פורסם בראשונה: 17.10.2006
עדכון אחרון: 24.01.2017

דברים שאת חייבת לדעת על גלולות למניעת הריון

לקריאה נוחה
יודעת כל מה שצריך על גלולות? בטוחה? נדמה לך שכן, אבל... אז הנה חמש דקות שיכולות לעשות לך את החיים הרבה יותר קלים ונטולי בעיות (והריונות לא רצויים). וגם: הכל על סכנת השילוב בין נטילת גלולות לקרישתיות יתר
דברים שאת מוכרחה לדעת על גלולות למניעת הריון

בקיצור

1.

גלולות מגינות מהריונות לא רצויים, אבל לא ב־100%.

2.

חשוב לשים לב ולא לשכוח לקחת את הגלולות במועדן.

3.

שכחת? יכול להיות שכדאי להסתמך על אמצעי נוסף.

בישראל קיים מגוון רב מאוד של גלולות למניעת הריון. הגלולות שונות זו מזו בהרכב ההורמונלי, במינונים של ההורמונים בכל גלולה וגם באופן שבו נוטלים אותן.

יש גלולות שנוטלים במשך 21 יום ואז מפסיקים לשבוע (בו מקבלים את המחזור), יש גלולות שנוטלים במשך 24 יום ומפסיקים לארבעה ימים, ויש גלולות שנוטלים למשך זמן ממושך יותר. ישנן גלולות שהן זהות במרכיבים הכימיים שלהן אבל שונות רק בשמם המסחרי, וישנה המדבקה למניעת הריון והצמיד (טבעת) הנרתקי למניעת הריון שהם למעשה אמצעי למניעת הריון שדומה מאוד לגלולה אבל לא נוטלים אותם דרך הפה.

הגלולה מכילה שני הורמונים שמונעים הריון במספר דרכים במקביל: המנגנון העיקרי הוא מניעת הביוץ, מה שמונע את ההריון. נוסף על כך, הגלולות גורמות לרירית הרחם להיות מנוונת ובכך מפריעות לעובר להיקלט וגם גורמות לשינוי בריר צוואר הרחם כך שתאי הזרע מתקשים לעבור דרכו בדרכם אל הביצית.

הגלולה למניעת הריון היא בין האמצעים היעילים ביותר למניעת הריון. אולם כמו כל תרופה גם לגלולה ישנם כשלונות (כלומר הריונות), אבל הם נדירים מאוד.

זה אומר שכל מי שמקיימת יחסי מין (ובן זוגה!) צריכים לקחת בחשבון שיש סיכוי (או סיכון, תלוי איך מביטים בזה) של כניסה להריון ו"פנצ'ר" יכול לקרות.

חשוב מאד ליטול את הגלולה בזמן ולא לשכוח את הנטילה הקבועה. אם סובלים משלשול או מהקאות משמעותיות (ועדיין רוצים לקיים יחסי מין) יש להשתמש בקונדום בנוסף לגלולה. אם הגלולה גורמת לך למצב הזה, חשוב לפנות לרופא.

אם שכחת גלולה ולא עברו עדיין 12 שעות מהמועד הקבוע לנטילתה, קחי מיד את הגלולה שנשכחה והמשיכי כרגיל בגלולה הבאה בשעה היעודה.

אם עברו יותר מ־12 שעות, יש רופאים ומומחים הממליצים לקחת את הגלולה הנשכחת בכל מקרה - ובהמשך את הגלולה של אותו היום, בעיקר כדי למנוע את הדימום שעשוי להופיע. במקרה כזה מומלץ להשתמש גם בקונדום עד תום החפיסה כדי למנוע הריון.

הפתרון הטוב ביותר בעידן הטלפונים הסלולריים הוא ליצור התראה או תזכורת קבועה בסלולרי, שתצפצף לך ותזכיר לך בדיסקרטיות ליטול את הגלולה בזמן.

כאשר מתחילים ליטול גלולות למניעת הריון רצוי להתחיל ביום הראשון של המחזור (הכוונה ליום הראשון של הדימום). אם התחלת ליטול גלולות ביום הראשון של המחזור, את מוגנת מפני הריון כבר מהחפיסה הראשונה. 

כן, לא חייבים להתחיל לקחת גלולות ביום הראשון למחזור, אבל אז יש להשתמש בקונדום במשך 14 הימים הראשונים לשימוש בגלולה.

כן, בשבוע הפסקה בין החפיסות את מוגנת מהריון.

אין קשר בין ההופעה של הדימום הנרתיקי לנטילת הגלולה. את הגלולה יש ליטול לפי הסדר בהתאם לסוג הגלולות אותן את נוטלת.

אם את מתחתנת, או יוצאת לירח דבש, או שתכננת סוף שבוע רומנטי עם בן הזוג בברצלונה והמחזור צפוי ליפול דווקא אז, את יכולה להמשיך ליטול את הגלולות וכך למנוע את הדימום. תוכלי להמשיך לקחת את הגלולות של החפיסה הבאה ברצף מבלי לעשות את ההפסקה בין החבילות. (כמובן שאסור לקחת את גלולות הדמה בחפיסות בהן הן קיימות)

גלולות, התקן תוך רחמי או אולי פשוט קונדום? זה הזמן לגלות
באיזה אמצעי מניעה כדאי לך לבחור?

ידוע כי תרופות מסוימות עשויות לפגום ביעילות הגלולות. עם זאת, מחקרים חדשים לא מראים שנטילת אנטיביוטיקה פוגמת ביעילות הגלולות. בכל מקרה יש צורך להתייעץ עם הרופא או הרופאה המטפלים לגבי כל תרופה שאת נוטלת - ולא לקבל החלטות לבד.

לא.

אין בעיה.בגלולות החדשות, כל הגלולות בחפיסה הן בעלות אותו מרכיב הורמונלי (חוץ מאשר הגלולה קלייר) ולכן ניתן "לשאול" גלולה מחפיסה אחרת, או להמשיך מהגלולה הבאה בתור (אבל לא לשכוח לקחת גלולה נוספת בסוף החפיסה במקום הגלולה שאבדה).

ישנן גלולות למניעת הריון שהן בעלות מרכיב הורמונלי זהה, אך מיוצרות בשמות שונים על ידי יצרנים שונים. התייעצי עם הרופא או הרופאה המטפלים או עם הרוקח או הרוקחת לגבי התחליף ההולם לגלולות הרגילות. בשביל זה, בין השאר, הם שם!

בהחלט עלול להיות בעייתי. לא רצוי לשמור את הגלולות בתוך הרכב, מאוד חם שם בעיקר בקיץ והן עשויות להיפגם.

כדאי מאוד לבדוק את תאריך התפוגה של הגלולות ולראות שהן עדיין בתוקף. אם החלטת לשוב וליטול גלולות למניעת הריון, הדבר האחרון שאת בטח רוצה הוא הפתעות.

ממש, אבל ממש, לא מומלץ!

תמיד התחילי בנטילת גלולות למניעת הריון לאחר התייעצות עם הרופא או רופאת הנשים שלך, לאחר שיבדקו אותך, ישמעו ממך על מצבך הבריאותי ויסבירו לך כל מה שאת רוצה לדעת.

אל תתביישי לשאול אותם! הם שם גם לשם מתן הסברים! שכחת לשאול משהו? אל תתביישי לחזור ולקבל תשובה. ועוד דבר: קראי טוב־טוב את ההוראות המצורפות לחפיסה. משהו לא ברור? תשאלי.

תלוי!

גלולות למניעת הריון נועדו בעיקר למניעת הריון, אך הן אינן מונעות הידבקות במחלות אחרות המועברות במגע מיני. לכן אם את מקיימת יחסי מין עם בן זוג חדש ולא מוכר, אנא - השתמשו גם בקונדום! לכל הפחות עד שתכירו טוב יותר ותוכלו לברר ששניכם "שמישים" ובריאים ללא קונדום.

אבל מה בנוגע למחלות מין?
מחלות מין: התקציר המלא

ניתן לחבר חבילות גלולות, כלומר לא לבצע הפסקה בין חבילה לחבילה וכך לדלג על הדימום. זה לא יכול להזיק, אבל השיטה הזו לא מתאימה לכל אחת וייתכן שלחלק מהנשים יהיה דימום נרתיקי במהלך נטילת הגלולות.

בשל המינון ההורמונלי הנמוך של חלק מן הגלולות קורה ולא מופיע דימום כשמפסיקים ליטול אותן. במקרה כזה רצוי לבצע בדיקה ביתית להריון, במיוחד אם פספסת גלולות במהלך החודש או אם היה מצב של בעיה בספיגה של הגלולות (כמו במקרה של שלשולים והקאות). אם בדיקת ההריון שלילית או שאת בטוחה שאין מצב שאת בהריון, אז המצב תקין ואפשר להמשיך את נטילת הגלולות כרגיל. אם המצב חוזר על עצמו והוא מטריד אותך פני לרופא לשם החלפת הכלולות לסוג גלולה אחר.

ארבע שאלות, ארבע תשובות מד"ר דנה פלורנטין:

1. מה זו קרישתיות יתר?

קרישתיות, או קרישיות, היא תכונה של הדם, המסוגל לעבור ממצב נוזלי למצב צמיגי, וכל אחת מאיתנו מכירה אותה: אנו נשרטות קלות, והדם הקולח מהשריטה נקרש במהירות ומכסה את פצעי־העור השטחיים בגלד, שהוא דם קרוש. כלומר, מדובר, בבסיסו של דבר, במנגנון ביולוגי חיובי, שמטרתו למנוע מאיתנו להגיר ליטרים של דם מכל פצע שטחי.

כאשר קיימת נטייה לקרישתיות יתר, הדם נוטה להיקרש במקומות "הלא נכונים" ובזמן הלא נכון; כאשר הוא עושה זאת בכלי דם בגפיים, למשל, עלולה להיווצר פקקת בכלי הדם. פקקת כזו עלולה ליצור תסחיף [קריש דם, כלומר: חתיכה קטנה ומוצקה של דם קרוש], העלול להגיע מהוורידים ברגליים אל ורידי הריאות, ולמנוע מהריאות לתפקד ולסכן את חיי האשה. ועם זאת, תסחיף ריאתי הוא נדיר ביותר.

הורמונים שונים, וגם גלולות - המכילות כמות קטנה שלהם - מגבירים את הנטייה לקרישתיות יתר. למי שאין לה גורמי סיכון לקרישתיות יתר אין לכך הרבה משמעות והיא לא נמצאת בסיכון. אבל כאשר קיימת נטייה גנטית, עם או בלי גורמים סביבתיים נוספים (לדוגמה: הצירוף עישון וגיל מבוגר מגבירים את הנטייה לקרישתיות יתר) הגלולות עלולות לגרום להיווצרות קריש דם.

3. איך אני יודעת אם יש לי קרישתיות יתר?

כדי לדעת אם יש לך נטייה גנטית לקרישתיות יתר, מבצעים בדיקת דם לבירור קרישיות יתר.

לא כל אחת צריכה לעבור אתה הבדיקות האלה באופן אוטומטי, אלא רק בנות שאצלן קיים חשד לכך. לדוגמה: למי שיש לה קרוב או קרובת משפחה מדרגה ראשונה (אבא, אמא, אח, אחות) שלקו בפקקת הוורידים, או קרוב משפחה מדרגה ראשונה שלקה באירוע מוחי בגיל צעיר. גם מי שעברה בעצמה אירוע של פקקת צריכה לעבור את הבירור.

4. ואם יש לי קרישתיות יתר - מסוכן לי לקחת גלולות?

כן. במקרה זה מומלץ להשתמש באמצעי מניעה אחר. לחצי כאן כדי ללמוד על אמצעי מניעה אחרים המצויים בשוק.

זו הסיבה, אגב, שאם את מעל גיל 35 אסור לך להשתמש בגלולות למניעת הריון.

ד"ר דנה פלורנטין היא רופאת הבית של אתר כללית

פרופ' יואב פלד הוא רופא בכיר במחלקת נשים במרכז רפואי רבין ומנהל את מרפאת גיל המעבר במקום. הוא מנהל את המרכז לבריאת האישה של כללית בהוד השרון וחבר בסגל האקדמי של הפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל־אביב

היא הגיעה!

אפליקציית כללית החדשה

כל השירותים הדיגיטליים של כללית במקום אחד. הורידו כבר עכשיו את האפליקציה החדשה שלנו

ניוזלטר כללית

אני מסכימ/ה לקבל הודעות במייל