שנה אחות טיפת חלב שהיא גם יועצת הנקה; ואתי שטרית, 20 שנה במקצוע. היא סגנית אחות אחראית ביולדות א' ומרכזת תחום ההנקה במרכז הרפואי סורוקה.

העובדה שנשות מקצוע שמתמחות בתחום שאת מתעניינת בו מנהלות את הקהילה היא מרגיעה מאוד. התשובות שאת מקבלת בנושא שהוא כל כך רגיש עבורך בתקופה הזאת לא נסמכות על תיאוריות ותרופות סבתא כאלה ואחרות. את מקבלת תשובות מוסמכות, שיש להן תוקף רפואי ועומד מאחוריהן ניסיון של שנים רבות ושל עבודה שוטפת בתחום.

אם תיכנסי לקהילה תגלי שבנוסף למידע הרב נשות הקהילה מעניקות תמיכה מקיפה זו לזו. ומה את צריכה יותר מהכלה וחיבוק בתקופה המטלטלת הזאת?

"כשהקמנו את הקהילה רצינו שהיא תהיה דבר ייחודי", אומרת אסתי קרייטמן, "רצינו שזאת תהיה קהילה מקצועית שבה אתי ואני ניתן את הפן המקצועי ונשיב על שאלות, אבל גם שזאת תהיה קהילת תמיכה שכל אחת מהחברות בה תוכל להתייעץ עם חברותיה ולהרגיש ביטחון במה שהיא משתפת. בפועל החברות בקהילה באמת מייעצות ותומכות אחת בשנייה, זה תהליך שקורה באופן טבעי".

קהילה סגורה וזמינות מקסימלית

הקהילה נמצאת בפייסבוק ויש בה פעילות ערה במשך כל שעות היממה. "אנחנו משתדלות לענות בכל דקה פנויה. בתחום הספציפי של הנקה לפעמים גם אין למתייעצות הרבה זמן לחכות, כי הן צריכות תשובה יחסית מיידית. אנחנו פעילות גם בלילה כי להריוניות חיי לילה פעילים, מטבע הדברים", מוסיפה קרייטמן בחיוך.

קרייטמן מספרת בגילוי לב שהכניסה לניהול קהילה און־ליין הייתה מאתגרת עבורה: "אני מאוד מאמינה בתקשורת ובשפת גוף, אבל הנה למדתי כישור, ויותר מכך – למדתי שלפעמים מילה אחת יכולה להציל הנקה".

מי הן חברות הקהילה?
"בעיקר נשים צעירות או נשים אחרי לידה שמגיעות לקהילה בחודש הראשון להולדת התינוק או התינוקת. החודש הראשון הוא קשה ומאתגר ואם מקבלות את התמיכה והליווי הנכון וצולחות את השלב הראשון - אפשר להמשיך בהנקה בהצלחה.

"לפעמים אני ממש מעודדת נשים להחזיק מעמד ומבטיחה להן: 'תראי שזה יסתדר', וזה עובד. אני חושבת שכדאי מאוד לנשים בהריון להצטרף לקהילה כדי להתכונן להנקה. בעיני, זה ממש חשוב לדעת למה לצפות. אגב, אפשר ומותר לצפות שיהיה מאתגר ולא זורם כמו שלפעמים יש נטייה לחשוב".

אמא תמיד יודעת

קרייטמן: "אני חושבת שלאמהות יש אינסטינקט אמהי. הן יודעות מה הכי טוב, איך לעזור לתינוקות ומה הפתרון, אבל לפעמים אין להן ביטחון. הרבה פעמים הן שואלות את השאלה ותוך כדי יודעות את התשובה, או כאשר משיבות להן הן עונות 'זה בדיוק מה שחשבתי!'.

"יש הרבה פניות בסגנון 'אני יודעת, אבל פוחדת' או 'מה אתן הייתן עושות במצב כזה וכזה'. מטרת הקהילה היא לתת להן ביטחון והתפקיד שלי כסמכות מקצועית הוא להעצים אותן, לחזק אותן ולתמוך בהן. אגב, גם את הנשים שמשיבות לשאלות אני מעצימה ומעודדת כדי שימשיכו להעניק מניסיונן ומהידע שצברו".

קרייטמן מוסיפה ש"רוב הנשים מבינות שהנקה היא משימה מאתגרת אבל לא מוכנות לכך. הן לא יודעות או מבינות שמותר שהיא תהיה מאתגרת, שהן לא לבד. אם הן היו מוכנות זה היה מוריד את רמת הלחץ וגם יכול היה לעזור בהתמודדות אחרי הלידה".

למה בעצם כדאי להתייעץ בקהילה?
אתי שטרית: "העובדה שאחיות טיפת חלב ויועצות הנקה עונות ישירות נותן להן ביטחון. גם הקבוצה נותנת ביטחון. נשים נחשפות להמון מידע לא מקצועי ולא נכון ברחבי הרשת וטוב שיש להן מקום מוסמך לפנות אליו בכל עת".

אתי ואסתי אוהבות לראות את השיח בין חברות הקהילה. שטרית: "אנחנו מעלות נושאים ומשיבות כמובן, אבל כאשר מתנהל שיח זורם בין החברות אנחנו מתערבות רק כשיש צורך. החברות מתייעצות על טכניקות הנקה וקשיים שעולים להן. עצם זה שהן עונות אחת לשנייה נותן לגיטימציה לקשת רחבה של רגשות והן מרגישות שצרת רבות היא חצי נחמה".

מתי אתן מתערבות בשיח?
"רק כאשר אנחנו צריכות לתקן או להעיר. למשל, אחת החברות המליצה על תה שומר להקלה על גזים ואני התערבתי והשבתי שמשרד הבריאות לא ממליץ, אבל יש שיטות אחרות להקלה על גזים. צירפתי מאמר מקצועי וקל לקריאה שניתן לקבל ממנו את כל המידע".

שטרית אומרת שמעבר למענה בקהילה עצמה יש נשים שמתביישות ופונות בפרטי: "אנחנו מאפשרות את זה כי יש נשים שמתביישות לחשוף את עצמן בפני כל הפורום".

הנקה ממקום של ידע וביטחון

שטרית מדגישה ש"ליועצות ההנקה יש תדמית של פנאטיות שמאמינות בהנקה בלעדית אבל בפועל, הגישה של מערכת הבריאות היא לאפשר לאישה להגיע להנקה מתוך בחירה, מתוך מקום של ידע. אם את לא מיניקה כי את לא יודעת או כי את חוששת, זו לא בחירה אלא בלית ברירה. אנחנו כאן כדי לתת לך את כל הכלים והידע ואת תבחרי מה מתאים לך".

הגישה הזאת מובילה את שטרית וקרייטמן ועוברת כחוט השני בהתנהלות שלהן בקבוצה: "אנחנו מקפידות לא להיות שיפוטיות ולהשיב בעדינות המרבית. אני חושבת ממש על כל מילה שאני כותבת כי אני מודעת לרגישות של הנושא. אנחנו באות ממקום של הכלה ולכן מי שבוחרת לא להיניק או להפסיק להיניק, אנחנו גם מלוות בהכנה להאכלה בתמ"ל. הכי חשוב שכל אישה תרגיש בנוח לשאול כל שאלה ולהציף כל קושי ושתדע שהיא לא לבד, רבות חוות את הקשיים כמוה".

שתיהן מדגישות: "אנחנו נותנות מענה מקצועי וגם המשתתפות האחרות משתפות בחוויות האישיות. השיתוף ההדדי מאוד עוזר. אנחנו משתדלות לזהות אם יש בעיה ולהפנות לרופא או ליועצת הנקה, בעיקר אם יש בעיה פיזית. הייעוץ בקהילה לא מחליף ייעוץ אחת על אחת שמוצע במרפאות הנקה רבות ברחבי הארץ".

"הקהילה הצילה לי את ההנקה"

מיכל, אמא לשניים, כעת בחופשת הלידה השנייה שלה, היא חברה בקהילה. "הקהילה הצילה לי את ההנקה", היא אומרת. "בלידה הראשונה עם בתי הבכורה התקשיתי מאוד בהנקה. התביישתי שאני לא מצליחה ולא היו לי מספיק כוחות פיזיים ונפשיים לבקש עזרה. כשילדתי את בני הקטן בדיוק נפתחה הקהילה ונתתי לזה צ'אנס, איזה מזל שעשיתי את זה".

איך הקהילה עזרה לך?
"גיליתי שאני לא לבד. שלנשים רבות יש בעיות בהנקה גם בפעם הראשונה וגם בפעם השנייה. הבן שלי יונק בזריזות רבה אחרי שהבת ינקה במשך כשעה לפחות. בהתחלה מאוד דאגתי, חשבתי שאולי הוא לא אוכל מספיק. בקהילה גיליתי שיש עוד הרבה ילדים כאלה, זו הייתה הקלה גדולה".

מיכל אומרת שהיא נעזרת מפעם לפעם בעצות של חברות הקהילה: "רבות שואלות לגבי בעיות פיזית כמו גודש ודלקות. לדעתי הרבה יותר יעיל לקרוא ולקבל עצות מיד ראשונה מאשר לקרוא ברחבי הרשת בלי שאת יודעת מי הכותבת".

לדברי מיכל, הקהילה היא מקום בטוח ותומך: "אני מרגישה בנוח לשאול שאלות גם את החברות בקהילה וגם את האחיות, מנהלות הקהילה, כי מהתשובות שקראתי כשנכנסתי לקבוצה, גיליתי שמדובר במרחב מכיל, מחבק ועוטף. בדיוק מה שהייתי זקוקה לו בתקופה הזאת".

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש