חיפוש

dsdsdsd
עלייה בתפקודי כבד

עלייה בתפקודי כבד

מהי עלייה בתפקודי כבד? ממה היא נגרמת? מהם התסמינים שלה? כמה זמן היא נמשכת? איך מאבחנים? איך מטפלים? זה חד־פעמי? זה יחזור? עלולים להיות סיבוכים? מדריך

ד"ר רות גופן, ד"ר ראוי חזאן

שם האבחנה בעברית: עלייה בתפקודי כבד, הפרעה בתפקודי כבד
שם האבחנה באנגלית: Eleveted Liver Enzyme
שם האבחנה במערכת המחשב של הרופא (קליקס):
Liver Enzyme Elevated

עלייה בתפקודי כבד היא ממצא לא תקין בבדיקת מעבדה שעלול להצביע על בעיה בתפקודו של הכבד.

הכבד הוא איבר חשוב שנמצא בבטן העליונה מצד ימין, באזור שמתחת לצלעות. הוא חלק ממערכת העיכול, ויש לו תפקיד חשוב בעיכול המזון ובסינון רעלים מהגוף.

באמצעות בדיקת דם פשוטה ניתן לאמוד את תפקודו התקין של הכבד. עלייה בתוצאות הבדיקה מעידה על הפרעה בתפקוד הכבד. יכולות להיות לכך סיבות רבות, ובהן וירוסים, רעלים, מחלות אוטואימוניות וגידולים.

לעיתים הפגיעה בתפקוד הכבד היא זמנית, ולעיתים היא כרונית ונמשכת שנים ארוכות. אם הפגיעה נמשכת זמן רב, עלולה להיגרם פגיעה קשה בכבד שמכונה שחמת הכבד. במצב כזה הכבד מתפקד באופן לקוי ביותר, והפתרון היחיד הוא בדרך כלל השתלת כבד.

ראשית יש לדעת שעלייה בתפקודי כבד היא במקרים רבים ממצא זמני שנעלם בבדיקות חוזרות. נוסף על כך יש אנשים שמוצאים אצלם בבדיקות דם הפרעה קלה כרונית בתפקודי הכבד ללא עדות למחלת כבד משמעותית.

ישנם גורמים רבים לפגיעה בכבד. ניתן לחלק אותם לכמה קבוצות:

• נגיפים: למשל נגיפי צהבת (הפטיטיס A, הפטיטיס B, הפטיטיס C), נגיפי מחלת הנשיקה (CMV, EBV)

• רעלנים: אלכוהול, תרופות (למשל אקמול בכמות גדולה).

• מחלות גנטיות: חסר באנזים אלפא-1 אנטיטריפסין, מחלת וילסון, המוכרומטוזיס.

• מחלות אוטואימוניות: הפטיטיס אוטואימוני, ראומטואיד ארתריטיס.

• גידולים: גידול ראשוני של הכבד או גרורות בכבד.

• מחלות מטבוליות: כבד שומני.

כאשר ישנה פגיעה קלה בתפקודי הכבד, אין בדרך כלל תסמינים. אם הפגיעה קשה יותר, עלולים להופיע תסמינים כמו צהבת, חולשה, חום, בחילה, ירידה בתיאבון וכאבי בטן.

אם נוצרת שחמת כבד, התסמינים רבים וקשים, ובהם: חולשה ניכרת, ירידה חדה במשקל, דימומים ממערכת העיכול, שינויים במצב ההכרה ונפיחות ניכרת של הבטן.

37 אלף לקוחות של כללית מתוך כ־4 מיליון (0.93%) טופלו ב־2013 בגלל הפרעה בתפקודי הכבד.

פגיעה בכבד יכולה להיות זמנית, למשל בעקבות מחלה נגיפית, ולחלוף בלי להשאיר כל נזק. אולם פגיעה בכבד עלולה להיות גם קשה יותר ולהימשך שנים רבות.

הפרעה בתפקודי הכבד מאובחנת בבדיקת דם. לעיתים האבחנה מתקבלת במקרה בעת ביצוע בדיקות דם שגרתיות, בלי שהנבדק סובל מתסמינים כלשהם. אולם לעיתים ההפניה לבדיקת הדם היא בעקבות הופעה של תסמינים המרמזים על פגיעה אפשרית בכבד, כמו צהבת, חולשה, בחילות וחום.

לאחר שמתגלית ההפרעה בתפקודי הכבד, מפנה הרופא המטפל לבדיקות נוספות שמטרתן לאבחן את מידת הנזק שנגרם לכבד וכן את הסיבה שגורמת לפגיעה. הבדיקות האפשריות: בדיקות דם נוספות, אולטרסאונד של הכבד, CT או MRI של הכבד.

אם מדובר בפגיעה קשה בכבד שאינה חולפת מעצמה, יש לעיתים צורך בביופסיה של הכבד. הבדיקה הזאת מאפשרת לקבוע את הסיבה לפגיעה בכבד, את מידת הנזק שנגרם לו וכן מסייעת בקבלת החלטה על הטיפולים האפשריים.

במקרים רבים ההפרעה בתפקודי הכבד חולפת מעצמה, ויש צורך במעקב בלבד ללא שום טיפול. לעיתים עשוי הרופא להמליץ על שינוי באורח החיים. למשל, אם ההפרעה בתפקודי הכבד נגרמת מצריכה מוגברת של אלכוהול, ימליץ הרופא להפחית את צריכת האלכוהול.

אם הסיבה להפרעה בתפקודים היא כבד שומני, מומלץ לעשות שינויים בדיאטה (אוכל דל שומן ודל כולסטרול) ולרדת במשקל אם הנבדק סובל מעודף משקל.
 
כל מחלה משמעותית של הכבד דורשת בדרך כלל הפניה למרפאת כבד ייעודית. מרפאות כאלה קיימות בקופות החולים ובבתי החולים. במסגרתן ניתן לקבל ליווי רפואי של מומחים למחלות כבד.

הפרעות קשות בתפקודי הכבד מחייבות טיפול תרופתי. סוג הטיפול נקבע בהתאם לסיבת הפגיעה בכבד. למשל, אם מדובר במחלה נגיפית, ניתן לתת טיפול אנטי נגיפי. במקרים של מחלות אוטואימונית ניתן לתת טיפולים שמדכאים את המערכת החיסונית. אם מדובר בגידול - יש לטפל בו באמצעות ניתוח, באמצעות הקרנות או באמצעות כימותרפיה.

לעיתים, בעיקר כשמופיעים תסמינים קשים בעקבות הפרעה קשה בתפקודי הכבד, יש צורך בטיפול במסגרת אשפוז כדי לתת טיפול אינטנסיבי יותר, שלא ניתן לתת אותו במסגרת קופת חולים.

במקרים נדירים, כשמדובר במחלת כבד קשה וממושכת, ומתפתחת שחמת כבד, יש טיפולים רפואיים שונים שמיועדים למנוע את התסמינים ואת הסיבוכים של השחמת. דרך טיפול נוספת היא השתלת כבד.

ברוב המקרים מדובר בהפרעה קלה בתפקודי הכבד, שבדרך כלל חולפת מעצמה, ללא צורך בטיפול, וניתן להסתפק במעקב בלבד. אולם לעיתים מדובר במחלה כרונית שלה השלכות משמעותיות על איכות החיים ועל תוחלת החיים.

הכבד הוא איבר גדול מאוד, ובדרך כלל גם כאשר יש בו פגיעה משמעותית, הוא עדיין מצליח לייצר את החומרים שהוא אחראי לייצורם. אולם כאשר הפגיעה בו היא נרחבת ביותר - בין אם עקב פגיעה חריפה (למשל, בעקבות הרעלת אקמול או מחלה נגיפית) ובין אם פגיעה כרונית (שחמת) - הוא אינו מצליח לייצר את החומרים שהוא האחראי הבלעדי בגוף לייצורם. אז נוצרת סכנה להתפתחות סיבוכים ואף לסכנת חיים של ממש.

1. דימומים. הכבד אחראי לייצור גורמים שונים במערכת קרישת הדם. אם הוא לא מצליח לייצרם, עלולים להיגרם דימומים קשים.

2. בצקות. הכבד אחראי לייצור חלבון המכונה אלבומין. כאשר הוא לא מצליח לייצר את החלבון הזה, מתפתחות בגוף בצקות קשות. הצטברות של הנוזלים בחלל הבטן מכונה מיימת.

3. שינויים במצב ההכרה. הכבד אחראי לפינוי רעלים מהגוף. אם הוא לא מצליח לפנותם, מצטברים בדם רעלים שמשפיעים על מצב ההכרה. הם עלולים לגרום לשינויים במצב ההכרה עד כדי אובדן הכרה מוחלט.

4. זיהומים. הכבד מייצר חלבונים שיש להם תפקיד מרכזי במערכת החיסון. כאשר הוא נפגע, עלולים להיווצר בגוף זיהומים קשים. הזיהום האופייני ביותר הוא בחלל הבטן, באזור שבו קיימת בצקת קשה (מיימת).

5. פגיעה בכליות. בעקבות הפגיעה בכבד מצטברים בדם חומרים שלהם השפעה על הספקת הדם לכליות: הם גורמים להתכווצות של כלי הדם המספקים דם לכליות וכתוצאה מכך נוצרת פגיעה קשה בכליות.

יש לפנות מיד לבדיקה רפואית אם מופיעים תסמינים שעלולים להצביע על פגיעה בכבד, למשל: צהבת, חום, בחילות, חולשה וכאבי בטן (בעיקר בחלק הימני העליון של הבטן).

לפגיעה קלה בכבד אין בדרך כלל תסמינים, והנבדק כלל אינו חש בה. אם הפגיעה משמעותית יותר, מופיעים תסמינים, והזמן עד להחלמה תלוי בגורם שפגע בכבד. במחלה חריפה, למשל הפטיטיס A, ההחלמה אורכת שבועות עד חודשים. אולם כאשר מדובר במחלה כרונית, המצב קשה יותר, והיא עלולה להימשך שנים ואף במשך כל החיים.

בגלל חשיבותו הגדולה של הכבד עלולות המחלות הכרוניות שלו להיות קשות ולהשפיע לרעה על איכות החיים ועל תוחלת החיים. החדשות הטובות הן שלחלק ממחלות הכבד קיימים טיפולים רפואיים יעילים, וכן קיימים טיפולים שונים להקלה על התסמינים.
 
יש לנסות לשמור על אורח חיים בריא: לעסוק בפעילות גופנית מתונה, להימנע מעישון ולאכול מזון עשיר בחלבון ובקלוריות. יש להימנע לחלוטין מאלכוהול ומתרופות שעלולות לפגוע בכבד. כמו כן חשוב מאוד להקפיד על המעקב הרפואי הדרוש וליטול באופן מסודר את התרופות שהומלצו.

ד"ר רות גופן היא מומחית ברפואת משפחה

ד"ר ראוי חזאן הוא רופא בכיר, חוקר בתחום של מחלות הכבד, מומחה לרפואה פנימית ולגסטרואנטרולוגיה במרכז הרפואי העמק מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש