חיפוש

dsdsdsd
פענוח בדיקת ספירת דם

פענוח בדיקת ספירת דם

מה אפשר ללמוד מערכים נמוכים של כדוריות דם לבנות ומה בודקים בכדוריות האדומות? מהי ספירת המוגלובין ומה זה בכלל טסיות? מדריך מפורט

ד"ר דנה פלורנטין

ד"ר דנה פלורנטין

ספירת דם מומלצת באופן שגרתי לנשים בהריון ולאחר לידה, ולפעמים רופא המשפחה ימליץ לכם לבצע את הבדיקה המסגרת "הבדיקות השגרתיות". ספירת דם (ס"ד בקיצור) נלקחת במבחנה בצבע סגול והיא קרויה גם: Complete Blood Count או בקיצור CBC.

ספירת דם מומלצת לנשים בהריון ולאחר לידה, לפני ניתוח ובמקרה של חשד לאנמיה ולמחלות דם. הרופא עשוי לשלוח אותך לבדיקה גם כדי לברר מהו מקור הזיהום - חיידקי או נגיפי.

• קיבלתם הפניה לבדיקת דם? צפו בהפניה וקבלו הנחיות לבדיקה

ספירת הדם בודקת מספר דברים:

בבדיקה זו נבדקת הכמות של הכדוריות הלבנות. הכדוריות הלבנות הן החיילים הקטנים של המערכת החיסונית בגופנו, והן נלחמות בפולשים, ביניהם: חיידקים, נגיפים ותאים סרטניים.

קיימות כמה תתי קבוצות של כדוריות דם לבנות: אאוזינופילים, לימפוציטים, נויטרופילים, מונוציטים ובזופילים. בכל סוג זיהום, עולה המספר של תת קבוצה מסוימת. לדוגמה: בזיהום שנגרם על־ידי חיידקים, עולה במיוחד מספר הנויטרופילים; בזיהום שנגרם על־ידי נגיפים עולה במיוחד מספרם של הלימפוציטים והמונוציטים; באלרגיות או בזיהום על ידי טפילים עולה במיוחד מספרם של האאוזינופילים והבזופילים.

מתי מומלץ לבצע בדיקת כדוריות דם לבנות?
כאשר יש חשד למחלה זיהומית, או כאשר יש חשד לדיכוי של המערכת החיסונית.

מהם ערכי הנורמה?
4,300 עד 10,800.

מה המשמעות של ערכים נמוכים מהנורמה?
במקרה כזה המונח הרפואי הוא לויקופניה, והמשמעות היא דיכוי של המערכת החיסונית. זה יכול לקרות כתוצאה מזיהומים קשים, ממחלות נגיפיות שונות כמו איידס ונגיפים פחות מסוכנים, הגורמים לדיכוי חולף של המערכת החיסונית. גם תרופות וגידולים סרטניים עלולים לגרום לערכים נמוכים. לפעמים מדובר גם בערך תקין, כפי  שקיים אצל תימנים, שלהם יש נטיה ללויקופניה ללא משמעות רפואית. במקרה כזה מדובר בלויקופניה אתנית.

מה המשמעות של ערכים גבוהים מהנורמה?
כאשר יש בדם עלייה חריגה של כדוריות דם לבנות, מצביע הדבר לרוב על קיומו של זיהום. ניתן ללמוד על אופי הזיהום מסוג כדוריות הדם הלבנות שבמספריהן נרשם הגידול. אם הערכים גבוהים בצורה קיצונית, מעל כמה עשרות־אלפים, יש לחשוד בסרטן הדם (לוקמיה).

בודקת את מספר כדוריות הדם האדומות בכלי הדם.

הכדוריות האדומות אחראיות על קשירת חמצן מהריאות, על הובלתו לרקמות הגוף, על קליטת פחמן דו־חמצני מתאי הגוף השונים ועל פליטתו בחזרה לריאות. המולקולה שעושה את הקישור לחמצן בפועל נקראת המוגלובין וכל כדורית אדומה מכילה מספר רב של מולקולות המוגלובין.

מתי מומלץ לבדוק את מספר כדוריות הדם האדומות?
כאשר יש חשד לירידה ברמת הכדוריות האדומות, כמו במקרי אנמיה שמאפייניה הם: חולשה, חיוורון, עייפות ודופק מהיר. הבדיקה מומלצת גם כאשר יש חשד לייצור מוגבר של כדוריות אדומות ואז המונח הרפואי נקרא פוליציטמיה.

מהם ערכי הנורמה?
4.5 עד 5.3.

מה המשמעות של ערכים נמוכים מהנורמה?
ערכים נמוכים יכולים להצביע על אנמיה היכולה להיגרם ממגוון רחב של סיבות וביניהן:

• דימום.
• ייצור ירוד בגלל מחלות של מוח העצם.
• ייצור ירוד בגלל חסר בברזל, בחומצה פולית או בוויטמין B12, מחלות המוליטיות ועוד.

מה המשמעות של ערכים גבוהים מהנורמה?
ערכים גבוהים יכולים להצביע על ייצור מוגבר של כדוריות אדומות (פוליציטמיה). תוצאות כאלה יכולות להתקבל בקרב מעשנים, בחולים במחלות ריאה או במחלה של מוח העצם. לפעמים גם התייבשות או צום ללא שתיית נוזלים יכולים לגרום לתוצאה של כדוריות דם אדומות גבוהות, כיוון שאז הריכוז שלהם בדם עולה. תוצאות דומות יכולות להתקבל בבדיקת דם בקרב אנשים שגרים במקומות גבוהים בהם החמצן באוויר יותר דליל.

ההמוגלובין הוא מולקולה שנמצאת בתוך כדורית הדם האדומה, והיא נושאת את החמצן מהריאות אל הרקמות בגוף. הבדיקה מלמדת על רמת ההמוגלובין בכלי הדם.

מתי מומלץ לבדוק את רמת ההמוגלובין?
כשיש חשד לאנמיה, שאחד ממאפייניה הוא ירידה בהמוגלובין.

מה ערכי הנורמה?
נשים: 12 עד 16 מיליגרם לדציליטר.
גברים: 12 עד 18 מיליגרם לדציליטר.

מה המשמעות של ערכים נמוכים מהנורמה?
ערכים נמוכים מהנורמה מצביעים על אנמיה.

הסיבות לאנמיה מרובות:

• דימום.
• מחלות המוליטיות.
• חסר בברזל.
• חסר בחומצה פולית או בוויטמין B12.
• מחלות של מוח העצם.
• בקרב נשים הרות, ההמוגלובין נמוך מעט כחלק מהשינויים הטבעיים בתקופת ההריון.

מה המשמעות של ערכים גבוהים מהנורמה?
ערכים גבוהים מהנורמה עלולים להצביע על רמה גבוהה של כדוריות דם אדומות והמטוקריט גבוה, מצב רפואי המכונה פוליציטמיה. אפשר לקבל ערך גבוה גם במצב של התייבשות או צום ללא שתיית נוזלים, כיוון שאז הריכוז שלהם בדם עולה.  גם בקרב אנשים שגרים במקומות גבוהים, בהם החמצן באוויר יותר דליל, ניתן למצוא המוגלובין גבוה.

בודקת את האחוז של נפח כדוריות הדם האדומות מכלל הדם.

מתי מומלץ לבדוק המטוקריט?
בדרך כלל כאשר יש חשד לפוליציטמיה (ריבוי של כדוריות אדומות בדם) ואז מצפים להמטוקריט גבוה, או כאשר יש חשד לאנמיה  ואז מצפים להמטוקריט נמוך.

מה ערכי הנורמה?
גברים: 54%-37%.
נשים: 47%-33%.

מה המשמעות של ערכים נמוכים מהנורמה?
ערכים נמוכים מהנורמה מצביעים על אנמיה, המתבטאת בין היתר בחולשה, עייפות וחיוורון.

הסיבות לאנמיה מרובות:
• דימום.
• מחלות המוליטיות.
• חוסר בברזל.
• חסר בחומצה פולית או בוויטמין B12.
• מחלות של מוח העצם.
• בקרב נשים הרות, ההמטוקריט נמוך וזאת כחלק מהשינויים הטבעיים בהריון.

מה המשמעות של ערכים גבוהים מהנורמה?
ערכים גבוהים מהנורמה עלולים להצביע על מצב רפואי המכונה פוליציטמיה. מצב זה נפוץ בקרב מעשנים, חולים במחלות ריאה או במחלה של מוח העצם. אפשר לקבל ערך גבוה גם בעקבות התייבשות או צום ללא שתיית נוזלים, כיוון שאז הריכוז שלהם בדם עולה. גם בקרב אנשים הגרים במקומות גבוהים, שבהם החמצן באוויר דליל יותר, ניתן למצוא רמה גבוהה של המטוקריט בדם.

בודקת הנפח הממוצע של כדורית הדם האדומה.

מתי מומלץ לבדוק את נפח כדורית הדם האדומה?
נפח הכדורית יכול לרמוז לנו על הסיבה לאנמיה, ובהתאם לכך נהוג לחלק את האנמיה למספר סוגים:

מיקרוציטית עם MCV נמוך.
נורמוציטית עם MCV תקין.
מאקרוציטית עם MCV גבוה.
אנמיה נורמוציטית מצביעה לרב על מחלה כרונית (לדוגמה בעיה בתפקוד הכליות).

הסיבות לאנמיה מיקרוציטית ומאקרוציטית יפורטו להלן.

מה ערכי הנורמה?
78 עד 93.

מה המשמעות של ערכים נמוכים מהנורמה?
ערכים נמוכים מהנורמה, בצירוף המוגלובין נמוך, נקראים אנמיה מיקרוציטית. ערכים נמוכים בדרך כלל  מצביעים על אנמיה מחסר ברזל. ישנן גם סיבות נוספות פחות שכיחות.

מה המשמעות של ערכים גבוהים מהנורמה?
ערכים גבוהים מהנורמה, בצירוף המוגלובין גבוה,  נקראים אנמיה מאקרוציטית. ערכים נמוכים בדרך כלל מצביעים על אנמיה בשל חסר חומצה פולית או ויטמין B12. ישנן גם  סיבות נוספות פחות שכיחות.

בודקת את כמות ההמוגלובין הממוצעת בכל כדורית אדומה.

מתי הבדיקה מומלצת?
הבדיקה חשובה בעיקר כאשר יש חשד לאנמיה.

מה ערכי הנורמה?
24 עד 30.

מה המשמעות של ערכים נמוכים מהנורמה?
המשמעות היא אנמיה, המתבטאת בין היתר בחולשה, עייפות וחיוורון. הסיבות לאנמיה מרובות:

• דימום.
• מחלות המוליטיות.
• חסר בברזל.
• חסר בחומצה פולית או בוויטמין B12.
• מחלות של מוח העצם.

מה המשמעות של ערכים גבוהים מהנורמה?
ערכים גבוהים מודגמים בין היתר במצבים של ייצור יתר של כדוריות דם אדומות כתוצאה ממחלה במח העצם, וכן באנשים הגרים במקומות גבוהים שם ריכוז החמצן באויר יותר דליל, וגם אצל אנשים לאחר מאמץ גופני ניכר.

הבדיקה מלמדת אותנו מהי השונות של תאי הדם האדומים זה מזה בנפח שלהם. במקרה של אנמיה, ערך השונות יכול לסייע בידי הרופא או הרופאה לאתר את הסיבה למחלה.

מתי מומלץ לבצע את הבדיקה?
הבדיקה בעלת משמעות בעיקר כאשר ההמוגלובין נמוך (אנמיה).

מה ערכי הנורמה?
11.5% עד 14.5%.

מה המשמעות של ערכים נמוכים מהנורמה?
ערכים נמוכים מצביעים על כך שרוב הכדוריות דומות בנפח שלהן. אנמיה עם RDW נמוך מצביעה על בעיה המטולוגית (מחלות המוליטיות, מחלות עם פגם בייצור ההמוגלובין כגון תלסמיה, או מחלות של מוח העצם הגורמות לייצור מופחת של כדוריות אדומות).

מה המשמעות של ערכים גבוהים מהנורמה?
ערכים גבוהים מצביעים על כך שישנם גדלים שונים של כדוריות אדומות. אנמיה עם RDW גבוה מצביעה על ניסיון של הגוף לתקן את האנמיה. תאי דם אדומים צעירים הם בעלי נפח גדול יותר, כך שאם הגוף מייצר כדוריות אדומות במרץ כתגובה לאנמיה, יהיו יותר תאי דם צעירים בכלי הדם, וזה יתבטא ב־RDW גבוה בבדיקת הדם.

הטסיות אחראיות על היווצרות קריש הדם הראשוני, ועל ידי כך תורמות להפסקת הדימום במקרה של פציעה. הבדיקה בודקת את רמת הטסיות בדם.

מתי מומלץ לבדוק את הטסיות?
כאשר יש חשד לירידה בטסיות בגלל דימומים מוגברים או כאשר יש חשד למחלות המטולוגיות.

מה ערכי הנורמה?
150,000 עד 450,000.

מה המשמעות של ערכים נמוכים מהנורמה?
ערכים נמוכים מהנורמה עלולים להעיד על ייצור מופחת של טסיות, שעשוי לאפיין מחלות שונות של מוח העצם, או במצבים שונים המדכאים את מוח העצם, או בשל הרס של הטסיות בגוף לאחר שכבר נוצרו. ההרס יכול להיגרם על ידי נוגדנים שהגוף מייצר. במקרים בהם ערך הטסיות נמוך, יש סכנה מוגברת לדימום.

מה המשמעות של ערכים גבוהים מהנורמה?
ערכים גבוהים מהנורמה מצביעים על ייצור יתר של הטסיות במוח העצם. מצב כזה יכול להיות בתגובה לדימום, לאנמיה מחסר ברזל, לתהליך דלקתי בגוף או כתוצאה ממחלות של מוח העצם. אם מספר הטסיות עולה על מיליון, יש סכנה להיווצרות קרישי דם.

הבדיקה בודקת את הנפח הממוצע של הטסיות בדם.

מתי מומלץ לבצע בדיקה נפח ממוצע של טסיות?
כאשר מספר הטסיות נמוך.

מה ערכי הנורמה?
7 עד 11.

מה המשמעות של ערכים גבוהים מהנורמה?
ערכים גבוהים של MPV עלולים להעיד על הרס של טסיות, והיווצרות טסיות צעירות במקומן, גדולות יותר.

חשוב לדעת: חריגה מטווח הנורמה אינה מעידה תמיד על מחלה. במקרים שבהם מוצגת חריגה מטווח הנורמה ניתן להתייעץ עם רופאי הבית של אתר כללית בפורום בדיקות המעבדה או לפנות לרופא או לרופאת המשפחה שלך. להזמנת תור לרופא לחץ/י כאן.

ניתן להתייעץ גם עם רופאים מומחים בדואר האלקטרוני בשירות ייעוץ מומחים און־ליין (ללקוחות כללית בלבד).

כאשר לחריגה מטווח הנורמה יש משמעות רפואית, אנו יודעים על כך ומתריעים בפניך. במקרה כזה תופיע בדף המציג את תוצאות הבדיקה התרעה מתאימה בלשון זו:

"לתשומת לב: בבדיקת (כאן יופיע שם הבדיקה) נמדדה תוצאה חריגה ב(כאן יופיע הפרמטר שבו יש לחריגה משמעות רפואית). מומלץ לפנות להמשך הבירור אצל הרופאה או הרופא שלך". 

 ד"ר דנה פלורנטין היא מומחית ברפואת משפחה בכללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש