חיפוש

dsdsdsd
אמא ובן נוגעים אף באף ומחייכים

פלומיסט: להתחסן נגד שפעת בלי לקבל זריקה

פלומיסט הוא חיסון יעיל ובטוח נגד שפעת שניתן בתרסיס לאף. הוא זמין כעת בכללית לילדים בני שנתיים ומעלה ולמבוגרים עד גיל 49. למי אסור לקבל פלומיסט? מהן תופעות הלוואי האפשריות? האם החיסון בתרסיס עלול לגרום לשפעת? כל המידע בפנים

ד"ר אמיר קליביצקי

מבצע חיסוני השפעת בכללית החל בתחילת חודש אוקטובר 2021. למידע נוסף וזימון תור

מהי שפעת?

שפעת היא מחלה זיהומית שהגורם לה הוא נגיף השפעת (Influenza Virus).

המחלה באה לידי ביטוי בחום גבוה, בכאבי שרירים, בכאבי ראש, בשיעול, בנזלת, בחולשה ובהרגשה כללית רעה. ביטוייה חריפים יותר מאשר ביטוייה של הצטננות רגילה, והיא עלולה להיות מלוּוה גם בכאבי גרון, בדלקת בלחמיות העיניים ובהגדלה של קשרי הלימפה בצוואר. 

לרוב התסמינים חולפים בתוך שבוע, אבל השפעת עלולה גם להיות מסוכנת לכלל האוכלוסייה, בראש ובראשונה למי שנמצאים בסיכון במיוחד.

למה חשוב להתחסן?

השפעת אינה מחלה נעימה, בלשון המעטה, אך הסיבה העיקרית להתחסנות היא מניעת סיבוכים, תחלואה קשה ותמותה. 

סיבוכי השפעת מרובים וכוללים: דלקת ריאות, דלקות אוזניים, דלקות סינוסים, דלקת המוח (אנצפליטיס), החמרה של מחלת ריאות כרונית קיימת, דלקת של שריר הלב ותסמונת גיאן־ברה. במקרים חמורים עלולה המחלה לגרום לקריסת מערכות ולמוות. 

ארגון הבריאות העולמי מדווח שמדי שנה מתים בגלל שפעת בין 290 אלף ל־650 אלף בני אדם, וכ־3 מיליון עד 5 מיליון בני אדם סובלים מסיבוכי המחלה. גם בישראל נפטרים עשרות אנשים בשנה משפעת ומסיבוכיה, ובהם גם אנשים צעירים ובריאים. רבים מאוד סובלים מתסמינים קשים של המחלה, המביאה גם לאשפוז. רובם המוחלט של מי שחלו בשפעת קשה ואף נפטרו לא התחסן נגד שפעת.

מהו פלומיסט?

פלומיסט הוא תכשיר חיסון שמבוסס על נגיפי שפעת חיים מוחלשים. הוא יעיל ובטוח ומומלץ למטופלים בריאים (ללא מחלות רקע וללא בעיות רפואיות אחרות - פירוט בהמשך) בני שנתיים עד בני 49 שנים.

בדומה לחיסון בזריקה, גם החיסון בתרסיס מכיל השנה 4 זנים נגד שפעת.

איך מחסנים?

חיסון פלומיסט ניתן בצורה של תרסיס לאף, אבל אינו מיועד לשימוש עצמי. אחות היא שמרססת את מנת החיסון לתוך האף. כל מנה כוללת שני ריסוסים - אחד לכל נחיר.

האם מנת חיסון אחת מספיקה?

ילדים בני שנתיים עד 8 שנים שמתחסנים נגד שפעת לראשונה בחייהם זקוקים לשתי מנות חסון במרווח של חודש לפחות בין מנה למנה. לאחר שהושלמו שתי מנות חיסון (אם באותה העונה ואם בעונות נפרדות) די במנת חיסון אחת.

אנשים בני 9 עד 49 שנים זקוקים למנת חיסון אחת בלבד - גם אם זהו החיסון הראשון שלהם.

שפעת: המדריך המלא
היא ממש לא משחק ילדים
בחורה עטופה בשמיכה מקנחת את האף ומביטה על מדחום

מי אינם יכולים לקבל פלומיסט?

חיסון פלומיסט בתרסיס אינו מיועד לאוכלוסיות הבאות:

• ילדים שטרם מלאו להם שנתיים.

• מבוגרים בני 50 ויותר.

• מי שפיתחו בעבר רגישות־יתר לחיסון נגד שפעת או לרכיבים אחרים שמכיל החיסון.

• ילדים ומתבגרים בני שנתיים עד גיל 17 שנים שנוטלים אספירין או תרופות המכילות אספירין (מחשש להתפתחות של תסמונת ריי שבאה לידי ביטוי בתסמינים כמו בלבול, חוסר ריכוז, שינויים בהתנהגות, בחילות, הקאות, פרכוסים).

• נשים הרות.

• אנשים הסובלים מדיכוי של מערכת החיסון מסיבה כלשהי או שנמצאים בעיצומו של בירור בנוגע לחסר חיסוני.

רצוי כי מי שקיבלו חיסון חי מוחלש יימנעו בשבעת הימים שלאחר קבלת החיסון מלבוא במגע עם אנשים שסובלים מדיכוי חמור של מערכת החיסון ונזקקים לסביבה מוגנת.

• אנשים שסובלים מצפצופים ב־72 השעות שלפני קבלת החיסון או שקיבלו סטרואידים סיסטמיים או שהזדקקו לטיפול נמרץ בגלל החמרה באסתמה (עם זאת, מי שמקבלים סטרואידים במשאף - בכל מינון - יכולים לקבל חיסון חי מוחלש).

• כל מי שסובל ממצב בריאותי שעלול לגרום לאספירציה (מעבר של תוכן הקיבה מהלוע אל דרכי הנשימה) או שעלול לפגוע ביכולת של מערכת הנשימה להתמודד עם הפרשות.

• כל מי שסובל מדליפה כלשהי של נוזל המוח והשדרה, במיוחד לחללי האף, האוזן והגרון.

• מי שיש להם שתל שבלולי (שתל קוכליארי).

• מי שקיבלו טיפול אנטי נגיפי לשפעת (טמיפלו, זנמיביר) צריכים להמתין 48 שעות לפני שהם יכולים לקבל פלומיסט (כמו כן לא מומלץ ליטול את התרופות האנטי־נגיפיות האלה במהלך השבועיים שלאחר קבלת חיסון חי מוחלש).

• מי שסובלים ממחלה חדה - בינונית עד חמורה - עם חום או ללא חום כמו נזלת קשה.

• מי שהופיעה אצלו בעבר תסמונת גיאן־ברה בתוך 6 שבועות מיום קבלת חיסון נגד שפעת.

• מי שסובלים מאחד או יותר מהמצבים הרפואיים הבאים המגבירים את הסיכון לסיבוכים משפעת כמו מחלות ריאה כרוניות (לא כולל אסתמה), מחלות של הלב ושל כלי הדם (חוץ מאשר הפרעות בלחץ הדם שאליהן לא מתלווה מחלה נוספת), מחלות כליה, מחלות כבד, מחלות נוירולוגיות, מחלות המטולוגיות, מחלות מטבוליות (כולל סוכרת).

• מאושפזים בבתי חולים בגלל מחלות ממושכות.

מהן תופעות הלוואי האפשריות של החיסון בתרסיס?

החיסון החי המוחלש יכול לגרום לתסמינים של שפעת קלה (נזלת או גודש באף, כאב גרון וחום גבוה) בעיקר במהלך שלושת הימים שלאחר מתן המנה.

עם זאת יש לזכור כי עדיפים שלושה ימים של מחלה קלה על 7 עד 10 ימים של מחלה חמורה בהרבה שכוללת סיכון משמעותי לסיבוכים - אם לוקים במחלת השפעת עצמה.

האם החיסון בתרסיס עלול לגרום לשפעת?

החיסון החי המוחלש פותח כך שלא יגרום לשפעת. לעיתים נדירות עלולה להתפתח בעקבות התחסנות בפלומיסט מחלה קלה וקצרה דמוית שפעת, אך סיבוכי השפעת אינם יכולים להתפתח, משום שהחום הפנימי של הגוף אינו מאפשר לנגיפים המוחלשים להתרבות ברקמות הפנימיות, למשל הריאות. 

אז מדוע בעבר לא המליצו על פלומיסט?

לפני כחמש שנים כלל הפלומיסט שלושה זנים בלבד, שאחד מהם לא יצר חיסוניות טובה נגדו. לכן  ממחקרים עלה שהתכשיר הזה נחות בהשוואה לחיסונים המומתים שניתנו באותה השנה. במשך כשנתיים לא היה החיסון זמין כלל. במהלך התקופה הזאת תוקנה הבעיה, וכעת החיסון הוא יעיל ובטוח, ולפי מחקרים הוא יעיל יותר מחיסונים המבוססים על נגיפים מומתים.

זכרו: שפעת היא מחלה לא נעימה ומרובת סיבוכים, לרבות תמותה. חיסון נגד שפעת מפחית ביעילות את ההידבקות בה ובמיוחד את הסיבוכים שלה. 

אמיר קליביצקי הוא מומחה לרפואת ילדים ולמחלות זיהומיות בכללית ומנהל המרכז לבריאות הילד בת־ים

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש