חיפוש

dsdsdsd
טרשת נפוצה

טרשת נפוצה

מהי טרשת נפוצה? ממה היא נגרמת? מהם התסמינים שלה? כמה זמן היא נמשכת? איך מאבחנים? איך מטפלים? זה חד־פעמי? זה יחזור? עלולים להיות סיבוכים? מדריך

ד"ר מרק הלמן, ד"ר איתי לוטן

שם האבחנה בעברית: טרשת נפוצה
שם האבחנה באנגלית: Multiple Sclerosis
שם האבחנה במערכת המחשב של הרופא (קליקס):
Multiple Sclerosis


מהי טרשת נפוצה?

טרשת נפוצה היא מחלה דלקתית כרונית של מערכת העצבים המרכזית שבה פוגעת מערכת החיסון בתאי העצב. הפגיעה היא בחומר המכונה מיאלין שעוטף את השלוחות של תאי העצב. החלבון הזה ממלא תפקיד חשוב מאוד בהעברת המסרים בין תאי עצב שונים והוא חיוני לתפקודה התקין של מערכת העצבים המרכזית. תוצאות הפגיעה במיאלין יכולות לבוא לידי ביטוי במוח ובעמוד השדרה.

מדובר למעשה בשיבוש בפעילותה של המערכת החיסונית, אשר במקום להגן על הגוף מפני זיהומים שונים כמו חיידקים ונגיפים תוקפת רקמות ואיברים שונים של הגוף עצמו. בטרשת נפוצה הפגיעה היא במערכת העצבים.

אנשים רבים מתבלבלים בין טרשת העורקים, מחלה של כלי הדם שעלולה לגרום להתקפי לב ולאירועים מוחיים בגלל חסימה של כלי דם, לבין טרשת נפוצה - מחלה של מערכת העצבים. מדובר בשתי מחלות שונות, שאין כל קשר ביניהן.

מדוע נקראת המחלה "טרשת נפוצה"?

משמעות המילה "טרשת" (sclerosis) היא צלקת בתוך רקמה בריאה.  בטרשת נפוצה נוצרים אזורים דמויי צלקת במערכת העצבים המרכזית.

הטרשת הזאת נקראת "נפוצה" (תרגום לא מאוד מוצלח של המילה multiple) משום שהאזורים הטרשתיים (שנקראים פלאקים) נפוצים בכל חלקיה של מערכת העצבים המרכזית.

ממה נגרמת טרשת נפוצה?

טרשת נפוצה היא מחלה אוטואימונית, אשר בדומה למחלות אוטואימוניות אחרות - סיבתה אינה ידועה. ההנחה המקובלת היא שמחלה פורצת בגלל שילוב של כמה גורמים, שהעיקריים שבהם הם הרקע הגנטי והשפעות סביבתיות. גורמים נוספים שנחשבים לגורמי סיכון להתפתחות המחלה הם עישון וחוסר בוויטמין D.

המחלה פוגעת בדרך כלל באנשים בני 40-20, והיא שכיחה פי 2 בקרב נשים בהשוואה לגברים. לא ידוע מדוע המחלה תוקפת יותר נשים מגברים, אך ידוע שבאופן כללי נשים חשופות יותר מגברים למחלות אוטואימוניות.

טרשת נפוצה - תסמינים:

התסמינים משתנים מאדם לאדם ותלויים בעיקר במיקום הפגיעה במערכת העצבים ובחומרת המחלה. יש מטופלים שאצלם המחלה קלה וכמעט אינה משפיעה על שגרת החיים, ואילו אחרים סובלים ממחלה קשה שאף הולכת ומחריפה עם השנים.

במרבית המקרים, מהלך המחלה כולל תקופות של התקפים ותקופות שקטות ביניהם (הפוגות). לעיתים, בעיקר בשנים הראשונות של המחלה, מופיעים התסמינים רק בעת התקף, ובהמשך הם חולפים לגמרי, למשל: פגיעה בראייה אשר חולפת לאחר זמן מה. אולם לעיתים מופיעה פגיעה נוירולוגית שלאחר ההתקף אינה נעלמת לחלוטין, אלא משתפרת באופן חלקי בלבד או שאינה משתפרת כלל.

התסמינים האפשריים של המחלה כוללים, בין היתר, נימול וחולשה בגפיים, פגיעה בראייה, דחיפות ותכיפות במתן שתן, רעד, פגיעה בדיבור, עייפות וחוסר יציבות.

איך אני לעומת האחרים?

בישראל יש כ־5,000 חולי טרשת נפוצה, ובעולם כולו נאמד מספרם בכ־4 מיליון. 

כמה זמן זה נמשך?

טרשת נפוצה היא מחלה כרונית שנמשכת כל החיים.

איך מאבחנים?

תהליך האבחנה מתחיל בשיחה של רופא המשפחה עם המטופל ובבדיקה גופנית. אם עולה החשד שמדובר בטרשת נפוצה, מפנה הרופא את המטופל לבירור אצל נוירולוג - במרפאה ייעודית או במחלקה הנוירולוגית בבית חולים. הנוירולוג יפנה את המטופל לאחת או יותר מהבדיקות הבאות:

1. בדיקות דם - לשלילת מצבים שיכולים לגרום לתסמינים שדומים לתסמיני טרשת נפוצה, למשל זיהומים או מחלות דלקתיות שונות.

2. MRI מוח ו־MRI עמוד שדרה - זוהי הבדיקה החשובה ביותר באבחנה של טרשת נפוצה. התמונה האופיינית שמתקבלת אצל חולה טרשת היא של נגעים (שנקראים "פלאקים") במראה ובמיקום שאופייניים למחלה.

3. ניקור מותני - בדיקה שבה מוחדרת מחט לעמוד השדרה באזור המותניים, ונשאב מעט נוזל מתעלת השדרה. בחינת הנוזל מאפשרת להתקדם באבחון המחלה. הבדיקה הזאת נעשית כאשר התמונות שמתקבלות ב־MRI מוח וב־MRI עמוד שדרה אינן מספיקות לאבחון.

הכנה לבדיקת MRI

איך מטפלים?

עדיין אין תרופה שיכולה לרפא טרשת נפוצה, אולם יש כמה תרופות שיכולות לטפל בתסמינים ולמנוע את התקדמות המחלה.

• פיזיותרפיה וריפוי בעיסוק - שומרים על טווח התנועה, על הגמישות ועל האפשרות לשמור על שגרת החיים.

• סטרואידים - ניתנים בעירוי לווריד בעת התקף קשה.

אבונקסבטאפרון ורביף - תרופות מסוג אינטרפרון בטא שניתנות בזריקה לתוך השריר פעם בשבוע (אבונקס) או מתחת לעור 3 פעמים בשבוע (בטאפרון, רביף). התרופות האלה מפחיתות את מספר ההתקפים ומונעות את התקדמות המחלה. הן נחשבות ליעילות ולבטוחות.

קופקסון - תרופה שניתנת בזריקה פעם ביום או פעם ביומיים. זוהי תרופה בטוחה ויעילה שנמצאת בשימוש כבר שנים רבות.

טקפידרה ואובג'יו הן שתי תרופות חדשות שנכנסו לסל הבריאות בתחילת 2014. הן ניתנות בטבליות ולא בזריקות. מדובר בתרופות יעילות שמאושרות לטיפול של קו ראשון. נוח להשתמש בהן, ויש להן - באופן יחסי - מעט תופעות לוואי. עם זאת לא הצטבר די מידע בנוגע לבטיחותן. לעומת זאת הצטבר ניסיון עשיר בנוגע לבטיחות התרופות הוותיקות יותר.

טייסברי ניתנת בעירוי פעם בחודש. היא מפחיתה באופן משמעותי את מספר ההתקפים ואת התקדמות המחלה. הטיפול הזה מיועד לחולים שמחלתם פעילה ושלא הגיבו לטיפולים אחרים.

• גילניה ניתנת בטבלייה פעם ביום. היא מפחיתה את מספר ההתקפים ומורידה את קצב ההתקדמות של המחלה. בדרך כלל זהו טיפול של קו שני שניתן כאשר הטיפולים של קו ראשון אינם יעילים במידה מספקת או שגורמים לתופעות לוואי.

זה חד־פעמי? זה יחזור?

טרשת נפוצה היא מחלה כרונית שנמשכת כל החיים. לרוב יש בה פרקים של התקפים ופרקים של תקופות שקטות (הפוגות). בכל התקף עלולים להופיע תסמינים בהתאם למיקום הפגיעה במערכת העצבים. לאחר התקף יש לעיתים שיפור ניכר בתסמינים, ואף מושגת החלמה מלאה. אולם לעיתים התסמינים אינם חולפים, והפגיעה הנוירולוגית נותרת קבועה.

עלולים להיות סיבוכים?

טרשת נפוצה עלולה להיות מחלה קשה שהולכת ומחריפה במהלך השנים. עלולים להופיע סיבוכים כמו נוקשות שרירים, חולשה קשה בשרירים, הפרעות בשיווי המשקל, קשיים במתן שתן, עצירות קשה, קושי בתפקוד המיני, קשיים בריכוז, דיכאון וקשיים בשינה.

מהם סימני האזהרה שמחייבים פנייה מיידית לרופא?

אם הופיעו תסמינים חדשים שעלולים לרמז על התקף של המחלה או על סיבוכים, יש לפנות מיד לקבלת עזרה רפואית.

בתוך כמה זמן ''אחזור לעצמי''?

טרשת נפוצה היא מחלה כרונית שנמשכת כל החיים. היא משתנה מאוד מאדם לאדם: יש אנשים שאצלם המחלה קלה ביותר ואף אינה דורשת טיפול, ואילו אצל אחרים מדובר במחלה קשה שגורמת למגבלות תפקודיות קשות. התקף יכול להימשך החל מכמה ימים וכלה בכמה שבועות. בעזרת הטיפול המתאים עשויים תסמיני ההתקף להשתפר או לחלוף לגמרי, אולם, כאמור, לעיתים נותרת לאחר התקף פגיעה נוירולוגית קבועה.

איך לומדים לחיות עם טרשת נפוצה?

מומלץ לנסות לשמור על שגרת החיים במידת האפשר: לנסות להתמיד בעבודה, לשמור על קשרים חברתיים ולעסוק בתחביבים מהנים. חשוב להרבות במנוחה, לעשות פעילות גופנית סדירה במידת האפשר (הליכה, שחייה, פילאטיס, עבודה עם משקולות). חשוב להקפיד על דיאטה מאוזנת ועל הימנעות מעישון ובמידת האפשר להפחית סטרס רגשי.

ד"ר מרק הלמן הוא מומחה לנוירולוגיה ומנהל המרפאה לטרשת נפוצה במרכז הרפואי רבין, קמפוס בילינסון, מקבוצת כללית

ד"ר איתי לוטן הוא מומחה לנוירולוגיה ורופא בכיר במרפאה לטרשת נפוצה במרכז הרפואי רבין, קמפוס בילינסון מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש