חיפוש

dsdsdsd
ילדים עם מסיכה על הפנים

חיסון נגד שפעת לילדים

מהי שפעת? איך נדבקים? מתי מתחסנים? איפה מתחסנים? איך מתחסנים? אילו תופעות לוואי עלולות להיות ולמי אסור להתחסן? מדריך

אריקה רוזנשטוק

אריקה רוזנשטוק

תוכן עניינים:
נגד מה מחסנים?
איך נדבקים במחלה?
כמה חולים במחלה?
למי כדאי להתחסן?
מתי מתחסנים?
איפה מתחסנים?
איך מתחסנים?
מה עושים אם יש תופעות לוואי אחרי החיסון?
מתי לא מומלץ לחסן?
רגע, זה נכון שחיסון נגד שפעת גורם בעצמו לשפעת?
חשוב לדעת: 3 חוקי ברזל לקבלת חיסונים
ילדים רבים חוששים מכאבים בעת קבלת חיסון. איך נוכל לסייע לילד לקבל חיסון?

 

נגד מה מחסנים?

נגד נגיף השפעת (Influenza Virus) שמתפרץ כל שנה בעונת החורף ומפגין יכולת מרשימה להחליף צורה מדי שנה. הנגיף הזה גורם לחום גבוה, לכאבי שרירים, לכאבי ראש, לשיעול, לחולשה ולתחושה כללית רעה. לעיתים מופיעים גם כאבי גרון, נזלת ונפיחות של בלוטות הלימפה.

לשפעת יש דימוי של מחלה עונתית קלה ולא ממש מסוכנת - אבל זו טעות. שפעת עלולה לגרום לסיבוכים כמו דלקת ריאות, ובמקרים קיצוניים אפילו לגרום למוות. לסיבוכים האלה חשופים במיוחד תינוקות וילדים קטנים, חולים כרוניים, קשישים ונשים בהריון. לכן חשוב להתחסן נגד המחלה מדי שנה.

איך נדבקים במחלה?

בקלות. נגיף השפעת מידבק מאוד ומתפזר באוויר ברסיסי רוק כשמתעטשים או משתעלים. אפשר להידבק גם מידיים שנגעו באף, בפנים או במישהו חולה, ואפילו ממשטח או מחפץ שנגע בו אדם חולה.

בחורף, כשכולם מצטופפים במקומות סגורים, קל מאוד לנגיף לעבור מאדם לאדם, ובגלל כושר ההדבקה הגבוה המחלה מתפשטת במהירות רבה. השפעת מידבקת החל מכמה ימים לפני פרוץ המחלה ועד 7 ימים לאחר שפרצה.
בחזרה למעלה

כמה חולים במחלה?

לפי ארגון הבריאות העולמי, מתים מדי שנה משפעת עשרות אלפי בני אדם. 36% מהילדים שאושפזו בארה"ב בגלל שפעת פיתחו דלקת ריאות - בעיקר תינוקות בני פחות משנתיים. בארה"ב מתו בעונת החורף 2018-2017 180 ילדים מסיבוכי שפעת. 80% מהם לא היו מחוסנים. החיסון נגד שפעת מעניק הגנה טובה מהמחלה ומסיבוכיה.
בחזרה למעלה

למי כדאי להתחסן?

לכולם! במיוחד חשוב לחסן ילדים בגיל חצי שנה עד גיל 12, נשים בהריון ואחרי לידה, קשישים, חולים כרוניים, עובדי מערכת הבריאות וכל מי שבא במגע עם קבוצות הסיכון האלה.
בחזרה למעלה

מתי מתחסנים?

1. בשנה הראשונה להתחסנות - ילדים מגיל חצי שנה ועד גיל 9 מקבלים את החיסון פעמיים, בהפרש של 4 שבועות.

2. החל מהשנה השנייה או מגיל 9 מספיקה מנת חיסון אחת.

3. השנה (2018) מחסנים גם ילדים בבתי הספר בכיתות ב, ג, ד. ילדים עד גיל 9 שזו שנת ההתחסנות הראשונה שלהם יקבלו מנת חיסון שנייה במסגרת קופת חולים.

בחזרה למעלה

איפה מתחסנים?

במרפאות כללית, במרכזים לבריאות הילד, בטיפות החלב של כללית ובמסגרת חיסוני השגרה בבתי הספר.
בחזרה למעלה

איך מתחסנים?

בזריקה לתוך השריר או באמצעות תרסיס לאף (פלומיסט).
בחזרה למעלה

אילו חיסונים קיימים השנה?

קיימים השנה שני חיסונים נגד שפעת, האחד ניתן בזריקה לתוך השריר והאחר בתרסיס לאף (פלומיסט). בשני הסוגים מתחסנים נגד ארבע זני נגיף שגורמים לשפעת.

חיסון בזריקה לשריר מיועד לכלל האוכלוסייה מגיל חצי שנה ויותר. החיסון ניתן בחינם במרפאות כללית, במרכזים לבריאות הילד, בטיפות החלב של כללית ובמסגרת חיסוני השגרה בבתי הספר. תופעות הלוואי לרוב קלות וחולפות בתוך 1 עד 2 ימים. מדובר בעיקר בתופעות הבאות: אדמומיות, כאב או נפיחות במקום ההזרקה, חום קל, שיעול, עייפות, כאבי שרירים, כאבי ראש, צרידות, גירוי בעיניים. תופעות אלרגיות חמורות או מיידיות הן נדירות ביותר.

חיסון בתרסיס לאף (פלומיסט) הוא חיסון חי־מוחלש הניתן בהתזה לשני הנחיריים. החיסון מיועד לבני שנתיים עד 49 שנים בלבד. ניתן לרכוש אותו בבתי המרקחת של כללית תמורת 10 שקלים לבני שנתיים עד 18 שנים ותמורת 49 שקלים לבני 18 שנים ויותר (יש צורך בהפניה). לאחר הרכישה יש לגשת לחדר האחות לצורך קבלת החיסון. החיסון אינו מיועד למי שסובלים מדיכוי של מערכת החיסון, לחולי אסתמה ולחולים במחלות ריאות אחרות ובמחלות כרוניות מסוימות. כדאי להתייעץ עם הצוות המטפל לפני רכישת החיסון. תופעות הלוואי הן לרוב קלות ומופיעות 1 עד 3 ימים אחרי קבלת החיסון. מדובר בעיקר בתופעות כמו נזלת או גודש באף, כאבי גרון, חום, כאבי שרירים, כאבי ראש, שיעול, עייפות, חוסר תיאבון וצמרמורות. תופעות לוואי חמורות או אלרגיות הן נדירות.

האם אפשר לקבל את החיסון עם חיסונים אחרים?

את החיסון בזריקה ניתן לקבל עם החיסונים האחרים, כולל חיסוני שגרה בטיפת חלב, חיסון נגד דלקת ריאות ונגד שעלת לנשים הרות.

את החיסון בתרסיס ניתן לקבל עם חיסונים נוספים מסוג מומת או עם חיסונים מסוג חי־מוחלש הניתנים דרך הפה. ניתן לתת את התרסיס באותו היום או בהפרש של 4 שבועות מחיסון חי־מוחלש אחר הניתן בזריקה. חיסונים נפוצים מסוג חי־מוחלש שניתנים בזריקה כוללים את החיסון נגד חצבת־חזרת־אדמת ואבעבועות רוח וחיסון נגד קדחת צהובה. יש לציין שילדים בכיתה א' מקבלים חיסון נגד חצבת־חזרת־אדמת ואבעבועות רוח במסגרת שירותי בריאות התלמיד. יש אנשים שקיבלו את החיסון הזה באחרונה בשל נסיעה לחו"ל או בגלל חשד למגע עם חולי חצבת.

מה עושים אם יש תופעות לוואי אחרי החיסון?

בדרך־כלל לחיסון מעט תופעות לוואי, ואלה שיש חולפות לכל היותר כעבור יומיים. אם נתקלתם בתגובות שלא מתוארות כאן כדאי להתייעץ עם הצוות המטפל.

תופעות מקומיות
כאב קל, נפיחות ואודם באזור החיסון.

מה עושים:
קומפרס קר ולח. פשוט לוקחים חיתול בד, מגבת או פד גזה, מרטיבים במים קרים ומניחים על האזור המגורה כמה פעמים ביום, להקלה.

תופעות כלליות
ביום החיסון או למחרת יכולים להופיע עליית חום, צרידות, שיעול, גירוי בעיניים, כאבי ראש או עייפות.

מה עושים:
אם החום עולה מעל 38.5 מעלות, נותנים תרופה להורדת חום, לפי הנחיות היצרן. כדי להקל על שאר התסמינים אפשר להתייעץ עם הצוות המטפל.

תופעות נדירות
לעיתים רחוקות עלולה להופיע תגובה אלרגית חריפה ומיידית שנקראת אנפילקסיס (anaphylaxis). היא מתבטאת בקוצר נשימה, בגרד או בפריחה נרחבת, בירידה בלחץ הדם, בדופק מהיר, בסחרחורת, בכאבי בטן חזקים, בהקאה או בשלשול.

מה עושים:
תגובה כזאת מופיעה במהירות, ולכן מומלץ להמתין במרפאה כ־15 דקות אחרי החיסון להשגחה ולמעקב. במקרה הצורך יש במרפאה ערכת טיפול יעילה לעזרה ראשונה.
בחזרה למעלה

מתי לא מומלץ לחסן?

1. אם ידועה רגישות למרכיבי החיסון.

2. אם הופיעה תגובה חמורה אחרי חיסון קודם נגד שפעת. 

3. אם ידועה אלרגיה לחלבון ביצה - מומלץ להתייעץ עם הצוות המטפל לפני קבלת החיסון.

4. בעת מחלת חום חריפה, מומלץ לדחות את החיסון עד להחלמה.
בחזרה למעלה

חיסון נגד שפעת לא גורם לשפעת

הסיבה? בניגוד לחיסונים שמכילים נגיפים מוחלשים של מחלה ויכולים לגרום למין גרסה קלה שלה, החיסון נגד שפעת מכיל נגיף מומת. נגיף מת לא יכול לגרום למחלה.

אז איך בכל זאת נולד המיתוס הזה? בגלל הבלבול הרווח בין שפעת להצטננות. אנשים שמתחסנים נגד שפעת ואחר כך חוטפים צינון נוטים לייחס בטעות את התסמינים של ההצטננות לחיסון נגד השפעת. נוסף על כך, מכיוון שעובר זמן מההידבקות בנגיף ועד שהמחלה מתפרצת, קורה שנחשפים לשפעת עוד לפני מתן החיסון, או לפני שהגוף הספיק לבנות חסינות מלאה. נוסף על כך, יש מי שמייחס את תופעות הלוואי הקלות המופיעות אחרי החיסון למחלת השפעת. התופעות אכן נגרמות עקב החיסון, אך הן קלות וחולפות במהירות רבה ביהשוואהלמחלה האמיתית שנגרמת מהנגיף.
בחזרה למעלה

חשוב לדעת: 3 חוקי ברזל לקבלת חיסונים

1. לאחר קבלת החיסון מומלץ להמתין כ־15 דקות להשגחה במרפאה.

2. יש לדווח לצוות המטפל על תופעות לוואי שהיו למתחסן בחיסונים הקודמים.

3. מומלץ להקפיד על תוכנית החיסונים השגרתית לכל ילד במועדים שנקבעו בהתאם לגיל, ולהימנע עד כמה שאפשר משינויים ומחריגות.

להנחיות המלאות באתר משרד הבריאות לחץ/י כאן
בחזרה למעלה

ילדים רבים חוששים מכאבים בעת קבלת חיסון. איך נוכל  לסייע לילד לקבל חיסון?

ראשית, מסבירים לילד על מה שהולך לקרות. ייתכן שהחיסון לא יהיה נעים, אבל הכאב עובר מהר מאוד, וחשוב מאוד לשמור על בריאות הילד.

מחזיקים את הילד בבטחה בחיק ההורה. מסיחים את דעתו בעת קבלת החיסון, למשל, בעזרת הפרחת בועות סבון, ספירה, שירה או צפייה בסרטון בטלפון. ניתן להניק בעת קבלת זריקה או לתת כמה טיפות של תמיסה מתוקה לפני מתן החיסון.
בחזרה למעלה

אריקה רוזנשטוק היא מנהלת תחום טיפת חלב במחוז שרון־שומרון של כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש