חיפוש

dsdsdsd
בדיקת התפתחות - מגיל שנתיים ועד גיל 6

בדיקת התפתחות - מגיל שנתיים ועד גיל 6

מטרתה של בדיקת ההתפתחות היא לגלות מוקדם ככל האפשר בעיות בריאות שונות, שכן ככל שהגילוי מוקדם יותר, כך תוצאות הטיפול טובות יותר. הבדיקה כוללת בדיקה פיזית של מערכות הגוף, שקילה ומדידת הגובה, מדידת היקף הראש ועוד

ד"ר דנה פלורנטין

ד"ר דנה פלורנטין

​בדיקה פיזית כללית

הבדיקה, שאותה עושה רופא טיפת חלב, נועדה לעקוב אחר התפתחות הילד ולאתר מוקדם ככל האפשר בעיות בריאות שונות. מומלץ לעשות אותה בפעם הראשונה חודשים ספורים לאחר הולדת התינוק ולאחר מכן לחזור עליה כל כמה חודשים. הבדיקה כוללת בחינה כללית של הילד, האזנה לקולות הלב והריאות, מישוש הבטן ושיחה קצרה עם ההורים. אם בבדיקה עולה ממצא חריג כלשהו, מופנה הילד לרופא הילדים שלו

הערכת ההתפתחות הגופנית

כדי להעריך אם הילד גדל באופן תקין יש לשקול אותו, למדוד את גובהו ולהשוות את הנתונים לטבלאות הגדילה הסטנדרטיות. הטבלאות האלה מחולקות לאחוזונים - מ־3 ועד 97. אם משקל הילד נמצא באחוזון 50, משמעות הדבר ש־50% מהילדים בני גילו ישקלו יותר ממנו ו־50% מהם ישקלו פחות ממנו. אם ילד נמצא באחוזון 10 מבחינת גובהו, משמעות הדבר היא ש־90% מהילדים בני גילו יותר גבוהים ממנו, ו־10% יותר נמוכים ממנו.

יש להדגיש שהאחוזון שבו נמצא הילד אינו משפיע על בריאותו. ילד באחוזון 3 יכול להיות בריא או חולה בדיוק כמו ילד באחוזון 97. טבלת האחוזונים מסייעת לעקוב אחר הגדילה, שכן הילדים אמורים להימצא באותו האחוזון במשך כל שלבי התפתחותם.

המעקב הוא בעיקר באחריותן של אחיות טיפת חלב. אם ישנה לפתע סטייה בשיעור של יותר מ־2% מהאחוזון השגרתי, עלול הדבר לרמז על בעיה רפואית כלשהי. למשל, צניחה בטבלת האחוזונים עלולה להצביע על כך שהילד הפסיק לגדול או שהוא האט מאוד את קצב הגדילה לו. אם זה קורה משום שהילד צימצם את כמויות המזון שהוא צורך, יש לברר מהי הסיבה לחוסר התיאבון הזה. ואם זה קורה בלי שהילד שינה את הרגלי האכילה שלו, יש לבדוק אותו ביסודיות כדי למצוא את הסיבה לירידה בקצב הגדילה.

לשם כך יש להפנותו לרופא הילדים שלו, והוא עשוי להמליץ על בדיקות מקיפות, ובכללן בדיקות דם.

בדיקת BMI

מטרת הבדיקה היא לוודא שלא מתפתחת אצל הילדים בעיה של משקל יתר או של תת־משקל. המדד העולמי המקובל לקביעת עודף משקל או תת־משקל הוא מדד מסת הגוף (BMI - Body Mass Index ). כדי לחשב את ה־BMI יש להציב את המשקל ואת הגובה בנוסחה הבאה:

 משקל (ק"ג)
------------- = BMI
גובה2 (במטרים)

את התוצאה שמתקבלת משווים לטבלת ה־BMI לילדים. ילדים ומתבגרים שנמצאים מעל אחוזון 85 סובלים מעודף משקל. ילדים ומתבגרים שנמצאים מעל אחוזון 95 מוגדרים שמנים. ילדים ומתבגרים שנמצאים מתחת לאחוזון 5 סובלים מתת־משקל. במילים אחרות: התוצאה המתקבלת מראה היכן ממוקם אינדקס ההשמנה של הילד/ה בהשוואה לזה של ילדים אחרים באותו הגיל והמין.

את הבדיקה מומלץ לעשות לפחות אחת לשנה. היא מיועדת לאבחן עודף משקל שהוא גורם סיכון לסוכרת, לטרשת עורקים ולמחלות רבות אחרות. עם זאת, גם תת־משקל אינו מצב רצוי ויכול להצביע על מחלות שונות ובהן אנורקסיה. אם חלה קפיצה - כלפי מעלה או כלפי מטה - בשיעור של שני אחוזונים או יותר בין בדיקה לבדיקה, יש לערוך בירור רפואי לסיבת ההבדל.

מדידת היקף הראש

פרק בפני עצמו הוא המדידות של היקף הראש. להיקף קטן של הראש יש בדרך כלל סיבות גנטיות, והוא אינו מצביע בהכרח על בעיה רפואית. אך לעיתים נדירות עלול הדבר להצביע על בעיות שונות כגון תסמונת דאון (או בעיות כרומוזומליות אחרות), על זיהומים שונים שקרו במהלך ההריון ועל מחלות נוירולוגיות נדירות.

גם להיקף גדול של הראש יש בדרך כלל סיבות גנטיות, והדבר אינו מצביע בהכרח על בעיה רפואית כלשהי.

לילדים שהיקף הראש שלהם גדול ב־4-2 ס"מ מהממוצע יש בדרך כלל גוף בגודל תקין. התפתחותם תקינה, והבדיקות הנוירולוגיות שלהם תקינות. קצב צמיחת הראש מתייצב לרוב לאחר גיל 6 חודשים בסביבות אחוזון 95.

אולם לעיתים עלול ראש מוגדל להצביע על בעיות רפואיות, ובהן:

• הידרוצפלוס - הצטברות של נוזלים בתוך המוח. התסמונת הזאת עלולה לנבוע מייצור מוגבר של נוזלים במוח, מספיגה מופחתת של נוזלים או מחסימת הזרימה של נוזלי המוח.

• תסמונות נוירולוגיות נדירות הגורמות להיקף ראש גדול ומלוות בדרך כלל בתסמינים נוירולוגיים נוספים.

• מחלות הנובעות מחסר באנזימים מסוימים. החסר הזה גורם להצטברות חומרים ברקמת המוח.

• עלייה בלחץ התוך־מוחי בגלל דימום ציסטות, גידולים או מורסות.

• הפרעות בהתפתחות של עצמות הגולגולת.

הערכת ההתפתחות בתחום המוטוריקה

הבדיקה נועדה לעקוב אחר התפתחותו המוטורית של הילד. לשם כך בוחנים את יכולותיו של הילד בתחום המוטוריקה הגסה ובתחום המוטוריקה העדינה. את בדיקת ההתפתחות המוטורית עושים בטיפת חלב אחת לכמה חודשים. אם מתגלית בעיה כלשהי, מתבקשים ההורים לפנות לרופא הילדים.

בדיקות שמיעה

מאחר ששמיעה תקינה חיונית להתפתחותה של יכולת הדיבור, ומאחר ששיעור קטן מהפעוטות ומהילדים סובל מבעיות במערכת השמיעה, חשוב לזהות ליקויי שמיעה מוקדם ככל האפשר. זיהוי מוקדם מאפשר לטפל בבעיה עוד לפני שהפעוט צבר פערי התפתחות בתחום השפה והתקשורת.

את הבדיקה לגילוי ליקויי שמיעה מומלץ לעשות בטיפת חלב בחודשים הראשונים לחיי התינוק. אם עולה חשד לליקוי שמיעה - בכל גיל שהוא - מופנה הילד למכון שמיעה. הבדיקה במכון שמיעה לבני 3 ומעלה מבוססת על שיתוף פעולה של הנבדקים: הם מקשיבים לצלילים דרך אוזניות ומגיבים (לרוב באמצעות לחיצה על לחצן) בכל פעם שהם שומעים צליל. הצלילים מושמעים בתדרים שונים ובעוצמות שונות, ותשובת הנבדקים מתורגמת לתרשים המכונה אודיוגרם.

אם תוצאות הבדיקה אינן תקינות, עלול הדבר להצביע על חסימה באוזן (בגלל הצטברות של "פקק" שעווה ונוזלים) או על חוסר שיתוף פעולה של הנבדק בעת הבדיקה או על בעיית שמיעה.

המשך הבירור ייעשה אצל רופא אף אוזן גרון.

בדיקת היכולת המילולית

את בדיקת היכולת המילולית מומלץ לעשות בפעם הראשונה בין גיל שנתיים לגיל שנתיים וחצי. גילוי בעיות בשלב מוקדם מאפשר להתחיל את הטיפול עוד לפני שהפעוט צבר פערים בתחום הדיבור - מה שמבטיח שהטיפול יהיה יעיל יותר.

אחת הסיבות השכיחות לעיכוב בהתפתחות השפה היא שמיעה לקויה. לכן כשיש חשש לעיכוב בהתפתחות השפה והדיבור מומלץ להפנות את הפעוט לבדיקות שמיעה. לעיתים אף יומלץ לפנות לקלינאית תקשורת.

ד"ר דנה פלורנטין היא רופאת הבית של אתר כללית ומומחית ברפואת משפחה

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש