חיפוש

dsdsdsd
מה כוללת בדיקת פרופיל הורמונלי ומתי צריך לעשות אותה

מה הפרופיל שלך?

זוגות שנתקלים בקשיי פריון מופנים כבר בבירור הראשוני לבדיקת פרופיל הורמונלי. מה בודקים, מהן ההנחיות לפני הבדיקה ומה אומרות התוצאות? כל מה שאת צריכה לדעת על ההורמונים שלך

ד"ר גליה בירן

פרופיל הורמונלי היא בדיקת דם של מספר הורמונים שהיא חלק מהבירור הראשוני של פוריות הנעשה במצבים של קשיי פריון או מצבים הורמונליים אחרים כמו אל־וסת, אי סדירות של המחזור, אקנה ושיעור יתר.

ההורמונים העיקריים הנבדקים אצל נשים בבדיקת הפרופיל ההורמונלי:

Thyroid Stimulation Hormone - TSH
הורמון המופרש מבלוטת יותרת המוח ומגרה את עבודת בלוטת התריס, המשתתפת בוויסות חילוף חומרים בגוף. רמת ה TSH משקפת את תפקוד בלוטת התריס. TSH גבוה מסמן תת־פעילות של בלוטת התריס, כלומר שקצב עבודתה נמוך מדיי; TSH נמוך מצביע על יתר פעילות של הבלוטה, כלומר שהיא עובדת בקצב מהיר מדיי. ישנו קשר הדוק בין אי סדירות של המחזור ובעיות פוריות לבין תפקוד לא תקין של בלוטת התריס.

הנחיות: אין חשיבות ליום בחודש או לשעה ביום שבו נלקחת בדיקת TSH, ואין צורך בהכנות כגון צום.

טיפול: להפרעה בתפקודי בלוטת התריס קיימים טיפולים פשוטים יחסית. בתת פעילות הבלוטה מטפלים בהורמון החסר בתרופה הנקראת אלטרוקסין או אאוטרוקס וביתר פעילות של הבלוטה מטפלים בתרופות או בטיפול ביוד.

פרולקטין
פרולקטין הוא הורמון המופרש בעיקר (אם כי לא בלבד) מבלוטת יותרת המוח. התפקיד העיקרי של ההורמון הוא ייצור חלב להנקה. לכן, באופן טבעי רמתו מוגברת במהלך הריון ובהנקה. ישנם מצבים נוספים שבהם רמתו של הפרולקטין מוגברת באופן משמעותי, כגון גידול שפיר של התאים בבלוטת יותרת המוח המפרישים את ההורמון.

הנחיות: יש לבצע את הבדיקה אחרי שלוש שעות של ערות ופעילות (יש מעבדות הדורשות גם צום של שמונה שעות). במקרים רבים שבהם נמצאה רמה מוגברת של ההורמון, זה היה תוצאה של אי עמידה בתנאי הבדיקה.

טיפול: אם נמצאה רמה מוגברת אמיתית של ההורמון וכתוצאה מכך פגיעה במחזור או בפריון, ישנו טיפול תרופתי פשוט להורדת רמות ההורמון בדם.

ומה יש לרפואה המשלימה להציע?

תחום הפוריות הוא נרחב, ו​​​לרוב רופאים מתקשים לשים את האצבע על הסיבה הספציפית שממנה נובעת בעיית הפוריות. כאן נכנסים לתמונה הטיפולים המשלימים - ובהם הרפואה הסינית - שיכולים לסייע רבות. למידע נוסף היכנסו

טסטוסטרון
הורמון שייך לקבוצת ההורמונים הזכריים. הוא מגיע אצל נשים בעיקר מהשחלות ומהורמונים אחרים המופרשים מבלוטת יותרת האדרנל והופכים בהמשך לטסטוסטרון. ההפרשה מהשחלות מוגברת יחסית סביב זמן הביוץ.

טיפול: הפחתת רמת ההורמונים הזכריים בדם ניתנת להשגה על ידי מתן גלולות משולבות למניעת הריון.

Follicular stimulation Hormone - FSH

FSH הוא הורמון המופרש מבלוטת יותרת המוח ותפקידו העיקרי - גירוי התפתחות זקיק בשחלות. זקיק הוא כיס נוזלים קטן המקיף את הביצית בשחלה. בכל חודש בעקבות גירוי FSH שהשחלה מקבלת מהמוח, מתפתח אחד הזקיקים ובו הביצית המיועדת לביוץ.

כשתפקוד השחלות תקין, הן מעבירות משוב למוח לסמן לו שהכול עובד כשורה ואז רמת ה־FSH במהלך הווסת נמוכה. כשתפקוד השחלות יורד, רמת ה-FSH עולה (למשל בגיל המעבר). לכן, בדיקה של הורמון זה משמשת להערכת הרזרבה השחלתית.

הנחיות: רמת ההורמון משתנה במהלך המחזור החודשי, ולכן לבירור פריון יש לבדוק את רמתו בימים 5-3 של המחזור.

Luteinizing Hormone- LH
הורמון המופרש מבלוטת יותרת המוח שמטרתו העיקרית היא לגרות את הבשלת הביצית והביוץ. זהו ההורמון שרמתו נבדקת בשתן או ברוק בערכות המסחריות לאיתור ביוץ. חלק מהרופאים גם עוקבים אחרי רמתו בדם במהלך טיפולי פריון. רמתו נמוכה בזמן הווסת, ובמהלך החודש מופיעה עלייה חדה ברמת ההורמון. הביוץ יקרה 36-34 שעות מהתחלת העלייה של ההורמון או 12-10 שעות מרמת השיא שלו.

אסטרוגן
הורמון השייך לקבוצת ההורמונים הנשיים העיקריים. ההורמון מופרש ברקמות שונות בגוף בתת־סוגים שונים. ההורמון הנבדק בפרופיל ההורמונלי הוא מסוג Estrdiol, שמופרש בעיקר מהזקיקים בשחלות. רמתו בזמן הווסת נמוכה. זה הזמן שבו נבדוק את ה-FSH להערכת הרזרבה השחלתית. אם בבדיקת הדם מתברר שהאסטרוגן לא נמוך, ייתכן שמדובר בדימום ולא במחזור.

אנו משתמשים במדידת רמות האסטרדיול גם במעקב אחרי התפתחות הזקיקים בטיפולי פריון והפריות.

פרוגסטרון
הורמון המופרש מהשחלות אחרי ביוץ ומהשליה במהלך הריון. הוא נבדק במהלך ימי הווסת כדי לוודא שאכן רמתו נמוכה (מעיד על מחזור אמיתי ולא דימום אחר). מודדים אותו גם כשבוע לפני ההגעה המשוערת של הווסת כדי לוודא שהיה ביוץ ושרמתו מספקת לתמוך ברירית הרחם. משמש גם למעקב במהלך טיפולי פריון.

לתשומת לבך:

כאשר מפרשים בדיקות דם הורמונליות יש לקחת בחשבון את המשתנים הבאים:

• ערכי הייחוס של המעבדה המסוימת שבה התבצעה הבדיקה.

• ההנחיות לביצוע הבדיקה כפי שניתנו על ידי המעבדה המבצעת.

• גיל האישה - האם מדובר באישה בגיל הפריון או בנערה טרם קבלת וסת או באישה בגיל המעבר.

• השלב במחזור החודשי שבו נמצאת האישה.

• ההקשר הקליני שבו נלקחה הבדיקה. לא לכל חריגה מהערכים התקינים יש השלכות בריאותיות.

• הרקע הרפואי הכללי של המטופלת ואילו תרופות היא נוטלת. יש תרופות העלולות להשפיע על תוצאות הבדיקות ההורמונליות.

ד"ר גליה בירן היא מנהלת מרפאת פריון במרכז לבריאות האישה קונקורד ברמת גן

לידיעתך - במקרים רבים טיפולים​ בכללית רפואה משלימה עשויים לסייע ולעזור. לפרטים לחצי​ כאן>>

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש