חיפוש

dsdsdsd
בחורה עם אקנה מסתירה את הפנים עם שיער

אקנה (פצעי בגרות)

אקנה (Acne) היא מחלת עור שכיחה שפוגעת בעיקר במתבגרים, אך לא רק בהם. מה גורם לאקנה, מהם התסמינים, איך מטפלים, מתי זה יעבור והאם מומלץ לפוצץ חצ'קונים ולהוציא שחורים?

פרופ

פרופ' ארנון כהן

מה זה אקנה?

אקנה (Acne) היא מחלת עור שכיחה שפוגעת בעיקר במתבגרים, אך לא רק בהם. על אף שהמחלה נקראת בעברית "פצעי בגרות", הרי הפצעונים המציקים והמביכים שמאפיינים אותה ("חצ'קונים" בשפה המדוברת) עלולים להופיע גם בשלבים מאוחרים יותר של החיים הן בקרב גברים והן בקרב נשים.

רופא עור און־ליין 

מה גורם לאקנה?

נגעי האקנה מתפתחים סביב זקיקי השיער עקב שילוב של גורמים: השפעות הורמונליות, סתימת הפתח של זקיק השערה, קילוף לא תקין של תאי האפיתל (תאי העור החיצוניים) המזדקנים, עלייה ביצירת החֵלֶב בבלוטות החלב וזיהום שיוצר חיידק שנקרא Propionobacterium acnes.

אילו סוגים של נגעי אקנה קיימים? מה זה "שחורים"?

נגעי אקנה יכולים להיות לא דלקתיים ודלקתיים.

פצעון בודד לא דלקתי של אקנה נקרא קומדון. בכל קומדון יש חֵלֶב, והוא יכול להופיע בשתי צורות: בעל ראש שחור ("שחורים" בלשון עממית) או בעל ראש לבן. הראש השחור של הקומדון מעיד על כך שהוא פתוח ונחשף לחמצן (הראש השחור הוא תוצאה של חמצון). הראש הלבן של הקומדון מעיד שהוא סגור ולא נחשף לחמצן.

כאשר בקומדון מתפתח גם זיהום חיידקי, הוא עלול להפוך למודלק. אם הפצעון הוא בלי מוגלה ורק בעל ראש אדום - הוא מכונה בשפה הרפואית פפולה. אם הפצעון המודלק מכיל הפרשה מוגלתית, הוא נקרא מוגלית (פוסטולה). פפולות עמוקות עלולות לגרום להצטלקות בלתי הפיכה של העור.

פצעון אקנה מודלק עם מוגלה
פצעון אקנה מודלק עם מוגלה (פוסטולה)

מהם התסמינים של אקנה?

התסמינים כוללים הופעה של קומדונים שחורים ולבנים ושל פצעונים דלקתיים באזורי הגוף שלהם יש נטייה לפתח אקנה: פנים, גב עליון, בית החזה.

חומרת התסמינים משתנה מחולה לחולה ונעה בין קומדונים בודדים לבין מספר רב של נגעים דלקתיים עמוקים שמכסים שטחי עור נרחבים. במקרה של אקנה קשה קיימת סכנה של היווצרות צלקות או של שינויי צבע שאינם חולפים גם לאחר החלמת הנגעים עצמם.

מדוע יש מי שסובלים מאקנה, ואילו אחרים אינם סובלים ממנה?

עדיין אין תשובה לשאלה הזאת. ידוע שאקנה מושפעת מהורמונים שונים, בייחוד הורמוני מין זכריים (שמצויים בכמות קטנה גם אצל נשים), אך אצל מרבית הסובלים מאקנה לא ניתן להצביע באופן ברור על הפרעה הורמונלית כלשהי.

אצל נשים ישנה לעיתים החמרה במצב העור לקראת המחזור החודשי. ידוע שנשים צעירות עלולות לסבול מאקנה, ומדובר בתופעה שהיא משמעותית מאוד בעבורן.

התפתחות של אקנה קשורה כנראה גם לתזונה, ובמיוחד לצריכה של פחמימות פשוטות (סוכרים) ושל מוצרי חלב. לכן מומלץ להקפיד על תזונה מאוזנת ובריאה, אם כי שינוי בתזונה לבדו אינו מספיק כדי לטפל באקנה.

כמה זמן זה נמשך?

בדרך כלל מופיעה אקנה לראשונה בגיל ההתבגרות. רבים מהמתבגרים סובלים מאקנה בדרגות חומרה שונות. לעיתים - בעיקר בקרב נשים - הנגעים אינם חולפים גם בגיל מבוגר יותר. עם זאת, ככל שהגיל עולה, כך יורדת שכיחות האקנה. התופעה אינה קיימת בקרב האוכלוסייה הקשישה.

מאחר שאקנה נמשכת שנים אחדות, ניתן להגדירה מחלה כרונית. במהלך המחלה יש תקופות של שיפור ושל החמרה.

בחורה עם פצעי אקנה מרובים על הפנים

אצל נשים מסוימות ישנה החמרה במצב העור לקראת המחזור החודשי

יש לי אקנה. למי לפנות? 

ניתן להתייעץ עם רופא עור, עם רופא משפחה, עם רופא ילדים, עם רופא נשים או עם רוקח. עם זאת, במקרים של אקנה עמידה לטיפול מומלץ לפנות לרופא עור. לקוחות כללית יכולים לפנות גם לשירות רופא עור און־ליין. כמו כן הם יכולים להשתמש בשירות פנייה לרופא עור.

איך מאבחנים אקנה?

האבחנה של אקנה היא קלינית ונעשית על סמך המראה והמיקום האופייניים של הנגעים.

האם מותר "לפוצץ חצ'קונים"? 

בני נוער רבים נוהגים "לפוצץ" פצעי אקנה, דהיינו ללחוץ עליהם באצבעותיהם כדי לגרום לחלֶב ולמוגלה לצאת החוצה. זוהי פעולה שגויה שלרוב גורמת לפצעים ולהצטלקויות.

האם מותר להוציא שחורים? איך נכון לעשות זאת?

מומלץ שלא להוציא קומדונים אלא להשתמש בתכשירים מקומיים המטפלים בהם - רטינואידים.

איך מטפלים באקנה?

הטיפול באקנה הוא ממושך. במקרים קלים נהוג להתחיל בטיפול מקומי. אם מדובר בנגעים ברמת חומרה בינונית או קשה - ובמיוחד כשיש נגעים שעלולים להצטלק - יש לטפל באקנה באמצעות תרופות שניטלות דרך פה.

במקביל לטיפול התרופתי יש להקפיד לבחור תכשירים קוסמטיים שאינם סותמים את נקבוביות העור (יש לחפש על תוויות המוצרים הקוסמטיים את המילים non-comedogenic או non-acnegenic).

אלה הן התרופות העיקריות שמשמשות לטיפול באקנה: בנזואיל פראוקסיד, רטינואידים (במתן מקומי או בכדורים), טיפול הורמונלי או אנטיביוטי (במתן מקומי או בכדורים). כאשר משתמשים באנטיביוטיקה, על הטיפול להיות מוגבל בזמן, היות שהחיידקים עלולים לפתח עמידות במקרה של נטילה ממושכת של אנטיביוטיקה.

יש לזכור שמרבית הטיפולים אינם מעלימים לחלוטין את האקנה, אלא רק מביאים לשיפור זמני במצב.

טשטוש צלקות אקנה בכללית אסתטיקה - כך זה עובד

טיפול מקומי באקנה

בנזואיל פרוקסיד

בנזואיל פרוקסיד הוא המרכיב הפעיל בתכשיר בנזק (ששוּוק בעבר גם בשמות המסחריים קלירקס, אוקסי 10 ואוקסי 5). זהו חומר שמעכב התפתחות של חיידקים ויכול גם לגרום לפירוק של קומדונים.

הוא משוּוק בישראל בג'ל בריכוזים שונים (2.5%, 5% ו־10%) ומוסיפים אותו גם למשחות, לסבונים ולתחליבים. אם הוא משמש תכשיר יחידני (דהיינו הוא התרופה היחידה שבה משתמשים כדי לטפל באקנה) הוא מתאים לטיפול באקנה קלה, וניתן לרכוש אותו ללא מרשם מרופא. אך בשילוב עם מרכיבים פעילים אחרים  (כמו אנטיביוטיקה), נהוג לתת אותו גם לטיפול באקנה קשה יותר, ובמקרים כאלה השימוש בו מחייב מרשם מרופא. 

לבנזואיל פראוקסיד יש כמה תופעות לוואי שכיחות: התכשיר הזה מייבש את העור, עלול לגרום לגירוי או לעקצוץ בעור המטופל, עלול להלבין בגדים וגם עלול להגביר את רגישות העור לשמש.

אנטיביוטיקה

בשוק קיים ג'ל בשם זינדקלין שמכיל את האנטיביוטיקה קלינדמיצין. האנטיביוטיקה הזאת יעילה נגד החיידק שגורם לאקנה. את הג'ל מורחים פעם ביום על המקומות שנגועים באקנה. הרופא מחליט מהו משך השימוש בג'ל בהתאם למצב האקנה. בעת שמטופלים בזינדקלין עלולים לחוש יובש קל בעור או גירוי מקומי או צריבה קלה. 

תופעות הלוואי האלה אינן מחייבות בדרך כלל התייחסות מיוחדת. בתחילת הטיפול עלולה להיות אפילו החמרה של האקנה. הטבה במצב האקנה תורגש בדרך כלל לאחר 4 עד 6 שבועות של שימוש בזינדקלין.

רטינואידים

רטינואידים הם נגזרות של ויטמין A שמתאימות הן לטיפול בקומדונים והן לטיפול בנגעים הדלקתיים. קיימים בארץ 2 סוגים של רטינואידים מקומיים: אדפרין ורטוויט. שתי התרופות יכולות לסייע למטופלים שסובלים מאקנה קלה עד בינונית, והן ניתנות במרשם רופא בלבד.

תכשירים מקומיים משולבים

קיימים בארץ גם תכשירים מקומיים משולבים, כלומר תכשירים שמכילים יותר מאשר מרכיב אחד מהמרכיבים הבאים: בנזואיל פראוקסיד, רטינואיד או אנטיביוטיקה. התכשירים המשלבים בנזואיל פראוקסיד ואנטיביוטיקה הם דואק, טרוקלינדין ואקנמיצין פלוס. 

תכשיר שמכיל בנזואיל פראוקסיד ורטינואיד (אדפרין) הוא אפידואו. ניתן לרכוש את התכשירים האלה במרשם רופא בלבד. הם יעילים מאוד ונמכרים במחיר מופחת לחברי כללית מושלם.

טיפול באקנה באמצעות תרופות הניטלות דרך הפה

מינוציקלין

מינוציקלין היא אנטיביוטיקה הפועלת נגד החיידק שגורם לאקנה. השימוש במינוציקלין מגביר מאוד את הרגישות לקרינת השמש, ולכן בעת שמטופלים בתרופה הזאת יש להתגונן היטב מפניה. התרופה גם עלולה לגרום להפרעה באנזימי הכבד ולשינויים אחרים בבדיקות הדם.

אסור ליטול אותה במהלך הריון, ואסור לתת אותה לילדים שטרם מלאו להם 12 שנים. השימוש בה מחייב להיות במעקב קבוע אצל הרופא המטפל, וכל מי שנוטל אותה צריך לעשות בדיקות דם קבועות במהלך הטיפול.

את המינוציקלין יש ליטול בעמידה או בישיבה זקופה. אסור ליטול אותה במצב שכיבה, ואסור לשכב לפחות חצי שעה לאחר נטילת התרופה כדי למנוע כיבים או גירוי בוושט. מוצרי חלב בכמות מועטה אינם משפיעים על הספיגה של התרופה, אולם מוצרי חלב בכמות גדולה עלולים לפגוע ביעילות התרופה.

דוקסיצילין

גם דוקסיצילין היא אנטיביוטיקה (השמות המסחריים: דוקסי ודוקסילין). בדומה למינוציקלין, גם השימוש בדוקסיצילין  מחייב התגוננות יעילה מפני קרינת השמש. כמו כן חייבים מי שמשתמשים בתרופה לעשות בדיקות דם סדירות ולהיות במעקב קבוע אצל הרופא המטפל.

דוקסיצילין עלולה לגרום לצרבת ולדלקת בוושט, וכדי למנוע את תופעת הלוואי הזאת, יש להקפיד ליטול את הכדור במצב זקוף (בעמידה או בישיבה). כמו כן יש ליטול את התרופה אחרי האוכל ולשתות עם נטילתה כוס מים מלאה.

אסור לשכב כשנוטלים את התרופה, ואסור לשכב גם בחצי השעה שלאחר נטילתה. לכן אסור ליטול את התרופה לפני שהולכים לישון. אם נוטלים את התרופה בלילה, יש לעשות זאת לפחות שעה לפני הכניסה למיטה.

נגזרות של ויטמין A

איזוטרטינואין (השמות המסחריים: קורטן, רואקוטן) 

איזוטרטינואין היא תרופה יעילה מאוד לטיפול באקנה, אך בעלת תופעות לוואי, ובהן יובש בעור ובריריות (עיניים, פה, אף, נרתיק) ועלייה קלה בשומני הדם. נוסף על כך היא היא גורמת למומים מולדים קשים בעוברים שאמותיהם השתמשו בה בזמן ההריון. לכן אסור לתת אותה לנשים הרות. 

נשים בגיל הפוריות שמטופלות באיזוטרטינואין חייבות להשתמש באמצעי מניעה יעיל במהלך כל הטיפול וכן במהלך החודש שלאחר סיום הטיפול. את התרופה מותר לקחת אך ורק במסגרת מעקב רפואי צמוד שכולל בדיקות מעבדה.

איזוטרטינואין גם עלולה לגרום לעור להפוך לדקיק ולרגיש. בעת שמטופלים בה וכן בחצי השנה שלאחר סיום השימוש בה יש להימנע מטיפולים קוסמטיים כלשהם, ויש להימנע מהסרת שערות בשעווה או בלייזר. את התרופה מותר לקחת אך ורק במסגרת מעקב רפואי צמוד שכולל פגישות קבועות אצל רופא עור וביצוע בדיקות מעבדה.

טיפול הורמונלי (לנשים בלבד)

ניתן לטפל באקנה באמצעות נטילת גלולות למניעת הריון כמו דיאנה, יאז ויסמין.

במקרים שבהם הגלולות אינן משיגות את ההשפעה הרצויה ניתן להשתמש בספירונולקטון. התרופה הזאת משמשת בדרך כלל לטיפול בלחץ דם גבוה ובאי־ספיקת לב, אך היא מנטרלת גם את פעולתם של הורמוני מין זכריים - מה שעשוי לשפר את מצב האקנה.

בתוך כמה זמן רואים תוצאות לטיפולים?

השפעת הטיפול אינה מיידית, אלא נוצרת בהדרגה, בתוך כמה שבועות עד כמה חודשים. לעיתים התחלת הטיפול גורמת להחמרה חולפת במצב הנגעים - במיוחד אם נוטלים תרופות מקבוצת הרטינואידים.

איך מונעים אקנה?

כדי למנוע אקנה ולשמור על עור פנים בריא ויפה יש כמה כללים פשוטים שכדאי להקפיד עליהם:

1. עדיף להשתמש בקרם לחות לא קומדוגני - ללא חומרי בושם או צבע.

2. עדיף להימנע משימוש באיפור או בתכשירים לעור המבוססים על שמן. התכשירים האלה עלולים לגרום לאקנה.

3. יש לשטוף את הפנים עד פעמיים ביום (ולא יותר). יש להשתמש במים פושרים (ולא חמים מאוד), וכדאי מאוד להשתמש באל־סבון עדין או בסבון לתינוקות.

4. אסור לשפשף את הפנים חזק - הדבר עלול להחמיר את האקנה ולהזיק לעור.

5. אסור "לפוצץ" את הפצעונים, ואסור לחטט בעור הפנים או לגרד אותו. הפעולות האלה עלולות לגרום להופעת זיהום משני ולצלקות.

האם אתם מתקלחים נכון?

הגיע הזמן לגלות
איך מתקלחים נכון

האם אקנה עלולה לגרום לסיבוכים?

אקנה עלולה לפגוע באיכות החיים ובדימוי העצמי. אקנה חמורה אצל בני נוער גורמת להם לעיתים קרובות לשקוע בדיכאון ובחרדה ולהימנע מקשרים חברתיים שכל כך חשובים להם בגיל הזה.

נגעים חמורים עלולים לגרום להיווצרות צלקות בלתי הפיכות בפנים או בגב. בגב עלולות להופיע צלקות בולטות המכונות קלואידים. קשה מאוד לטפל בצלקות מהסוג הזה, ולכן אם יש פצעים בולטים בגב חשוב מאוד שלא להזניח את הטיפול בהם. פצעים לא מטופלים או פצעים שהאנשים מחטטים בהם עלולים לגרום לפיגמנטציה (שינויים בצבע העור) - לרוב להכהיית העור.

מהם סימני האזהרה שמחייבים פנייה מיידית לרופא?

אקנה אינה גורמת בדרך כלל למצבי חירום רפואיים. יש לפנות לרופא בדחיפות כאשר ישנה תגובה אלרגית משמעותית לטיפול התרופתי - למשל פריחה, נפיחות באזור הפנים, כאבי ראש, כאבי בטן, שינויים במצב הרוח, דיכאון.

פרופ' ארנון כהן הוא מומחה ברפואת עור בכללית ומנהל השירות לרפואת עור במחוז דרום

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש