פורסם בראשונה: 06.10.2010
עדכון אחרון: 18.10.2017
  • דוקטור צביקה ליס ד"ר צביקה ליס

חיסון נגד שפעת: הדרך הטובה והבטוחה למנוע את המחלה

לקריאה נוחה
הסתיו שוב בפתח, וכללית מזמינה את לקוחותיה להתחסן חינם נגד שפעת. החיסון מומלץ בעיקר לילדים מגיל חצי שנה עד 12 שנים, למבוגרים מעל גיל 65, לחולים במחלות כרוניות וכן לנשים הרות, לנשים שמתכננות הריון ולנשים לאחר לידה. ולא, החיסון לא יגרום לכם להידבק בשפעת
אישה מקנחת את האף

בקיצור

1.

חיסון בטוח: חיסון נגד שפעת (בזריקה) לא יכול לגרום להופעת המחלה, כיוון שהוא מורכב מנגיף מומת. החיסון עלול לגרום לכל היותר לתופעות לוואי קלות (נזלת, כאבי ראש וכד') החולפות מאליהן בתוך 3-1 ימים.

2.

רצף חיסוני: בניגוד למחלות נגיפיות אחרות, צריך להתחסן נגד שפעת פעם בשנה. לרצף חיסונים הנלקח במשך השנים יש ערך מוסף, כיוון שהוא יוצר יכולת עמידות טובה יותר בפני נגיפי השפעת השונים והמשתנים.

3.

תופעות לוואי: חיסון נגד שפעת עלול לגרום לתופעות לוואי קלות כמו נפיחות או אודם באזור החיסון, כאבי שרירים ואפילו חום. אולם כל תופעות הלוואי האלה חולפות לכל היותר כעבור יומיים.

האם יש מספיק חיסונים לכולם?

כן. על סמך ניסיון העבר הצטיידה כללית ב־1,090,000 מנות חיסון בזריקה המיועדות למבוגרים, לתינוקות ולילדים.

האם החיסון נגד שפעת עולה כסף?

לא. לקוחות כללית זכאים לקבל את החיסון בזריקה בחינם.

איפה אפשר להתחסן?

את החיסון בזריקה יכול לקבל כל לקוח של כללית במרפאה שלו.

כדאי להתחסן כבר עכשיו?

בהחלט. בקרוב מאוד יגיעו הגשמים הראשונים ובעקבותיהם הרוחות, הסוודרים, ערפל הבוקר הסמיך, המרק החם, ההצטננויות - והשפעת על סיבוכיה השונים.

האם שפעת היא מחלה מידבקת?

מאוד! שפעת היא מחלה נגיפית נפוצה ומידבקת. מדי חורף היא מגיעה לביקור, ולכן בכל שנה צריך להתחסן נגדה מחדש. לעומת זאת, תסמיני השפעת כמעט תמיד זהים: חום, כאבי שרירים, שיעול​, כאב גרון וכאב ראש. בהחלט לא נעים, והתענוג המפוקפק הזה נמשך שבוע עד עשרה ימים.

הנגיפים (וירוסים) שגורמים לשפעת באים ממשפחה הקרויה אינפלואנזה. שני המאפיינים העיקריים של משפחת הנגיפים הזאת הם כושר ההדבקה הגבוה (התעטשות אחת יכולה להכניס את כל המשפחה למיטה) והיכולת שלהם להחליף צורה מדי שנה. בגלל כושר ההדבקה הגבוה של הנגיף מתפשטת המחלה במהירות רבה. התוצאה היא לעיתים קרובות מגפת שפעת (כל השכונה אצל הרופא). 

​​האם השפעת היא מחלה מסוכנת?

כן. אף על פי שיש לה דימוי של מחלה עונתית קלה, עלולה השפעת - במקרים מסוימים - להסתבך ולהתפתח למחלה קשה עד קשה מאוד ובמקרים קיצוניים אף לגרום למוות.

האם חיסון נגד שפעת יכול לגרום להופעת שפעת?

חיסון נגד שפעת אינו יכול לגרום להופעת המחלה, כיוון שהוא מורכב מנגיף מומת. לאחר הזרקת החיסון מתחילה מערכת החיסון שלנו לייצר נוגדנים לנגיף, ואלה מגינים עלינו מפני התפתחות של המחלה אם ניחשף לנגיף החי.

בחיסונים המפוצלים המומתים- הניתנים לכולם - עובר הנגיף המומת תהליכים כימיים, כך שיש הפחתה בתופעות הלוואי הקשורות לחיסון הזה.
לילדים עד גיל 8 המתחסנים לראשונה החיסון יפוצל לשתי מנות הניתנות בהפרש של 4 שבועות.

התחסנתי בשנה שעברה. למה להתחסן שוב?

בניגוד למחלות נגיפיות אחרות, שהחיסון נגדן ניתן פעם אחת בלבד, השפעת אורבת לנו מחדש בכל חורף. הסיבה לכך היא יכולתו המרשימה של הנגיף לשנות את תכונות המעטפת שלו מדי שנה ולחמוק מהנוגדנים שמערכת החיסון שלנו השכילה לייצר נגדו בשנה שלפני כן.

לרצף חיסונים הנלקח לאורך השנים יש ערך מוסף, כיוון שהוא יוצר יכולת עמידה טובה יותר נגד נגיפי השפעת השונים והמשתנים.

רופאי המשפחה שומעים לא פעם מלקוחותיהם את המשפט הבא: "בשנה שעברה חוסנתי נגד שפעת, ואל תשאל מה היה לי אחרי זה. נהייתי חולה לגמרי". כאמור, החיסון אינו יכול לגרום להופעת המחלה. אם מישהו חלה בשפעת לאחר החיסון, אין לכך כל קשר לחיסון, וככל הנראה המחלה כבר דגרה אצלו לפני שקיבל חיסון נגד שפעת, והיא הייתה מופיעה גם אילולא התחסן.

האם החיסון נגד שפעת עלול לגרום לתופעות לוואי?

חיסון נגד שפעת עלול לגרום לתופעות לוואי כמו נפיחות או אודם באזור החיסון, כאבי שרירים ואפילו חום. אולם כל תופעות הלוואי האלה, אם הן אכן מתרחשות, חולפות לכל היותר כעבור יומיים, והתחושה היא הרבה פחות גרועה בהשוואה לתחושה של מי שלא קיבל חיסון נגד שפעת ונדבק במחלה.

​הרבנים הראשיים קוראים להתחסן נגד שפעת

בהודעה שהוצאה מטעם הרבנות הראשית באוקטובר 2015, נכתב: "שמענו על יוזמתה הברוכה של הנהלת משרד הבריאות בשיתוף עם קופות החולים, לפנות לכלל הציבור במדינת ישראל, שידאג לחסן את עצמו.

בתקופה זו, לפני ימות הגשמים, זה הזמן לעשות כן על מנת למנוע את מחלת השפעת שלעיתים מהווה גם סכנת חיים.

אנו קוראים לכל הציבור להקדים תרופה למכה, להיענות להוראה זו ולדאוג לעצמם ולבני משפחותיהם".

על החתום, הרב יצחק יוסף והרב דוד לאו. לצפייה במסמך החתום

ולמי במיוחד חשוב לקבל חיסון נגד שפעת?

לאנשים שכבר מלאו להם 65 שנים ולאנשים שסובלים ממחלות כרוניות. החיסון מומלץ במיוחד גם לנשים המתכננות הריון, לנשים הרות ולנשים אחרי לידה, לאנשים המצויים בסביבת קשישים ולאנשי מקצוע המשרתים חולים. נוסף על כך מומלץ לחסן תינוקות מגיל חצי שנה וילדים עד גיל 12 שנים. כיוון שהם נמצאים בסיכון מוגבר לפתח סיבוכים של שפעת, בעיקר דלקת ריאות ודלקת אוזניים.

האם יש אנשים שאסור להם לקבל חיסון נגד שפעת?

קיימים מצבים נדירים שבהם אסור לקבל חיסון נגד שפעת. אך אל דאגה, האחות המחסנת במרפאה תוודא לפני מתן החיסון כי אין מניעה לתת אותו. בכל מקרה מומלץ לחולים במחלות קשות או נדירות להתייעץ עם רופא המשפחה לפני שהם מקבלים חיסון נגד שפעת.

ד"ר צביקה ליס הוא רופא משפחה בקבוצת כללית

היא הגיעה!

אפליקציית כללית החדשה

כל השירותים הדיגיטליים של כללית במקום אחד. הורידו כבר עכשיו את האפליקציה החדשה שלנו

חשוב לדעת

טסים לחו"ל?

קבלו עד 75% הנחה עבור חיסונים לפני הנסיעה

ניוזלטר כללית

אני מסכימ/ה לקבל הודעות במייל