חיפוש

dsdsdsd
ילדה עם מסיכה על הפנים

חיסון נגד שפעת לילדים

מהי שפעת? איך נדבקים? מתי מתחסנים? איך מתחסנים? אילו תופעות לוואי עלולות להיות ולמי אסור להתחסן? מדריך

חיסון נגד שפעת בתרסיס לילדים בני 2 עד 12 שנים

כללית רכשה 100 אלף מנות חיסון חי־מוחלש בתרסיס (פלומיסט).

החיסונים בתרסיס ניתנים כעת בכללית לילדים שני 2 עד 12 שנים. אם אתם מעוניינים כי ילדכם או ילדתכם יקבלו את החיסון - צרו קשר עם המרפאה שלו או שלה.

ככלל, החיסון בתרסיס מיועד לאנשים בריאים בני 2 עד 49 שנים (לא כולל נשים בהריון). לאנשים עם מצבים רפואיים מסוימים אסור לקבל את החיסון בתרסיס.

 תוכן עניינים:
נגד מה מחסנים?
איך נדבקים במחלה?
כמה חולים במחלה?
למי כדאי להתחסן?
מתי מתחסנים?
איך מתחסנים?
מה עושים אם יש תופעות לוואי אחרי החיסון?
מתי לא מומלץ לחסן?
רגע, זה נכון שחיסון נגד שפעת גורם בעצמו לשפעת?
חשוב לדעת: 3 חוקי ברזל לקבלת חיסונים
ילדים רבים חוששים מכאבים בעת קבלת חיסון. איך נוכל לסייע לילד לקבל חיסון?

נגד מה מחסנים?

נגד נגיף השפעת (Influenza Virus) שמתפרץ כל שנה בעונת החורף ומפגין יכולת מרשימה להחליף צורה מדי שנה. הנגיף הזה גורם לחום גבוה, לכאבי שרירים, לכאבי ראש, לשיעול, לחולשה ולתחושה כללית רעה. לעיתים מופיעים גם כאבי גרון, נזלת ונפיחות של בלוטות הלימפה.

לשפעת יש דימוי של מחלה עונתית קלה ולא ממש מסוכנת - אבל זו טעות. שפעת עלולה לגרום לסיבוכים כמו דלקת ריאות, ובמקרים קיצוניים אפילו לגרום למוות. לסיבוכים האלה חשופים בין היתר תינוקות וילדים קטנים, חולים כרוניים, קשישים ונשים בהריון. לכן חשוב להתחסן נגד המחלה מדי שנה.

איך נדבקים במחלה?

בקלות. נגיף השפעת מידבק מאוד ומתפזר באוויר ברסיסי רוק כשמתעטשים או משתעלים. אפשר להידבק גם מידיים שנגעו באף, בפנים או במישהו חולה, ואפילו ממשטח או מחפץ שנגע בו אדם חולה.

בחורף, כשכולם מצטופפים במקומות סגורים, קל מאוד לנגיף לעבור מאדם לאדם, ובגלל כושר ההדבקה הגבוה המחלה מתפשטת במהירות רבה. השפעת מידבקת החל מכמה ימים לפני פרוץ המחלה ועד 7 ימים לאחר שפרצה.
בחזרה למעלה

כמה חולים במחלה?

לפי ארגון הבריאות העולמי, מתים מדי שנה משפעת מאות אלפי בני אדם. 36% מהילדים שאושפזו בארה"ב בגלל שפעת פיתחו דלקת ריאות - בעיקר תינוקות בני פחות משנתיים. בעונת החורף 2018-2017 מתו בארה"ב 180 ילדים מסיבוכי שפעת. 80% מהם לא היו מחוסנים. החיסון נגד שפעת מעניק את ההגנה הטובה ביותר מפני המחלה ומסיבוכיה.
בחזרה למעלה

למי כדאי להתחסן?

לכולם! במיוחד חשוב לחסן ילדים בני חצי שנה עד גיל 12, נשים בהריון ואחרי לידה, קשישים, חולים כרוניים, עובדי מערכת הבריאות וכל מי שבא במגע עם קבוצות הסיכון האלה. בנוסף, על־פי משרד הבריאות, בין הקבוצות שנמצאות בסיכון גבוה לסיבוכי השפעת הם בני 6 חודשים ויותר שסובלים ממחלות ממושכות

בחזרה למעלה

חיסון ילדים נגד שפעת הפחית את הסיכון לאשפוז ילדים בבתי־חולים על רקע סיבוכי המחלה ביותר מחצי. כך עולה ממחקר של מכון כללית למחקר וחטיבת הקהילה בכללית בשיתוף הפקולטה למדעי הבריאות, אוניברסיטת בן־גוריון ואוניברסיטת מישיגן.

מדובר במחקר ראשון בישראל, ובין הבודדים בעולם, שבו נבדקה מידת היעילות של חיסון ילדים נגד שפעת מול הסיכון לאשפוז על רקע סיבוכים של המחלה.

במחקר, בהובלת פרופ' מארק כץ, חוקר בכיר ממכון כללית למחקר ופרופ' חבר נלווה במחלקה לניהול מערכות בריאות באוניברסיטת בן גוריון, נסקרו נתוני התחסנות של 3,746 ילדים בני 6 חודשים ועד 8 שנים, שאושפזו ב־6 בתי חולים של כללית במשך שלוש עונות חורף (בין 2015 ל־2018).

מהנתונים עולה כי חיסון שפעת הפחית ב־54% אשפוז בבתי חולים, וכי מתן שתי מנות חיסון בילדים עד גיל 8, שמתחסנים לראשונה לשפעת, יעיל יותר ממתן מנה אחת.
ילדים בגילים אלו נמצאים בסיכון גבוה לאשפוזים בשל סיבוכי שפעת.

עוד עלה מהמחקר כי ילדים עם מחלות רקע כמו אסתמה ומחלות לב נמצאים בסיכון גבוה יותר לסבול מסיבוכי מהשפעת, ולכן מומלץ מאוד לחסן אותם. 

מתי מתחסנים?

בשנה הראשונה להתחסנות - ילדים מגיל חצי שנה ועד גיל 9 מקבלים את החיסון פעמיים, בהפרש של 4 שבועות. החל מהשנה השנייה או מגיל 9 מספיקה מנת חיסון אחת.

ילדים מתחסנים בבתי הספר בכיתות ב, ג, ד. ילדים עד גיל 9 שזו שנת ההתחסנות הראשונה שלהם יקבלו מנת חיסון שנייה במסגרת קופת החולים.

בחזרה למעלה

איך מתחסנים?

בזריקה לתוך השריר.
בחזרה למעלה

האם אפשר לקבל את החיסון עם חיסונים אחרים?

ניתן לקבל את החיסון עם החיסונים האחרים, כולל חיסוני שגרה בטיפת חלב, חיסון נגד דלקת ריאות ונגד שעלת לנשים הרות.

מה עושים אם יש תופעות לוואי אחרי החיסון?

בדרך־כלל לחיסון מעט תופעות לוואי, ואלה שיש חולפות לכל היותר כעבור יומיים. אם נתקלתם בתגובות שלא מתוארות כאן כדאי להתייעץ עם הצוות המטפל.

תופעות מקומיות
כאב קל, נפיחות ואודם באזור החיסון.

מה עושים:
קומפרס קר ולח. פשוט לוקחים חיתול בד, מגבת או פד גזה, מרטיבים במים קרים ומניחים על האזור המגורה כמה פעמים ביום, להקלה.

תופעות כלליות
ביום החיסון או למחרת יכולים להופיע עליית חום, צרידות, שיעול, גירוי בעיניים, כאבי ראש או עייפות.

מה עושים:
אם החום עולה מעל 38.5 מעלות, נותנים תרופה להורדת חום, לפי הנחיות היצרן. כדי להקל על שאר התסמינים אפשר להתייעץ עם הצוות המטפל.

תופעות נדירות
לעיתים רחוקות עלולה להופיע תגובה אלרגית חריפה ומיידית שנקראת אנפילקסיס (anaphylaxis). היא מתבטאת בקוצר נשימה, בגרד או בפריחה נרחבת, בירידה בלחץ הדם, בדופק מהיר, בסחרחורת, בכאבי בטן חזקים, בהקאה או בשלשול.

מה עושים:
תגובה כזאת מופיעה במהירות, ולכן מומלץ להמתין במרפאה כ־15 דקות אחרי החיסון להשגחה ולמעקב. במקרה הצורך יש במרפאה ערכת טיפול יעילה לעזרה ראשונה.
בחזרה למעלה

מתי לא מומלץ לחסן?

1. אם ידועה רגישות למרכיבי החיסון.

2. אם הופיעה תגובה חמורה אחרי חיסון קודם נגד שפעת. 

3. אם ידועה אלרגיה לחלבון ביצה - מומלץ להתייעץ עם הצוות המטפל לפני קבלת החיסון.

4. בעת מחלת חום חריפה, מומלץ לדחות את החיסון עד להחלמה.
בחזרה למעלה

חיסון נגד שפעת לא גורם לשפעת

הסיבה? בניגוד לחיסונים שמכילים נגיפים מוחלשים של מחלה ויכולים לגרום למין גרסה קלה שלה, החיסון נגד שפעת מכיל נגיף מומת. נגיף מת לא יכול לגרום למחלה.

אז איך בכל זאת נולד המיתוס הזה? בגלל הבלבול הרווח בין שפעת להצטננות. אנשים שמתחסנים נגד שפעת ואחר כך חוטפים צינון נוטים לייחס בטעות את התסמינים של ההצטננות לחיסון נגד השפעת.

נוסף על כך, מכיוון שעובר זמן מההידבקות בנגיף ועד שהמחלה מתפרצת, קורה שנחשפים לשפעת עוד לפני מתן החיסון, או לפני שהגוף הספיק לבנות חסינות מלאה. נוסף על כך, יש מי שמייחס את תופעות הלוואי הקלות המופיעות אחרי החיסון למחלת השפעת. התופעות אכן נגרמות עקב החיסון, אך הן קלות וחולפות במהירות רבה ביהשוואהלמחלה האמיתית שנגרמת מהנגיף.
בחזרה למעלה

חשוב לדעת: 3 חוקי ברזל לקבלת חיסונים

1. לאחר קבלת החיסון מומלץ להמתין כ־15 דקות להשגחה במרפאה.

2. יש לדווח לצוות המטפל על תופעות לוואי שהיו למתחסן בחיסונים הקודמים.

3. מומלץ להקפיד על תוכנית החיסונים השגרתית לכל ילד במועדים שנקבעו בהתאם לגיל, ולהימנע עד כמה שאפשר משינויים ומחריגות.

להנחיות המלאות באתר משרד הבריאות לחץ/י כאן
בחזרה למעלה

ילדים רבים חוששים מכאבים בעת קבלת חיסון. איך נוכל  לסייע לילד לקבל חיסון?

ראשית, מסבירים לילד על מה שהולך לקרות. ייתכן שהחיסון לא יהיה נעים, אבל הכאב עובר מהר מאוד, וחשוב מאוד לשמור על בריאות הילד.

מחזיקים את הילד בבטחה בחיק ההורה. מסיחים את דעתו בעת קבלת החיסון, למשל, בעזרת הפרחת בועות סבון, ספירה, שירה או צפייה בסרטון בטלפון. ניתן להניק בעת קבלת זריקה או לתת כמה טיפות של תמיסה מתוקה לפני מתן החיסון.
בחזרה למעלה

אריקה רוזנשטוק היא מנהלת תחום טיפת חלב במחוז שרון־שומרון של כללית

ד"ר דנה פלורנטין היא רופאת הבית של אתר כללית ומומחית ברפואת משפחה

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש