חיפוש

dsdsdsd
אישה משוחחת עם רופאת הנשים שלה לפני הבדיקה הגינקולוגית

ביקור אצל רופא או רופאת נשים ובדיקה גינקולוגית: כל מה שחשוב לדעת

כל אישה תגיע במהלך חייה למרכז בריאות האישה או למרפאת נשים מסיבות רבות ומגוונות. מהן הבדיקות שהיא צפויה לעבור ואיך מתכוננים? כל הפרטים

ד"ר יעל ברקן

הביקור אצל רופא או רופאת נשים נעשה לצורך בדיקות שגרתיות, מעקב ובדיקות היריון, התאמת אמצעי מניעה, תסמיני גיל המעבר, טיפולי פוריות ועוד. בחלק מהמקרים הביקור כרוך בבדיקה גינקולוגית, המעוררת לעתים רגשות לחץ ודאגה. 

מהי בדיקה גינקולוגית ובמה היא כרוכה?

ייתכן שבמהלך הביקור שלך אצל רופא או רופאת הנשים הם ימליצו על ביצוע בדיקה גינקולוגית כדי להעריך את מצבך הרפואי, לקבוע אבחנה, המלצות ודרכי טיפול אפשריות. 

לפני הבדיקה תתבקשי להתכונן ולהסיר את הבגדים מפלג הגוף התחתון, כולל התחתונים. 

בחדרי הרופאים ישנם כיסויים חד פעמיים מנייר שבהם תוכלי להתכסות לפני הבדיקה. 

הרופא או הרופאה ינחו אותך לשכב על מיטת הבדיקה ולהניח את העקבים על משטח ייעודי בתנוחת פיסוק. 

הבדיקה עצמה מתבצעת בשני שלבים:

1. הסתכלות על אזור העריה (פות) ולאחר מכן על הנרתיק וצוואר הרחם באמצעות ספקולום  - מכשיר חד פעמי מפלסטיק. מכשיר זה מפסק את דפנות הנרתיק ומאפשר להתבונן בהן ובצוואר הרחם. 

החדרת המכשיר לנרתיק ופתיחתו עלולה לגרום לתחושת אי נוחות. אם את חשה בכאב כלשהו, חשוב לעדכן את הרופא או הרופאה. בשלב זה הרופא או הרופאה ייקחו משטח צוואר הרחם או תרבית במידת הצורך. 

2. בדיקה ידנית שבמהלכה שתי אצבעות יד אחת מוחדרות לנרתיק ונוגעות בצוואר הרחם על מנת להנגיש אותו אל היד השנייה, שתמשש אותו דרך דופן הבטן. 

באותו אופן הרופאים יבדקו גם את הטפולות (חצוצרות ושחלות) שנמצאות משני צדי הרחם. במקרים של ממצא חריג בעריה, ייתכן שהרופאים ימששו אותו במהלך הבדיקה הידנית. גם בדיקה זאת עלולה לגרום לך לאי נוחות, בכל מקרה שבו תחושי בכאב, עדכני את הרופא או הרופאה. 

אילו בדיקות נוספות נעשות במרפאה?

במקרים מסוימים יבחר הרופא לבצע בדיקת אולטרסאונד נרתיקית או בטנית. גם בדיקה זאת עלולה לגרום לאי נוחות.  

בביצוע אולטרסאונד הרופאים משתמשים בג'ל כדי לשפר את התמונה המתקבלת. הבדיקה נעשית באמצעות סריקה עם מתמר המוחדר לתוך הנרתיק או מוצמד לדופן הבטן, בהתאם לסוג הבדיקה. 

סיום הבדיקה

בסוף הבדיקה תוכלי לנגב את הג'ל ולהתלבש בפרטיות. במהלך הביקור תוכלי לשאול את הרופא או הרופאה כל שאלה נוספת לגבי הבדיקה ושלביה.

ד"ר יעל ברקן היא מומחית לרפואת נשים, יילוד וגינקולוגיה במרכז לבריאות האישה בנתניה

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש