חיפוש

dsdsdsd
בחור עם זיפי זקן עם פריחה קשה של סבוריאה על הפנים

סבוריאה

מהי סבוריאה? ממה היא נגרמת? האם זאת מחלה שכיחה? האם היא מסוכנת? מהם התסמינים? איך מבדילים בין סבוריאה לבין מחלות עור אחרות? איך מטפלים? בתוך כמה זמן זה יעבור?

פרופ

פרופ' ארנון כהן

מהי סבוריאה?

סבוריאה (הנקראת גם סבוראיק דרמטיטיס, באנגלית: Seborrheic Dermatitis) היא סוג של אקזמה (מצב דלקתי של העור). 

קיים בלבול רב בציבור בכל הנוגע לשימוש במילה אקזמה. כאשר רופא מאבחן אקזמה, אנשים רבים חוששים שמדובר בזיהום שנגרם מחיידק או מפטרייה. אך זה אינו המצב: אקזמה היא תהליך דלקתי שאינו נובע מזיהום של העור ומתבטאת בעור אדום שעליו קשקשים.

האם הקשקשים בשערות נובעים מסבוריאה?

כן. קשקשים בשיער הם צורה קלה של סבוריאה. לכן השימוש בתכשירים מקומיים לסבוריאה, שנסקרים בהרחבה בהמשך, מתאים גם לאנשים שסובלים מקשקשים בשיער.

מהם תסמיני הסבוריאה?

סבוריאה מופיעה בעור המכיל בלוטות חלב, כולל הקרקפת והפנים, ובאה לידי ביטוי בהופעת אקזמה - אודם וקשקשת עדינה. האקזמה עלולה לגרום לגרד, אך מרבית האנשים אינם מתלוננים על גרד עז, כפי שמופיע בדלקת עור אטופית ("אסתמה של העור").

סבוריאה יכולה להופיע במקומות רבים: קרקפת, פנים, אוזניים, קדמת בית החזה העליון וקיפולי הגוף (בית השחי, מפשעות, מתחת לשדיים ובטבור). כמו כן היא יכולה להופיע בגבות, בצידי האף, בקפל שבין האף לשפתיים, בחזה ובגב העליון.

בגברים הסבוריאה חמורה יותר באזורים השעירים בפנים.

מה גורם לסבוריאה?

ייתכן שמדובר בתגובה של העור לפטרייה שנקראת Malassezia furfur אוPityrosporum ovale. עם זאת סבוריאה אינה מחלה פטרייתית.

מה מעלה את הסיכון לסבוריאה?

תסמיני הסבוריאה באים והולכים. הם עלולים להחמיר בעונות מסוימות (למשל בסתיו ובחורף, כשהטמפרטורות יורדות), בעקבות שינויים הורמונליים או מתח נפשי. מצבים נוירולוגיים כמו מחלת פרקינסון עלולים להגביר את הסיכון להופעת סבוריאה.

האם סבוריאה היא כרונית?

כן. סבוריאה היא מחלה כרונית שבאה והולכת במשך עשורים. הטיפולים הקיימים כיום לסבוריאה אינם מרפאים את המחלה, ויש צורך בטיפול חוזר או בטיפול מתמשך לסירוגין כדי למנוע הישנות.

האם סבוריאה שכיחה?

2% עד 3% מאוכלוסיית העולם סובלים מסבוריאה. בצורתה הקלה יותר - קשקשים בקרקפת - המחלה נפוצה עוד יותר, ומוצאים אותה אצל 15% עד 20% מהאנשים. 

סבוריאה בגברים לרוב חמורה מעט יותר מאשר בנשים.

לרוב היא מופיעה לראשונה בגיל ההתבגרות, ושכיחותה מגיעה לשיא בקרב בני 40. אצל קשישים תסמיני המחלה חמורים פחות מאשר אצל צעירים.

איך מאבחנים?

לרוב אין צורך בבדיקות מעבדה כדי לאבחן סבוריאה. האבחנה מבוססת על התסמינים ועל בדיקת העור שעושה הרופא.

במקרים חריגים ונדירים יש צורך להבדיל בין סבוריאה לבין מחלות עור בעלות תסמינים מאוד דומים, ואז ייתכן שהרופא יפנה את המטופל לעשות תרבית לחיידקים או לפטריות מהנגעים בעור. במקרים נדירים עוד יותר ניתן לשקול את האפשרות לעשות ביופסיה של העור.

איך מבדילים בין סבוריאה לבין בעיות עור אחרות?

בפסוריאזיס קיימים רבדים אדמדמים המכוסים בקשקשים בגוון לבן־כסוף, וקיים גבול חד בין הקשקשים של הפסוריאזיס לבין העור התקין.

לעומת זאת, בסבוריאה הקשקשת היא עדינה יותר, והגבול של הקשקשים מתמזג באופן הדרגתי עם העור, בניגוד לגבול הברור שבין עור תקין לבין עור שנגוע בפסוריאזיס.

יתר כל כן, בפסוריאזיס קיימים קשקשים במקומות אחרים לחלוטין - כמו באיברי המין, במרפקים ובברכיים - וקיימת הרבה פעמים מעורבות של הציפורניים.

אבחנות נוספות הבאות בחשבון הן פטרת של הפנים, פטרת של הקרקפת (גזזת) וזאבת (שבאה לידי ביטוי בפריחה דמוית פרפר).

קשה יותר להבחין בין סבוריאה לבין רוזצאה. במקרים נדירים ביותר, בייחוד באנשים הנמצאים בסיכון מוגבר, עלולה הופעה חדשה של סבוריאה להעיד גם על איידס.

במקרים שבהם חושד הרופא שמדובר במחלת עור אחרת שהיא דמוית סבוריאה, הוא ישקול לשלוח את המטופל לעשות משטח או ביופסיה של העור.

האם סבוריאה מסוכנת?

הסבוריאה כשלעצמה אינה מסוכנת, אבל תסמיני המחלה - אודם וקשקשים, בעיקר בקרקפת - דומים לתסמיני מחלות אחרות, מסוכנות יותר, וקיים החשש שאבחון לקוי יעכב את מתן הטיפול הנכון. לכן מומלץ במקרה של הופעת אודם וקשקשים להימנע מאבחון עצמי ולהיבדק אצל רופא עור. זה יאבחן את המחלה וישלול (או יאשר) שמדובר במחלת עור אחרת.

אצל חולי איידס יש שכיחות מוגברת של סבוריאה, ולכן כאשר מופיעה פריחה חדשה דמוית סבוריאה אצל מי שמצויים בסיכון להידבק בנגיף האיידס, עליהם לעשות בדיקת דם לאבחון HIV.

איך מטפלים בסבוריאה?

הטיפול במרבית המקרים הוא באמצעות תכשירים מקומיים או שמפו. סבוריאה במבוגרים היא מצב כרוני ולעיתים קרובות יש צורך בטיפול ממושך.

איך מטפלים בסבוריאה בקרקפת?

קיימים כמה תכשירים לטיפול בסבוריאה - חלקם במרשם רופא וחלקם ללא מרשם. בין המוצרים ללא מרשם ישנם גם מותגי שמפו שונים לטיפול בקשקשים. הנה כמה דוגמאות לתכשירים נפוצים:

• שמפו אגיספור.

שמפו אלפוסיל.

קרם ניזורל.

• סבוסל.

• שמפו הד אנד שולדרס.

השימוש בתכשירים האלה הוא יום־יומי או לסירוגין (יום כן, יום לא) למשך כמה שבועות. לאחר מכן ניתן להפחית את תדירות הטיפול לפעם בשבוע.

יש לעסות כמות קטנה (5 עד 10 מיליליטר) של השמפו על הקרקפת הרטובה, להשאיר אותו על הקרקפת למשך כמה דקות ולבסוף לשטוף אותו היטב מהשיער.

ניתן להשתמש בתכשירים כל עוד יש צורך בהם. אם סוג מסוים של שמפו אינו עוזר, ואין שיפור בתסמינים בתוך 4 עד 6 שבועות, ניתן לעבור לתכשיר אחר.

איך מטפלים בסבוריאה בפנים ובגוף?

ישנם חולים בסבוריאה שזקוקים לטיפול בתכשירים עדינים כמו קרם ניזורל (מכיל קטוקונזול), קרם ביפונזול או קרם אגיספור (מכילים ביפונזול).

למי שסובלים מסבוריאה אסור להשתמש בתכשירים סטרואידיים חזקים לפנים או לגוף מכיוון שמדובר במחלה כרונית, ושימוש ממושך בתכשירים כאלה עלול לגרום לתופעות לוואי כמו שיעור יתר והופעת עור שנראה כאילו הזדקן טרם זמנו.

תיתכן גם צמיחה של נימיות דם עדינות באזור המטופל.

בתוך כמה זמן זה יעבור?

סבוריאה היא כאמור תופעה כרונית שעלולה להימשך שנים רבות. במהלך השנים יש תקופות של רגיעה ותקופות שבהן המחלה פעילה. את הטיפול יש לתת בכל פעם שהמחלה פעילה, וניתן להפסיקו בעיתות רגיעה. כיום אין עדיין טיפול שמעלים את המחלה באופן מוחלט, לתמיד.

איך מונעים ככל האפשר הישנות של סבוריאה?

ניתן להשתמש לסירוגין (למשל פעם או פעמיים בשבוע) בתכשיר המכיל קטוקונזול (בקרם או בשמפו) כדי למנוע את הישנות המחלה.

האם גם תינוקות סובלים מסבוריאה?

סבוריאה בתינוקות היא מחלה נפוצה מאוד, אך אצלם היא חולפת בדרך כלל בגיל 8 עד 12 חודשים - גם ללא טיפול.

בתינוקות עלולה הסבוריאה להיגרם ממעבר הורמונים מהאם לתינוק לפני הלידה.

פרופ' ארנון כהן הוא מומחה ברפואת עור בכללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש