חיפוש

dsdsdsd
קרם הגנה ומשקפי שמש מונחים על כובע בחוף הים

סרטן העור ומלנומה: נקודות למחשבה

ישנם כמה סוגים של סרטן העור - מלנומה הוא הקטלני ביותר. איך מבדילים בין שומה שפירה למלנומה? מה זה BCC? מה זה SCC? מתי להיבדק? מהם סיכויי ההחלמה?

ד"ר ניר נתנזון, פרופ' ארנון כהן

בקיצור

01

איך אדע אם אני בסיכון לחלות בסרטן העור? בעיקר לפי מספר נקודות החן שעל גופי: ככל שהן רבות יותר - הסיכון רב יותר.

02

כיצד אוכל להפחית את הסיכון לחלות בסרטן העור? בעזרת בדיקה שנתית (לפחות) של נקודות החן והימנעות מחשיפה לשמש.

03

מתי לחשוד שנקודת חן תמימה הפכה לסרטנית? אם היא גדלה, נוספו לה גוונים חדשים, והצורה שלה הפכה ללא סימטרית.

כך מסירים נקודות חן

מהו סרטן העור?

סרטן העור הוא סרטן המתפתח על פני העור. ניתן לאבחן אותו בפשטות יחסית אם שמים לב להופעתו של נגע חדש או לשינוי בנגע קיים או בבדיקה של רופא עור.

גידולי העור הנפוצים בארץ ובעולם הם מלנומה, סרטן תאי הבסיס (Basal Cell Carcinoma - BCC) וסרטן תאי הקשקש (Squamous Cell Carcinoma - SCC).

האם סרטן העור הוא מסוכן?

תלוי.

מלנומה היא סרטן קטלני אם אינה מאובחנת בשלב מוקדם.

לעומת זאת, BCC ברוב האנשים הוא אינו סרטן מסוכן, אלא במקרים בהם הסרטן אינו מטופל בצורה מתאימה.

SCC יכול להיות מסוכן במקרים נדירים ביותר. 

שומעים? יש פודקאסט!

ד"ר אתי שגיא, מומחית ברפואת עור, מדברת על המיתוסים, הנזקים והטיפול​ בסרטן העור. לחצו כאן להאזנה לפודקאסט

מהי מלנומה?

מלנומה (או בשמה המלא: מלנומה ממאירה של העור - Malignant Melanoma of the Skin) היא סרטן עור קטלני. התאים הסרטניים במלנומה הם תאי המלנוציטים - התאים יוצרי הפיגמנט שבעור.

​מלנומה בישראל במספרים

לפי הדו"ח המעודכן של משרד הבריאות, ובו מופיעים נתונים מ־2018, אובחנו באותה שנה בישראל 1,959 אנשים עם מלנומה (7.5% ממקרי הסרטן בישראל באותה השנה), מתוכם 1,111 עם מלנומה חודרנית. 

בנוסף, מאובחנים בישראל מדי שנה יותר מ־10,000 עם סרטני עור שאינם מלנומה.

מהו הסיכון ללקות במלנומה בישראל?

אחד מכל 36 גברים יהודים (2.8%) ואחת מכל 45 נשים יהודיות בישראל (2.2%) יחלו במלנומה במהלך חייהם. לעומת זאת, רק 1 מכל 312 גברים ערבים (0.3%) ו־1 מכל 434 נשים ערביות (0.23%) בישראל צפויים לחלות במלנומה. 

הבשורות הטובות: הן בגברים והן בנשים ישנה ירידה בשיעורי התחלואה במלנומה חודרנית. שיעורי ההיארעות של מלנומה ממוקדת, שהסיכויים להירפא ממנה גבוהים יותר, היו בעבר במגמת עלייה, אך התייצבו בשנים האחרונות. 

כיצד מבדילים בין שומה שפירה למלנומה?

שומות מופיעות בילדות ואינן גדלות באנשים מבוגרים, למעט בתקופת ההריון. בדרך כלל, מרבית השומות המופיעות אצל אדם מסוים נראות אותו הדבר. לעומת זאת, אם מבחינים בשומה או בנגע ששונים משאר הנגעים הקיימים על העור, יש לחשוד שמדובר במלנומה.

שומה כזאת ששונה מהשומות האחרות אצל אותו האדם, ויש חשד שמדובר במלנומה, נקראת לעיתים בספרות הרפואית "סימן הברווזון המכוער",  בדומה לברווזון המכוער בספרו של האנס כריסטיאן אנדרסן שהיה שונה מאחיו הברווזונים.

קיימים חמישה סימנים שמעוררים את החשד ששומה היא למעשה מלנומה:

גיאומטריה (Asymmetry): שומה שאינה סימטרית.

גבול (Border): גבולות משוננים, לא סדירים או לא ברורים.

גוונים (Colors): גוונים רבים (מ־3 גוונים ויותר) או אודם מסביב לשומה.

גודל (Diameter): שומה שקוטרה יותר מ־6 מ"מ (כקוטר מחק בקצה עיפרון). כיום נוטים להתעלם מקריטריון הגודל מאחר שלא מעט מלנומות קטנות מ־5 מ"מ.

ארבעה סימנים שמחשידים שנקודת החן היא בעצם מלנומהshumot.jpg

הסימן המתריע החשוב ביותר: שינוי (Evolution)

שינוי בשומה קיימת או הופעה של שומה חדשה - בייחוד אצל אנשים בני 40 ויותר - יכולים להעיד על הופעת מלנומה. דימום ספונטני (ללא חבלה) מהשומה, או גרד ניכר מחייבים בדיקה של רופא עור.

מהם סיכויי ההחלמה ממלנומה?

חשוב מאוד לאבחן מלנומה מוקדם! אבחון מוקדם של מלנומה ממוקדת בעור מגדיל מאוד את סיכויי הריפוי.

בשנים האחרונות ישנו שיפור בסיכויי ההחלמה ממלנומה חודרנית. המדד החשוב ביותר המנבא ריפוי ממלנומה הוא עומק חדירת הגידול לעור: מלנומה שהוסרה כשהיא שטחית (melanoma in situ) - סיכויי הריפוי הם 100%.

ככל שעומק הגידול רב יותר, סיכויי הריפוי קטנים יותר - עד כדי 10% בלבד במלנומה בשלב 4. הנתונים האלה ממחישים מדוע הגילוי המוקדם של מלנומה הוא כל כך חשוב.

מהם גורמי הסיכון לחלות במלנומה?

גורם סיכון חשוב ביותר למלנומה הוא ריבוי שומות (נקודות חן). מחקרים מוכיחים כי קיים קשר ישיר בין מספר השומות (החל מ־20 שומות על פני כל הגוף) לבין הסיכון ללקות במלנומה. הסיכון אצל אנשים מרובי שומות גדול עד פי 10 מהסיכון של שאר האוכלוסייה.

גורמי סיכון נוספים למלנומה הם:

• הופעה של שומות דיספלסטיות (אסימטריות, בעלות שוליים לא סדירים, בעלות גוונים מרובים גדולות יחסית).

• נמשים מרובים.

• שיער אדמוני (ג'ינג'י) או בהיר.

• עור בהיר הנוטה להיצרב בקלות בשמש.

• היסטוריה אישית או משפחתית של מלנומה.

• היסטוריה אישית של סרטן עור שאינו מלנומה (מסוג BCC או SCC).

• חשיפה מרובה לשמש בעבר (ובייחוד כוויות שמש מרובות בגיל צעיר).

• מצבים של דיכוי חיסוני (למשל סרטן או נטילת תרופות המדכאות את מערכת החיסון).

כיצד מטפלים במלנומה?

הטיפול החשוב ביותר במלנומה הוא כריתת הגידול. למרות מחקרים רבים בנושא בכל העולם לא קיים עדיין טיפול שהינו מספיק יעיל במלנומה גרורתית, לכן לגילוי המוקדם של מלנומה יש חשיבות רבה לסיכויי ההחלמה.


מוקד אחיות אונקולוגי: יש עם מי לדבר

בין אם אתם מתמודדים עם מחלת הסרטן, מחלימים ממנה, או יש לכם בן משפחה שחווה אותה - אנחנו שם בשבילכם. רוצים לדעת עוד? לחצו כאן

מוקד אחיות אונקולוגי

מהו ההבדל בין שומה לנקודת חן?

אין כל הבדל בין שומה לבין נקודת חן! אלה שתי מילים המתארות תופעה זהה.

שומה (באנגלית: nevus או mole) היא ריבוי של תאים שמקורם בעור, כלומר גידול שפיר. בעור קיימים כמה סוגים של תאים, אולם לרוב, כשמדברים על שומה, מתכוונים לשומה מלנוציטית, כלומר, שומה המורכבת מתאים הנקראים מלנוציטים.

מלנוציט הוא תא שנמצא בשכבת העור העליונה (אפידרמיס). התא הזה מייצר צבען (פיגמנט) הנקרא מלנין. הפיגמנט הזה אחראי לצבע העור שלנו. היעדר מוחלט של פיגמנט מתבטא בעור לבן לחלוטין - מצב שנקרא לבקנות.

כיצד נוצרת שומה?

רוב השומות מופיעות כבר בשנות החיים הראשונות ומתרבות בעשורים השני והשלישי לחיים.

הסיבה להופעת השומות היא תורשתית, אולם חשיפה לשמש מעלה משמעותית את מספר השומות המופיעות על העור.

לאדם יש בממוצע 25 שומות על הגוף, אולם לכ־7% מהאוכלוסייה בהירת העור יש שומות מרובות. כאמור, שומות רבות הן גורם הסיכון החשוב ביותר להתפתחות של סרטן העור מסוג מלנומה.

יש גם שומות מוּלדות שמופיעות בכ־1% מהילדים. גם השומות האלה, ובייחוד הגדולות שבהן, הן גורם סיכון למלנומה ומחייבות מעקב מסודר של רופא עור.

מהי שומה דיספלסטית?

רוב השומות הן קטנות יחסית (בקוטר של פחות מ־6 מ"מ - כקוטר מחק בקצה עיפרון), בעלות גוון אחד או שניים, סימטריות ועם שוליים ברורים. שומות שהמאפיינים שלהן שונים, כלומר שיש להן מאפיינים כמו למלנומה, נקראות "שומות אטיפיות" או "שומות דיספלסטיות". 

אנשים בעלי שומות דיספלסטיות מרובות הם בסיכון מוגבר ללקות במלנומה.

שומה אטיפית (דיספלסטית)

shuma.jpg 

מהו סרטן תאי הבסיס? (Basal Cell Carcinoma - BCC)

סרטן תאי הבסיס הוא גידול העור הנפוץ ביותר אצל בני האדם. הגידול נוצר מתאי הבסיס הנמצאים בשכבת העור העליונה (אפידרמיס).

אף שמדובר בסרטן, גידול מסוג BCC אינו מסכן חיים חוץ מאשר במקרים נדירים. עם זאת הוא יכול לגרום לנזק אסתטי ניכר, ולכן רצוי לטפל בו כשהוא עוד קטן.

כיצד נראה BCC?

BCC קשור לחשיפה לשמש, ולכן הגידול מופיע בעיקר באזורים חשופים לשמש כמו פנים (כולל המצח והאף), אפרכסות האוזניים, מחשוף, זרועות ואמות. עם זאת ניתן למצוא את הגידול בכל מקום על פני הגוף.

הגידול יכול לבוא לידי ביטוי בצורות שונות: פצע שאינו נרפא (ולעיתים מדמם עצמונית), משטח אדום או ארגמני, בליטה בגוון אפור־פנינה או ורוד, משטח לבן דמוי צלקת.

כיצד מטפלים ב־BCC?

הטיפול ב־BCC תלוי בסוג הגידול (יש כמה סוגים של BCC), במיקום שלו, במספר הנגעים ובסדרי העדיפויות של המטופל.

ניתן להסיר את BCC בכריתה כירורגית רגילה. לא נהוג לטפל ב־BCC באמצעות גילוח, גירוד או צריבה בשל הסיכון הגבוה לחזרת הגידול, למעט בנגעים קטנים או אצל אנשים מבוגרים או חולים מאוד שאינם יכולים לעבור כריתה כירורגית של הנגע.

ניתן להוציא BCC בשיטת מוס (Mohs), שבה מסירים את הגידול שכבה אחר שכבה. לאחר הסרה של כל שכבה בודקים - בזמן אמת, כשהמנותח נמצא בחדר הניתוח - את השכבות שנותרו, עד שאין יותר עקבות של סרטן. השיטה מומלצת בעיקר לאזור הפנים.

ניתן להשתמש גם בג'ל Imiquimod. משתמשים בג'ל שלוש עד חמש פעמים בשבוע במשך 16-6 שבועות. בחולים שיש להם BCC שטחי התוצאה היא לרוב מצוינת.

מהו סרטן תאי הקשקש (Squamous Cell Carcinoma - SCC)?

סרטן תאי הקשקש הוא גידול עור נפוץ. הוא נוצר מתאי הקשקש הנמצאים בשכבה העליונה של העור (אפידרמיס). התאים האלה מייצרים קשקשת המורכבת מקרטין (Keratin), שהוא חלבון המופיע בעור, בשיער ובציפורניים.

כיצד נראה SCC?

סרטן תאי הקשקש נראה כמו בליטה קטנה או כתם אדום ובו קשקש או כיב קטן מדמם שקשה לריפוי. הגידול מופיע לרוב באזורים החשופים לשמש: פנים, שפתיים, אפרכסות האוזניים, גפיים עליונות ותחתונות. הגידול גדל לאט, במשך חודשים או אף שנים, אך אם אינו מטופל, הוא עלול להגיע לממדים גדולים, לחדור לרקמות עמוקות של העור ולשלוח גרורות לאיברים מרוחקים.

כיצד מטפלים ב־SCC?

הטיפול ב־SCC נעשה באמצעות הוצאה כירורגית רגילה. אם הגידול מופיע בפנים, ניתן לעשות את הניתוח בשיטת מוס שהוסברה לעיל.

מהי תדירות הבדיקה המומלצת אצל רופא העור וכיצד היא נעשית?

ההמלצה היא שכל אדם, בכל גיל (כולל ילדים) ייבדק אצל רופא עור אחת לשנה. 

מי שמצאו אצלו אחד או יותר מגורמי הסיכון שהוזכרו לעיל: מומלץ להיבדק אצל רופא עור פעמיים בשנה.

הבדיקה כוללת סקירה של כל עור הגוף בעזרת דרמוסקופ - מכשיר עזר אופטי המאפשר דיוק רב יותר באבחנה.

​כתם לא מוסבר על העור? לתינוק יש תפרחת מדאיגה? בלי לחץ. רופא עור און־ליין של כללית מחכה לכם בשיחת וידאו בשעות הערב

האם צריך לבדוק את כל שטח העור?

יש לבצע את הבדיקה בהפשטה מלאה של הבגדים, תוך שמירה על הפרטיות ושמירה על כבודם של הנבדק או של הנבדקת.

כאשר מגיעים לבדיקת שומות אצל רופא העור, זה לא מספיק לבדוק את האיזורים החשופים אלא יש להקדיש את הזמן, להוריד את הבגדים ולבצע בדיקה של כל שטח העור.

אם גבר או אישה אינו מעוניינים בכך, אפשר להישאר עם הבגדים התחתונים (חזייה, תחתונים), אך זה לא מומלץ. בייחוד חשוב לבדוק את איזור העכוז אותו האדם אינו מסוגל לראות בעצמו. 

כיצד ניתן להגדיל עוד יותר את סיכויי הגילוי של סרטן העור לסוגיו?

באנשים בסיכון גבוה כדאי לעשות בדיקה עצמית של עור הגוף פעם בחודש. לאיזורי הגב ניתן להשתמש במראה ו/או בעזרת בן הזוג או בת הזוג. חשוב מאוד לשים לב לכל שינוי במרקם העור. בכל הופעה של נגע עור חדש (בכל צבע) או בכל שינוי בנגע קיים מומלץ לפנות לבדיקה של רופא עור.

איך נתגונן מחשיפה בלתי מבוקרת לשמש?

כדי להגן על עצמנו מחשיפה בלתי מבוקרת לשמש ולהפחית את הסיכון להתפתחות סרטן העור ולנזקי השמש האחרים, הנה כמה כללי התגוננות:

שעות בטוחות - השעות שבהן קרינת השמש היא החזקה ביותר הן בין 9 בבוקר ל־5 אחרי הצהריים. לכן מומלץ להימנע עד כמה שאפשר מלשהות בשמש בשעות האלה.

כובע רחב שוליים - בעת שהות מחוץ לבית יש לחבוש כובע רחב שוליים שמטיל צל על הפנים ועל העורף.

משקפי שמש - להרכיב משקפי שמש בעלי עדשות כהות שמסננות את הקרניים האולטרה־סגולות.

ביגוד מתאים - יש להקפיד ללכת בחולצה עם שרוולים. קיימים כיום סוגי בגדים מיוחדים שבהם בתוך הבד עצמו ישנו מסנן קרינה שמקנה הגנה יעילה מפני קרינת השמש. מומלץ ללכת בבגדים שעשויים מהבד הזה.

צל - מומלץ לשהות בצל עד כמה שניתן. אך חשוב לזכור: צל אינו נותן הגנה מלאה מקרינת השמש. ניתן לשהות מתחת לשמשייה בחוף הים ולספוג שפע של קרינה - למשל זו שחוזרת מהחול ומהמים.

תכשיר הגנה מהשמש - יש למרוח תכשיר הגנה על אזורי העור הגלויים עוד בטרם היציאה מהבית. מומלץ להשתמש בתכשיר הגנה בעל מקדם הגנה 30 ויותר, ושמגן גם מקרינת UVA וגם מקרינת UVB. חשוב למרוח אותו כל שעתיים ולאחר שהייה במים. ההגנה המיטבית מושגת אם משתמשים בכל אמצעי ההגנה האלה במשולב.

לבסוף: כמה מיתוסים בנוגע לסרטן העור 

מיתוס: שיזוף מלאכותי במיטות שיזוף בטוח ואינו מגביר את הסיכון לחלות בסרטן העור.

לא נכון! השיזוף המלאכותי משמעותו חשיפה לקרינה אולטרה־סגולה, בדומה לקרינת השמש, ולכן גם הוא עלול להגביר את הסיכון לסרטן העור מכל הסוגים.

נוסף על כך הוא גורם לכל הנזקים הידועים האחרים של השמש: הזדקנות מוקדמת של עור הפנים, כתמים וקמטים וקטרקט. יש לזכור: אין שיזוף בטוח, מכיוון שעצם השיזוף מעיד על כך שהגוף נחשף לקרינה מוגזמת, והוא מנסה להגן על עצמו.

מיתוס: שהייה באזור מוצל נותנת הגנה מלאה מפני קרני השמש.

לא נכון! ההגנה אינה מלאה מפני שקרני השמש מוחזרות ממשטחים שונים כמו חול, מים וקירות ולכן יכולות לחדור גם מתחת לסככות. מהסיבה הזאת יש להשתמש באמצעי הגנה נוספים: כובע, משקפי שמש, ביגוד מתאים ותכשירי הגנה גם כשנמצאים במקום מוצל.

מיתוס: כאשר השמיים מעוננים, אין צורך לנקוט אמצעי הגנה מהשמש.

לא נכון! הקרינה האולטרה־סגולה חודרת גם מבעד לעננים.

מיתוס: כאשר נמצאים במים, הגוף אינו נחשף לקרינה האולטרה סגולה.

לא נכון! הקרניים מסוגלות לחדור גם מבעד למים עד לעומק של חצי מטר. יתר על כן, כאשר נמצאים במים, הקרינה מוחזרת ממשטחי המים מסביב, ועוצמתה מוגברת.

פרופ' ארנון כהן הוא מומחה ברפואת עור בכללית

ד"ר ניר נתנזון הוא מומחה לרפואת עור ומין במרכז למיפוי שומות, תל־אביב

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש