פורסם בראשונה: 18.10.2007
עדכון אחרון: 04.03.2010
  • ד"ר מיכל גילאון ד"ר מיכל גילאון

מדריך הנקה

לקריאה נוחה
החלב שאת נותנת לתינוק שלך הוא יותר מאשר רק אוכל. יש לו יתרונות בריאותיים ופסיכולוגיים לשניכם. ד"ר מיכל גילאון, דיאטנית ואמא לשלושה, מציעה לך טיפים מכל הלב
אמא מניקה תינוק

​רוב הנשים מחליטות אם לבחור בהנקה או לא עוד לפני הלידה. בארץ, רוב היולדות (כ־85%) מתחילות להיניק, אך מספרן הולך ומתמעט בחלוף הזמן - כעבור שישה חודשים רק 18% מהיולדות ממשיכות להיניק באופן בלעדי. כששואלים את הנשים מדוע הפסיקו להיניק, התשובות השכיחות הן: ייצור לא מספיק של חלב, בעיה בהיצמדות לשד ובמציצה של התינוק וחוסר ביטחון.

למרות היתרונות הברורים של חלב אם, נשים רבות נתקלות בכאבים בהנקה ומוותרות.

השהות בבית החולים לאחר הלידה בדרך כלל קצרה מאוד, ולפעמים לא מאפשרת ללמוד ולתרגל את ההנקה כפי שהיינו רוצות. לא תמיד יש יועצת הנקה או אחות זמינה שיכולות להעניק לך הדרכה אישית, ולפעמים צריך לעשות בחירות קשות - להרוויח עוד שעת שינה, או לגרור את עצמך בשבע בבוקר אחרי לילה לבן להדרכה קבוצתית של יועצת הנקה.

לכן חשוב להגיע כבר ללידה עם בסיס ידע טוב לגבי ההנקה. אפשר, למשל, להשתתף בקבוצות לפני הלידה שנמצאו יעילות במיוחד, או לבקש שבקורס ההכנה ללידה יוקדש מספיק זמן ללימוד הנקה. בבית החולים אפשר להתמקד בהיבטים המעשיים של ההנקה כמו היצמדות לשד וטכניקות הנקה.

לאחר לידה רגילה, בדרך כלל, האם והתינוק נשארים יחד. כך הם חווים קשר אופטימלי עם מגע פיזי מיידי, עדיף עור לעור. רצוי שההאכלה הראשונית תהתרחש בשעה-שעתיים הראשונות לאחר הלידה, כל עוד התינוק ער, ערני ומוכן למציצה.

יש מקרים שבהם האם והתינוק נאלצים להיפרד מיד לאחר הלידה, למשל אחרי ניתוח קיסרי בהרדמה מלאה; אם התינוק נולד קטן; או אם יש צורך בטיפול נוסף לאם או לתינוק. גם במקרים כאלה, אפשר להיניק לאחר האיחוד המחודש, והתינוק ילמד לינוק היטב, גם אם לא עשה זאת בשעה הראשונה לחייו.

יש בתי חולים המאפשרים לישון עם התינוק באותו החדר, ויש לכך מספר יתרונות לאם ולתינוק: הקרבה מאפשרת לאמא להתחיל לזהות את סימני הרעב המוקדמים של התינוק וכך התינוקות בוכים פחות (כי בכי הוא סימן מאוחר לרעב). התינוקות גם ישנים יותר ומיומנים בהנקה מוקדם יותר. האמהות גם כן ישנות טוב יותר וייצור החלב שלהן מוגבר.

אמהות רבות מרגישות שאין להן מספיק חלב או שהחלב שלהן דליל מדי או שהוא לא טוב מסיבות אחרות. זה לא נכון! זה קורה כאשר יש ציפיות לא ריאליות מהתינוק או מההנקה - ואז גם האכזבה מרה וגם הביטחון עצמי מתרסק.

אם ראית לידה, סביר להניח שזה היה בסרט או בסדרת טלוויזיה, ושם כמובן זה כמעט לא כואב, הלידה נמשכת לא יותר מחמש דקות, התינוק שנולד הוא ורדרד וחייכני (ולפחות בן חודש אם לא בן חודשיים) והאמא חוזרת לצורתה המקורית באופן מיידי.

אם ילדת, או שמעת סיפורי לידה אמיתיים, את יודעת שבמציאות המצב מעט שונה. כך גם לגבי הנקה. אם את חושבת שהתינוק יונק כל שלוש או ארבע שעות, שהארוחה נמשכת 10 עד 20 דקות, שהתינוק נצמד לשד ויונק בלי בעיה, שזה לא כואב ושאפשר להחזיק אותו ביד אחת וביד השנייה לעשות כל דבר אחר - זה הזמן להתפכח. כן, זה אולי יקרה אחרי מספר חודשים, אבל בטח לא בשבועות הראשונים.

תינוקות יונקים נוטים לאכול לעתים קרובות יותר מאשר תינוקות הניזונים מתמ"ל (תרכובת מזון לתינוקות או פורמולה), כיוון שחלב אם קל יותר לעיכול והקיבה שלהם מתרוקנת במהירות רבה יותר.

תינוקות צריכים לינוק על פי דרישתם עד שובע - וזה אומר גם שמונה עד 12 פעמים ביממה. בהתחלה מאוד יכול להיות שהתינוק יאכל כל שעתיים (זה יכול להיות גם כל שעה וחצי) ביום ובלילה. לקראת סוף החודש הראשון ייתכן שהוא יעשה הפסקות ארוכות יותר בין הארוחות, במיוחד בלילה.

זמן היניקה משתנה. יש תינוקות שיונקים במשך 10 עד 15 דקות מכל צד, אבל הרבה מאוד תינוקות נשארים על השד במשך זמן ארוך יותר. אין צורך להגביל את משך היניקה, אלא אם את מרגישה כאב. יש תינוקות שאוהבים להירגע על השד ולמצוץ אותה רק בשביל הכיף.

אם התינוק נרדם על השד או אם את צריכה להפסיק את היניקה לפני שהוא סיים, אפשר להפסיק את היניקה בעדינות על ידי האצבע הקטנה. לעולם אל תמשכי את התינוק מהשד מבלי לשחרר את המציצה - זה כואב!

בימים הראשונים לאחר הלידה מייצר הגוף נוזל צהבהב וסמיך שנקרא קולוסטרום. בדרך כלל הפרשתו מעטה יחסית, בהתאם לדרישות התינוק. בימים הראשונים התינוקות אוכלים מעט מאוד, רק חמש עד 15 מ"ל בכל ארוחה, והקולוסטרום מספק את רכיבי התזונה הנחוצים להם באופן מרוכז בנפח קטן.

הקולוסטרום מותאם לצרכי התינוק: יחסית לחלב, שמגיע יומיים עד שלושה ימים לאחר הלידה, הקולוסטרום מכיל פחות שומן ולקטוז (וכך קל יותר לעיכול) ועשיר יותר בפחמימות ובחלבון. יש לו אפקט משלשל קל, שעוזר לתינוק להפריש את המקוניום (הצואה הראשונה) ואת עודפי הבילירובין וכך עוזר במניעת צהבת.

הקולוסטרום מכיל נוגדנים רבים ותאי דם לבנים, שמגנים מפני וירוסים, חיידקים וזיהומים אחרים. הוא עוזר לבסס את החיידקים הטובים במערכת העיכול של התינוק, ומכיל גם יצרני גדילה, שעוזרים להבשלת מערכת העיכול של התינוק.

• מחליפים לו לפחות ששה חיתולים רטובים משתן שתן צהוב חיוור (לא צהוב כהה או כתום).

• יש לו שתיים עד חמש יציאות ביום. יכולה להיות יציאה גם אחרי כל הנקה. ככל שהתינוק גדל יורד מספר היציאות, שיכול להיות אחד לכמה ימים.

• התינוק עולה במשקל לאחר השבוע הראשון.

• התינוק ישן טוב, נראה ערני ובריא כשהוא ער.

• את שומעת קולות בליעה בזמן היניקה וכך יודעת שהוא אכן יונק ולא רק מוצץ.

לפני שהם מתחילים לעלות במשקל, התינוקות היונקים יורדים בין 5% ל-7% ממשקל הלידה שלהם - וזאת במהלך השבוע הראשון. זה טבעי וזה לא באשמתך או בגלל שהחלב שלך לא מספיק או לא טוב. אם התינוק מוריד יותר מ־10% ממשקלו או שהירידה במשקל מתרחשת בתוך שלושה ימים לאחר הלידה, יש להעריך את תהליך ההנקה כדי לעלות על בעיות לפני שהן הופכות להיות חמורות. מעקב יאשר שהתינוק עולה במשקל לאחר השבוע הראשון.

הדבר החשוב ביותר הוא שהתינוק ייצמד היטב לשד בתנוחה המתאימה. היצמדות טובה לשד גורמת לחלב לזרום טוב יותר, מונעת פטמות כואבות, שומרת את התינוק מסופק, מגרה ייצור טוב של חלב, ועוזרת במניעת גודש.

שדיים כואבים הם בדרך כלל תוצאה של תנוחה לא נכונה או תפיסה לא טובה של התינוק, שצריך לתקן באופן מיידי ולא להמשיך עם זה לאורך זמן עד ליצירת פצעים או גודש.

בימים הראשונים יכול להיות שתראי כוכבים מרוב כאב גם אם התינוק יונק היטב. בכל זאת, הפטמה לא רגילה למישהו שיונק ממנה כל היום וכל הלילה והתכווצויות הרחם יכולות להכאיב גם כן. את לא חייבת לסבול - את יכולה לקחת כדור משכך כאבים בהתייעצות עם הצוות המטפל.

כדאי מאוד להצטייד במשחה לפטמות על בסיס לנולין, כמו Lansinoh או PureLan של מדלה, אותן אין צורך לשטוף לפני האכלה. הכאב חולף ומתחלף בחוסר נוחות קלה, ששכיחה מאוד בשבועיים הראשונים, אך בסופו של דבר נעלמת.

חשוב להיניק באופן שווה משני הצדדים, כדי שהשדיים יקבלו גירוי במשך היום. היניקה של התינוק שולטת על כמות החלב שהשד מייצר. כדאי להתחיל להיניק בכל פעם משד אחר (את יכולה לסמן עם סרט על החזייה אם קשה לך לזכור). יש תינוקות שמעדיפים צד אחד ויונקים ממנו במשך זמן ארוך יותר (בדרך כלל זה הצד של היד החזקה של האם). לפעמים שד אחד כואב ואת מעדיפה להיניק רק מהשני. כשזה קורה, השד המועדף אמנם מסתגל ומייצר יותר חלב, אך יכול להופיע גודש בשד השני.

לתינוק שמתקשה לינוק, למשל תינוק ישנוני או תינוק שלא נצמד היטב לשד, אפשר להוציא חלב מהשד בעזרת היד לכפית פלסטיק וכך להאכיל אותו. פעולה פשוטה כזאת עוזרת בריכוך השד וגם משמרת ומגדילה את יצור החלב.

לכל תינוק יש את דפוס האכילה שלו. חלק מסתערים על השד ואוכלים מהר, ואחרים אוכלים לאט ויונקים גם כשנראה שהם ישנים. את תגלי במהרה מהם דפוסי האכילה של התינוק שלך, וזה יעזור לך להחליט מתי הוא רעב, מתי הוא אכל מספיק, כל כמה זמן הוא צריך לאכול ובמשך כמה זמן הוא צריך לאכול.

לחלק מהאמהות והתינוקות ההנקה הולכת חלק מיד בהתחלה. לחלק זה לוקח יותר זמן ומספר נסיונות. אל תתביישי לשאול ולבקש עזרה בפעמים הראשונות. כמו כל דבר חדש, גם ההנקה דורשת תרגול, וסביר להניח שייקח לכם כמה פעמים עד שתהיו צוות מיומן. הכי חשוב שתישארי חיובית ולא תתייאשי! החלב שאת נותנת לתינוק שלך הוא יותר מאשר רק אוכל. יש לו יתרונות רפואיים ופסיכולוגיים לשניכם, והוא המתנה הטבעית ביותר שתוכלי לתת לו.

ד"ר מיכל גילאון היא אמא לתינוק יונק ודיאטנית קלינית במרכז שניידר לרפואת ילדים

היא הגיעה!

אפליקציית כללית החדשה

כל השירותים הדיגיטליים של כללית במקום אחד. הורידו כבר עכשיו את האפליקציה החדשה שלנו

חשוב לדעת

מיוחד ללקוחות כללית מושלם

​מפגשי ייעוץ והדרכה בנושא הנקה

ניוזלטר כללית

אני מסכים לקבל הודעות במייל