פורסם בראשונה: 18.10.2007
עדכון אחרון: 04.03.2010
  • ד"ר מיכל גילאון ד"ר מיכל גילאון

הנקה למתחילות: שאלות ותשובות

לקריאה נוחה
החלב שאת נותנת לתינוק שלך הוא יותר מאשר רק אוכל. יש לו יתרונות בריאותיים ופסיכולוגיים לשניכם. אנחנו כאן כדי לתת לך טיפים חשובים שיעזרו לך להיניק לטווח ארוך
אמא מניקה תינוק

בקיצור

1.

השהות בבית החולים לאחר הלידה בדרך כלל קצרה, ולפעמים לא מאפשרת ללמוד ולתרגל הנקה כפי שהיינו רוצות. מומלץ להגיע עם בסיס של ידע על הנקה.

2.

תינוקות צריכים לינוק על פי דרישתם עד שובע - וזה אומר גם 12-8 פעמים ביממה. בהתחלה ייתכן מאוד שהתינוק יאכל כל שעתיים ביום ובלילה.

3.

לחלק מהאמהות והתינוקות ההנקה הולכת חלק מיד בהתחלה. לחלק זה לוקח יותר זמן. אל תתביישי לשאול ולבקש עזרה בפעמים הראשונות.

​רוב הנשים מחליטות עוד לפני הלידה האם להיניק או לא. בארץ, רוב היולדות מתחילות להיניק, אך מספרן הולך ומתמעט בחלוף הזמן. כששואלים את הנשים מדוע הפסיקו להיניק, למרות היתרונות הברורים של חלב אם, התשובות השכיחות הן: ייצור לא מספיק של חלב, בעיה בהיצמדות לשד וביניקה של התינוק, חוסר ביטחון וחזרה לעבודה.

השהות בבית החולים לאחר הלידה בדרך כלל קצרה מאוד, ולפעמים לא מאפשרת ללמוד ולתרגל את ההנקה כפי שהיינו רוצות. לכן חשוב להגיע ללידה עם בסיס של ידע על הנקה. אפשר, למשל, להשתתף בסדנת הנקה במהלך ההריון שנמצאה יעילה במיוחד, או לבקש שבקורס ההכנה ללידה יוקדש מספיק זמן ללימוד הנקה. בבית החולים אפשר להתמקד בהיבטים המעשיים של ההנקה כמו היצמדות לשד וטכניקות הנקה.

לאחר לידה רגילה, בדרך כלל, האם והתינוק נשארים יחד. כך הם חווים קשר אופטימלי עם מגע פיזי מיידי, עדיף עור לעור. רצוי שההאכלה הראשונית תיעשה בשעה-שעתיים הראשונות לאחר הלידה, כל עוד התינוק ער, ערני ומוכן ליניקה.

ישנם מקרים שבהם האם והתינוק נאלצים להיפרד מיד לאחר הלידה, למשל אחרי ניתוח קיסרי בהרדמה מלאה; אם התינוק נולד קטן; או אם יש צורך בטיפול נוסף לאם או לתינוק. גם במקרים כאלה אפשר להיניק לאחר האיחוד המחודש, והתינוק ילמד לינוק היטב, גם אם לא עשה זאת בשעה הראשונה לחייו.

בהחלט. יש לכך מספר יתרונות לאם ולתינוק: הקרבה מאפשרת לאמא להתחיל לזהות את סימני הרעב המוקדמים של התינוק ולתזמן את ההנקה לפי הרצון של התינוק, וכך התינוקות בוכים פחות (בכי הוא סימן מאוחר לרעב). התינוקות גם ישנים טוב יותר ומיומנים בהנקה מוקדם יותר. האמהות גם כן ישנות טוב יותר וייצור החלב שלהן מוגבר.

אמהות רבות מרגישות שאין להן מספיק חלב או שהחלב שלהן דליל מדי או שהוא לא טוב מסיבות אחרות. זה לא נכון! המחשבות האלו חולפות בראש כאשר יש ציפיות לא ריאליות מהתינוק או מההנקה - ואז האכזבה מרה וגם הביטחון עצמי מתרסק.

קיימים מדדים אובייקטיביים להערכה של יעילות ההנקה שניתן להיעזר בהם, למשל תצפית הנקה על ידי אחות או יועצת הנקה, שינויים במשקל של היילוד וכמות ההפרשות שלו. 

אם ראית לידה, סביר להניח שזה היה בסרט או בסדרת טלוויזיה, ושם כמובן זה כמעט לא כואב, הלידה נמשכת לא יותר מחמש דקות, התינוק שנולד הוא ורדרד וחייכני (ולפחות בן חודש אם לא בן חודשיים) והאמא חוזרת לצורתה המקורית באופן מיידי.

אם ילדת, או שמעת סיפורי לידה אמיתיים, את יודעת שבמציאות המצב מעט שונה. כך גם לגבי הנקה. אם את חושבת שהתינוק יונק כל שלוש או ארבע שעות, שהארוחה נמשכת 20-10 דקות, שהתינוק נצמד לשד ויונק בלי בעיה, שזה לא כואב ושאפשר להחזיק אותו ביד אחת וביד השנייה לעשות כל דבר אחר - זה הזמן להתפכח. כן, זה אולי יקרה אחרי מספר חודשים, אבל בטח לא בשבועות הראשונים. הימים הראשונים חשובים מאוד ליצירת הקשר בין האם לתינוק, לייצור חלב אם בכמות תקינה וליניקה נכונה של התינוק.

תינוקות יונקים נוטים לאכול לעתים קרובות יותר מאשר תינוקות הניזונים מתמ"ל (תרכובת מזון לתינוקות או פורמולה), כיוון שחלב אם קל יותר לעיכול והקיבה שלהם מתרוקנת במהירות רבה יותר.

תינוקות צריכים לינוק על פי דרישתם עד שובע - וזה אומר גם 12-8 פעמים ביממה. בהתחלה ייתכן מאוד שהתינוק יאכל כל שעתיים (או כל שעה וחצי) ביום ובלילה. לקראת סוף החודש הראשון ייתכן שהוא יעשה הפסקות ארוכות יותר בין הארוחות, במיוחד בלילה.

זמן היניקה משתנה. יש תינוקות שיונקים במשך 30-20 דקות להנקה, אבל הרבה מאוד תינוקות נשארים על השד במשך זמן ארוך יותר. אין צורך להגביל את משך היניקה, אלא אם את מרגישה כאב. יש תינוקות שאוהבים להירגע על השד ולמצוץ את הפטמה רק בשביל הכיף.

אם התינוק נרדם על השד או אם את צריכה להפסיק את היניקה לפני שהוא סיים, אפשר להכניס את האצבע הקטנה שלך בעדינות לזווית הפה של התינוק לצורך שבירת הוואקום על השד. לעולם אל תמשכי את התינוק מהשד מבלי לשחרר את היניקה - זה כואב!

כבר בזמן ההריון, מהשבוע ה-16, ובימים הראשונים לאחר הלידה, מייצר הגוף נוזל צהבהב וסמיך שנקרא קולוסטרום. בדרך כלל הוא מופיע בכמויות קטנות שמותאמות לדרישות התינוק. בימים הראשונים התינוקות אוכלים מעט מאוד, רק כ-5 עד 15 מיליליטר בכל ארוחה, והקולוסטרום מספק את רכיבי התזונה הנחוצים להם באופן מרוכז בנפח קטן.

הקולוסטרום מותאם לצרכי התינוק: יחסית לחלב, שמגיע יומיים עד שלושה ימים לאחר הלידה, הקולוסטרום מכיל פחות שומן ולקטוז (וכך קל יותר לעיכול) ועשיר יותר בפחמימות ובחלבון. יש לו אפקט משלשל קל, שעוזר לתינוק להפריש את המקוניום (הצואה הראשונה) ואת עודפי הבילירובין וכך עוזר במניעת צהבת.

הקולוסטרום מכיל נוגדנים רבים ותאי דם לבנים, שמגנים מפני וירוסים, חיידקים וזיהומים אחרים. הוא עוזר לבסס את החיידקים הטובים במערכת העיכול של התינוק, ומכיל גם יצרני גדילה, שעוזרים להבשלת מערכת העיכול של התינוק.

הנה כמה סימנים:

• מהיום החמישי להנקה צריך להחליף לפחות ששה חיתולים רטובים משתן צהוב חיוור (לא צהוב כהה או כתום). לפני כן תקין שיהיו פחות טיטולים רטובים.

• מהיום החמישי להנקה יש לו 3-2 יציאות ביום (לפני כן תקין שיהיו פחות יציאות). יכולה להיות יציאה גם אחרי כל הנקה. ככל שהתינוק גדל יורד מספר היציאות, שיכול להיות אחד לכמה ימים.

• התינוק ישן טוב, נראה עירני וחיוני כשהוא ער.

• את שומעת קולות בליעה בזמן היניקה וכך יודעת שהוא אכן יונק ולא רק מוצץ. קולות בליעה שכיחים פחות בימים הראשונים בחיי התינוק.

• התינוק עולה במשקל לאחר השבוע הראשון. חשוב לזכור שלאחר הלידה תינוקות יורדים במשקל, צריך לשים לב שהירידה היא בטווח התקין. לאחר כמה ימים תינוקות מתחילים לעלות במשקל, ומחזירים את משקל הלידה שלהם כ-14-10 ימים לאחר הלידה.

לפני שתינוקות מתחילים לעלות במשקל, הם מורידים 7%-5% ממשקל הלידה במהלך השבוע הראשון. זה טבעי וזה לא באשמתך או בגלל שהחלב שלך לא מספיק או לא טוב. אם התינוק מוריד יותר מ־10% ממשקלו או שהירידה במשקל ממשיכה מעבר לשבוע הראשון שלאחר הלידה, יש להעריך את תהליך ההנקה כדי לעלות על בעיות לפני שהן הופכות לחמורות. מעקב יאשר שהתינוק עולה במשקל לאחר השבוע הראשון.

הדבר החשוב ביותר הוא שהתינוק ייצמד היטב לשד בתנוחה המתאימה. היצמדות טובה לשד גורמת לחלב לזרום טוב יותר, מונעת כאבים ופציעות בפטמות, שומרת את התינוק מסופק, מגרה ייצור טוב של חלב, ועוזרת במניעת גודש.

שדיים כואבים הם בדרך כלל תוצאה של תנוחה לא נכונה או תפיסה לא טובה של התינוק. צריך לשפר את המצבים האלו באופן מיידי ולא למשוך אותם עד שיהיו פצעים או גודש.

בימים הראשונים אולי תראי כוכבים מרוב כאב, גם אם התינוק יונק היטב. בכל זאת, הפטמה לא רגילה למישהו שיונק ממנה כל היום וכל הלילה. ישנה רגישות אופיינית לפטמות בימים הראשונים שנחלשת עם הזמן והתכווצויות הרחם יכולות להכאיב גם כן. את לא חייבת לסבול - אפשר לקחת כדור משכך כאבים בהתייעצות עם הצוות המטפל.

כדאי מאוד להצטייד במשחות לפטמות על בסיס לנולין בלבד, שלא צריך לשטוף לפני האכלה. הכאב חולף ומתחלף בחוסר נוחות קלה, ששכיחה מאוד בשבועיים הראשונים, אבל בסופו של דבר נעלמת.

חשוב להיניק באופן שווה משני הצדדים, בעיקר בימים הראשונים, כדי שהשדיים יקבלו גירוי במשך היום. היניקה של התינוק שולטת על כמות החלב שהשד מייצר. כדאי להתחיל להיניק בכל פעם משד אחר (את יכולה לסמן עם סרט על החזייה אם קשה לך לזכור).

יש תינוקות שמעדיפים לינוק מצד אחד במשך זמן ארוך יותר (בדרך כלל זה הצד של היד החזקה של האם). לפעמים שד אחד כואב ואת מעדיפה להיניק רק מהשני. כשזה קורה, השד המועדף אמנם מסתגל ומייצר יותר חלב, אך יכול להופיע גודש בשד השני.

אם החלטת להיניק רק מצד אחד ולתת "מנוחה" לצד השני, יש לפנות חלב מהשד באמצעים אחרים כמו סחיטה או שאיבה כדי לשמר את ייצור החלב ולמנוע גודש. בכל מקרה, מומלץ במצב כזה להיוועץ עם אחות או יועצת הנקה.

לכל תינוק יש את דפוס האכילה שלו. חלק מסתערים על השד ואוכלים מהר, ואחרים אוכלים לאט ויונקים גם כשנראה שהם ישנים. את תגלי במהרה מהם דפוסי האכילה של התינוק שלך, וזה יעזור לך להחליט מתי הוא רעב, מתי הוא אכל מספיק, כל כמה זמן הוא צריך לאכול ובמשך כמה זמן הוא צריך לאכול.

לתינוק שמתקשה לינוק, למשל תינוק ישנוני או תינוק שלא נצמד היטב לשד, אפשר להוציא חלב מהשד בעזרת היד, בטכניקה של סחיטה ידנית, לכפית פלסטיק וממנה להאכיל אותו. זוהי פעולה פשוטה שעוזרת בריכוך השד וגם משמרת ומגדילה את ייצור החלב.

לחלק מהאמהות והתינוקות ההנקה הולכת חלק מיד בהתחלה. לחלק זה לוקח יותר זמן. אל תתביישי לשאול ולבקש עזרה בפעמים הראשונות. כמו כל דבר חדש, גם הנקה דורשת תרגול, וסביר להניח שייקח לכם כמה פעמים עד שתהיו צוות מיומן. הכי חשוב שתישארי חיובית ולא תתייאשי! החלב שאת נותנת לתינוק שלך הוא יותר מאשר רק אוכל. יש לו יתרונות רפואיים ופסיכולוגיים לשניכם, והוא המתנה הטבעית ביותר שתוכלי לתת לו.

ד"ר מיכל גילאון היא אמא לתינוק יונק ודיאטנית קלינית במרכז שניידר לרפואת ילדים

היא הגיעה!

אפליקציית כללית החדשה

כל השירותים הדיגיטליים של כללית במקום אחד. הורידו כבר עכשיו את האפליקציה החדשה שלנו

חשוב לדעת

מיוחד ללקוחות כללית מושלם

​מפגשי ייעוץ והדרכה בנושא הנקה

ניוזלטר כללית

אני מסכימ/ה לקבל הודעות במייל