פורסם בראשונה: 30.11.2011
עדכון אחרון: 30.11.2011
  • פרופ' איתן לוננפלד פרופ' איתן לוננפלד

שאיבת ביציות: כל מה שצריך לדעת

לקריאה נוחה
לאחרונה הסתיים טיפול שאיבת ביציות במותה הטראגי של צעירה. מהו התהליך? למה עושים אותו והאם זה באמת מסוכן? כל השאלות וכל התשובות

בקיצור

1.

באילו מקרים יש צורך בשאיבת ביצית? שאיבת ביציות נעשית במסגרת טיפולי הפריה חוץ גופית כאשר יש בעיה בחצוצרות, מיעוט זרע קיצוני או כאשר טיפולים אחרים כשלו.

2.

איך שואבים ביציות? בעזרת מתמר אולטרסאונד נרתיקי שעליו "מולבשת" מחט, חודרים לשחלה ודוקרים את הזקיקים. הפעולה נעשית בהרדמה ואורכת 20-10 דקות.

3.

האם יש תופעות לוואי? לעתים יש הפרשות דמיות קלות וכאבי בטן קלים. האם יש סיכונים בשאיבה? יש, אך הם נדירים מאוד: פגיעה באיברים סמוכים, דימום, זיהום וסיכונים מההרדמה.

​לאחרונה הסתיים תהליך של שאיבת ביציות באסון – כמה ימים לאחר שעברה את השאיבה לקתה צעירה בת 35 בזיהום ונפטרה. האם הליך שאיבת ביציות, פרוצדורה שכיחה מאוד במסגרת טיפולי פוריות, הוא מסוכן?

איך שואבים את הביציות?

מחדירים מתמר אולטרסאונד נרתיקי שעליו "מולבשת" מחט החודרת דרך קירות הנרתיק לשחלות. האולטרסאונד מסייע לרופא בהכוונה של המחט לתוך הזקיקים (שקיות נוזל שבתוכן נמצאות הביציות).

דוקרים זקיק אחר זקיק ושואבים את הביציות יחד עם הנוזל שבזקיק. הנוזל שנשאב מועבר למבחנה, וזו נשלחת מיד למעבדה. שם מוציאים את הביציות ובודקים במיקרוסקופ את מידת בשלותן.

קורה שדוקרים ומגלים שהזקיקים ריקים?

לצערנו, כן. בדרך כלל זקיק מתפתח מהשחלה סביב ביצית. אבל לפעמים, למשל בגיל מבוגר או כשהביציות לא הבשילו מסיבות שונות, הזקיק נטול ביצית.

 בשביל מה צריך את זה?

הפרוצדורה נעשית בכמה מקרים:
 1. בעיה מכנית – כאשר החצוצרות, האיברים המחברים בין השחלות לרחם, חולות, סתומות או עברו כריתה.
 2. במקרה של מיעוט זרע קיצוני. כאשר כמות הזרע קטנה וירודה, סיכוייה להגיע לביצית ולחדור אותה קטנים ביותר. במקרה זה יש צורך בסיוע חיצוני - הזרקת הזרע לתוך הביצית.
 3. כשנסיונות הטיפול התוך גופי, כמו טיפולים הורמונליים בשילוב הזרעה תוך גופית כשלו, אין מנוס מהפריה חוץ גופית ולשם כך צריך לשאוב את הביציות החוצה. 

כמה זמן אורכת השאיבה?

מדובר בפרוצדורה קצרה: לאחר שהאישה מורדמת, פעולת השאיבה אורכת 20-10 דקות.

מה? זה בהרדמה?

בהחלט. מדובר בדקירה של הנרתיק ושל השחלה, פעולה די כואבת. הרדמה מקומית היא לא אופציה במקרה זה, שכן לא ניתן להרדים את אזור השחלה. לכן, מבצעים הרדמה כללית או אזורית בעזרת רופא מרדים. במקרים בודדים, כמו למשל כאשר קיים זקיק אחד בלבד ומדובר בדקירה בודדת, הכאב נסבל (יחסית), ואז אפשר לשקול לוותר על ההרדמה.

צריך לנוח אחרי?

הנשים נשארות להשגחה בחדר ההתאוששות למשך כמה שעות גם למנוחה וגם כדי לוודא שאין סיבוכים. אחרי השחרור מומלצת מנוחה קלה של יום-יומיים, לפי הצורך.

האם יש תופעות לוואי?

לאחר השאיבה לעתים יש הפרשות דמיות קלות וכאבי בטן קלים.

האם יש סיכונים בשאיבה?

כמו בכל ניתוח, גם בשאיבת ביציות יש סיכונים, אם כי הם נדירים מאוד. הסיכונים הם: פגיעה באיברים סמוכים כמו מעי וכלי דם, דימום, זיהום וסיכונים הנובעים מההרדמה.

אילו סימנים צריכים לעורר דאגה?

אם את חשה חום, חולשה, התעלפות, דופק מהיר, קוצר נשימה או דימום נרתיקי משמעותי – אל תהססי וגשי מייד לבדיקה בבית החולים. 

האם צריך לקחת אנטיביוטיקה כדי למנוע זיהום לאחר השאיבה?

בדרך כלל לא. התהליך נעשה בצורה סטרילית. אבל, אם ידוע כי האישה סובלת ממחלות רקע כמו מחלות הדורשות דיכוי של המערכת החיסונית, אנדומטריוזיס ובעיות רפואיות אחרות – יש לתת אנטיביוטיקה כדי להגן על האישה מפני זיהום אפשרי.

מותר לקיים יחסי מין אחרי שאיבה?

חופשי (אם המקום אינו כואב או רגיש).

​מה מגיע במסגרת כללית מושלם?

כללית מושלם מאפשרת ללקוחותיה להתייעץ עם רופא פרטי מומחה "מרשת הרופאים" בעלות סמלית של 120 ₪. כל מטופלת זכאית לשלוש פגישות ייעוץ בשנה קלנדרית.  לרשימת הרופאים בהסדר

 כמו כן, כללית מושלם משתתפת בהוצאות הפריה חוץ גופית בעקבות המלצה של רופא מומחה העוסק בתחום לקויי פריון. ההשתתפות ניתנת, במקרה של ילד ראשון ושני, עבור הפריה בבית חולים פרטי שבהסדר עם כללית מושלם. במקרה של הפריה עבור ילד שלישי, ההשתתפות היא גם עבור פעולה המתבצעת בבית חולים ציבורי בישראל. למידע נוסף

פרופ' איתן לוננפלד הוא מנהל מחלקת יולדות ונשים א' מרכז רפואי אוניברסיטאי "סורוקה" בבאר שבע מקבוצת כללית

היא הגיעה!

אפליקציית כללית החדשה

כל השירותים הדיגיטליים של כללית במקום אחד. הורידו כבר עכשיו את האפליקציה החדשה שלנו

חשוב לדעת

מיוחד ללקוחות המושלם

​זכאות לבדיקה גנטית באופן פרטי

ניוזלטר כללית

אני מסכימ/ה לקבל הודעות במייל