חיפוש

dsdsdsd
בחור מקבל זריקת חיסון נגד שפעת

חיסון נגד שפעת: הדרך הטובה והבטוחה למנוע את המחלה

מה יש בחיסון נגד שפעת? למי מומלץ החיסון במיוחד? איפה ומתי ניתן לקבל אותו? מהן תופעות הלוואי האפשריות? ולא, החיסון לא יגרום לכם להידבק בשפעת...

ד"ר צביקה ליס, ד"ר דנה פלורנטין

בקיצור

01

חיסון בטוח: חיסון נגד שפעת (בזריקה) לא יכול לגרום להופעת המחלה, כיוון שהוא מורכב מנגיף מומת. החיסון עלול לגרום לכל היותר לתופעות לוואי קלות.

02

רצף חיסוני: בניגוד למחלות נגיפיות אחרות, יש להתחסן נגד שפעת פעם בשנה בגלל יכולת ההשתנות המדהימה של הנגיף. אך לרצף החיסונים במהלך השנים יש ערך מוסף.

03

חיסון חיוני: אף על פי שיש לה דימוי של מחלה עונתית קלה, עלולה השפעת - במקרים מסוימים - להסתבך ולהתפתח למחלה קשה עד קשה מאוד ואף לגרום למוות.

מה יש בחיסון נגד שפעת?

החיסון נגד שפעת (Influenza) מורכב מנגיפים מומתים של זני שפעת, שלהערכת מומחים בארגון הבריאות העולמי יתקפו בעונה הנוכחית. זהו חיסון שמקנה הגנה רחבה מאוד ונחשב לבטוח.

מהי יעילות החיסון?

יעילות החיסון תלויה בגורמים רבים: התאמתו של החיסון לזני השפעת התוקפים במהלך החורף, המצב החיסוני של מקבל החיסון ומידת החשיפה של המתחסן לנגיפי שפעת לפני קבלת החיסון. החיסון גם מפחית את הסיכון ללקות בסיבוכי שפעת כמו דלקת ריאות ודלקת אוזניים.

למי מומלץ להתחסן?

חיסון נגד שפעת מומלץ לכולם, ובמיוחד לאוכלוסיות הבאות, כיוון שהן נמצאות בסיכון מוגבר לסבול מסיבוכי המחלה במקרה של הידבקות.

• לבני חצי שנה ומעלה הסובלים ממחלות ממושכות:

• מחלת לב וכלי דם נרכשת או מולדת, כולל מחלת לב שיגרונית

טרשת עורקים

• אי ספיקת לב

• מחלות ריאה כרוניות כולל אסתמה

• שחפת

• מצבים כרוניים לאחר הפרעות נשימתיות בתקופת הילוד

• סוכרת

• מחלות מטבוליות כרוניות אחרות עם נטיה מוגברת לפתח זיהומים

• מחלות כרוניות של הכליות ושל דרכי השתן

• מחלות כבד

• מחלות נוירולוגיות

• מחלות המטולוגיות

• מחלות מלוות דיכוי במערכת החיסון, לרבות איידס ומחלות ממאירות

• חולים אשר מקבלים טיפול מדכא חסינות

• חוסר דם ממושך

• השמנה חולנית - BMI 40 ומעלה

• ילדים מגיל חצי שנה ועד גיל 12 שנים, כיוון שהם נמצאים בסיכון מוגבר לפתח סיבוכי שפעת, בעיקר דלקת ריאות ודלקת אוזניים

• לבני 65 ויותר

• לחולים במחלות כרוניות

לנשים המתכננות הריון

לנשים הרות

• לנשים אחרי לידה

• למי שאושפזו במהלך השנה בגלל דלקת ריאות

• לאנשים הנמצאים במוסד סגור או סגור למחצה, לדוגמה: פנימיות, בתי אבות, בתי חולים לחולים סיעודיים, בתי חולים פסיכיאטריים, בתי סוהר ועוד 

• לאנשים המצויים בסביבת קשישים ולצוותים רפואיים

שפעת - כל מה שחשוב לדעת

אתם לא רוצים לחטוף את המחלה הזאת...

מתי ואיפה אפשר להתחסן?

מידע בנוגע לחיסונים לעונת 2021-2020 יפורסם בזמן הקרוב. 

2.  ילדי כיתות ב, ג ו־ד יחוסנו בבתי הספר. משרד הבריאות החליט על מבצע החיסונים הזה שכן התברר  שהילדים בגילים האלה חשופים במיוחד לשפעת ולסיבוכיה ומפיצים את המחלה בקרב בני משפחותיהם. 

הערה חשובה בנוגע לחיסון ילדים: לילדים שזה להם החיסון הראשון, וגילם פחות מ־9 שנים, ניתנות שתי מנות חיסון בהפרש של ארבעה שבועות זו מזו (מי שקיבלו את המנה הראשונה בבית הספר יקבלו את המנה השנייה במרפאות כללית).

אם לא ניתנה המנה השנייה בשנת החיסון הראשונה, הרי בשנה שאחריה יקבל הילד שתי מנות חיסון בהפרש של ארבעה שבועות בין חיסון לחיסון. בשנים שלאחר מכן דרושה מנת חיסון אחת בלבד.

למידע נוסף בנוגע לחיסוני שפעת לילדים - לחצו כאן

האם החיסון נגד שפעת עולה כסף?

החיסון בזריקה אינו עולה כסף. לקוחות כללית זכאים לקבל אותו בחינם. 

האם שפעת היא מחלה מסוכנת?

לעיתים נוטים להתייחס לשפעת כאל מחלה לא סימפטית אבל לא מסוכנת מדי - אבל זו טעות. היא עלולה להיות מסוכנת לכלל האוכלוסיה, ומי שנמצאים בסיכון הגדול ביותר לסבול מסיבוכי המחלה הם אלו שהחיסון מומלץ להם במיוחד, כפי שנכתב למעלה.

הסיבוך העיקרי האפשרי הוא דלקת ריאות. סיבוכים נדירים יותר הם דלקת המוח (אנצפליטיס), החמרה של מחלת ריאות כרונית קיימת, דלקת שריר הלב, ותסמונת גיליאן ברה. במקרים חמורים עלולה המחלה לגרום לקריסת מערכות ולמוות.

כמה מתים כל שנה משפעת?

בארגון הבריאות העולמי מעריכים כי מדי שנה גורמת שפעת לכ־3 עד 5 מיליון מקרים של מחלות קשות, ולכ־290 אלף עד 650 אלף מקרי מוות כתוצאה מבעיות בדרכי הנשימה. 36% מהילדים שאושפזו בארה"ב בגלל שפעת פיתחו דלקת ריאות, ובישראל זה קורה בעיקר לתינוקות בני פחות משנתיים.

כאמור, החיסון נגד שפעת מעניק את ההגנה הטובה ביותר מפני המחלה וסיבוכיה.

האם שפעת היא מחלה מידבקת? מהם התסמינים שלה?

שפעת היא מחלה נגיפית מאוד נפוצה ומאוד מידבקת. מדי שנה הנגיף משנה את המטען הגנטי שלו, ולכן בכל שנה צריך להתחסן נגדה מחדש. אף שלמחלה גורמים זנים שונים של נגיפים, הרי התסמינים שלה כמעט תמיד זהים: חום גבוה, כאבי שרירים, כאבי ראש, שיעול, נזלת, חולשה ותחושה כללית רעה. לעיתים מופיעים גם תסמינים פחות סימפטיים כמו כאבי גרון, דלקת בלחמיות העיניים ונפיחות של בלוטות הלימפה בצוואר. בהחלט לא נעים, והתענוג המפוקפק הזה נמשך שבוע עד עשרה ימים.

הנגיפים (וירוסים) שגורמים לשפעת באים ממשפחה הקרויה אינפלואנזה. שני המאפיינים העיקריים של משפחת הנגיפים הזאת הם כושר ההדבקה הגבוה (התעטשות אחת יכולה להכניס את כל המשפחה למיטה) והיכולת שלהם להחליף צורה מדי שנה. בגלל כושר ההדבקה הגבוה של הנגיף מתפשטת המחלה במהירות רבה. התוצאה היא לעיתים קרובות מגפת שפעת (כל השכונה אצל הרופא). השפעת מידבקת החל מכמה ימים לפני פרוץ המחלה ועד 3 עד 5 ימים לאחר שפרצה.

האם יש תופעות לוואי לחיסון?

חיסון נגד שפעת עלול לגרום לתופעות לוואי קלות כמו נפיחות או אודם באזור החיסון, כאבי שרירים ואפילו חום קל. אולם כל תופעות הלוואי האלה, אם הן אכן מתרחשות, חולפות לכל היותר כעבור יומיים, והתחושה היא הרבה פחות גרועה בהשוואה לתחושה של מי שלא קיבל חיסון נגד שפעת ונדבק במחלה.

לעיתים נדירות מאוד עלולה להופיע תגובה אלרגית חריפה ומיידית שנקראת אנפילקסיס (anaphylaxis). היא מתבטאת בקוצר נשימה, בגרד או בפריחה נרחבת, בירידה בלחץ הדם, בדופק מהיר, בסחרחורת, בכאבי בטן חזקים, בהקאה או בשלשול. תגובה כזאת מופיעה במהירות, ולכן מומלץ להמתין במרפאה כ־15 דקות אחרי החיסון להשגחה ולמעקב. במקרה הצורך יש במרפאה ערכת טיפול יעילה לעזרה ראשונה.

האם חיסון נגד שפעת יכול לגרום לשפעת?

חיסון נגד שפעת אינו יכול לגרום להופעת המחלה, כיוון שהוא מורכב מנגיף מומת. נגיף מת אינו יכול לגרום למחלה כלשהי. אולם לעיתים קורה שאנשים נדבקים בנגיף הצטננות לאחר קבלת חיסון נגד שפעת ומייחסים - בטעות - את ההצטננות לחיסון. אפשרות נוספת היא שהשפעת כבר קיננה בעת קבלת החיסון והתפרצה מיד לאחר קבלתו.

לאחר הזרקת החיסון מתחילה מערכת החיסון שלנו לייצר נוגדנים לנגיף, ואלה מגינים עלינו מפני התפתחות המחלה אם ניחשף לנגיף החי.

התחסנתי בשנה שעברה. למה להתחסן שוב?

בניגוד למחלות נגיפיות אחרות, שהחיסון נגדן ניתן פעם אחת בלבד, הרי נגד שפעת יש להתחסן מדי שנה בשנה. הסיבה לכך היא יכולתו המרשימה של הנגיף לשנות את תכונות המעטפת שלו מדי שנה ולחמוק מהנוגדנים שמערכת החיסון שלנו השכילה לייצר נגדו בשנה שלפני כן.

לרצף חיסונים הנלקח לאורך השנים יש ערך מוסף, כיוון שהוא יוצר יכולת עמידה טובה יותר נגד נגיפי השפעת השונים והמשתנים.

​הרבנים הראשיים קוראים להתחסן נגד שפעת

באוקטובר 2015 פירסמה הרבנות הראשית את ההודעה הבאה: "שמענו על יוזמתה הברוכה של הנהלת משרד הבריאות בשיתוף עם קופות החולים לפנות לכלל הציבור במדינת ישראל שידאג לחסן את עצמו.

"בתקופה זו, לפני ימות הגשמים, זה הזמן לעשות כן על מנת למנוע את מחלת השפעת שלעיתים מהווה גם סכנת חיים.

"אנו קוראים לכל הציבור להקדים תרופה למכה, להיענות להוראה זו ולדאוג לעצמם ולבני משפחותיהם".

על החתום, הרב יצחק יוסף והרב דוד לאו. לצפייה במסמך החתום

מדוע מומלץ להתחסן אם מטופלים באספירין?

בגלל החשש מהתפתחותה של תסמונת ריי (Reye's Syndrome) לאחר השפעת. תסמונת ריי היא מחלה נדירה הפוגעת בכבד ובמוח ומופיעה בעיקר בילדים בני 6 עד 14.

המחלה עלולה להתפתח במהלך מחלה נגיפית לא ספציפית של דרכי הנשימה העליונות או של מערכת העיכול. נמצא קשר בין הופעת המחלה לבין אבעבועות רוח ושפעת, במיוחד במקרים של חולים שטופלו באספירין. התסמינים כוללים בחילות והקאות, היפראקטיביות שהופכת במהירות לישנוניות ושאליה מתלווים פרכוסים ואפילו אובדן ההכרה. 

האם יש אנשים שאסור להם לקבל חיסון נגד שפעת?

מי שסובלים מכשל חיסוני או מקבלים תרופות שמדכאות את מערכת החיסון צריכים להתייעץ עם הרופא המטפל לפני שהם מקבלים חיסון כלשהו, כולל חיסון נגד שפעת. כמו כן מומלץ לא להתחסן אם ידוע על רגישות לאחד או יותר ממרכיבי החיסון ואם הופיעה תגובה חמורה אחרי חיסון קודם נגד שפעת. אם ידוע על אלרגיה לחלבון ביצה, מומלץ להתייעץ עם הצוות המטפל לפני קבלת החיסון. 

ד"ר צביקה ליס הוא רופא משפחה בקבוצת כללית

ד"ר דנה פלורנטין היא מומחית ברפואת משפחה ורופאת הבית של אתר כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש