חיפוש

dsdsdsd
הפריות, זריקות וכדורים: מדריך לכל טיפולי הפוריות

כל טיפולי הפוריות: מאיקקלומין ועד IVF

טבליות איקקלומין לביוץ, זריקות הורמונליות לעידוד צמיחת זקיקים והבשלת ביציות, הפריה חוץ גופית להפריה בתנאי מעבדה. איך מתבצעים הטיפולים? מהם סיכויי ההצלחה? מהם הסיכונים? מהן תופעות הלוואי? המדריך המלא

ד"ר יובל אור, ד"ר ענת הרשקו־קלמנט

בקיצור

01

איקקלומין הוא בדרך־כלל השלב הראשון בטיפולי פוריות - מטרתו להעלות את הסיכוי לביוץ. הסיכון להריון מרובה עוברים בטיפול זה הוא 8%-5%.

02

זריקות FSH מעודדות צמיחה של זקיקים בשחלות והבשלת ביציות. את הזריקות אפשר ורצוי לבצע לבד. הסיכון להריון מרובה עוברים הוא 30%-15%.

03

טיפול IVF (הפריה חוץ גופית) מיועד בין היתר לזוגות אשר עברו טיפולי פוריות ללא הצלחה. נשים מעל גיל 39 יכולות לפנות ישירות למסלול זה.

ב־11 במאי 2020 הודיע משרד הבריאות על חזרה לביצוע טיפולי IVF וטיפולי פוריות לכלל הנשים הבריאות.

נשים עם מחלות רקע משמעותיות כמו למשל יתר לחץ דם, סוכרת ומחלת ריאות כרונית ואלה הסובלות מהפרעות במערכות הקרישה, במערכת החיסון או במערכות הלב, יעברו בירור ורצוי שיקבלו אישור לביצוע הטיפול ממרפאת מומחים להריון בסיכון.


עברתם בירור פוריות ובדיקות שונות, ואתם עומדים להתחיל בשלב של טיפולי פוריות. אתם ודאי נרגשים, אולי מפוחדים ומלאי ציפייה. ידע זה כוח, אז גלשו קדימה אל המדריך לטיפולי פוריות.

1. איקקלומין

איקקלומין, הנקרא גם קלומיד או קלומיפן ציטרט, הוא בדרך־כלל השלב הראשון בטיפולי פוריות. מטרת הטיפול היא להעלות את הסיכוי לביוץ. הטיפול באיקקלומין ניתן כאשר ביוץ נדיר או שאינו קיים כלל; לזוגות עם אי־פוריות על רקע בלתי־מוסבר; או כאשר קיימת ירידה קלה בספירת הזרע. התרופה ניתנת בטבליות לבליעה.

בשנתיים האחרונות נוספה אפשרות טיפולית נוספת בצורה של כדור לנשים שאינן מבייצות - לטרוזול. זוהי תרופה אשר דווחה בספרות הרפואית כבעלת יתרון בהשגת לידות חי על־פני איקקלומין. היא עדיין אינה נפוצה בשימוש בישראל.  

מילא הכדורים, אבל למה אני צריכה אולטרסאונד?
אולטרסאונד, במקרה המדובר, נועד לעקוב אחר הזקיקים המתפתחים בשחלות ואחר עובי רירית הרחם. אם רירית הרחם תהיה דקה מדי, ייתכן שיוסיפו תכשיר הורמונלי אסטרוגני על־מנת לשפר את את המצב.

כאשר הזקיקים יהיו מפותחים (סביב קוטר של 20 מילימטר, כל־אחד), עשוי הרופא להמליץ על זריקה להשראת ביוץ, הניתנת על־מנת לתזמן בצורה מיטבית מפגש של הזרע עם הביצית. כיוון שידוע כי הביוץ יתרחש 48-36 שעות לאחר מתן הזריקה, ניתן לתזמן היטב את המפגש הנ"ל. בהתאם לנתוני הזרע, הרופא ימליץ האם לקיים יחסי מין רגילים ומלאים ובאיזה מועד, או שיש צורך לבצע הזרעה תוך־רחמית.

לא כל טיפול דורש הזרעה. ההזרעה מומלצת לזוגות שבהם קיים גם מרכיב של ספירת זרע נמוכה או קושי בתזמון יחסי מין, ובמקרים של אי־ פריון לא מוסבר.

הכנה לבדיקת אולטרסאונד

הזרעה תוך רחמית - מה זה?
הגבר מביא מנת זרע למעבדה. אחרי שטיפה, אוספים את תאי הזרע שיכולת התנועה שלהם היא הטובה ביותר. הרופא יזריק את התאים הללו ישירות לרחם בצינורית דקה וגמישה ללא דקירה אלא במעבר דרך תעלת צוואר הרחם - ואולי זה המקום להדגיש: אין כזה דבר השבחה של הזרע. לא ניתן להשביח זרע, אלא רק לברור את הזרעים המשובחים.

זה כואב?
הפעולה לא כואבת, אבל ייתכנו תופעות לוואי שאינן שכיחות: גלי חום, כאבי בטן תחתונה, תחושת נפיחות ורגישות בבטן, בחילה, רגישות בשדיים, כאבי ראש והפרעות בראייה. בדרך־כלל התופעות הללו חולפות תוך 14 יום.

האם יש סיכון להריון מרובה עוברים?
טיפולי פוריות מעלים את הסיכון להריון מרובה עוברים. בטיפול באיקקלומין הסיכון אינו גבוה ועומד על 8%-5%. אין עלייה בשיעור ההפלות. 

ואם הכדורים לא עוזרים להיכנס להריון?
אם כל הבירור תקין והאישה לא הרתה בתוך שלושה עד שישה מחזורים, יש לעבור לשלב הבא של טיפולי פוריות.

2. זריקות FSH הורמון מגרה זקיקים

זריקות FSH מעודדות צמיחה של זקיקים בשחלות והבשלת ביציות. יש מספר סוגים של תכשירים כאלה: סוג אחד מופק על־ידי זיקוק של החומר משתן של נשים לאחר גיל המעבר, והסוג השני מיוצר בשיטות של הנדסה גנטית. בשתי השיטות, החומר יעיל רק בהזרקה.

את הזריקות אפשר ורצוי לבצע לבד. הדרכה ניתן לקבל על־ידי אחיות במרכז לבריאות האישה.

מעקב אחר התפתחות הזקיקים בשחלה ואחר עובי רירית הרחם ייעשה באולטרסאונד. נוסף על כך תיערכנה בדיקות דם למעקב אחר עליית רמת האסטרוגן. המעקב חשוב על־מנת לבחון את התגובה של כל אישה וגופה לטיפול, ובהתאם לכך לתכנן את המשך הטיפול. בגודל זקיקים רצוי תינתן זריקה להשראת ביוץ ואור ירוק ליחסי מין מתוזמנים או הזרעה תוך־רחמית.  

מה מגיע במסגרת כללית מושלם?

כללית מושלם מאפשרת ללקוחותיה להתייעץ עם רופא פרטי מומחה "מרשת הרופאים" בעלות סמלית של 170 ₪ למפגש (פרט לייעוץ במסגרת שר"פ הדסה בעלות של 250 ₪ למפגש). כל מטופלת זכאית לשלוש פגישות יעוץ בשנה קלנדרית. לרשימת הרופאים בהסדר

כמו כן, כללית מושלם משתתפת בהוצאות הפריה חוץ גופית בעקבות המלצה של רופא מומחה העוסק בתחום לקויי פריון. ההשתתפות ניתנת, במקרה של ילד ראשון ושני, עבור הפריה בבית חולים פרטי שבהסדר עם כללית מושלם. במקרה של הפריה עבור ילד שלישי, ההשתתפות היא גם עבור פעולה המתבצעת בבית חולים ציבורי בישראל. למידע נוסף

 בנוסף, מבוטחות כללית מושלם זכאיות למגוון תרופות פוריות אשר אינן בסל, בהנחה משמעותית. לחצי כאן לרשימת התרופות

מהו הסיכון להריון מרובה עוברים?
קיימת שונות רבה בשיעור ההריונות מרובי העוברים בזריקות הורמונליות, הנובע מכך שהטיפול ניתן לקבוצות גיל שונות ומסיבות שונות. הטווח המדווח הוא 30%-15%. אין הבדל בשיעור ההפלות, בשיעור המומים ובהישרדות היילודים לעומת האוכלוסייה הכללית.

מהן תופעת הלוואי כתוצאה מהטיפול?
טיפולי פוריות המשלבים FSH מעלים סיכון לגירוי־יתר של השחלות המתבטא במקרים הקלים בנפיחות של הבטן, צבירה של נוזלים ומעט כאבי בטן. במקרים הקשים יש כאבי בטן חזקים, נפיחות רבה של הבטן, קושי בנשימה, מיעוט מתן שתן, הרגשה כללית רעה, בחילות והקאות.

בהופעת כל אחד מהסימנים הללו, יש לפנות לרופא המטפל או לבדיקה בחדר מיון גינקולוגי. ברוב המקרים האישה תידרש להיות במעקב בלבד, אך בחלק מהמקרים יידרש אשפוז.

ואם גם הזריקות לא עוזרות?
אם כל הבירור תקין והאישה לא הרתה בתוך שלושה עד שישה מחזורים, יש לעבור לטיפול הבא - IVF.

3. הפריה חוץ גופית (IVF)

הפריה חוץ גופית מתאימה לזוגות אשר עברו טיפולי פוריות קודמים ללא הצלחה; לזוגות שבהם אובחן אצל האישה אי־פריון על רקע חסימתי מכני; לזוגות שבהם נמצאה ספירת זרע נמוכה מכדי לאפשר סיכוי סביר להריון בטיפולים הכוללים הזרעה. בשנים האחרונות קיבלה מערכת הבריאות בישראל גם את נושא הגיל כמרכיב קריטי בסיכויי ההצלחה של טיפולי פריון ואפשרה לנשים מעל גיל 39 לפנות ישירות למסלול ה־IVF.

איך הטיפול מתבצע?
מטרת הטיפול היא לקבל ביציות בשלות מבת הזוג וזרע מבן הזוג או מתורם, להפרות את הביציות על־ידי הזרע במעבדה, לגדל עוברים בתנאי מבחנה ולהחזירם לרחם. במקרים נדירים שבהם אין תאי זרע בזירמה ניתן לנסות לקבל זרע מהאשך או מיותרת האשך בפעולות ניתוחיות. מאחר שלא כל ביצית שנשאבת עוברת הפריה, גם בתהליך של הפריה חוץ־גופית חשוב להגביר את הביוץ ולנסות לקבל מספר ביציות גבוה יחסית.

האם האישה מקבלת גם טיפול תרופתי?
כדי לשלוט באופן מלא במערכת ההורמונלית של האישה ולמנוע ביוץ מוקדם, ימליצו הרופאים בנוסף לטיפול להגברת ביוץ גם על תרופה נוספת שמטרתה לדכא ביוץ באופן זמני. שאיבת הביציות נעשית בדרך־ כלל בהרדמה כללית, אך ניתן גם לבצע אותה בהרדמה מקומית או ללא הרדמה כלל.

איך מתבצעת השאיבה?
השאיבה מבוצעת בהנחיית אולטרסאונד בגישה נרתיקית. בזמן השאיבה דוקרים את השחלות ושואבים מתוכן את נוזל הזקיקים עם הביציות שבתוכם.

הפריה של ביציות במהלך טיפול IVF

הפריה של ביציות במהלך טיפול IVF

איך מתבצעת ההפריה?
לאחר קבלת הזרע מבן הזוג והביציות מבת הזוג, צוות מעבדת ה־IVF (אמבריולוגים) בעצה אחת עם הרופא יחליטו כיצד להפרות את הביציות.

בהפריה רגילה מדגירים כל ביצית עם כמה עשרות אלפי תאי זרע, מניחים אותם יחד באינקובטור וממתינים להפריה. בשיטה אחרת מזריקים תא זרע אחד לכל ביצית ישירות. יום למחרת תיערך בדיקה אם חלה הפריה ותיערך הפרדה בין הביציות המופרות לבין אלה שלא הופרו. בהמשך תיערך בדיקה האם התפתח עובר.

על־פי רוב מתבצעת כיום החזרה של עוברים בני 5 ימים, אך ההחלטה על המתנה ליום 5 לעומת החזרת עוברים בני יומיים או שלושה ימים אינה אוטומטית אלא מורכבת ולוקחת בחשבון משתנים רבים. גם מספר העוברים המוחזרים הוא פונקציה של משתנים רבים וביניהם גיל האישה, מספר טיפולים קודמים ואיכות הזרע.

המגמה העולמית היום תומכת בהחזרת עובר יחיד, וזאת על־מנת למנוע את התחלואה הקשה הכרוכה בהריונות מרובי עוברים. במקרים רבים יש עוברים נוספים על זה שהוחזר לרחם. עוברים אלה יוקפאו וניתן יהיה להפשירם ולהחזרים לרחם בעתיד הקרוב או הרחוק. הודות לשיפורים מרחיקי־לכת בתחום ההקפאה, ניתן לומר כי רוב רובן של ההפשרות מסתיימות בהישרדות העוברים וכי סיכויי ההצלחה של החזרת עוברים מופשרים דומים מאוד לסיכויי ההצלחה של עוברים טריים.

האם הטיפול כרוך בסיכונים?
לבד מסיכוני ההרדמה, בהפריה חוץ־גופית עלולים להופיע כמה סיבוכים נדירים: גירוי יתר של השחלות, זיהום או דימום במקום הדקירה והריון מרובה עוברים.

האם מדובר בהריון רגיל?
לאחר החזרת העוברים, הרופא ימליץ על טיפול תמיכתי בהריון. טיפול זה הוכח כמעלה סיכויי הריון במקרה של הפריה חוץ גופית ועיקרו הוספת פרוגסטרון. הפרוגסטרון ניתן בדרך־כלל בטבליות המוחדרות לנרתיק ולעיתים בהזרקה לשריר. במקרה של הריון עובר יחיד אין בדרך־כלל הבדל בין הריון שהושג באמצעות טיפולי פוריות להריון רגיל. עם זאת, נושא זה שנוי במחלוקת וקיימים דיווחים על עלייה במומים במקרים הדורשים הזרקה של זרע (ככל הנראה על רקע חומרת הפרעת בעיית הפריון) ועל עלייה קלה בסיבוכים מסוימים של ההריון. 

ד"ר יובל אור הוא רופא בכיר ביחידה לפוריות ולהפריה חוץ־גופית במרכז הרפואי קפלן, מקבוצת כללית

ד"ר ענת הרשקו־קלמנט היא רופאה בכירה באגף לגניקולוגיה ומיילדות במרכז הרפואי מאיר מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש