חיפוש

dsdsdsd
נגיף רוטה

חיסון רוטה: יעיל ביותר

רוטה הוא הגורם מספר אחת לשלשול אצל פעוטות. כמעט כל ילד יידבק בנגיף רוטה לפחות פעם אחת עד גיל 5. תינוקות מצויים בסיכון הגבוה ביותר לחלות במחלה בדרגות החמורות שלה

ריקי סגל

ריקי סגל

בקיצור

01

רוטה הוא נגיף שתוקף את המעיים. הוא הגורם השכיח ביותר לשלשול אצל תינוקות ופעוטות. 30% עד 40% ממקרי האשפוז של ילדים בגלל שלשולים מקורם בזיהומים שנגרמו מנגיף הרוטה.

02

נגיף הרוטה תוקף בעיקר ילדים עד גיל שנתיים. תינוקות מצויים בסיכון הגבוה ביותר לפתח את המחלה בדרגות החמורות שלה. הדבקה יכולה להתרחש במהלך כל השנה, אולם שיא התחלואה הוא בסתיו ובחורף.

03

החיסון יעיל נגד 5 זנים של הנגיף, שהם כ־90% מכל הזנים הקיימים של הנגיף הזה. ממחקר בינלאומי נרחב עולה כי החיסון מונע 98% ממקרי ההידבקות הקשים בנגיף ו־96% מהאשפוזים.

​כאשר הפעוט סובל מחום​, מהקאות ומשלשול מימי, סביר להניח שהאשם הוא בנגיף המכונה רוטה. הנגיף תוקף את המעיים והוא הגורם השכיח ביותר לשלשול אצל תינוקות ופעוטות. כמעט כל ילד יידבק בו לפחות פעם אחת עד גיל 5. 30% עד 40% ממקרי האשפוז של ילדים בגלל שלשולים מקורם בזיהומים שנגרמו מנגיף הרוטה.

בדרגת החומרה החריפה סובלים הילדים משלשולים ומהקאות קשים הגורמים לאיבוד נוזלים (דהידרציה) עד למצב המצריך אשפוז עקב התייבשות. המחלה נמשכת בדרך כלל כשבוע. התחלת המחלה מלוּוה לרוב בחום נמוך ובהקאות, ואלה נמשכים יום עד שלושה ימים. בהמשך או במקביל מתפתחים שלשולים מימיים. כמות השלשולים היא גדולה והם אינם דמיים.

אצל ילדים קטנים עלול איבוד הנוזלים - עקב השלשולים וההקאות - להיות מהיר ומשמעותי ולגרום להתייבשות ולחוסר איזון של המלחים בדם. עם זאת, רוב הילדים מחלימים בתוך שבוע מהתחלת הסימנים בלי בעיות מיוחדות.

איך מטפלים בשלשול אצל תינוקות?

ניתן לטפל בתינוק משלשל בבית באמצעות טיפול תומך פשוט: מתן שתייה לעיתים תכופות, מתן תזונה רגילה לפי רצון הילד, הנקה במקרה שמדובר ביונקים ומעקב רפואי אחר סימני התייבשות. כל עוד נמשך השלשול, יש להימנע משליחת התינוק או הילד לפעוטון, למעון או לגן בגלל הסכנה שידביק את הילדים האחרים.

במקרים של התייבשות קלה ניתן לטפל בה באמצעות תמיסות מיוחדות לשתייה המכילות את המלחים ואת הסוכרים שמאבד המעי. במקרים הקשים ביותר, שבהם הפעוט או התינוק מקיאים ואינם מסוגלים לשתות, או שמצב ההתייבשות חמור יותר, יש צורך באשפוז ובמתן נוזלים דרך הווריד. בכל מקרה של מחלת חום ושל שלשול המלוּוה בהקאות או בסימני התייבשות (ישנוניות, מיעוט במתן שתן, יובש בריריות הפה והעיניים), מומלץ לפנות בדחיפות לרופא.

מתי נגיף רוטה פעיל במיוחד?

נגיף הרוטה תוקף בעיקר ילדים עד גיל שנתיים. תינוקות מצויים בסיכון הגבוה ביותר לפתח את המחלה בדרגות החמורות שלה. מכיוון שלרוטה יש כמה זנים, עלול כל ילד לחלות במחלה כמה פעמים עד הגיעו לגיל 5. הדבקה יכולה להתרחש במהלך כל השנה, אולם שיא התחלואה הוא בסתיו ובחורף - מאוקטובר ועד אפריל.

האם הנגיף מידבק?

מאוד. נגיף הרוטה מועבר במגע עם צואה של אדם הנושא את הנגיף. למשל, אם אדם אינו נוטל את ידיו לאחר ביקור בשירותים, הרי כל דבר שהוא ייגע בו יהפוך לנגוע: מזון, מים, רהיטים, צעצועים וכו'. לכן חשוב כל כך להקפיד על היגיינה - ובמיוחד לרחוץ ידיים במים ובסבון לאחר היציאה מהשירותים.

עם זאת, ההידבקות תיתכן גם במקומות שבהם נשמרת רמה גבוהה של היגיינה. נשא של הנגיף מפיץ אותו החל מיום לפני הופעת השלשול ועד 10 ימים לאחר שחלף.

תינוקות מתחת לגיל שלושה חודשים עלולים להידבק בנגיף, אך בדרך כלל אינם מפתחים תסמינים חיצוניים כלשהם של המחלה. עם זאת, הם מפרישים את הנגיף בצואה ולכן יכולים להדביק ילדים אחרים.

גם מבוגרים שנדבקים בנגיף הרוטה אינם מפתחים בדרך כלל תסמינים של המחלה, אם כי במקרים מסוימים ייתכן שיסבלו מבחילות ומחוסר תיאבון.

ממחקר שנערך בישראל עולה כי מדי שנה מאושפזים בארץ 3,800 תינוקות ופעוטות בגלל נגיף הרוטה, ומספר ימי האשפוז שלהם מגיע לכ־14,700. מדובר בסבל לתינוקות ובפגיעה של ממש בהורים: הם מוטרדים, דואגים וגם מפסידים ימי עבודה רבים.

"הידבקות בנגיף הרוטה עלולה לגרום סבל לפעוטות והיא נטל כלכלי ונפשי על המשפחה", אומר פרופ' שי אשכנזי, מנהל מחלקת ילדים ומומחה למחלות זיהומיות בילדים במרכז שניידר מקבוצת כללית, שהשתתף בעריכת המחקר. "הפעוטות סובלים מהתייבשות כתוצאה משלשולים ומהקאות, ויש לטפל בהם באמעות מתן עירוי נוזלים לגוף. הפעוט בדרך כלל מאושפז כמה ימים בבית החולים".

האם יש חיסון נגד נגיף הרוטה?

יש, והוא נכנס לסל הבריאות בנובמבר 2010. החיסון נגד נגיף הרוטה שניתן בישראל הוא פעיל, כלומר הוא חושף את מערכת החיסון באופן מלאכותי לכמה זנים חיים מוחלשים של הנגיף שהופקו במעבדה. הפעולה הזאת מאפשרת לגוף לייצר נוגדנים נגד הזנים האלה בלי לחלות במחלות שהם גורמים.

כיום זמינים בעולם שני חיסונים מסחריים שיעילותם דומה והם אושרו לשימוש על ידי מנהל המזון והתרופות האמריקאי ועל ידי משרד הבריאות בישראל: רוטהטק ורוטהריקס. רשויות הבריאות בארץ בחרו בסופו של דבר ברוטהטק (Rotateq), והוא נכנס לשגרת החיסונים בישראל.​​

כיצד ניתן החיסון?

החיסון הוא נוזלי וניתן דרך הפה. אין מניעה לתת אותו יחד עם חיסונים אחרים.

מתי נותנים את החיסון?

רוטהטק ניתן בטיפות דרך הפה בסדרה של שלוש מנות. המנה הראשונה ניתנת החל מגיל שישה שבועות ועד לא יאוחר מגיל 14 שבועות ושישה ימים. המנות השנייה והשלישית ניתנות במרווחים של כחודשיים בין מנה למנה. יש להשלים את הסדרה עד לא יאוחר מגיל שמונה חודשים בדיוק.

הנגיף שנמצא בחיסון מופרש בצואה, ולכן מי שמטפל בחיתולים של התינוק צריך להקפיד שבעתיים על רחיצת ידיים במשך שבועיים מיום קבלת החיסון.

החיסון יעיל?

הוא יעיל נגד חמישה זנים של הנגיף, שהם כ־90% מכל הזנים הקיימים של הנגיף הזה.

ממחקר בינלאומי רחב בהשתתפות יותר מ־72 אלף ילדים בארה"ב ובמדינות נוספות עולה כי חיסון רוטהטק מונע 98% ממקרי ההידבקות הקשים בנגיף, 96% מהאשפוזים הנגרמים בגלל הנגיף ו־74% מכלל ההידבקויות.

יש תופעות לוואי?

יש. עם זאת תופעות הלוואי קלות וחולפות לרוב בתוך 48 שעות. הן כוללות שלשול, הקאות, כאב בטן, חוסר תיאבון  חום, עייפות, אי־שקט, הפרעות בשינה ופריחה.

תופעות לוואי קשות יותר הן נדירות מאוד וכוללות תגובות אלרגיות כמו נזלת, שיעול, אדמומיות, פריחה אלרגית ואורטיקריה (תגובה אלרגית חריפה בעור) וכן תגובות אלרגיות מיידיות כמו שוק אנפילקטי (פגיעה רב־מערכתית שגורמת לקשיי נשימה, לנפיחות של השפתיים ושל הלשון, לפריחה נרחבת, לבצקת ואף לאובדן הכרה). מהסיבה הזאת ממליץ משרד הבריאות להמתין לאחר קבלת רוטהטק כ־20 דקות במוקד הרפואי שבו ניתן החיסון כדי לעקוב אחרי תגובת המחוסן ולבחון אם לא מופיעות תגובות חריגות. במידת הצורך מצויד המוקד הרפואי בערכת טיפול יעילה לעזרה ראשונה.

באילו מקרים לא מומלץ להתחסן?

במקרה של תגובה קודמת קשה לאותו התרכיב.

באילו מקרים מומלץ לדחות את מתן החיסון?

• חום הגבוה מ־38 מעלות.

• מחלה זיהומית חריפה.

• ליקוים חמורים במערכת החיסון.

עם זאת בכל המקרים האלה מומלץ להתייעץ עם הצוות הרפואי לפני קבלת ההחלטה על דחיית החיסון.

ד"ר אריה גולדשמיד הוא לשעבר מנהל מחלקת פרמוקולגיה בקבוצת כללית

ריקי סגל היא אחות בריאות הציבור ומנהלת פורום טיפת חלב והנקה

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש