בריאות המשפחה
פורסם בראשונה: 26.05.2014
עדכון אחרון: 05.05.2015
  • ד"ר ניר נתנזון ד"ר ניר נתנזון
  • פרופ' ארנון כהן פרופ' ארנון כהן

סרטן העור - כמה נקודות למחשבה

לקריאה נוחה
יש הרבה סוגים של סרטן העור השונים זה מזה, ואחד מהם - המלנומה - הוא קטלני במיוחד, אם לא מאבחנים אותו בזמן. בגלל הקשר ההדוק בין חשיפה לשמש לבין הופעת נקודות חן וסרטן העור, יש להקפיד על בדיקות תקופתיות של נקודות החן ועל התגוננות מפני קרינת השמש
התגוננות מפני סרטן העור

בקיצור

1.

איך אדע אם אני בסיכון לחלות בסרטן העור? בעיקר לפי מספר נקודות החן שעל גופי: ככל שהן רבות יותר - הסיכון רב יותר

2.

כיצד אוכל להפחית את הסיכון לחלות בסרטן העור? באמצעות בדיקה שנתית של נקודות החן ובאמצעות הימנעות מחשיפה לשמש

3.

מתי לחשוד שנקודת חן תמימה הפכה לסרטנית? אם היא גדלה, נוספו לה גוונים חדשים, והצורה שלה הפכה ללא סימטרית

כך מסירים נקודות חן

סרטן העור הוא סרטן המתפתח על פני העור. ניתן לאבחן אותו בפשטות יחסית אם שמים לב להופעתו של נגע חדש או לשינוי בנגע קיים או בבדיקה של רופא עור. גידולי העור הנפוצים בארץ ובעולם הם מלנומה, סרטן תאי הבסיס (Basal Cell Carcinoma - BCC) וסרטן תאי הקשקש (Squamous Cell Carcinoma - SCC).

מלנומה היא סרטן קטלני אם אינה מאובחנת בשלב מוקדם. לעומת זאת, BCC אינו סרטן מסוכן, אלא במקרים של הזנחה במשך שנים רבות. SCC יכול להיות מסוכן במקרים מסוימים בלבד.

בדרך כלל, מרבית השומות המופיעות אצל אדם מסוים נראות אותו הדבר. לעומת זאת, אם מבחינים בשומה או בנגע ששונים משאר הנגעים הקיימים על העור, יש לחשוד שמדובר במלנומה. שומה כזאת ששונה מהשומות האחרות אצל אותו האדם, ואשר חושדים שהיא מלנומה, נקראת לעיתים בספרות הרפואית "סימן הברווזון המכוער", בדומה לברווזון המכוער בספרו של האנס כריסטיאן אנדרסן שהיה שונה מאחיו הברווזונים.

מלנומה (או בשמה המלא: מלנומה ממאירה של העור - Malignant Melanoma of the Skin) היא סרטן עור קטלני. התאים הסרטניים הם המונוציטים - התאים יוצרי הפיגמנט שבעור.

ב־2013 אובחנו בישראל 1,634 חולים חדשים במלנומה. באותה השנה נפטרו בישראל 214 אנשים מהמחלה: 127 גברים (114 יהודים, 5 ערבים ו־8 "אחרים") ו־87 נשים: 76 יהודיות, 5 ערביות ו־6 "אחרות".

אחד מכל 36 גברים יהודים (2.8%) ואחת מכל 45 נשים יהודיות בישראל (2.2%) יחלו במלנומה במהלך חייהם. לעומת זאת, רק 1 מכל 312 גברים ערבים (0.3%) ו־1 מכל 434 נשים ערביות (0.23%) בישראל צפויים לחלות במלנומה.

בשני המינים ישנה ירידה בשיעורי התחלואה במלנומה חודרנית. שיעורי ההיארעות של מלנומה ממוקדת, שהסיכויים להירפא ממנה גבוהים יותר, היו בעבר במגמת עלייה, אך התייצבו בשנים האחרונות.

חשוב מאוד! אבחון מוקדם של מלנומה ממוקדת בעור מגדיל מאוד את סיכויי הריפוי.

גורם הסיכון החשוב ביותר הוא שומות (נקודות חן) רבות. מחקרים מוכיחים כי קיים קשר ישיר בין מספר השומות (החל מ־20 שומות על פני כל הגוף) לבין הסיכון ללקות במלנומה. הסיכון אצל אנשים מרובי שומות גדול עד פי 10 מהסיכון של שאר האוכלוסייה. גורמי סיכון נוספים הם:

1. שומות דיספלסטיות (אסימטריות, בעלות שוליים לא סדירים, בעלות גוונים מרובים גדולות יחסית).

2. נמשים מרובים.

3. שיער אדמוני (ג'ינג'י) או בהיר.

4. עור בהיר הנוטה להיצרב בקלות בשמש.

5. היסטוריה אישית או משפחתית של מלנומה.

6. היסטוריה אישית של סרטן עור שאינו מלנומה.

7. חשיפה מרובה לשמש בעבר (ובייחוד כוויות שמש מרובות בגיל צעיר).

8. מצבים של דיכוי חיסוני (למשל סרטן או נטילת תרופות המדכאות את מערכת החיסון).

בין אם אתם מתמודדים עם מחלת הסרטן, מחלימים ממנה, או יש לכם בן משפחה שחווה אותה - אנחנו שם בשבילכם. רוצים לדעת עוד? לחצו כאן

מוקד אחיות אונקולוגי

אין כל הבדל ביניהן! אלה שתי מילים שמתארות תופעה זהה. שומה (באנגלית: nevus או mole) היא ריבוי של תאים שמקורם בעור, כלומר גידול שפיר. בעור קיימים כמה סוגים של תאים, אולם לרוב, כשמדברים על שומה, מתכוונים לשומה מלנוציטית, כלומר, שומה המורכבת מתאים הנקראים מלנוציטים.

מלנוציט הוא תא שנמצא בשכבת העור העליונה (אפידרמיס). התא הזה מייצר צבען (פיגמנט) הנקרא מלנין. הפיגמנט הזה אחראי לצבע העור שלנו. היעדר מוחלט של פיגמנט מתבטא בעור לבן לחלוטין - מצב שנקרא לבקנות.

רוב השומות מופיעות כבר בשנות החיים הראשונות ומתרבות בעשורים השני והשלישי לחיים.

הסיבה להופעת השומות היא תורשתית, אולם חשיפה לשמש מעלה משמעותית את מספר השומות המופיעות על העור.

לאדם יש בממוצע 25 שומות על הגוף, אולם לכ־7% מהאוכלוסייה בהירת העור יש שומות מרובות. כאמור, שומות רבות הן גורם הסיכון החשוב ביותר להתפתחות של סרטן העור מסוג מלנומה.

יש גם שומות מוּלדות שמופיעות בכ־1% מהילדים. גם השומות האלה, ובייחוד הגדולות שבהן, הן גורם סיכון למלנומה ומחייבות מעקב מסודר של רופא עור.

רוב השומות הן קטנות יחסית (בקוטר של פחות מ־6 מ"מ - כקוטר מחק בקצה עיפרון), בעלות גוון אחד או שניים, סימטריות ועם שוליים ברורים. שומות שהמאפיינים שלהן שונים, כלומר שיש להן מאפיינים כמו למלנומה, נקראות "שומות אטיפיות" או "שומות דיספלסטיות".

אנשים בעלי שומות דיספלסטיות מרובות הם בסיכון מוגבר ללקות במלנומה.

שומה אטיפית (דיספלסטית)

shuma.jpg 

קיימים חמישה סימנים שמעוררים את החשד ששומה היא למעשה מלנומה:

גיאומטריה (Asymmetry): שומה שאינה סימטרית.

גבול (Border): גבולות משוננים, לא סדירים או לא ברורים.

גוונים (Colors): גוונים רבים (מ־3 גוונים ויותר) או אודם מסביב לשומה.

גודל (Diameter): שומה שקוטרה יותר מ־6 מ"מ (כקוטר מחק בקצה עיפרון). כיום נוטים להתעלם מקריטריון הגודל מאחר שלא מעט מלנומות קטנות מ־5 מ"מ.

שינוי בשומה קיימת או הופעה של שומה חדשה - בייחוד אצל אנשים בני 40 ויותר - יכולים להעיד על הופעת מלנומה.

ויש עוד תסמינים בשומה קיימת שמחייבים בדיקה של רופא עור ובהם דימום ספונטני (ללא חבלה) או גרד ניכר.

הטיפול החשוב ביותר במלנומה הוא כריתת הגידול הראשוני. למרות מחקרים רבים בנושא בכל העולם לא קיים עדיין טיפול יעיל במלנומה גרורתית, ולכן לגילוי המוקדם של המלנומה יש חשיבות רבה לסיכויי ההחלמה.

בשנים האחרונות ישנו שיפור בסיכויי ההחלמה ממלנומה חודרנית. המדד החשוב ביותר המנבא ריפוי ממלנומה הוא עומק חדירת הגידול לעור:

מלנומה שהוסרה כשהיא שטחית (melanoma in situ) - סיכויי הריפוי הם 100%.

ככל שעומק הגידול רב יותר, סיכויי הריפוי קטנים יותר - עד כדי 10% בלבד במלנומה בשלב 4. הנתונים האלה ממחישים מדוע הגילוי המוקדם של מלנומה הוא כל כך חשוב.

סרטן תאי הבסיס הוא גידול העור הנפוץ ביותר אצל בני האדם. הגידול נוצר מתאי הבסיס הנמצאים בשכבת העור העליונה (אפידרמיס).

אף שמדובר בסרטן, הגידול אינו מסכן חיים חוץ מאשר במקרים נדירים. עם זאת הוא יכול לגרום לנזק אסתטי ניכר, ולכן רצוי לטפל בו כשהוא עוד קטן.

BCC קשור מאוד לחשיפה לשמש, ולכן מופיע בעיקר באזורים חשופים לשמש כמו פנים (כולל המצח והאף), אפרכסות האוזניים, מחשוף, זרועות ואמות. עם זאת ניתן למצוא אותו בכל מקום על פני הגוף. הגידול יכול לבוא לידי ביטוי בצורות שונות: פצע שאינו נרפא (ולעיתים מדמם עצמונית), משטח אדום או ארגמני, בליטה בגוון אפור־פנינה או ורוד, משטח לבן דמוי צלקת.

הטיפול ב־BCC תלוי בסוג הגידול (יש כמה סוגים של BCC), במיקום שלו, במספר הנגעים ובסדרי העדיפויות של המטופל ושל הרופא.

ניתן להסיר את הגידול בהוצאה כירורגית רגילה. לא נהוג לטפל ב־BCC באמצעות גילוח, גירוד או צריבה בשל הסיכון הגבוה לחזרת הגידול, למעט בנגעים קטנים או אצל אנשים מבוגרים או חולים מאוד שאינם יכולים לעבור כריתה כירורגית של הנגע.

ניתן להוציא BCC בשיטת מוס (Mohs), שבה מסירים את הגידול שכבה אחר שכבה. לאחר הסרה של כל שכבה בודקים - בזמן אמת, כשהמנותח נמצא בחדר הניתוח - את השכבות שנותרו, עד שאין יותר עקבות של סרטן. השיטה מומלצת בעיקר לאזור הפנים.

ניתן להשתמש גם בג'ל Imiquimod. משתמשים בג'ל שלוש עד חמש פעמים בשבוע במשך 16-6 שבועות. בחולים שיש להם BCC שטחי התוצאה היא לרוב מצוינת.

סרטן תאי הקשקש הוא גידול עור נפוץ. הוא נוצר מתאי הקשקש הנמצאים בשכבה העליונה של העור (אפידרמיס). התאים האלה מייצרים קשקשת המורכבת מקרטין (Keratin), שהוא חלבון המופיע בעור, בשיער ובציפורניים.

סרטן תאי הקשקש נראה כמו בליטה קטנה או כתם אדום ובו קשקש או כיב קטן מדמם שקשה לריפוי. הגידול מופיע לרוב באזורים החשופים לשמש: פנים, שפתיים, אפרכסות האוזניים, גפיים עליונות ותחתונות. הגידול גדל לאט, במשך חודשים או אף שנים, אך אם אינו מטופל, הוא עלול להגיע לממדים גדולים, לחדור לרקמות עמוקות של העור ולשלוח גרורות לאיברים מרוחקים.

הטיפול ב־SCC נעשה באמצעות הוצאה כירורגית רגילה. אם הגידול מופיע בפנים, ניתן לעשות את הניתוח בשיטת מוס שהוסברה לעיל.

ההמלצה היא שכל אדם, בכל גיל (כולל ילדים) ייבדק אצל רופא עור אחת לשנה.

מי שמצאו אצלו אחד או יותר מגורמי הסיכון שהוזכרו לעיל - מומלץ לו להיבדק אצל רופא עור פעמיים בשנה.

הבדיקה כוללת סקירה של כל עור הגוף בעזרת דרמוסקופ - מכשיר עזר אופטי המאפשר דיוק רב יותר באבחנה.

מומלץ פעם בחודש לעשות בדיקה עצמית של עור הגוף כולו בעזרת מראה ו/או בעזרת בן הזוג או בת הזוג. חשוב מאוד לשים לב לכל שינוי במרקם העור. בכל הופעה של נגע עור חדש (בכל צבע) או בכל שינוי בנגע קיים מומלץ לפנות לבדיקה של רופא עור.

איך נתגונן מחשיפה בלתי מבוקרת לשמש?

כדי להגן על עצמנו מחשיפה בלתי מבוקרת לשמש ולהפחית את הסיכון להתפתחות סרטן העור ולנזקי השמש האחרים, הנה כמה כללי התגוננות:

• שעות בטוחות - השעות שבהן קרינת השמש היא החזקה ביותר הן בין 9 בבוקר ל־5 אחרי הצהריים. לכן מומלץ להימנע עד כמה שאפשר מלשהות בשמש בשעות האלה.

• כובע רחב שוליים - בעת שהות מחוץ לבית יש לחבוש כובע רחב שוליים שמטיל צל על הפנים ועל העורף.

• משקפי שמש - להרכיב משקפי שמש בעלי עדשות כהות שמסננות את הקרניים האולטרה־סגולות.

• ביגוד מתאים - יש להקפיד ללכת בחולצה עם שרוולים. קיימים כיום סוגי בגדים מיוחדים שבהם בתוך הבד עצמו ישנו מסנן קרינה שמקנה הגנה יעילה מפני קרינת השמש. מומלץ ללכת בבגדים שעשויים מהבד הזה.

• צל - מומלץ לשהות בצל עד כמה שניתן. אך חשוב לזכור: צל אינו נותן הגנה מלאה מקרינת השמש. ניתן לשהות מתחת לשמשייה בחוף הים ולספוג שפע של קרינה - למשל זו שחוזרת מהחול ומהמים.

• תכשיר הגנה מהשמש - יש למרוח תכשיר הגנה על אזורי העור הגלויים עוד בטרם היציאה מהבית. מומלץ להשתמש בתכשיר הגנה בעל מקדם הגנה 30 ויותר, ושמגן גם מקרינת UVA וגם מקרינת UVB. חשוב למרוח אותו כל שעתיים ולאחר שהייה במים. ההגנה המיטבית מושגת אם משתמשים בכל אמצעי ההגנה האלה במשולב.

לקוחות כללית נהנים מהנחה בשיעור של עד 45% ברכישת תכשירי הגנה מהשמש בבתי המרקחת של כללית. לקוחות כללית מושלם נהנים מהנחה בשיעור של עד 70%.

• מיתוס: שיזוף מלאכותי במיטות שיזוף בטוח ואינו מגביר את הסיכון לחלות בסרטן העור.

לא נכון! השיזוף המלאכותי משמעותו חשיפה לקרינה אולטרה־סגולה, בדומה לקרינת השמש, ולכן גם הוא עלול להגביר את הסיכון לסרטן העור מכל הסוגים. נוסף על כך הוא גורם לכל הנזקים הידועים האחרים של השמש: הזדקנות מוקדמת של עור הפנים, כתמים וקמטים וקטרקט. יש לזכור: אין שיזוף בטוח, מכיוון שעצם השיזוף מעיד על כך שהגוף נחשף לקרינה מוגזמת, והוא מנסה להגן על עצמו.

• מיתוס: שהייה באזור מוצל נותנת הגנה מלאה מפני קרני השמש.

לא נכון! ההגנה אינה מלאה מפני שקרני השמש מוחזרות ממשטחים שונים כמו חול, מים וקירות ולכן יכולות לחדור גם מתחת לסככות. מהסיבה הזאת יש להשתמש באמצעי הגנה נוספים: כובע, משקפי שמש, ביגוד מתאים ותכשירי הגנה גם כשנמצאים במקום מוצל.

• מיתוס: כאשר השמיים מעוננים, אין צורך לנקוט אמצעי הגנה מהשמש.

לא נכון! הקרינה האולטרה־סגולה חודרת גם מבעד לעננים.

• מיתוס: כאשר נמצאים במים, הגוף אינו נחשף לקרינה האולטרה סגולה.

לא נכון! הקרניים מסוגלות לחדור גם מבעד למים עד לעומק של חצי מטר. יתר על כן, כאשר נמצאים במים, הקרינה מוחזרת ממשטחי המים מסביב, ועוצמתה מוגברת.

ד"ר ניר נתנזון הוא מומחה לרפואת עור ומין במרכז למיפוי שומות, תל־אביב

פרופ' ארנון כהן הוא מומחה ברפואת עור ומין בהנהלה הראשית של כללית

היא הגיעה!

אפליקציית כללית החדשה

כל השירותים הדיגיטליים של כללית במקום אחד. הורידו כבר עכשיו את האפליקציה החדשה שלנו

חשוב לדעת

מיוחד ללקוחות כללית מושלם

 תרופות ללא מרשם בהנחה - לפרטים לחצו כאן

ניוזלטר כללית

אני מסכימ/ה לקבל הודעות במייל