חיפוש

dsdsdsd
בחורה מחזיקה נייר טואלט

גסטרואנטריטיס

מה גורם לגסטרואנטריטיס? מהם התסמינים שלה? כמה זמן היא נמשכת? איך מאבחנים? איך מטפלים? עלולים להיות סיבוכים? מדריך

ד"ר רות גופן, ד"ר עזמי שחברי

שם האבחנה בעברית: דלקת זיהומית של הקיבה ושל המעי
שם האבחנה באנגלית: Gastroenteritis Infectious
שם האבחנה או קיצורה במערכת המחשב של הרופאים (קליקס):
Gastroenteritis Infectious

תוכן העניינים
מה זה?
ממה נגרמת גסטרואנטריטיס?
כיצד נדבקים במחלה?
מהם התסמינים?
כמה זמן זה נמשך?
איך מאבחנים?
איך מטפלים?
זה חד־פעמי? זה יחזור?
עלולים להיות סיבוכים?
מהם סימני האזהרה שמחייבים פנייה מיידית לרופא?
בתוך כמה זמן "אחזור לעצמי"?

מה זה?

מדובר בדלקת זיהומית של הקיבה ושל המעי. זו מחלה שכיחה ביותר שגורמת לבחילות, להקאות, לחום, לכאבי בטן ולשלשול. במרבית המקרים מדובר בזיהום ויראלי שחולף מעצמו ואינו דורש טיפול מיוחד.

ממה נגרמת גסטרואנטריטיס?

ברוב המכריע של המקרים הגורם למחלה הוא וירוס, למשל נורו־וירוס, רוטה־וירוס ואדנו־וירוס. בחלק קטן מהמקרים הגורם לדלקת הוא חיידק (קמפילובקטר, שיגלה, סלמונלה, E. coli) או טפיל (אמבה, ג'יארדיה). אם הגורם לדלקת הוא חיידק או טפיל, המחלה היא לרוב קשה יותר ונמשכת זמן רב יותר בהשוואה לדלקת שנגרמת מווירוס.

כיצד נדבקים במחלה?

זו מחלה מדבקת מאוד, ולכן היא עלולה להתפשט במהירות - במיוחד בגני ילדים ובבתי ספר. אלה הן דרכי ההדבקה האפשריות:

• הדבקה ישירה מאדם לאדם באמצעות העברה שנקראת Fecal-oral: מגע של הפרשות הצואה עם חלל הפה של אדם אחר. הדבקה כזאת שכיחה מאוד בילדים בגיל הגן ובית הספר. ניתן למנוע אותה באמצעות הקפדה על רחיצת ידיים לאחר שהייה בשירותים ולפני הכנת אוכל ואכילה.

• העברה בטיפות שנישאות באוויר ומכילות את הווירוס. למשל, אם אדם החולה במחלה מתעטש בקרבת אנשים אחרים, הם עלולים להידבק.

• העברה על פני משטחים: כאשר אדם חולה נוגע במשטח כלשהו, למשל שולחן במשרד, ולאחר מכן אדם שאינו חולה נוגע במשטח הזה, עלולה להתרחש הדבקה.

• העברה במים ובמזון מזוהמים.
בחזרה למעלה

מהם התסמינים?

גסטרואנטריטיס יכולה להיות מחלה קלה ביותר המתבטאת בחום נמוך ובשלשול במשך יום או יומיים, אך היא עלולה להיות גם קשה וממושכת יותר. התסמינים האפשריים הם חום, בחילה, הקאות, כאב בטן, שלשול, חולשה וכאב ראש.
בחזרה למעלה

כמה זמן זה נמשך?

גסטרואנטריטיס יכולה להיות מחלה קצרה הנמשכת יום או יומיים, אולם לעיתים היא יכולה להיות ממושכת יותר - עד כמה שבועות. אם המחלה קשה או ממושכת, מומלץ לפנות לבדיקה רפואית.
בחזרה למעלה

איך מאבחנים?

בדרך כלל האבחנה היא קלינית, כלומר על סמך התיאור שמוסר המטופל ועל סמך בדיקה גופנית. לעיתים רחוקות יש צורך בבדיקת דם ובבדיקת צואה כדי לנסות להבין את חומרת המחלה ואת הגורם לה (באמצעות בידוד החיידק או הטפיל בבדיקת הצואה).
בחזרה למעלה

איך מטפלים?

ברוב המקרים אין צורך בטיפול מיוחד, ודי במנוחה ובשתייה מרובה. הקאות חוזרות או שלשול עלולים לגרום לאובדן נוזלים ומלחים, ולכן חשוב לשתות הרבה. לא די בשתיית מים בלבד, וחשוב לשתות גם משקאות מתוקים (תה עם סוכר למשל) ומלחים (מרק) כדי להשיב לגוף גם את המלחים שהוא מאבד.

ניתן לרכוש בבית המרקחת תמיסה לשתייה המכונה ORS (ראשי תיבות של Oral Rehydration Solution). בעזרתה ניתן להחזיר לגוף את הנוזלים ואת המלחים שהוא מאבד. התמיסות האלה יעילות במיוחד כאשר יש הקאות חוזרות, וקשה לשתות כמות מספקת, וכן לילדים.

כאשר יש הקאות חוזרות או שלשול רב, וקיים חשש להתייבשות, ניתן גם לקבל נוזלים ומלחים דרך הווריד במרפאה.

ניתן לקבל גם טיפול להקלה על התסמינים: בהקאות ניתן לטפל באמצעות פרמין, ובכאבי בטן ניתן לטפל באמצעות קלבטן או קלבטן פורטה.
בחזרה למעלה

זה חד־פעמי? זה יחזור?

גסטרואנטריטיס היא מחלה חולפת - בדרך כלל ללא כל טיפול מיוחד. היא עלולה לחזור אם נדבקים שוב בווירוס, בחיידק או בטפיל שגורמים לה.
בחזרה למעלה

עלולים להיות סיבוכים?

הסיבוך המרכזי של גסטרואנטריטיס הוא התייבשות, וחשוב מאוד למנוע זאת. במקרים נדירים, כאשר המחלה קשה ונגרמת מחיידק, עלולים להיות סיבוכים נוספים כמו פגיעה במעיים (חסימת מעי, התנקבות מעי) או התכווצויות (בעיקר בזיהום של החיידק שיגלה). אולם הסיבוכים האלה נדירים ביותר.
בחזרה למעלה

מהם סימני האזהרה שמחייבים פנייה מיידית לרופא?

שלשול בכמות גדולה ביותר, חולשה ניכרת וחשש להתייבשות, חום גבוה, כאבי בטן קשים, שינויים במצב ההכרה, דם בשלשול או כל סימן אחר שעלול להעיד על מחלה קשה ועל חשש להתפתחות סיבוכים מחייבים בדיקה רפואית מיידית.
בחזרה למעלה

בתוך כמה זמן "אחזור לעצמי"?

גסטרואנטריטיס יכולה להימשך בין יום אחד לכמה שבועות. ההחלמה ממנה היא מלאה ברוב המכריע של המקרים.
בחזרה למעלה

ד"ר רות גופן היא מומחית ברפואת משפחה

ד"ר עזמי שחברי הוא מומחה למחלות של דרכי העיכול, מנהל המכון לגסטרואנטרולוגיה במרפאת עומר בעפולה והרכז לתחום הגסטרואנטרולוגיה במחוז הצפון. בעבר היה סגן המנהל של המכון לגסטרואנטרולוגיה במרכז הרפואי העמק בעפולה מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש