חיפוש

dsdsdsd
טיפה נוזלת מברז באמבטיה

דליפת שתן: אופס, ברח לי

את לא לבד: שליש מהנשים מעל גיל 40 סובלות מבריחת שתן. למה הוא בורח ומה אפשר לעשות? יש יותר מדרך אחת לפתור את הבעיה המביכה, שפוגעת באופן דרמטי באיכות החיים

דוקטור אלעד לרון

ד"ר אלעד לרון

​​​​​​​​למרות הקושי והפגיעה באיכות החיים שלהן, נרתעות נשים רבות מלחשוף שהן סובלות מדליפת שתן. הן מסתירות את מצבן משום שהן חשות מבוכה ​​או בושה או מניחות, בטעות, שטיפולים לא יעזרו.

ההגדרה לבריחת שתן או לדליפת שתן היא "אובדן שתן בלתי רצוני". כשליש מהנשים הבוגרות (מעל גיל 40) סובלות מבריחת שתן לפחות פעם אחת בשבוע. כ־10% מהן סובלות מדליפת שתן חמורה בחיי היומיום הגורמת לשינוי דרמטי ושלילי באיכות חייהן. 

גם דליפת שתן מזערית (טיפות בודדות) יכולה לגרום לתחושת אי־נוחות.

שלפוחית השתן היא שריר דמוי שק שיש לו תפקיד אחד: לאחסן את השתן ללא מאמץ וללא דליפה ולאפשר הטלת שתן באופן יזום ובשלמות. מתן שתן תקין מושג באמצעות הרפיה יזומה של רצפת האגן והשופכה יחד עם התכווצויות של שריר השלפוחית. שתי הפעולות האלה ביחד אמורות להוביל להתרוקנות השלפוחית.

סגירה תקינה של השופכה (שהיא שסתום לכיס השתן) מושגת באמצעות שילוב של שני מנגנונים - פנימי וחיצוני. המנגנון החיצוני כולל את מערכת השרירים של רצפת האגן​ ושל רקמות החיבור שלה התומכים בשלפוחית ובשופכה.

המערכת הזאת מעניקה תמיכה לשופכה, המגיבה על הפעילויות היומיומיות שעושה האישה ושגורמות לעלייה בלחץ התוך־בטני: שיעול, צחוק, עיטוש או פעילות גופנית. בכך היא מאפשרת לשופכה להיות סגורה.

כאשר מערכת התמיכה נפגעת מסיבה כלשהי, נותרות שלפוחית השתן והשופכה ללא תמיכה. התוצאה המצערת: דליפת שתן במאמץ. פגיעה או נזק למנגנון הפנימי התורם לסגירת השופכה עלולים אף הם להוביל לבריחת שתן.

אצל רוב הנשים הסובלות מדליפת שתן במאמץ קיימות דרגות שונות של נזק לרקמות התומכות בשופכה ובמנגנון הסגירה השופכתי.

קיימים כמה גורמים לבריחת שתן בנשים. בין אלה ניתן למנות הריון ולידה וגינלית, מאפייני האיכות הגנטיים של הרקמות האגניות, השמנת יתר וגיל. גורמים נוספים המחמירים את המצב הם עישון ובעיות נשימה הגורמות לשיעול כרוני.

לגורם הגנטי - האחראי לאיכות רקמת החיבור התומכת בשלפוחית השתן ובשופכה - יש תפקיד משמעותי בהופעת הבעיה אצל חלק מהנשים.

הריון ולידה גורמים נזק לרקמות התומכות ברצפת האגן ולמנגנון הסגירה השופכתי משום שהם מותחים את סיבי שריר, את רקמת חיבור ואת העצבים במערכת השתן התחתונה וברצפת האגן. האירוע המשמעותי ביותר בחייה של רצפת האגן בהקשר הזה הוא הלידה הווגינלית הראשונה.

​​מהם הסוגים של בריחת שתן בנשים?

ישנם שלושה סוגים נפוצים של בריחת שתן בנשים: דליפת שתן במאמץ, דליפת שתן בדחיפות והפרעת השתנה משולבת.

דליפת שתן במאמץ היא הצורה השכיחה ביותר של בריחת שתן בנשים. זו אינה בעיה של גיל מבוגר, והיא נפוצה במיוחד בנשים צעירות ובגיל הביניים.

הדליפה מתרחשת באירועים של עליית לחץ תוך־בטני, כמו שיעול, עיטוש או פעילות גופנית. נשים פעילות צפויות לסבול יותר מתסמינים של דליפת שתן במאמץ. הפעילויות הגופניות הנפוצות היכולות לגרום לאיבוד שתן הן: קפיצה, ריצה, ריקוד, הליכה מהירה ומשחקי ספורט (למשל טניס).

איבוד שתן בדחף ("תסמונת השלפוחית הפעילה ביתר") הוא הצורה הנפוצה של בריחת שתן אצל נשים מבוגרות. במצב הזה מופיע איבוד שתן בלתי רצוני יחד עם תחושת דחיפות למתן שתן או זמן קצר מאוד לפני שמורגשת תחושת הדחיפות הזאת. נוסף על כך עלולות הנשים האלה לחוות תכיפות מוגברת בהשתנה ביום ובלילה.

הבעיה נגרמת כתוצאה מהתכווצויות בלתי מבוקרות של דופן שלפוחית השתן. הסיבה לכך היא בדרך כלל לא ברורה. בכל מקרה, היא ביטוי לליקוי בבקרה העצבית על כיס השתן.

קיים סוג נוסף של דליפת שתן תפקודית בנשים מבוגרות הנובע מבעיות שלא קשורות למערכת ההשתנה אלא לבעיות אחרות כמו מחלות לב וסוכרת לא מאוזנת.

אפשר לטפל בזה?

בהחלט. אבל לפני שמתחילים בטיפול יש לעשות בירור הכולל הערכה של דרגת הדליפה ושל מידת ההפרעה שלה לחיי היומיום ולאיכות החיים.

כמו כן יש לעשות את הבדיקות הבאות: בדיקה גופנית (הכוללת בדיקה גינקולוגית והערכה אם קיימת תזוזה או אף צניחה של איברי האגן), בדיקת שתן לשלילת דלקת ותבחינים מתקדמים, כמו הערכה אורודינמית (ציסטומטריה) שמטרתה לספק מידע אובייקטיבי על תפקודה של מערכת השתן התחתונה.

הערכה אורודינמית נעשית בהתאם לנתוני האישה ולחומרת הבעיה ולא נדרשת בהכרח לפני התחלת טיפול.

הטיפול בדליפת שתן בלתי רצונית בנשים יכול להיות שמרני או כירורגי, והגישה הטיפולית מתבססת על הממצאים הקליניים, על דרגת ההפרעה שאותה חשה האישה ועל רצונה.​

שינוי אורח חיים
ניתן להתחיל באמצעים פשוטים כמו שינוי בסגנון החיים, למשל קביעת זמנים קצובים להטלת שתן, הפחתת הצריכה של קפאין, הפסקת עישון והפחתת משקל.

אמצעי פשוט נוסף הוא פיזיותרפיה של שרירי רצפת האגן​. זהו טיפול שמרני שעשוי להיות קו טיפול ראשון לנשים הסובלות מבריחת שתן.

קיים גם טיפול תרופתי לדליפת שתן במאמץ שמיועד לחזק את מנגנון הסגירה השופכתי.

תרופות
הטיפול התרופתי בתסמונת השלפוחית הפעילה ביתר ובאיבוד שתן בדחיפות הוא באמצעות קבוצת תרופות המרפות את הדופן השרירי של שלפוחית השתן.

התרופות האלה חוסמות או מפעילות קולטנים בדופן של שריר שלפוחית השתן ובכך מאיטות את התכווצותה ומביאות להקלה בתסמינים של דחיפות, של תכיפות, של איבוד שתן בדחף ושל השתנה לילית.

טיפול כירורגי
אם הטיפולים השמרניים והתרופתיים בדליפת שתן במאמץ לא מועילים או שמדובר בדליפה משמעותית, כפי שמופיעה בנשים פעילות בגיל הביניים, מומלץ לבחור בטיפול כירורגי.

בניתוח משתילים סרט נרתיקי ללא מתח מתחת לאמצע השופכה (ניתוח TVT - ראשי תיבות של tension free midurethral tape).

זהו ניתוח זעיר פולשני הנעשה בטכניקה ניתוחית חדשנית ומחזק או מתקן את מנגנון הסגירה השופכתי. בניתוח מושתל סרט סינתטי מתחת לאמצע השופכה דרך הנרתיק, כפי שניתן לראות בתמונה שלמטה.

שיעורי ההצלחה הם גבוהים: ב־90%-80% מהמקרים ניתן להשיג ריפוי מלא של דליפת שתן במאמץ. את הניתוח ניתן לעשות באלחוש אזורי, כללי או מקומי, וההחלמה היא מהירה. 

הניתוח יכול לסייע לעיתים במידה מסוימת גם לתסמיני השלפוחית הפעילה ביתר בנשים שלהן הפרעת השתנה משולבת.

ניתוח TVT 

ניתוח להשתלת סרט נרתיקי ללא מתח מתחת לאמצע השופכה ׁ(TVT)

זריקות
אמצעי טיפולי נוסף הוא הזרקה של חומרים סביב השופכה לטיפול בדליפת שתן במאמץ או הזרקת בוטוקס לכיס השתן ומתן גירוי חשמלי (נאורומודולציה) במקרים קשים של תסמונת השלפוחית הפעילה ביתר. באחרונה אף מוצע טיפול בלייזר דרך הנרתיק.

ד"ר אלעד לרון הוא רופא נשים ואורוגינקולוג, סגן מנהל מחלקת נשים ויולדות ב' במרכז הרפואי אוניברסיטאי סורוקה מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש