חיפוש

dsdsdsd
אישה מבוגרת מקבלת חיסון נגד שפעת

חיסון נגד שפעת

מה יש בחיסון בזריקה? בתוך כמה זמן הוא משפיע? מהן תופעות הלוואי האפשריות? הוא עלול לגרום לשפעת? כל המידע בפנים

רונית וייזר, ד"ר דנה פלורנטין

מה יש בחיסון בזריקה נגד שפעת?

החיסון בזריקה נגד שפעת (Influenza) מורכב מנגיפים מומתים של זני שפעת, או כאלה שהופקו בהנדסה גנטית, שלהערכת מומחים בארגון הבריאות העולמי יתקפו בעונה הנוכחית. החיסון נחשב ליעיל ובטוח. 

עד כמה יעיל החיסון?

יעילות החיסון תלויה בגורמים רבים: התאמתו לזנים השפעת התוקפים במהלך החורף, המצב החיסוני של מקבלי החיסונים, גילי המתחסנים ועוד. 

האם חיסון שפעת מתחיל להשפיע מיד?

לא. יעברו בין 10 ימים לשבועיים עד שיתפתחו הנוגדנים בגוף.

האם יש תופעות לוואי לחיסון?

חיסון נגד שפעת עלול לגרום לתופעות לוואי קלות כמו נפיחות או אודם באזור החיסון, כאבי שרירים ואפילו חום קל. אולם כל תופעות הלוואי האלה, אם הן אכן מתרחשות, חולפות לכל היותר כעבור יומיים, והתחושה היא הרבה פחות גרועה בהשוואה לתחושה של מי שלא קיבל חיסון נגד שפעת ונדבק במחלה.

לעיתים נדירות מאוד עלולה להופיע תגובה אלרגית חריפה ומיידית שנקראת אנפילקסיס (anaphylaxis). היא מתבטאת בקוצר נשימה, בגרד או בפריחה נרחבת, בירידה בלחץ הדם, בדופק מהיר, בסחרחורת, בכאבי בטן חזקים, בהקאה או בשלשול.

תגובה כזאת מופיעה במהירות, ולכן מומלץ להמתין במרפאה כ־20 דקות אחרי החיסון להשגחה ולמעקב. במקרה הצורך יש במרפאה ערכת טיפול יעילה לעזרה ראשונה.

האם חיסון נגד שפעת יכול לגרום לשפעת?

חיסון נגד שפעת אינו יכול לגרום להופעת המחלה, כיוון שהוא מורכב מנגיף מומת. נגיף מת אינו יכול לגרום למחלה כלשהי. אולם לעיתים קורה שאנשים נדבקים בנגיף הצטננות לאחר קבלת חיסון נגד שפעת ומייחסים - בטעות - את ההצטננות לחיסון. אפשרות נוספת היא שהשפעת כבר קיננה בעת קבלת החיסון, אך תסמיני המחלה החלו להופיע רק לאחר מכן - ובלי קשר לחיסון.

לאחר הזרקת החיסון מתחילה מערכת החיסון שלנו לייצר נוגדנים לנגיף, ואלה מגינים עלינו מפני התפתחות המחלה אם ניחשף לנגיף החי.

התחסנתי בשנה שעברה. למה להתחסן שוב?

בניגוד למחלות נגיפיות אחרות, שהחיסון נגדן ניתן פעם אחת בלבד, הרי נגד שפעת יש להתחסן מדי שנה בשנה. הסיבה לכך היא יכולתו המרשימה של הנגיף לשנות את תכונות המעטפת שלו מדי שנה ולחמוק מהנוגדנים שמערכת החיסון שלנו השכילה לייצר נגדו בשנה שלפני כן.

לרצף חיסונים הנלקח לאורך השנים יש ערך מוסף, כיוון שהוא יוצר יכולת עמידה טובה יותר נגד נגיפי השפעת השונים והמשתנים.

האם יש אנשים שאסור להם לקבל את החיסון בזריקה נגד שפעת?

מומלץ לא להתחסן אם ידוע על רגישות לאחד או יותר ממרכיבי החיסון ואם הופיעה תגובה חמורה אחרי חיסון קודם נגד שפעת. אם ידוע על אלרגיה לחלבון ביצה, מומלץ להתייעץ עם הצוות המטפל לפני קבלת החיסון. 

רונית וייזר היא מנהלת המחלקה לשירותי בריאות ומניעה באגף הסיעוד בקהילה

ד"ר דנה פלורנטין היא מומחית ברפואת משפחה ומנהלת מרפאת לב העיר בפתח־תקווה

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש