חיפוש

dsdsdsd
רופאה וילדה צוחקות

דלקת קרום המוח - כל מה שחשוב לדעת

דלקת קרום המוח נחלקת לשני סוגים: דלקת חיידקית ודלקת נגיפית. הראשונה היא מחלה קשה ולעתים קטלנית, השנייה חולפת בדרך כלל מעצמה. ההחלמה תלויה במידה רבה במהירות האבחנה והטיפול

דוקטור יורם בלשר

ד"ר יורם בלשר

דלקת קרום (מנינגיטיס, Meningitis) היא מחלה דלקתית שפוגעת במעטפות הרכות שעוטפות את המוח ואת חוט השדרה. המחלה תוקפת בדרך כלל ילדים, בני נוער וצעירים, אולם גם חולים במחלות כרוניות שמערכת החיסון שלהם חלשה, עלולים לחלות בדלקת קרום המוח.

מהם הגורמים למחלה?

דלקת קרום המוח נחלקת לשני סוגים עיקריים: דלקת קרום מוח נגיפית ודלקת קרום מוח חיידקית. דלקת נגיפית היא בדרך כלל   מחלה פחות חמורה פחות מדלקת חיידקית.

שלשה מינים של חיידקים גורמים ליותר מ־80 אחוזים מהמקרים של דלקת קרום המוח החיידקית: מנינגוקוק (המכונה "החיידק האלים"), פנוימוקוק והמופילוס אינפלואנזה.

יש חיידקים נוספים שעלולים לגרום לדלקת קרום המוח, אבל הם הרבה פחות שכיחים.

איך מגיע אלינו החיידק מנינגוקוק?

המנינגוקוק מצוי בלוע של כ־20 אחוזים מהילדים, אולם אצל רובם הוא נשאר שם מבלי לגרום כל נזק. אצל מיעוט מהילדים, מסיבות לא ברורות, הוא יכול להיות אלים ולגרום לזיהום המתפשט במהירות עם תוצאות קשות, שעלולות להסתיים במוות.

למנינגוקוק יש חמישה זנים, והזיהום בחיידק זה יכול להופיע במהלך כל עונות השנה, אך יש עלייה בשכיחות בחורף ובאביב. חיידק זה הוא הגורם המרכזי לדלקת קרום המוח בילדים בגילאי שנתיים עד 18 שנה. דלקת קרום המוח שנגרמת ממנינגוקוק מסוכנת ולמרות הטיפול האנטיביוטי, כעשרה אחוזים מהחולים מתים מהמחלה וכעשרה אחוזים יישארו נזק קבוע בצורת פירכוסים, שיתוקים ופיגור שכלי.

האם יש חיסון נגד מנינגוקוק?

קיים חיסון, אולם הוא לא יעיל נגד הזנים הנפוצים בארץ. החיסון ניתן לקבוצות מוגדרות כגון: חולים עם בעיה בהגנה החיסונית שלהם, חולים שעברו כריתה של הטחול או שנולדו בלעדיו וכאלה שנוסעים לאזורים בהם המחלה נפוצה במיוחד. גם בקבוצות מוגדרות אלו, החיסון אינו יעיל נגד כל הזנים של המנינגוקוק.

איך מגיע אלינו החיידק המופילוס אינפלואנזה?

החיידק המופילוס אינפלואנזה מסוג b היה אחראי לכ־70 אחוזים מדלקות קרום המוח בילדים עד גיל חמש שנים ולכ־50 אחוזים מהדלקות בשנת החיים הראשונה. החיידק נמצא בהפרשות האף והלוע ומועבר בהתעטשות, שיעול ונשיקות. חומרת הזיהום תלויה חלקה בגיל והיא גבוהה בין גיל חודשיים לבין שנתיים, כאשר שיא השכיחות הוא בין גיל ששה לתשעה חודשים.

האם יש חיסון נגד החיידק המופילוס אינפלואנזה?

החיסון נגד ההמופילוס נכלל בשיגרת החיסונים בישראל ויש מספר תכשירים בשוק. החיסון ניתן בארבע מנות בגילאים הבאים: חודשיים, ארבעה חודשים, ששה חודשים ובגיל שנה. תינוק שהגיע לגיל שנה וטרם חוסן, יכול להסתפק בשתי מנות חיסון בהפרש של חדשיים להשגת חסינות. מעל גיל 15 חודש, מספיקה מנת חיסון אחת. מאז שהוכנס החיסון הזה, ירדה שכיחות דלקת קרום המוח  מחיידק זה בשיעור גבוה מאוד.

האם יש חיסון נגד החיידק פנוימוקוק?

דלקת קרום המוח שנגרמת מהחיידק פנוימוקוק (שמו המלא:  סטרפטוקוק פנוימוניה) היא השכיחה ביותר מבין הדלקות החיידקיות. עם זאת, שכיחותה ירדה באופן דרמטי מאז הכנסת החיסון פרבנר, הפועל נגד שבעה זנים של החיידק. חיסון זה ניתן לתת לתינוקות מגיל חדשיים ועד שנתיים. בנוסף להיותו יעיל נגד דלקת קרום המוח שנגרמת מהפנוימוקוק הוא גם מעניק חסינות נגד זני החיידק האלה שעלולים לגרום למחלות אחרות, ובהן דלקת אוזניים ודלקת ריאות. לחולים עם בעיות במערכת החיסון קיים חיסון נוסף, פנוימוווקס 23, המגן מפני 23 זנים של החיידק.

איך מטפלים בדלקת קרום המוח?

בדלקת קרום המוח החיידקית מטפלים באנטיביוטיקה. לעומת זאת, דלקת קרום המוח הנגיפית חולפת בדרך כלל מעצמה ואין צורך בטיפול תרופתי.

מהי דלקת קרום מוח נגיפית?

דלקת קרום המוח הנגיפית שכיחה יותר מדלקת קרום המוח החיידקית. מדובר במחלה קלה יותר, שיכולה להתרחש בכל גיל, אך פוגעת בדרך כלל בילדים ותינוקות.

הדלקת שמחולליה הם נגיפים (וירוסים), נקראת גם דלקת אספטית של קרום המוח (Aseptic Meningitis), כביטוי לכך שלא נמצאים חיידקים בבדיקות נוזל השדרה.

במחקרים שונים נמצא כי  שכיחות הדלקת הנגיפית גבוהה יותר עד גיל שנה, ומגיל זה השכיחות הולכת ופוחתת במקביל לתהליך ההבשלה של מערכת החיסון, שמתפתחת בהדרגה מהלידה ועד השנים הראשונות לחיים.

דלקת קרום המוח הנגיפית כוללת לעיתים קרובות בנוסף לקרומי המוח גם את רקמת המוח עצמו (הקרוי בלשון מקצועית אנצפלון) ולפעמים רבות מדובר בתהליך מעורב שנקרא  מנינגואנצפליטיס. 

אילו נגיפים מחוללים את דלקת קרום המוח הנגיפית?

בעבר חוללו את המחלה בעיקר נגיפי חזרת, נגיפי חצבת, נגיפי אדמת, נגיפי שיתוק ילדים ונגיפי ואבעבועות רוח. אולם החיסונים נגד המחלות הללו וההיענות של ההורים לחסן את ילדיהן, גרמו להיעלמות כמעט מוחלטת של דלקות קרום המוח, שנגרמות כתוצאה מפעילותם של נגיפים אלה.

כיום, נגיפי מעיים (Enteroviruses) אחראים לכמחצית מדלקות קרום המוח הנגיפיות, אולם גם נגיפים מקבוצת ההרפס הם גורם שכיח למחלה.

מהם הסימנים והתסמינים לדלקת קרום המוח?

• חום גבוה פתאומי.

• כאב ראש חמור ומתמשך המלווה בקשיון עורף וכאב של הצוואר המקשים על הורדת הסנטר לכיוון החזה.

• בחילות והקאות.

• בלבול וחוסר התמצאות.

• ישנוניות וירידה בתיפקודים המנטליים (אדישות וחוסר תגובה לגירויים).

• במקרים החמורים יותר של דלקת קרום המוח עלולים להתפתח פירכוסים ואיבוד הכרה.

• הופעה של כתמים כחולים על העור בגדלים שונים, המעידים על דימומים מתחת לעור.

• במקרים קיצוניים עלול החיידק לגרום לאלח דם (התפשטות החיידק וזיהום כללי בדם, מצב הקרוי מנינגוקוקסאמיה). אם לא מטפלים במהירות, התוצאה עלולה להיות קטלנית.

הסימנים והתסמינים הנפוצים לדלקת קרום המוח עלולים להתפתח תוך שעות בודדות או במהלך כמה ימים. חלק מהסימנים אינם אופייניים לדלקת קרום המוח בלבד, והם מאפיינים מחלות נוספות.

מה הבדל בין תסמינים של דלקת קרום המוח הנגיפית לבין תסמינים של דלקת קרום המוח החיידקית?

רוב הסימנים והתסמינים של דלקת קרום המוח מאפיינים הן דלקת נגיפית והן דלקת חיידקית. אצל ילדים קטנים ותינוקות, דלקת קרום המוח עלולה לא להתבטא בסימנים האופייניים, אלא רק בחום, אי שקט שמוחלף באדישות. לעתים, בליטה של המרפס הקדמי (אצל תינוקות שהוא עדיין פתוח אצלם) עשויה להצביע על קיומה של דלקת. גם במקרים כאלה, חשוב מאוד להגיע לבדיקה אצל רופא.

האם יש בדיקה שיכולה לזהות דלקת חיידקית באופן ודאי?המידע החשוב ביותר לגבי המתרחש במערכת העצבים המרכזית, בעיקר בעת זיהום ודלקת, מצוי בנוזל השדרה ולכן ניקור מותני היא הבדיקה שבאמצעותה ניתן לאבחן באופן ודאי דלקת קרום מוח חיידקית.

איך מבצעים ניקור מותני?

הרופא מחדיר מחט בין שתי החוליות של עמוד השדרה באזור המותן לחלל שבין קרומי מערכת העצבים המרכזית. הבדיקה אינה מסוכנת ונדיר ביותר, אם בכלל, שיופיעו סיבוכים. בהיעדר סימנים טיפוסיים לדלקת קרום המוח, חשיבות הניקור המותני  גדולה אף יותר, וזאת כדי לשלול גורם חיידקי ולתמוך בגורם נגיפי.

כאשר הגורם הוא חיידקי יש חשיבות עליונה להגיע לאבחנה במהירות האפשרית, כדי שניתן יהיה להתחיל בטיפול אנטיביוטי . כל איחור באבחנה בזיהום חיידקי עלול להיות קריטי.

ככל שהתינוק צעיר יותר ההתיחסות יותר מחמירה, ולכן בחודשיים הראשונים לחיים, בכל מצב של עליית חום בלתי מוסברת, נהוג לבצע ניקור מותני כדי לשלול דלקת קרום המוח.

נוזל השדרה המתקבל בניקור עובר בדיקות כימיות, ולתוצאות המתקבלות יש חשיבות רבה בהחלטה מהו סוג האנטיביוטיקה שצריכה להינתן לטיפול במחלה.

כאשר נוזל השדרה צלול לגמרי והבדיקות הכימיות תקינות, הסבירות לגורם נגיפי עולה וההוכחה הסופית לכך היא כאשר  אין צמיחה של חיידקים בתרבית.

במקרים מסויימים, הרופא עשוי להורות גם על בדיקה בטומוגרפיה ממוחשבת (CT) ועל בדיקת קרקעית העיניים, שבעזרתה ניתן לראות את הביטוי לעלייה בלחץ התוך גולגלתי, שמאפיין דלקת קרום המוח.

האם לא מפסידים זמן יקר בהמתנה לתוצאות הבדיקה?

בשל החשיבות של הטיפול המהיר, יינתן מיד טיפול בתכשיר אחד או יותר בעלי טווח פעולה רחב נגד מבחר חיידקים גדול. עם קבלת תוצאות תרבית נוזל השדרה, יוחלף הטיפול לספציפי יותר בהתאם לרגישותו של החיידק שצמח.

איך מתמודדים כנגד הדבקות מילדים אחרים?

במסגרת טיפול מונע מקובל לתת טיפול בתכשירים אנטיביוטיים לאנשים שהיו במגע עם חולים בדלקת קרום המוח חיידקית.

​לידיעתך – במקרים רבים טיפולים​ בכללית רפואה משלימה עשויים לסייע ולעזור. לפרטים לחץ/י​ כאן

ד"ר יורם בלשר הוא מומחה ברפואת ילדים בקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש