חיפוש

dsdsdsd
משכב לידה

משכב לידה: השבועות שאחרי הלידה

כמו שחופשת לידה היא לא באמת חופשה, כך משכב לידה הוא לא ממש רביצה במיטה. מדובר בשישה שבועות אחרי הלידה, שבהם האישה מתאוששת וחווה שוב תופעות שמזכירות הריון

פרופ' ציון חגי, פרופ' אדי ויסבוך

בקיצור

01

תקופת משכב הלידה מתחילה מרגע הלידה ואורכת שישה שבועות. בזמן זה תנסי להתאושש פיזית ונפשית מההריון ומהלידה.

02

בימים שלאחר הלידה הגוף נוטה להיפטר מעודפי הנוזלים שצבר במהלך ההריון, ולכן ייתכן שתרגישי צורך לרוקן את שלפוחית השתן בתדירות גבוהה.

03

מומלץ לכל יולדת לגשת לבדיקה אצל רופא הנשים המטפל שלושה עד ארבעה שבועות לאחר הלידה, ועוד קודם לכן אם התעוררו בעיות כמו דימום מוגבר.

ילדת סוף סוף, וקודם כל מגיע לך מזל טוב! מרגע הלידה ועד שישה שבועות לאחריה את נמצאת בתקופה שנקראת "משכב לידה", ובמהלכה תנסי להתאושש פיזית ונפשית מההריון ומהלידה. 

במהלך משכב הלידה הגוף שלך חוזר למצבו לפני ההריון. למרות זאת, את עשויה להרגיש שחלו אצלך שינויים פיזיים ו/או נפשיים בעקבות הלידה, בעיקר אם זהו ההריון הראשון שלך.

את הימים הראשונים שלאחר משכב הלידה תעשי בבית החולים: כיומיים־שלושה אם התינוק נולד בלידה נרתיקית, וארבעה עד חמישה ימים אם ילדת בניתוח קיסרי.

מה קורה ברחם?

לאחר הלידה עושה הרחם מאמצים גדולים לחזור לגודל המקורי שלו. בתוך חודש מיום הלידה מתכווץ הרחם לעשירית מגודלו בסוף ההריון, ויורד ממשקל של 1,000 גרם לכ־100 גרם.

את תרגישי את תהליך ההתכווצות של הרחם בעיקר ביומיים הראשונים שלאחר הלידה, כיוון שאז מתרחש השינוי הגדול ביותר. 

האם מחכים לי כאבים בבטן?

ייתכן שתרגישי כאב מתמשך באזור הבטן או בסדרה של התכווצויות דמויות צירים, ולעתים בכאבים המתגברים בזמן ההנקה. אם תבקשי, תקבלי טיפול תרופתי לשיכוך הכאבים. בדרך־כלל הכאבים חולפים לאחר כשבוע עד 10 ימים.

יש לי דימום קל. מה הסיבה?

במקביל לתהליך ההתכווצות בתקופת משכב הלידה מתנקה הרחם משרידי ההריון, המופרשים החוצה דרך הנרתיק. הפרשה זו נקראת לוכיה והכמות שלה משתנה מאישה לאישה.

בימים הראשונים שלאחר הלידה צבע ההפרשה הוא אדום, מכיוון שהיא מכילה דם, ולעתים גם קרישי דם. במשך הימים הבאים ההפרשה מקבלת גוון ורדרד, ולאחר כעשרה ימים צבעה הופך ללבן־צהבהב.

אם ההפרשה נותרת אדומה וחזקה כשבועיים אחרי הלידה, או אם יש לה ריח רע, כדאי להיבדק על ידי רופא. כל מצב של עליית חום הגוף בתקופת משכב הלידה דורש בירור, מחשש לזיהום ברחם, בדרכי השתן או בשד. 

למה אני רצה כל כך הרבה פעמים לשירותים?

בימים הראשונים שלאחר הלידה הגוף נוטה להיפטר מעודפי הנוזלים שצבר במהלך ההריון, ולכן ייתכן שתרגישי צורך לרוקן את שלפוחית השתן בתדירות גבוהה. לפעמים יש אובדן זמני של תחושה באזור.

חשוב שתנסי לרוקן את השלפוחית כמה שעות לאחר הלידה, גם אם לא תרגישי צורך בכך, כדי למנוע את הצורך בהכנסת צנתר (קטטר) וכדי למנוע זיהומים בדרכי השתן.

מתי אחזור למשקל שהייתי בו לפני ההריון?

מיד אחרי הלידה האכזבה היא בדרך־כלל גדולה: הבטן של האישה היולדת עדיין נפוחה ותפוחה, לעתים עד כדי כך שעדיין נראים בהריון. גם הירידה המיידית במשקל לא עונה על הציפיות.

אך אל דאגה. רוב הנשים חוזרות למשקל המקורי שלהן בתקופה של עד שישה חודשים לאחר הלידה. 

מתי אני צפויה לקבל מחזור?

אצל נשים שלא מיניקות, מופיעה הווסת בדרך־כלל תוך 8-6 שבועות מיום הלידה. אצל אימהות מיניקות משך הזמן משתנה, ויכול לנוע בין חודשיים ל-18 חודשים. ממחקרים עולה כי הנקה לא מונעת בהכרח כניסה להריון נוסף. במידה שאת נוטלת גם גלולות לאמצעי מניעה המתאימות להנקה, ייתכן שלא תקבלי וסת גם במשך כל תקופת ההנקה.

למה ההנקה כל כך חשובה?

ההנקה מאפשרת לתינוק מעבר הדרגתי מהתלות המוחלטת במזון שהועבר לו דרך חבל הטבור, לספיגת חומרים בכוחות עצמו, באמצעות מערכת העיכול שלו.

החלב שאת מייצרת מכיל את חומרי המזון הדרושים לגדילתו והם לא דורשים תהליכי עיכול ממושכים. בנוסף, התינוק נושא עמו נוגדנים ממערכת החיסון שלך, המעניקים לו הגנה חיסונית מפני מחלות, עד שמערכת החיסון שלו תסיים את תהליך הבשלות שלה.

החלב בשדייך מיוצר במנגנון של משוב כתגובה ליניקה. עם גירוי הפטמה משתחרר מבלוטת יתרת המוח שלך ההורמון פרולקטין, המגרה את השדיים ליצור חלב. לכן, ככל שהתינוק יונק יותר, ייווצר בשדייך יותר חלב. אם בלית ברירה את צריכה לדלג על ארוחה, כדאי לך לשאוב חלב משדייך באמצעות משאבה. אם מסיבה כלשהי את רוצה להפסיק להיניק, אל תעשי זאת בבת אחת, אלא בהדרגה. 

מצב הרוח שלי על הרצפה. מה הסיבה לכך?

בימים הראשונים שלאחר הלידה את עשויה לחוות מגוון רחב של מצבי רוח, שינועו בין אושר ושמחה עילאית לתחושת עצב, ואולי אפילו דיכאון קל. התנודות במצב הרוח נובעות מהצורך שלך להסתגל למצבך החדש. מצד אחד השמחה על הולדת התינוק, ומצד שני הדאגה לשלומו של התינוק, או החשש מפני העתיד.

אם תחושות אלה לא נעלמות, או מופיעות בצורה קשה המפריעה לתפקוד היומי שלך, כדאי שתשוחחי על כך עם הרופא המטפל שלך ובדקי האם את סובלת מדיכאון אחרי לידה.

מתי ללכת להיבדק אצל רופא נשים?

מומלץ לכל יולדת לגשת לבדיקה אצל רופא הנשים המטפל ארבעה עד שישה שבועות לאחר הלידה. מומלץ להגיע לבדיקה זו עם תוצאות ספירת הדם שנערכה בסמוך למועד הביקור.

אם את סובלת מתופעת חריגות, כמו דימום מוגבר מהנרתיק, הפרשות חריגות מהנרתיק או חום גבוה מהרגיל, ואם ילדת בניתוח קיסרי ואת סובלת מאודם או הפרשה מהצלקת הניתוחית - עלייך לפנות בהקדם לצוות המטפל.

בתום תקופת משכב הלידה יוודא הרופא שהרחם  והנרתיק "מתאוששים" כראוי וייעץ לך לגבי אמצעי מניעה, תזמון הריון נוסף וחזרה לפעילות גופנית, בין היתר.  

פרופ' ציון חגי הוא מומחה למיילדות ולגינקולוגיה בכללית   

פרופ' אדי ויסבוך הוא מנהל היחידה לרפואת האם והעובר ומנהל מחלקות היולדות במרכז הרפואי קפלן, מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש