חיפוש

dsdsdsd
כאב ראש

כאבי ראש - המדריך לטיפול

מהו ההבדל בין מיגרנה לכאב ראש רגיל, ואיך מטפלים בבעיה הכואבת הזאת? למה לא צריך לרוץ לרופא עם הופעת הכאב המעצבן, ואילו תרופות יעזרו לנו להיפטר מהצרה הזאת בכוחות עצמנו?

ד"ר דנה פלורנטין

ד"ר דנה פלורנטין

"כואב לי הראש" היא אחת התלונות היותר נפוצות שאותן שומעים רופאי המשפחה, והסיבה לפנייה לרופא היא בדרך כלל אחת משתי האפשרויות הבאות:

• הכאב מסב להם סבל רב והם מקווים למצוא פתרון.
• פחד ממחלה ממאירה - גידול סרטני במוח.

האמת היא דווקא יחסית מרגיעה: כאב ראש מסתיר בחובו גידול סרטני רק במקרים מאוד נדירים, ורוב כאבי הראש הם בטווח שבין כאב ראש הנובע ממתח (Tension Headache) לבין מיגרנה.

מיגרנה מתוארת ככאב שהולם בראש כמו פטיש. דרגת הכאב היא בינונית עד קשה. המיגרנה מופיעה לרוב בצד אחד של הראש, והיא מוחמרת בזמן פעילות גופנית וחשיפה לאור (פוטופוביה), לרעש או לריחות. לעתים קרובות, המיגרנה מתאפיינת גם בבחילות ובהקאות.

התקפי מיגרנה יכולים להתרחש לאורך תקופה ארוכה ועלולים לתקוף מדי יום או אחת לכמה שבועות, חודשים ואף שנים. התקף טיפוסי נמשך בין ארבע שעות לשלושה ימים. 

מיגרנה שכיחה פי שלושה בקרב נשים והיא נוטה להיות תורשתית: יותר ממחצית מהאנשים שסובלים ממיגרנה מדווחים על קרובי משפחה שסובלים מאותה בעיה. אמנם מיגרנה יכולה לתקוף בכל גיל, אבל היא שכיחה בעיקר בקרב בני 10 עד 40.

אצל רוב האנשים המיגרנה תוקפת באופן מחזורי, ואצל נשים תקופת המנופאוזה (לאחר שהמחזור מפסיק) מביאה הקלה ועוצמתה של המיגרנה פוחתת לקראת גיל 50.

שינויים בהרגלי השינה, ארוחות לא סדירות, וגם מוצרי מזון שונים כמו שוקולד, גבינה צהובה, יין אדום, קפאין, אספרטיים, מונוסודיום גלוטמט (השכיח במזון סיני), נטריטים וניטרטים (שמצויים בעיקר בנקניקים ובנקניקיות) - עלולים לעורר מיגרנה. גם חוסר איזון הורמונלי, שימוש בגלולות ותקופות של הריון יכולים לעורר מיגרנה.

חלק קטן מהסובלים ממיגרנה מזהים סימן מבשר לפני ההתקף, הנקרא "אאורה". מדובר בהפרעה נוירולוגית חולפת, המופיעה חצי שעה לפני כאב הראש, שבדרך כלל מתאפיינת בהופעת אורות מהבהבים או משוננים, או נקודות של עיוורון בשדה הראייה (תופעה הנקראת "סקוטומה").

בדרך כלל מי שסובל מהתקף מיגרנה ימצא את עצמו מסתגר בחדר חשוך ושקט, מה שמביא להקלה מסוימת. עם זאת, מומלץ לקחת משככי כאבים עם תחילת ההתקף. ממש לא כדאי לחכות וליטול את התרופה מאוחר יותר, כיוון שהעיכוב עלול לגרום לכאב ראש שמאוד קשה להיפטר ממנו.

לכאבי ראש קלים, ניתן להסתפק במשככי כאבים רגילים כמו אקמול ואופטלגין, ותרופות מסוג NSAID'S  כמו נורופן, איבופן, אדויל ואדקס.

לכאבי ראש קשים, הרופא עשוי להציע תרופות ממשפחת הטריפטאנים. מדובר בתרופות חדשות, שפותחו בעשור האחרון ומנגנון הפעולה שלהן מסתייע במערכת הסרוטונין. יתרונן הגדול הוא בתופעות הלוואי המעטות ובבטיחותן הרבה. התרופות הללו מאוד יעילות והשפעתן מורגשת בדרך כלל תוך כחצי שעה עד שעה מנטילת התרופה. מקבוצת תרופות זו נמכרות ארבע תרופות בישראל: אימיטרקס, זומיג, ריזלט ורילרט.

אם ההתקפים מתרחשים בתדירות גבוהה ומפריעים לתפקוד היומיומי, מומלץ לקחת טיפול מונע - תרופות להורדת לחץ דם מסוג חסמי־ביטא (כמו דרלין ונורמיטן), או חסמי־סידן (כמו ניפדיפין ואוסמו־אדלט), או תרופות למניעת אפילפסיה, שנמצאו יעילות כמונעות התקפי מיגרנה (כמו דפאלפט וטופמקס). באחרונה התברר שגם תרופות נוגדות דיכאון עשויות להפחית או למנוע כליל התקפי מיגרנה.

אימוץ אורח חיים בריא שכולל פעילות גופנית ושמירה על מתח נפשי נמוך, יכול להפחית במידה משמעותית את תדירות המיגרנות וניתן להיעזר ביוגה, מדיטציה, דמיון מודרך ובתחומים  שונים ברפואה המשלימה. בנוסף, מומלץ להקפיד על שעות שינה סדירות (גם בסופשבוע) ולצמצם שתיית קפה, שתיית דיאט קולה ולהימנע מאוכל סיני.

כאב ראש שנובע ממתח הוא כאב לוחץ, וזאת בניגוד לכאב המיגרנוטי הפועם. כאב ראש הנובע ממתח בדרך־כלל תוקף את כל הראש בצורת חגורה. הכאב מופיע בעוצמה בינונית ומפריע לפעילות היומיום, אך אינו מתגבר במאמץ גופני. הכאב נמשך חצי שעה ועד שבוע. שלא כבמיגרנה, הכאב אינו כולל בחילות או הקאות וגם אינו מוחמר כתוצאה מאור, מקולות או מריחות. הכאב מתחיל בשעות אחר הצהריים והערב. למעשה מדובר במתח מוגבר של שרירי הקרקפת והעורף, הנגרם בגלל לחץ נפשי, עומס, חוסר שעות שינה ועוד.

כשעוצמת הכאב בינונית, תרופות כמו אספירין, אקמול, נורופן, ואופטלגין יספיקו כדי להקל. עיסוי האזור הכואב, מריחת ג'ל וולטרן או חימום מקומי של האזור הכואב עשויים גם הם לשכך את הכאב. כשהכאב חמור, יש צורך בתרופות ממשפחת האופיאטים, כמו קודאין או אוקסיקודון. בנוסף, טכניקות כמו מדיטציה, יוגה וביופידבק או הקפדה על פעילות גופנית סדירה יכולים אף הם לסייע להתמודד עם כאב הראש.

כאב ראש ריבאונד (Rebound Headache) מופיע לאחר נטילת משככי כאבים, בעיקר בקרב מי שמשתמשים בהם בצורה מוגזמת. ברגע שמפסיקים לקחת את התרופה, הכאב חוזר ובעוצמה גדולה. מדובר בכאב עמום וקבוע, שעם הזמן יכול לקבל מאפיינים של מיגרנה. כאב כזה יכול להימשך ימים רבים ואפילו שבועות. המפתח לצאת מהתסבוכת הוא להפסיק לקחת את התרופות משככות הכאב. לא מדובר במשימה קלה לביצוע ולעתים היא יכולה להיעשות רק באשפוז.

בעיות ראייה ובעיות עיניים, בעיות במפרק הלסת, בעיות עצביות שונות, סינוסיטיס, מחלות ננגיפיות שונות (החל משפעת וכלה בהצטננות פשוטה) וגם כל מחלת חום. במקרים נדירים באמת, מדובר בגידול סרטני במוח, אבל אז הסימנים העיקריים הם  נוירולוגים - כמו חולשת יד או רגל, הפרעות ראייה, הפרעות תחושה ובלבול - והם  הולכים ומתגברים בעוצמתם.

האבחון מסתמך בעיקר על שיחה בין הרופא לנבדק ועל בדיקה גופנית. במידת הצורך ניתן לעשות בדיקת הדמיה (למשל, CT מוח).

ממש לא. בדיקת CT כרוכה בקרינה יחסית גדולה, והיא אינה מומלצת באופן אוטומטי לכל מי שסובל מכאב ראש. הבדיקה מומלצת כאשר מדובר בכאב ראש חדש, שהולך ומתגבר בעוצמתו ומלווה בממצאים נוירולוגיים נוספים. לעומת זאת, כאב ראש שמוכר זה שנים, ושמתאים להגדרת מיגרנה או כאב ראש הנובע ממתח, יאובחן בדרך כלל לפי תיאור הכאב ואפיונו.

ד"ר דנה פלורנטין היא רופאת הבית של אתר כללית ומומחית ברפואת משפחה 

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש