חיפוש

dsdsdsd
עור יבש

עור יבש

התופעה הלא נעימה הזו אופיינית יותר לחורף, אבל לא רק. אילו תרופות ומחלות עלולות לגרום לעור יבש? מה הקשר לדרך שבה אתם מתקלחים? והאם הטיפול צריך לכלול שינויים בתזונה?

פרופ

פרופ' ארנון כהן

העור שלך יבש יותר בחורף? יש לכך סיבה הגיונית מאוד. עור יבש נגרם כתוצאה מרמה נמוכה של שומניות באפידרמיס - השכבה החיצונית של העור. כאשר הטמפרטורות בחוץ צונחות, יש גם ירידה ברמת הלחות - ואוויר יבש גורם לעור יבש. שימוש במזגנים לא רק שלא עוזר, אלא גורם עוד יותר להורדת הלחות. לכן, בתקופת החורף אנחנו אנשים רבים, בעיקר מבוגרים, עם עור יבש ומגרד.

מה עוד גורם לעור יבש?

גיל מבוגר
עם העלייה בגיל, קיימת ירידה בשומניות של העור והעור נהיה יבש. העור היבש במבוגרים גורם לגרד כרוני, להפרעות שינה ולירידה משמעותית באיכות החיים (בעיקר אצל אנשים בני 60 ומעלה או בקשישים).

רחצות ממושכות, שימוש בסבון
רחצות מרובות וממושכות הכוללות סיבון של העור גורמות ליובש של העור. שימוש בסבון "רגיל" גורם לפגיעה בשכבת הלחות על העור, מה שעלול לגרום לגרד או להחמיר אותו.

​איך יוצאים בריאים מהחורף הזה?

קוראים את הכתבה הזו!איך יוצאים בריאים מהחורף?

מחלות עור
מחלות עור שונות יכולות לגרום לעור יבש ולגרד. המחלה הבולטת ביותר הגורמת ליובש היא דלקת עור אטופית.

דלקת עור אטופית או "אסתמה של העור" היא מצב דלקתי כרוני המופיע בעיקר בילדים. בחולים עם דלקת עור אטופית קיים חסר יחסי של שומנים בשכבה העליונה של העור. הסימנים העיקריים של דלקת עור אטופית הם: עור יבש, אקזמה (דרמטיטיס) וגרד עז. הגרד הוא הסממן העיקרי של דלקת עור אטופית והטיפול בו חשוב ביותר.

הטיפול בדלקת עור אטופית מבוסס על תרופות אנטי־היסטמיניות, שיפור הלחות של העור וטיפול בתכשירים המכילים סטרואידים או תכשירים מקומיים שאינם מכילים סטרואידים (למשל אלידל או פרוטופיק). חלק מהתרופות האנטי־היסטמיניות גורמות לישנוניות (למשל אהיסטון, פניסטיל, פרומתזין, אוטרקס), וזו תופעה "רצויה" כאשר משתמשים בהן קראת השינה. עם זאת, כאשר נוטלים את התרופות האלו אסור לבצע פעולות הדורשת ריכוז, כגון נהיגה. חלק מהתרופות האנטי־היסטמיניות אינן גורמות לישנוניות (למשל אריוס, לורסטין, אלרג'יקס, דסלורדתין) וניתן לקחת אותן במשך היום.

מחלות סיסטמיות
יובש של העור עשוי להיגרם עקב מחלות כמו תת־פעילות של בלוטת התריס, סוכרת או תסמונת שגרן. לכן, כאשר ישנו יובש ניכר בעור מסיבה לא ברורה, מומלץ להיבדק על־ידי רופא ולבצע בדיקות דם, לפי המלצתו. לכל הפחות יש לבצע ספירת דם, TSH (בדיקה לבלוטת התריס), אנזימי כבד ותפקודי כליות. הרופא השולח לבדיקות יכול לבקש בדיקות נוספות כדי לאתר את הגורם ליובש של העור).

תרופות
התרופות הנפוצות ביותר הגורמות לעור יבש הן איזוטרטינואין (רואקוטן/קיורטן) או סטטינים (תרופות להורדת רמת השומנים בדם, למשל סימבסטטין אטורבסטטין).

האם עור יבש הוא מחלה מדבקת?

לא. עור יבש אינו מחלה מדבקת. עם זאת, חלק מהמחלות הגורמות לעור יבש הן מחלות בעלות רקע משפחתי (למשל דלקת עור אטופית).

האם עור יבש מסוכן?

בחולים עם עור יבש קיימת שכיחות גבוהה יותר של דלקת עור אטופית, ואז קיים סיכון לזיהומים חיידקיים ונגיפיים של העור.

איך מאבחנים עור יבש?

רופא עור מיומן מאבחן עור יבש לפי תלונות המטופל ולפי הממצאים הקליניים האופייניים של העור (אבחנה קלינית). לרוב אין צורך בביופסיה של העור כדי לאבחן עור יבש. יש צורך בבדיקות מעבדה בסיסיות כדי לוודא שהעור היבש אינו מבטא מחלה פנימית.

האם יש לעור יבש השפעה פסיכולוגית?

עור יבש הוא בעל השפעה משמעותית על חיי החולים במחלה מכיוון שמדובר בתופעה הגורמת לגרד ולהפרעות שינה.

רופא עור און־ליין 

איך מטפלים בעור יבש?

הימנעות מרחצה ממושכת ומשימוש רב בסבון
יש להימנע מרחצות מרובות וממושכות עם סיבון ממושך של העור אשר גורמות ליובש. עדיף להשתמש בסבון תינוקות שהוא סבון עדין יותר, ובסבונים בעלי PH נמוך (רמת חומציות נמוכה), הדומה ל־PH החומצי של העור.

שימוש בקרם לחות או במשמנים של העור
יש להשתמש באופן קבוע בקרם לחות המכיל חומרים המעלים את כמות המים בשכבה העליונה של האפידרמיס (גליצרין, חומצה לקטית או אוראה). כמו כן מומלץ להשתמש בחומרים המשמנים את העור ומפחיתים אובדן של מהעור - למשל וזלין.

מתי יש להשתמש בקרם לחות או במשמנים של העור?
יש להשתמש באופן קבוע בקרם לחות או במשמנים של העור מיד לאחר הרחצה: ייבשו בעדינות את העור על־ידי מגבת ואז, כאשר העור אינו רטוב, אבל עדיין לח מהרחצה, יש למרוח את התכשירים על פני העור.

מהם ההבדלים בין הסוגים השונים של קרם הלחות?
קיימים סוגים שונים ומרובים של קרם לחות ומשמנים - חלקם יקרים מאוד וחלקם זולים. החשיבות העיקרית היא שהקרם יכיל חומרים המעלים את כמות המים בעור וישמן אותו. מבחינה זו לא קיים הבדל משמעותי מבחינה רפואית בין התכשירים השונים ומומלץ להשתמש בקרם נוח לשימוש.

באיזה קרם לחות/משמנים מומלץ להשתמש?
אני ממליץ למטופלים שלי להשתמש בתכשירים הבאים: דרמקול, דרמסילק, Refrigerans cream, אקווה קרם, אקווסילק, אקווסום. תכשירים אלו נמכרים בבתי המרקחת של כללית בעלות נמוכה יחסית. קיימים תכשירים יקרים יותר, אך הם אינם בהכרח "טובים" יותר.  

האם ניתן לטפל בעור יבש על ידי שינויי תזונה או שימוש בתרופות טבעיות?

אין עדות מדעית בנוגע ליעילות של שינויי תזונה או שימוש בתרופות טבעיות בטיפול בעור יבש. לכן, לא מומלץ לנסות ולשנות את התזונה או לחפש תחליפים "טבעיים", שאינם מועילים יותר מאשר תכשירים סינתטיים.

פרופ' ארנון כהן הוא רופא עור מומחה ומנהל המחלקה למדידת איכות בהנהלה הראשית בכללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש