חיפוש

dsdsdsd
אקנה

אקנה (פצעי בגרות)

ממה נגרמים פצעי בגרות? בתוך כמה זמן ניתן להיפטר מהם? איך מטפלים? עלולים להיות סיבוכים? מדריך

פרופ' ארנון כהן, ד"ר מרים קרנר

שם האבחנה בעברית: אקנה, פצעי בגרות
שם האבחנה באנגלית: Acne
שם האבחנה או קיצורה במערכת המחשב של הרופא (קליקס):
Acne

תוכן העניינים
מה זה?
מה גורם לאקנה?
מהם התסמינים?
עם מי אפשר להתייעץ און־ליין?
כמה זמן זה נמשך?
איך מאבחנים?
איך מטפלים?
זה חד־פעמי? זה יחזור?
עלולים להיות סיבוכים?
מהם סימני האזהרה שמחייבים פנייה מיידית לרופא?
בתוך כמה זמן ''אחזור לעצמי''?
איך לומדים לחיות עם אקנה?

מה זה?

אקנה (בעברית: פצעי בגרות) היא מחלת עור שכיחה - בעיקר בקרב מתבגרים - אך שכיחותה עולה גם בקרב נשים וגברים צעירים. היא באה לידי ביטוי בפצעונים - בעיקר באזור הפנים, בית החזה העליון והגב העליון.

רופא עור און־ליין 

מה גורם לאקנה?

נגעי האקנה מתפתחים סביב זקיקי השיער עקב שילוב של גורמים: השפעות הורמונליות, סתימה של פתח זקיק השערה, קילוף לא תקין של תאי האפיתל (תאי העור החיצוניים) המזדקנים, עלייה ביצירת החֵלֶב בבלוטות החלב וזיהום שיוצר חיידק שנקרא Propionobacterium acnes.

נגעי אקנה יכולים להיות לא דלקתיים ודלקתיים.

פצעון בודד לא דלקתי של אקנה נקרא קומדון. בכל קומדון יש מצבור של חֵלֶב, והוא יכול להופיע בשתי צורות: בעל ראש שחור או בעל ראש לבן. הראש השחור מעיד על כך שהקומדון פתוח ונחשף לחמצן (הראש השחור הוא תוצאה של חמצון). הראש הלבן מעיד שהקומדון סגור ולא נחשף לחמצן. כאשר בקומדון מתפתח גם זיהום חיידקי, הוא עלול להפוך למודלק. אם הפצעון המודלק מכיל הפרשה מוגלתית, הוא נקרא פוסטולה, ואם הוא בלי הפרשה מוגלתית ורק בעל ראש אדום - הוא נקרא פאפולה.

לא ידוע מדוע אנשים מסוימים סובלים מאקנה ואחרים לא. ידוע כי קיימת אקנה גם בנשים צעירות והתופעה משמעותית מאוד בעבורן.

אקנה מושפעת ללא ספק מהורמונים שונים, בייחוד הורמוני מין זכריים, אך אצל מרבית הסובלים מאקנה לא ניתן להצביע באופן ברור על הפרעה הורמונלית כזאת או אחרת.

אצל נשים מסוימות ישנה החמרה במצב העור לקראת המחזור החודשי. התפתחות של אקנה קשורה כנראה גם לתזונה, במיוחד לצריכה של פחמימות פשוטות (סוכר) ושל מוצרי חלב. לכן מומלץ להקפיד על תזונה מאוזנת ובריאה, אם כי שינוי בתזונה לבדו אינו מספיק כדי לטפל באקנה.
בחזרה למעלה

מהם התסמינים?

התסמינים כוללים הופעה של קומדונים שחורים ולבנים ושל פצעונים דלקתיים באזורי הגוף שלהם יש נטייה לפתח אקנה: פנים, גב עליון, בית החזה.

חומרת התסמינים משתנה מחולה לחולה ונעה בין קומדונים בודדים לבין מספר רב של נגעים דלקתיים עמוקים שמכסים שטחי עור נרחבים. במקרה של אקנה קשה קיימת סכנה של היווצרות צלקות או של שינויי צבע שאינם חולפים גם לאחר החלמת הנגעים עצמם.
בחזרה למעלה 

עם מי אפשר להתייעץ?

ניתן להתייעץ עם רופא עור, רופא המשפחה או רופא הילדים. במקרים של אקנה עמידה לטיפול מומלץ לפנות לרופא עור. כמו כן ניתן להתייעץ עם רופא מומחה במסגרת כללית מושלם (בהשתתפות עצמית).

לרשותכם עומד גם שירות רופא עור און־ליין

בחזרה למעלה

כמה זמן זה נמשך?

בדרך כלל מופיעה אקנה לראשונה בגיל ההתבגרות. מרבית המתבגרים סובלים מאקנה בדרגות חומרה שונות. לעיתים - בעיקר בקרב נשים - הנגעים אינם חולפים גם בגיל מבוגר יותר. עם זאת ככל שמתבגרים שכיחות האקנה יורדת. התופעה אינה קיימת בקרב האוכלוסייה הקשישה.

מאחר שהאקנה נמשכת שנים אחדות, ניתן להגדירה מחלה כרונית. במהלך המחלה יש תקופות של שיפור ושל החמרה.
בחזרה למעלה

איך מאבחנים?

האבחנה היא קלינית ונעשית על סמך המראה והמיקום האופייניים של הנגעים.
בחזרה למעלה

בחורה עם פצעי אקנה מרובים על הפנים

אצל נשים מסוימות ישנה החמרה במצב העור לקראת המחזור החודשי

איך מטפלים?

הטיפול באקנה צפוי להיות ממושך. במקרים קלים נהוג להתחיל בטיפול מקומי. אם מדובר בנגעים חמורים שעלולים להצטלק, ניתן לשקול נטילה מיידית של תרופות דרך פה.

במקביל לטיפול התרופתי יש להקפיד לבחור תכשירים קוסמטיים שלא סותמים את נקבוביות העור (יש לחפש על תוויות המוצרים הקוסמטיים את המילים non-comedogenic או non-acnegenic).

• תרופות מקבוצת הרטינואידים הן נגזרות של ויטמין A שמתאימות הן לטיפול בקומדונים והן בנגעים הדלקתיים. קיימים תכשירים מקומיים וגם תרופות שניתנות דרך הפה. התכשירים המקומיים עלולים לגרום לגירוי העור ולייבושו. יש למרוח כמות קטנה על העור ולהימנע מחשיפתו לשמש.

נגזרת של ויטמין A שנלקחת דרך הפה היא קוראטן או רואקוטן (איזוטרטינואין). מדובר בתרופה יעילה מאוד, אך בעלת תופעות לוואי רבות, ובהן יובש בעור ובריריות, שינוי בפרופיל השומנים ובתפקודי הכבד וכאבי ראש. נוסף על כך זוהי תרופה טרטוגנית - אם האישה נכנסת להריון בזמן שהיא נוטלת את התרופה, עלול העובר שלה ללקות במומים קשים. נשים בגיל הפוריות שמקבלות רטינואידים חייבות להימנע מכניסה להריון במהלך כל הטיפול וכן שלושה מחזורים לאחר סיום הטיפול. את הטיפול מותר לתת אך ורק במסגרת מעקב רפואי צמוד שכולל בדיקות מעבדה תכופות. יש להקפיד על שימוש באמצעי מניעה יעילים.

בנזואיל פרוקסיד, המרכיב הפעיל בתכשיר המוכר אוקסי 10, הוא חומר מעכב צמיחת חיידקים שאותו מוסיפים למשחות, לסבונים ולתחליבים. זהירות: התכשיר הזה מייבש את העור ועלול להכתים בגדים.

אנטיביוטיקה. קיימים תכשירים מקומיים וגם כדורים שניתנים דרך הפה. על הטיפול להיות מוגבל בזמן היות שהחיידקים נוטים לפתח עמידות במקרה של נטילה ממושכת של אנטיביוטיקה.

התכשיר הנפוץ ביותר בארץ הוא מינוציקלין. הטיפול בתכשיר הזה עלול לגרום לרגישות יתר לקרני השמש, ולכן בעת שנוטלים אותו יש להימנע משהייה בשמש ולנקוט אמצעי זהירות מתאימים כשיוצאים אל מחוץ לבית בשעות האור: ללבוש בגדים ארוכים, לחבוש כובע, למרוח קרם הגנה בעל מקדם SPF 30 לפחות על איברי גוף חשופים.

• טיפול הורמונלי (לנשים בלבד) - למשל באמצעות נטילת גלולות למניעת הריון כמו יסמין או יאז.

במקרים עמידים לטיפול ניתן להשתמש בספירונולקטון. השימוש הנפוץ יותר בספירונולקטון הוא במצבים של לחץ דם גבוה ושל אי־ספיקת לב, אך התרופה הזאת פועלת גם נגד הורמוני מין זכריים - מה שעשוי לשפר את מצב האקנה.

• בני נוער רבים נוהגים "לפוצץ" פצעי אקנה, דהיינו ללחוץ עליהם באצבעותיהם כדי לגרום לחלֶב ולמוגלה לצאת החוצה. זוהי פעולה שגויה שלרוב גורמת לפצעים ולהצטלקויות.

• יש לציין שאין טיפול מונע לאקנה, אולם מומלץ שלא להשתמש בתכשירי קוסמטיקה שומניים (כולל תכשירי הגנה מפני השמש) שכן הם מעודדים היווצרות אקנה.
בחזרה למעלה

זה חד־פעמי? זה יחזור?

לרוב מדובר במצב כרוני שיש בו עליות ומורדות - תקופות של החמרה ולאחריהן תקופות של שיפור. אך ככל שחולפות השנים יש לצפות לשיפור הדרגתי בחומרת האקנה עד להיעלמותה המוחלטת.
בחזרה למעלה

​האם אתם מתקלחים נכון?

לחצו כאן וגלו
איך מתקלחים נכון

עלולים להיות סיבוכים?

אקנה עלולה לפגוע באיכות החיים ובדימוי העצמי. אקנה חמורה אצל בני נוער גורמת להם לעיתים קרובות לשקוע בדיכאון ובחרדה ולהימנע מקשרים חברתיים שכל כך חשובים להם בגיל הזה.

נגעים חמורים עלולים לגרום להיווצרות של צלקות או לפיגמנטציה - שינויי צבע - בעור.
בחזרה למעלה

מהם סימני האזהרה שמחייבים פנייה מיידית לרופא?

אקנה אינה גורמת בדרך כלל למצבי חירום רפואיים. יש לפנות לרופא בדחיפות כאשר ישנה תגובה משמעותית לטיפול התרופתי - למשל פריחה חמורה או נפיחות באזור הפנים.
בחזרה למעלה

בתוך כמה זמן ''אחזור לעצמי''?

השפעת הטיפול אינה מיידית, אלא נוצרת בהדרגה בתוך כמה שבועות עד כמה חודשים. לעיתים התחלת הטיפול גורמת להחמרה חולפת במצב הנגעים - במיוחד אם נוטלים תרופות מקבוצת הרטינואידים.
בחזרה למעלה

איך לומדים לחיות עם אקנה?

יש לזכור שמרבית הטיפולים אינם מעלימים לחלוטין את האקנה, אלא רק מביאים לשיפור זמני במצב. כדאי לשלב תכשירים מקבוצות שונות כדי להגיע להשפעה מיטבית מרבית. מי שמקבלים רטינואידים זקוקים למעקב רפואי וחייבים להשתמש באמצעי מניעה יעילים במהלך כל הטיפול.
בחזרה למעלה

פרופ' ארנון כהן הוא מומחה ברפואת עור בכללית

ד"ר מרים קרנר היא מנהלת המרפאה הדרמטואונקולוגית במרכז הרפואי העמק ומנהלת המרכז לרפואה יועצת במרפאת עזריאלי במודיעין

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש