חיפוש

dsdsdsd
בחור עם זיפים עם פריחה של סבוריאה על הפנים

סבוריאה

מהי סבוריאה? ממה היא נגרמת? האם זאת מחלה שכיחה? האם היא מסוכנת? מהם התסמינים? איך מבדילים בין סבוריאה לבין מחלות עור אחרות? איך מטפלים? בתוך כמה זמן זה יעבור?

פרופ

פרופ' ארנון כהן

שם המחלה בעברית: סבוריאה
שם המחלה באנגלית: Seborrheic Dermatitis
שם המחלה במערכת המחשב של הרופא (קליקס): Seborrheic Dermatitis
 

מהי סבוריאה?

סבוריאה (הנקראת גם סבוראיק דרמטיטיס) היא סוג של אקזמה - מצב דלקתי של העור - שמופיעה באזורי הגוף שבהם יש בלוטות המפרישות חלב: קרקפת, פנים, אוזניים, קדמת החזה העליון וקיפולי הגוף (בית השחי, מפשעות, מתחת לשדיים ובטבור).

המצב הדלקתי באקזמה אינו נובע מזיהום בחיידק או בפטרייה. קיים בלבול רב בציבור בכל הנוגע לשימוש במילה אקזמה. כאשר רופא מאבחן אקזמה, אנשים רבים חוששים שמדובר בזיהום שנגרם מחיידק או מפטרייה. אך זה אינו המצב: אקזמה היא תהליך דלקתי שאינו זיהומי של העור ומתבטאת בעור אדום שעליו קשקשים.

האם הקשקשים בשערות נובעים מסבוריאה?

כן. קשקשים בשיער הם צורה קלה של סבוריאה. לכן הטיפול בתכשירים מקומיים לסבוריאה - שעליו יורחב הדיבור בהמשך - מתאים גם לאנשים שיש להם קשקשים בשיער.

האם גם תינוקות סובלים מסבוריאה?

סבוריאה בתינוקות היא מחלה נפוצה מאוד, אך אצלם היא חולפת בדרך כלל בגיל 12-8 חודשים.

מה גורם לסבוריאה?

ייתכן שמדובר בתגובה של העור לפטרייה שנקראת Malassezia furfur או Pityrosporum ovale. עם זאת לא מדובר במחלה פטרייתית.

תסמיני הסבוריאה באים והולכים. הם עלולים להחמיר בעונות מסוימות (למשל בסתיו ובחורף, כשהטמפרטורות יורדות), בעקבות שינויים הורמונליים או מתח נפשי. מצבים נוירולוגיים כמו מחלת פרקינסון עלולים להגביר את הסיכון להופעת סבוריאה. בתינוקות עלולה הסבוריאה להיגרם ממעבר הורמונים מהאם לתינוק לפני הלידה.

האם סבוריאה היא מחלה שכיחה?

3%-2% מאוכלוסיית העולם - מכל הגזעים - סובלים מסבוריאה. בצורתה הקלה יותר - קשקשים בקרקפת - המחלה נפוצה עוד יותר ומוצאים אותה אצל 20%-15% מהתושבים.

בדרך כלל סבוריאה בגברים חמורה מעט יותר מאשר בנשים. לרוב היא מופיעה לראשונה בגיל ההתבגרות, ושכיחותה מגיעה לשיא בקרב בני 40. אצל קשישים תסמיני המחלה חמורים פחות מאשר אצל צעירים.

מהם תסמיני הסבוריאה?

הסבוריאה מופיעה בעור המכיל בלוטות חלב, כולל הקרקפת והפנים. המחלה באה לידי ביטוי בהופעת אקזמה - אודם וקשקשת עדינה. האקזמה עשויה לגרום לגרד קל, אך מרבית האנשים אינם מתלוננים על גרד עז, כפי שמופיע בדלקת עור אטופית ("אסתמה של העור"). סבוריאה יכולה להופיע באוזניים, בגבות, בצידי האף, בקפל שבין האף לשפתיים ובחזה. כמו כן היא יכולה להופיע בגב העליון, בבתי השחי ובמפשעות. בגברים הסבוריאה חמורה יותר באזורים השעירים בפנים.

איך מאבחנים?

לרוב אין צורך בבדיקות מעבדה כדי לאבחן סבוריאה. האבחנה מבוססת על התסמינים ועל בדיקת העור שעושה הרופא. רק במקרים נדירים יש צורך בביופסיה של העור כדי לאשר את האבחנה של סבוריאה או כדי לשלול מחלות נדירות הדומות לה.

איך מבדילים בין סבוריאה לבין מחלות עור אחרות?

בפסוריאזיס קיימים רבדים אדמדמים המכוסים בקשקשים בגוון לבן־כסוף, וקיים גבול חד בין הנגעים של הפסוריאזיס לבין העור התקין. לעומת זאת, בסבוריאה הקשקשת היא עדינה יותר, והגבול של הנגעים מתמזג באופן הדרגתי עם העור, בניגוד לגבול הברור שבין עור תקין לבין עור שנגוע בפסוריאזיס. יתר כל כן, בפסוריאזיס קיימים קשקשים במקומות אחרים לחלוטין - כמו במרפקים ובברכיים - וקיימת הרבה פעמים מעורבות של הציפורניים.

אבחנות נוספות הבאות בחשבון הן פטרת של הפנים, פטרת של הקרקפת (גזזת) וזאבת (שבאה לידי ביטוי בפריחה דמוית פרפר).

קשה יותר להבחין בין סבוריאה לבין רוזצאה. הופעה חדשה של סבוריאה עלולה להעיד גם על איידס.

במקרים שבהם חושד הרופא שמדובר במחלת עור אחרת שהיא דמוית סבוריאה, הוא ישקול לשלוח את המטופל לביופסיה של העור.

האם יש צורך בבדיקות מעבדה לאבחון סבוריאה?

במרבית המקרים אין צורך בבדיקות מעבדה כדי לאבחן סבוריאה. במקרים חריגים ונדירים יש צורך להבדיל בין סבוריאה לבין מחלות עור בעלות תסמינים מאוד דומים, ואז ייתכן שהרופא יפנה את המטופל לעשות תרבית לחיידקים או לפטריות מהנגעים בעור. במקרים נדירים עוד יותר ניתן לשקול את האפשרות לעשות ביופסיה של העור.

האם זו מחלה מסוכנת?

הסבוריאה כשלעצמה אינה מסוכנת, אבל תסמיני המחלה - אודם וקשקשים, בעיקר בקרקפת - דומים לתסמיני מחלות אחרות, מסוכנות יותר, וקיים החשש שאבחון לקוי יעכב את מתן הטיפול הנכון. לכן מומלץ במקרה של הופעת אודם וקשקשים להימנע מאבחון עצמי ולהיבדק אצל רופא עור. זה יאבחן את המחלה וישלול (או יאשר) שמדובר במחלת עור אחרת.

אצל חולי איידס יש שכיחות מוגברת של סבוריאה, ולכן כאשר מופיעה פריחה חדשה דמוית סבוריאה אצל מי שמצויים בסיכון להידבק בנגיף האיידס, עליהם לעשות בדיקת דם לאבחון HIV.

איך מטפלים בסבוריאה?

הטיפול במרבית המקרים הוא באמצעות תכשירים מקומיים או שמפו. סבוריאה במבוגרים היא מצב כרוני ולעיתים קרובות יש צורך בטיפול ממושך.

איך מטפלים בסבוריאה בקרקפת?

קיימים כמה תכשירים לטיפול בסבוריאה - חלקם במרשם רופא וחלקם נמכרים ללא מרשם. בין המוצרים ללא מרשם ישנם גם מותגי שמפו שונים לטיפול בקשקשים. הנה כמה דוגמאות לתכשירים נפוצים:

• אגיספור שמפו (Agispor. מכיל Bifonazole)

• אלפוסיל שמפו (Alphosyl. מכיל Coal Tar - Allantoin)

• ניזורל שמפו (Nizoral. מכיל Ketoconazole)

• סבוסל (מכיל Selenium sulfide)

• שמפו Head and Shoulders (מכיל Zinc Pyrithione)

השימוש בתכשירים האלה הוא יום־יומי או לסירוגין - "יום כן, יום לא" -  למשך כמה שבועות. לאחר מכן ניתן להפחית את תדירות הטיפול לפעם בשבוע. יש לעסות כמות קטנה (10-5 מ"ל) של השמפו על הקרקפת הרטובה ואז להשאיר את השמפו על הקרקפת למשך כמה דקות ולשטוף באופן מלא את השמפו מהשיער. ניתן להשתמש בתכשירים כל עוד יש צורך בהם. אם סוג מסוים של השמפו אינו עוזר, ואין שיפור בתסמינים בתוך 6-4 שבועות, ניתן לעבור לתכשיר אחר.

איך מטפלים בסבוריאה בפנים ובגוף

ישנם חולים בסבוריאה שזקוקים לטיפול בתכשירים עדינים כמו קרם ניזורל (מכיל Ketoconazole), קרם ביפונזול או קרם אגיספור (מכילים Bifonazole). למי שסובלים מסבוריאה אסור להשתמש בתכשירים סטרואידיים חזקים לפנים או לגוף מכיוון שמדובר במחלה כרונית, ושימוש ממושך בתכשירים כאלה עלול לגרום לתופעות לוואי כמו שיעור יתר והופעת עור שנראה כאילו הזדקן טרם זמנו באזור שבו נעשה שימוש יתר בסטרואידים. תיתכן גם צמיחה של נימיות דם עדינות באזור המטופל.

בתוך כמה זמן זה יעבור?

סבוריאה היא תופעה כרונית שעלולה להימשך שנים רבות. במהלך השנים יש תקופות של רגיעה ותקופות שבהן המחלה פעילה. את הטיפול יש לתת בכל פעם שהמחלה פעילה, וניתן להפסיקו בעיתות רגיעה. כיום אין עדיין טיפול שמעלים את המחלה באופן מוחלט, לתמיד. לעומת זאת סבוריאה בתינוקות היא מחלה שחולפת מעצמה - גם ללא טיפול.

פרופ' ארנון כהן הוא רופא עור מומחה ומנהל המחלקה למדידת איכות בהנהלה הראשית בכללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש