חיפוש

dsdsdsd
גזזת

גזזת

מהי גזזת? ממה היא נגרמת? מהם התסמינים? כמה זמן היא נמשכת? איך מאבחנים? איך מטפלים? עלולים להיות סיבוכים? מהי ההיסטוריה המיוחדת של המחלה הזאת? מדריך

פרופ

פרופ' ארנון כהן

שם המחלה בעברית: גזזת
שם המחלה באנגלית: Tinea Capitis, Ringworm of the Scalp, Favus
שם המחלה במערכת המחשב של הרופא (קליקס): Tinea Capitis

מהי גזזת?

גזזת היא מחלה פטרייתית של השיער ושל הקרקפת. זוהי מחלה מידבקת מאוד שפוגעת בעיקר בילדים בני 7-3, אך יכולה להופיע בכל גיל. בשנות ה־50 של המאה הקודמת הייתה המחלה שכיחה מאוד בקרב העולים החדשים שחיו בתנאי צפיפות קשים במעברות ולכן עברה בקלות מאדם לאדם.

מה גורם למחלה?

גזזת בילדים מופיעה עקב הדבקה מאנשים אחרים או מחיות בית - חתולים וכלבים. ישנם שלושה זנים של פטריות שגורמים לגזזת: מיקרוספורום, אפידרמופיטון וטריכופיטון.

מהם התסמינים?

גזזת באה לידי ביטוי בהופעת קשקשת על עור הקרקפת. הקשקשים יכולים להיות עדינים ויכולים להיות עבים ודבוקים לקרקפת. המחלה עלולה להיות מגרדת או בכלל לא מגרדת. במקרים מסוימים עלולים להופיע זיהום חיידקי משני לגזזת ותגובה דלקתית לזיהום. במקרים כאלה יש צורך בטיפול אנטיביוטי סיסטמי (שמשפיע על כל הגוף) ולא ניתן להסתפק בטיפול מקומי.

תסמיני הגזזת מופיעים בעיקר בשיער ובקרקפת, אך יכולים להופיע גם על העור בכל מקום אחר בגוף.

איך אני לעומת האחרים?

בעבר היו מגיפות גדולות של גזזת, אולם כיום היא נפוצה פחות הודות לקיומו של טיפול רפואי יעיל נגדה. בישראל יש מדי פעם דיווחים על ילדים שנדבקים בגזזת - בעיקר בעקבות מגע עם חתולי רחוב.

מעריכים שבין 3% ל־8% מאוכלוסיית הילדים בארה"ב חולים במחלה וכי שבשליש מהמשפחות שבהן יש - או היה - ילד חולה גזזת ישנו לפחות מבוגר אחד שנושא את נבגי הגזזת, אך לא נדבק בה. יש לציין כי גם ילדים יכולים להיות נשאים של המחלה בלי לחלות בה.

כמה זמן זה נמשך?

ללא טיפול עלולה המחלה להימשך זמן רב - חודשים ואפילו שנים. אף שניתן להחלים מהמחלה באופן ספונטני, יש לטפל בה, וזאת משתי סיבות: הראשונה, כדי למנוע הדבקה, והשנייה, כדי למנוע את אחת מתופעות הלוואי של גזזת: פגיעה קשה בזקיקי השיער והתקרחות.

איך מאבחנים?

מאחר שיש מחלות שדומות בתסמיניהן לגזזת - כמו סבוריאה ופסוריאזיס - יש חשיבות רבה לאבחנה של רופא עור. לשם כך יש לעיתים צורך לעשות משטח. את המשטח עושים באמצעות הסרת כמה שערות מהאזור הנגוע או הסרתם של מעט קשקשים ובדיקתם מתחת למיקרוסקופ. אם נמצאות פטריות בבדיקה הזאת, מתחילים מיד בטיפול התרופתי. לאחר מכן, כדי לוודא באיזה סוג פטרייה מדובר, עושים תרבית באמצעות הנחתן של כמה שערות נגועות על מצע גידול מיוחד לפטריות. התשובה מתקבלת לאחר כשלושה שבועות. אזהרה: יש להקפיד לא להשתמש בתכשירים מקומיים או בכדורים נגד פטריות בשבוע שלפני הבדיקה, אחרת לא ניתן יהיה לזהות את הפטרייה.

איך מטפלים?

הטיפול היעיל ביותר נגד גזזת הוא באמצעות התרופה האנטי־פטרייתית גריזופולבין (גריפולין). את התרופה נוטלים במשך חודש־חודשיים עד להשגת ריפוי מלא. יש ליטול את התרופה לאחר האוכל ועדיף לאחר ארוחה המכילה שומנים. יש לשים לב: התרופה מגבירה את הרגישות לקרינת השמש, ולכן בעת שמשתמשים בה יש להימנע מחשיפה לשמש, ואם חייבים לצאת לשמש - יש להשתמש בקרם להגנה בעל מקדם גבוה. תופעות לוואי אפשריות נוספות של התרופה הן כאבי ראש, בחילות, שלשולים ופריחה.

במקרה של תופעות לוואי שמחייבות להפסיק את נטילת התרופה ניתן לקחת תרופות נוספו כמו טרבינפין (למיזיל), איטרקונזול (ספורנוקס) ופלוקונזול (דיפלוקן).

בעת שחולה הגזזת מקבל טיפול תרופתי נגד מחלתו מומלץ ששאר בני הבית יטפלו בעצמם בשמפו המכיל חומר נוגד פטריות כדי להימנע מהדבקה הדדית חוזרת. אם מתברר שמקור הגזזת הוא בחיית בית, יש להביא אותה לבדיקת וטרינר ולקבלת טיפול מתאים.

יש לציין שבשנות ה־50 של המאה הקודמת טופלו ילדים חולי גזזת באמצעות הקרנות ברנטגן. ההקרנות האלה אומנם חיסלו את הגזזת, אך גרמו לדלקת קשה בעור ולהקרחה צלקתית לאחר מכן. אך חמור מכך: לאחר עשרות שנים החלו להופיע גידולים שונים באזורים שהוקרנו בראש ובצוואר, ובייחוד סרטן עור מסוג קרצינומת תאי הבסיס (BCC), סרטן בלוטת התריס, גידולי מוח (גליומה, מנינגיומה), גידולים בבלוטות הרוק, גידולי מוח שפירים וסרטן הדם (לוקמיה).

ב־1994 נחקק בישראל חוק נפגעי הגזזת שמכוחו שולמו פיצויים לכל מי שנפגעו כתוצאה מטיפולי ההקרנות נגד המחלה.

זה חד־פעמי? זה יחזור?

הגוף אינו מתחסן מפני גזזת. ניתן לחלות שוב במחלה לאחר החלמה מלאה ממנה.

עלולים להיות סיבוכים?

הגזזת עלולה להיות מלוּוה בגושים תת־עוריים רגישים ומפרישי מוגלה - מצב המכונה קריון. נוסף על כך עלולות להופיע נפיחות בבלוטות הלימפה ושלפוחיות בכפות הידיים והרגליים. התופעות האלה הן תגובת־יתר של מערכת החיסון לזיהום הפטרייתי בקרקפת.

סיבוכים אפשריים נוספים הם גרד בקרקפת וכן התקרחות: אם הגזזת אינה מטופלת, עלולה הפטרייה לפגוע בזקיקי השיער בצורה בלתי הפיכה ולהותיר אזורים קירחים.

בתוך כמה זמן "אחזור לעצמי"?

באמצעות הטיפול התרופתי ניתן להחלים מגזזת בתוך חודש עד כמה חודשים.

פרופ' ארנון כהן הוא מומחה ברפואת עור ומין בכללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש