חיפוש

dsdsdsd
ילדה עומדת במזרקה ועושה פרצוף מצחיק

הכול על השלשול

מהו בעצם שלשול, וכיצד הוא נגרם? מה ההבדל בין זיהום מחיידק, פגיעה של נגיף ופעילות מזיקה של טפיל? כמה זמן נמשכת המחלה, איך מטפלים בה וכיצד נזהרים מהידבקות? מדריך

כמעט כל הילדים משלשלים בעונות המעבר, ואין הורים שלא נתקלו בתופעה. לפעמים מדובר במכה כפולה - שלשולים והקאות שיכולים להיות מלוּוים בחום גבוה. לפעמים התסמינים העיקריים הם הקאות ולא שלשולים, וברוב המקרים מדובר בשילוב של התסמינים שמופיעים ביחד או בהדרגה. מחוללי השלשול הם בדרך כלל נגיפים, והמחלה חולפת מאליה. הדבר החשוב ביותר בעת שלשול הוא למנוע התייבשות.

זה מידבק?

מאוד, ולכן גם ההורים ושאר בני המשפחה חווים זאת לעיתים על בשרם.

מהו בעצם שלשול?

שלשול מוגדר "מצב רפואי שבו הגוף מפריש נוזלים בכמות יתרה דרך פי הטבעת". בשלשול כמות המים בצואה גבוהה, ולכן היא מאוד נוזלית.

יש שני סוגים עיקריים של שלשול:

• שלשול חריף - שנמשך פחות משבועיים.

• שלשול כרוני (שהוא הרבה יותר נדיר).

נושא הכתבה הזאת הוא שלשולים חריפים שנגרמים מזיהום.

מהי הסיבה להופעת השלשולים?

הסיבה להופעת שלשול חריף היא בדרך כלל זיהום, אך ישנם גם גורמים נוספים, נדירים יותר. המזהמים יכולים להיות חיידקים, טפילים ונגיפים. מחוללי המחלות השונים יכולים לגרום להופעת שלשול באחת משלוש הצורות:

• הפרשת רעלנים למזון ואכילת המזון עם הרעלנים (הרעלת מזון).

• כניסת הגורם המזהם (נגיפים, חיידקים או טפילים) למערכת העיכול והפרשת הרעלנים בתוכה.

• כניסת הגורם המזהם למערכת העיכול ומשם לרירית המעי.

איך נדבקים?

המנגנון העיקרי להדבקה הוא פקו־אורלי, כלומר העברת הפתוגן (מחולל המחלה) מהצואה אל הפה ומשם אל מערכת העיכול או העברתו דרך מזון ומים שנגועים בחיידק (עלול להתרחש אם לא נוטלים ידיים לאחר ביקור בשירותים). לעיתים קיים מעבר ישיר של פתוגן מסוים בין ילד לילד. מדובר, למשל, בפתוגנים כמו השיגלה (חיידק) או הגיארדיה (טפיל) - שדי במעטים מהם כדי לגרום למחלה.

גורמי המחלה הם בדרך כלל נגיפים (וירוסים), והעיקרי שבהם נקרא רוטה־וירוס. נגיף נפוץ נוסף שגורם לשלשולים, ובעיקר להקאות, נקרא נורווק.

שלשול נגיפי מאוד מידבק, ובדרך כלל כשילד אחד חולה, נדבקים בתוך זמן קצר רוב הילדים בגן או בכיתה ורוב בני הבית. ניתן להידבק משתיית מים מזוהמים, מאכילת אוכל מזוהם וממגע עם ילד חולה.

כמה זמן נמשכת המחלה?

תקופת הדגירה נמשכת כיומיים־שלושה. התסמינים מתחילים באופן חריף וכוללים: כאבי בטן, חולשה, בחילות, הקאות, כאב ראש, חום ושלשול. המחלה חולפת בדרך כלל בתוך יום אחד עד ארבעה ימים.

איך מזהים שלשול שנגרם מחיידקים?

השלשולים הנגיפיים הם לרוב מימיים ושקופים, ללא דם או ריר. לעומתם, השלשולים החיידקיים קשים יותר מהשלשולים הנגיפיים והם מתאפיינים לעיתים בנוכחות של ריר ושל דם בשלשול. עלולים להופיע גם חום וכאבי בטן עוויתיים.

אילו חיידקים גורמים לשלשול?

אי קולי - חיידק שמצוי בכמויות גדולות במעיים של כל בני האדם, ובדרך כלל מועיל בכך שהוא עוזר בפירוק המזון. כמה תת־מינים אלימים שלו גורמים להופעת שלשול ולזיהומים במקומות אחרים בגוף, בעיקר בדרכי השתן. אי קולי שייך לקבוצת הקוליפורמים.

סלמונלה - חיידק שמצוי במזון שלא טופל כראוי (למשל על ידי טבח שלא רחץ את ידיו לאחר שיצא מהשירותים). הימצאותו במטבח מצביעה על היגיינה ירודה. הסיכון להידבק בסלמונלה עולה בסוף הקיץ ובסתיו.

התסמינים מתחילים כ־12 עד 36 שעות לאחר כניסת החיידק לגוף וחולפים לרוב לאחר חמישה ימים, אם כי השלשול עלול לעיתים להימשך עד שבועיים. החיידק משחרר במערכת העיכול רעלן (אנטרוטוקסין) שגורם לשלשול. זן מסוים של סלמונלה, המכונה סלמונלה־טיפי, עלול לגרום לקדחת טיפואיד המתבטאת במחלת חום קשה וממושכת.

שיגלה - חיידק שגורם לתחלואה גם אם כמות קטנה מאוד שלו חודרת לגוף. לכן כשילד אחד חולה, בדרך כלל שאר בני המשפחה יידבקו בהמשך. המחלה באה לידי ביטוי בכאבי בטן, ביציאות קטנות ותכופות ובהרגשת חוסר התרוקנות לאחר יציאה.

קמפילובקטר - זהו חיידק נפוץ. השלשול שהוא גורם מלוּוה בדרך כלל בדם ובריר. כמו כן הוא גורם לכאבי בטן ולעיתים גם לחום. הזיהום מועבר בדרך כלל מחיות בית או מתוצרי חיות, כמו מוצרי חלב. הזיהום יכול להיות מועבר גם מאדם לאדם. תקופת הדגירה נמשכת בדרך כלל יומיים עד שבעה ימים. השלשול שנגרם מהחיידק הזה חולף לרוב בתוך שבוע, אבל לפעמים הוא עלול להימשך זמן רב יותר.

ויבריו כולירה - חיידק שגורם למחלת הכולירה. ההפרשות השלשוליות שמאפיינות את המחלה נגרמות מרעלן שמפריש החיידק. אובדן הנוזלים במחלה הזאת הוא חמור במיוחד ועלול להגיע לליטר בשעה. השלשול מורכב כמעט כולו ממים, והוא קרוי לעיתים "מי אורז" בשל צבעו הלבן. סכנת ההתייבשות בכולירה היא גדולה, ואם המחלה אינה מטופלת, עלולה התמותה ממנה להגיע לשיעור של 60%.

ירסיניה אנטרוקוליטיקה - חיידק שגורם לכאבי בטן חריפים. הכאבים האלה דומים לכאבים שנגרמים מדלקת התוספתן ולעיתים מובילים לניתוח שלא לצורך. 

מה בנוגע לאמבות ולשאר הטפילים?

אמבה - שמה המדעי הוא אנטאמבה היסטוליטיקה, ולרוב היא חיה במעי בשלום בלי להזיק לו. רוב האנשים הם נשאים של אמבות בלי לסבול מתסמינים כלשהם. אבל לפעמים הסטטוס־קוו נשבר, והאמבה פולשת לתוך רירית המעי. התוצאה היא שלשול דמי חריף. השלשול יכול להימשך זמן רב ולהידמות למחלת מעי דלקתית. בדרך כלל מופיעה המחלה לאחר טיולים בארצות מתפתחות או לאחר מגע קרוב עם אנשים שחזרו משם. אפשר להידבק גם במגע מיני. אמביאזיס (המחלה שמחוללת האמבה) שכיחה בקרב גברים שמקיימים יחסי מין עם גברים.

גיארדיה למבליה - היא הטפיל העיקרי שגורם לשלשול. ההידבקות יכולה להיות ללא כל תסמינים, אך גם יכולה להתבטא בשלשול כרוני שמלוּוה בתת־ספיגה - מצב שבא לידי ביטוי בירידה קיצונית במשקל ובחסרים תזונתיים, כולל של ברזל, והיווצרות אנמיה בשל כך. בדרך כלל יש ריר בשלשול, אבל נדיר שיש דם.

מה אפשר לעשות נגד שלשול?

הטיפול העיקרי בעת שלשול הוא למנוע התייבשות. אשר לשלשול עצמו - לרוב הוא חולף מעצמו ללא טיפול. לכן בעת שסובלים משלשול ניתן להסתפק בדרך כלל בשתיית נוזלים למניעת התייבשות ובמעקב אחר הפרשת השתן.

נוסף על כך קיימות תרכובות עשירות באלקטרוליטים - כמו הידראן, מינראלי ואלקטרורייס - המחזירות לגוף את המלחים שאבדו בשלשול ומסייעות להחיש את ספיגת הנוזלים מהמעי אל כלי הדם. ניתן לרכוש את התמיסות האלה ללא מרשם רפואי.

עקרונית ניתן להכין בבית תרכובות נגד שלשולים: לליטר מים מוסיפים כוס מיץ פרי הדר, כפית מלח וחצי כף דבש או סילאן (דבש תמרים) או כף סוכר. לחלופין ניתן לשתות קולה (לא דיאט) שכל הגזים יצאו ממנה (לשם כך יש להשאיר את בקבוק הקולה פתוח במשך זמן מה). אפשרות נוספת היא להכין תמיסת סודה לשתייה: לכל כוס מים מוסיפים רבע כפית סודה לשתייה.

מתי מומלץ לקבל עירוי נוזלים (אינפוזיה)?

בהקאות בלתי פוסקות או בשלשולים בלתי פוסקים וכאשר עולה חשד להתייבשות.

אילו סימנים צריכים להעלות את החשד שהילד מיובש?

• מיעוט במתן שתן ושתן כהה מאוד (מרוכז).

• בכי ללא דמעות.

• מרפס שקוע.

• עור יבש, ריריות יבשות.

• הילד נראה אדיש (אפטי) ו"סמרטוטי".

במקרים כאלה חשוב להביא את הילד מהר ככל האפשר לגורם רפואי שיוכל לתת לו עירוי נוזלים.

האם יש צורך בטיפול אנטיביוטי?

בדרך כלל טיפול אנטיביוטי לשלשולים חיידקיים איננו מומלץ מכיוון שעל פי רוב השלשול חולף מעצמו. טיפול אנטיביוטי מקצר את משך המחלה במעט רק אם מדובר בהתפרצות של מגפת שלשולים שמקורה בחיידק השיגלה. בשאר המקרים הטיפול האנטיביוטי אינו משפיע על משך המחלה ואפילו עלול להאריך את זמן הנשאוּת - במיוחד במקרים של זיהום בסלמונלה. טיפול אנטיביוטי אף עלול לגרום בעצמו לשלשולים.

לעומת זאת הוכח כי בחלק גדול מהשלשולים הזיהומיים עשוי מתן פרוביוטיקה לקצר את משך המחלה ולהפחית את כמות השלשולים.

מתי מחליט הרופא לאשפז ילד משלשל בבית חולים?

רופא ילדים או רופא משפחה ישלחו ילד לחדר המיון כאשר הוא סובל מאחת או יותר מהתסמונות הבאות: הקאות בלתי פוסקות, חום גבוה, שלשול דמי, דרגה בינונית עד קשה של התייבשות או בשל מצב כללי ירוד של הילד.

הרופא בחדר המיון יבדוק את הילד ויחליט בהתאם לצורך על לקיחת בדיקות דם או על עירוי נוזלים דרך הווריד.

ברוב המקרים ינסו לתת לילד לשתות בחדר המיון במשך שעתיים עד ארבע שעות ובמקביל יבדקו את תפוקת השתן שלו. הילד ישוחרר הביתה אם הוא שותה היטב, אינו מקיא, ולאחר שנתן שתן.

מתי מאשפזים בגלל שלשול?

ילד יאושפז אם הוא מגיע לבית החולים במצב של התייבשות והוא אינו מצליח לשתות. סיבות נוספות לאשפוז הן שלשול רירי־דמי, חום גבוה ומצב כללי ירוד. האשפוז יהיה למתן נוזלים ולמתן טיפול אנטיביוטי במקרה הצורך.

כיצד ניתן למנוע שלשול?

שמירה קפדנית על היגיינה עשויה למנוע חלק גדול ממקרי ההדבקה, במיוחד בילדים. רחיצת ידיים לפני ואחרי מגע עם ילד משלשל היא האמצעי היעיל ביותר להפחתת שיעור ההדבקה. כמו כן מומלץ להוציא ילדים משלשלים מהגן או מהקייטנה לתקופת מחלתם.

ד"ר דנה פלורנטין היא רופאת הבית של אתר כללית ומומחית ברפואת משפחה 

ד"ר מוטי חיימי הוא מומחה ברפואת ילדים ובהמטו־אונקולוגיה
במרכז בריאות הילד בחיפה מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש