חיפוש

dsdsdsd
כל מה שצריך לדעת על בדיקת CT בטן

CT בטן

מהי בדיקת CT בטן? מתי ואיך עושים אותה? האם יש צורך בהכנה מוקדמת לקראתה? איך ארגיש במהלכה? האם יש לה תופעות לוואי? מהי המשמעות של תוצאות הבדיקה? מדריך

ד"ר טליה קינר

ד"ר טליה קינר

שמות נוספים של הבדיקה: סי־טי בטן, טומוגרפיה ממוחשבת של הבטן ושל האגן, CT of the abdomen, Abdominal CT scan

מהי בדיקת CT בטן?

CT בטן הוא בדיקת הדמיה שמבוססת על צילומי רנטגן רבים שמייצרים יחד תמונות מפורטות ומדויקות של הבטן מזוויות שונות.

הצילומים האלה עוברים עיבוד בסורק ממוחשב שיוצר תמונות של איברי הבטן ובהם דרכי העיכול, של העצמות, של השרירים ושל כלי הדם. התמונות מוצגות בחתכים (פרוסות), והרופא יכול לעיין בכל פרוסה בנפרד או בהדמיה תלת־ממדית של האיברים השונים.

המידע שמתקבל מבדיקת CT בטן מפורט הרבה יותר מהמידע שמתקבל מצילום רנטגן רגיל ומבדיקת אולטרסאונד בטן.

מה הפירוש של CT?

CT הוא ראשי התיבות של Computerized Tomography - טומוגרפיה ממוחשבת באנגלית.

מתי צריך לעשות בדיקת CT בטן?

בדיקת CT של הבטן מסייעת לאבחן מחלות של איברי הבטן ושל האגן. למשל:

• זיהומים - כמו דלקת התוספתן (אפנדיציטיס), זיהום בכליות או מורסה (חלל סגור המכיל נוזל מוגלתי. נקרא גם אבצס).

• מצבים דלקתיים - דלקת בלבלב, שחמת הכבד או גסטרואנטריטיס (מחלה דלקתית של המעי).

• גידוליים סרטניים במעי, בכבד, בכליות, בלבלב ובשלפוחית השתן וכן לימפומה.

אבנים בכליות ובכיס המרה.

• מחלות של כלי הדם - הרחבה של אבי העורקים, קרישי דם או היצרות בכלי הדם.

נוסף על כך משתמשים בבדיקת CT של הבטן במצבים הבאים:

• במקרים של חבלה - לזיהוי מהיר של פגיעה באחד מאיברי הבטן או באגן.

• לצורך הכוונה מדויקת של בדיקות או של פעולות, למשל ביצוע ביופסיה או ניקוז מורסה.

• ניתוחים - תכנון הניתוח והערכת תוצאותיו.

• הערכת מצבם של חולי סרטן ומעקב אחר יעילות הטיפולים בהם. הערכה של גודל הגידול ופיזור הגידול, תכנון טיפולי הקרנה ומעקב אחר התגובה לכימותרפיה.

צריך הכנה מוקדמת?

מומלץ להגיע לבדיקה בבגדים נוחים ולא הדוקים. בכל צילום יש לחשוף את האיבר המצולם, ולכן ייתכן שיבקשו ממך להסיר בגדים, תכשיטים וחפצי מתכת שעלולים להפריע לצילום ולפענוח הבדיקה.

אם הבדיקה כוללת שימוש בחומר ניגוד, ייתכן שידרשו ממך להיות בצום 6-4 שעות לפני הבדיקה.

אם יש לך מחלת לב, מחלת כליות, אסתמה, סוכרת או מחלה של בלוטת התריס, ייתכן שיבקשו ממך לעשות הכנה מיוחדת לקראת הבדיקה. בכל מקרה, המחלות האלה מחייבות התייעצות עם הרופא המטפל לפני בדיקת CT של הבטן. כמו כן חשוב לעדכן את הרופא אם התגלתה אצלך בעבר רגישות לחומר הניגוד.

על נשים בגיל הפוריות לדווח לרופא - לפני הבדיקה - אם קיים סיכוי שהן בהריון. בדיקת CT אינה מומלצת לנשים בהריון בשל הסכנה שהקרינה תפגע בעובר.

לתשומת ליבך
ההנחיות לקראת הבדיקה עשויות להשתנות ממרפאה למרפאה.

 

איך עושים בדיקת CT של הבטן?

לביצוע הבדיקה יבקשו ממך לשכב על שולחן בדיקה צר שמחליק לתוך מכשיר ה־CT. זהו  מכשיר מלבני גדול בעל פתח עגול.

בזמן הבדיקה יש לשכב ללא תזוזה, משום שתנועה תגרום לטשטוש התמונה. לעיתים משתמשים בכריות או ברצועות שמסייעות לייצב את הגוף ומונעות תזוזה. ייתכן שיבקשו ממך לעצור את נשימתך לזמן קצר במהלך הבדיקה. בזמן הבדיקה יימצא הטכנאי בחדר הסמוך, אך הוא יכול לשמוע אותך ולדבר איתך דרך מכשיר האינטרקום.
כפי שצוין, מכשיר ה־CT יוצר סדרה של צילומי רנטגן מזוויות שונות שבהמשך מעובדות באמצעות המחשב לתמונות הנקראות חתכים. ניתן גם לבצע עיבודים נוספים ליצירת תמונה תלת־ממדית. בחלק מהמקרים צריך להשתמש בצבע מיוחד, הנקרא חומר ניגוד, כדי לקבל תמונה ברורה יותר של איברים מסוימים. כדי לקבל תמונה ברורה של כלי הדם או כאשר יש חשד לגידול, יוזרק חומר הניגוד באמצעות צינורית עירוי קטנה לווריד בזרוע או ביד. כאשר יש צורך להדגיש את המעי, יינתן חומר הניגוד בבליעה או בחוקן.

כמה זמן נמשכת הבדיקה?

ברוב המקרים נמשכת הבדיקה דקות ספורות בלבד.

ירדימו אותי?

לרוב אין צורך בהרדמה או בטשטוש. לילדים קטנים או לאנשים שאינם מסוגלים לשתף פעולה ולהימנע מתזוזה במשך כמה דקות יש לתת לעיתים חומר הרגעה או הרדמה.

זה כואב? איך ארגיש במהלך הבדיקה?

זה לא כואב. קרני הרנטגן המשמשות לסריקת הבטן ב־CT לא מכאיבות. תיתכן אי־נוחות קלה כתוצאה מהשכיבה על משטח הבדיקה הנוקשה.

אם תידרש הזרקת חומר ניגוד לשם ראייה טובה יותר של האברים הפנימיים בצילום, יותקן לך צנתר תוך־ורידי. זו צינורית קטנה שמוחדרת לווריד בזרוע או ביד. בזמן התקנת העירוי חשים דקירה קלה ביד, בדומה לדקירה שחשים בבדיקת דם רגילה. בזמן הזרקת חומר הניגוד ייתכנו תחושת צריבה, טעם מתכתי בפה או תחושת חום. אלה תופעות מוכרות שחולפות בדרך כלל בתוך שניות ספורות.

יש לדווח מיד לאחות או לטכנאי אם חשים קוצר נשימה או סחרחורת במהלך הבדיקה, שכן התופעות האלה עלולות להיות סימן ראשון לתגובה אלרגית חמורה יותר.

אם חומר הניגוד ניתן בבליעה, ייתכן שטעמו ירתיע אותך, אך רוב הנבדקים מסוגלים לעמוד בכך. אם חומר הניגוד ניתן בחוקן, הוא גורם בדרך כלל לתחושת מלאות ולהרגשה שחייבים להתרוקן. במקרה כזה יש להתאזר בסבלנות: חוסר הנוחות אינו נמשך זמן רב.

איך ארגיש אחרי הבדיקה?

הבדיקה אינה אמורה להשפיע על ההרגשה שלך. ברוב המקרים ניתן לחזור לפעילות רגילה מיד לאחר הבדיקה.

האם יש לבדיקה תופעות לוואי וסיכונים?

חשיפה לקרינה
במהלך בדיקת CT נחשפים במשך זמן קצר לכמות קרינה שגדולה בהרבה מכמות הקרינה שאליה נחשפים בצילום רנטגן רגיל. חשיפה לקרינה מהסוג הזה עלולה להגדיל את הסיכון לחלות בעתיד בסרטן.

מכיוון שמדובר בנזק מצטבר שתוצאותיו מופיעות רק לאחר שנים רבות, הסיכון משמעותי יותר אם מדובר במספר רב של בדיקות CT ובנבדקים צעירים. עם זאת, התועלת שניתן להפיק מבדיקת CT עולה לרוב על הסיכון הכרוך בה. על הרופא הבודק לשקול את הסיכונים מול התועלת, להציג לך אותם ולקבל החלטות יחד איתך.

בדיקת CT בהריון
כל אישה שנשלחת לבדיקת CT חייבת ליידע את הרופא השולח על כך שהיא בהריון או שקיימת האפשרות שהיא בהריון. במקרה כזה הוא עשוי להמליץ על בדיקה אחרת, כמו MRI או אולטרסאונד כדי לא לחשוף את העובר לקרינה.

תגובה לחומר הניגוד
במקרים נדירים עלול חומר הניגוד שניתן לעיתים בבדיקות CT לגרום לבעיות בריאות או לתגובה אלרגית. התגובות האלרגיות הן לרוב קלות וגורמות לכל היותר לגרד או לפריחה. אולם במקרים נדירים עלולה התגובה האלרגית להיות חמורה ואף מסכנת חיים. חשוב לעדכן את הרופא אם הייתה לך אי פעם תגובה אלרגית לחומר ניגוד בבדיקה רפואית.

הסיכון להיווצרות בעיות בעקבות מתן חומר ניגוד עולה אצל מי שסובלים מאחד או יותר מהמצבים הבאים:

• מחלת לב

אסתמה

סוכרת

מחלות כליה

• בעיות בבלוטת התריס

לאנשים שסובלים מהמחלות האלה מומלץ להתייעץ עם הרופא המטפל ולהחליט יחד איתו אם התועלת הצפויה מהבדיקה עולה על הסיכון שכרוך בה ולברר אם יש צורך בהכנה נוספת לבדיקה.

מותר לי לנהוג לאחר הבדיקה?

כן. לבדיקה אין שום השפעה על יכולת הנהיגה.

מתי "אחזור לעצמי"?

מיד לאחר הבדיקה ניתן לחזור לפעילות שגרתית. אולם אם ניתן לך חומר ניגוד לקראת הבדיקה, ייתכן שיבקשו ממך להמתין להשגחה קצרה במכון כדי לוודא שאין לך תופעות לוואי ושהרגשתך טובה. ברוב המקרים יבקשו ממך לשתות הרבה נוזלים כדי לסייע לכליות לפנות את חומר הניגוד מהגוף.

מתי אקבל את תוצאות הבדיקה?

רופא רדיולוג (מומחה לבדיקות הדמיה) יפענח את התוצאות וישלח בתוך כמה ימים דו"ח לרופא המטפל שהפנה אותך לעשות את הבדיקה. לכן עליך לחזור אל הרופא המטפל כדי לשוחח איתו על התוצאות ועל משמעותן. לעיתים עשוי הרופא הרדיולוג לשוחח איתך מיד לאחר הבדיקה על תוצאותיה.

אילו טיפולי המשך צפויים לי לאחר הבדיקה?

בדיקת CT של הבטן משמשת לאבחון ולהערכה של מצבים רבים ושונים. המשך הבירור והטיפול תלויים בסיבות לביצוע הבדיקה ובתוצאותיה.

סימני אזהרה לאחר הבדיקה שמחייבים התייחסות רפואית
בדיקת CT של הבטן ללא חומר ניגוד אינה כרוכה בסיכונים מיידיים שמחייבים התייחסות רפואית.

לאחר בדיקת CT בעזרת חומר ניגוד יש להתייעץ עם רופא במקרה של הופעת תסמינים המעידים על רגישות יתר לחומר הניגוד, כמו פריחה, גרד, קוצר נשימה או הרגשה כללית לא טובה. אנשים שסובלים ממחלת לב, מאסתמה, מסוכרת, ממחלת כליות או מהפרעה בבלוטת התריס חייבים להיבדק אצל רופא - אם בעקבות הזרקת חומר הניגוד חלה החרפה במחלתם.

מהי המשמעות של תוצאות הבדיקה?

תשובה תקינה מעידה על מבנה תקין של האיברים בבטן וכן של העצמות, של השרירים ושל כלי הדם באזור הבטן. אם הבדיקה נעשתה בעזרת חומר ניגוד שהוזרק לווריד, תתאפשר התייחסות מפורטת יותר לכלי הדם; אם הבדיקה נעשתה בעזרת חומר ניגוד שנבלע או שניתן בחוקן, יוכל הרופא לתת התייחסות מפורטת יותר למעיים.

יש מגוון רחב של ממצאים לא תקינים שניתן לגלות בבדיקת CT של הבטן - החל מממצאים חסרי משמעות רפואית וכלה בממצאים שמצביעים על בעיה חמורה.

המשמעות של ממצא לא תקין בבדיקה תלויה בגורמים שונים, למשל סוג הממצא והיכן הוא ממוקם, גיל הנבדק, מחלות הרקע שמהן הוא סובל והסיבה לביצוע הבדיקה. חשוב לשוחח עם הרופא המטפל על תוצאות הבדיקה שלך ועל משמעותן בעבורך.

ד"ר טליה קינר היא רופאת משפחה

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש