חיפוש

dsdsdsd
מטופל בתוך מכשיר MRI לפני בדיקת MRI מוח

MRI מוח

מהי בדיקת MRI של המוח? מתי ואיך עושים אותה, ומהי המשמעות של תוצאותיה? האם יש לה תופעות לוואי? מדריך

ד"ר טליה קינר

ד"ר טליה קינר

שמות נוספים של הבדיקה: דימות תהודה מגנטית של המוח,
 Magnetic Resonance Imaging​​

הכנה לבדיקת MRI

בדיקת MRI מוח היא סריקה לא פולשנית של המוח באמצעות תהודה מגנטית. התוצאה שמתקבלת מהבדיקה היא תמונות ברורות (ואפילו תלת־ממדיות) של כל שכבות המוח.

בבדיקת MRI לא נעשה שימוש בקרינה שעלולה להיות מסוכנת, כמו, למשל, בצילום רנטגן, ולכן היא נחשבת בטוחה גם לנשים בהריון.

מהמידע שמתקבל בסריקה ניתן ליצור עיבודים שונים של הנתונים ואף "לפרוס" את המוח שנסקר פרוסות־פרוסות - מה שמאפשר לרופאים לראות בחדות רבה את התמונה הכוללת ולהתמקד בפרטים שמעניינים אותם.

בדיקת MRI של המוח מספקת תמונות מפורטות של המוח ושל העצבים, כולל אזורים שלא ניתן לדַמות בבירור באמצעות CT ראש.

במצבים מסוימים ניתן לשפר את דיוק הבדיקה באמצעות הזרקה לווריד של חומר ניגוד מיוחד שמכיל גדוליניום (סוג של מתכת). שלא כמו יוד (שהוא חומר הניגוד שנותנים בבדיקות CT ושיקוף), גדוליניום כמעט שאינו גורם לתגובות אלרגיות. בדומה ליוד, גם גדוליניום אינו מומלץ לשימוש בנבדקים שסובלים מאי־ספיקת כליות מתקדמת.

MRI הוא ראשי התיבות של Magnetic Resonance Imaging - הדמיה בתהודה מגנטית (באנגלית).

בדיקת MRI של המוח מאפשרת לאבחן מחלות ומצבים שונים הפוגעים במוח ולעקוב אחר התפתחותם. מדובר, בין היתר, במחלות ובמצבים הבאים:

• מומים מולדים במוח.

• מחלות שפוגעות במוח, כמו דימומים, זיהומים או גידולים.

• הפרעות הורמונליות בגלל פגיעה בבלוטת יותרת המוח. 

• מחלות כרוניות במוח ובמערכת העצבים, כמו טרשת נפוצה.

אירוע מוחי.

• הדמיה של העיניים ושל האוזן הפנימית.

• לקבלת תמונה של כלי הדם במוח - כדי לזהות פגיעות בהם כמו חסימה, התרחבות (מפרצת) או דלף. בדיקת MRI של כלי הדם נקראת MRA.

קיימות בדיקות MRI מיוחדות שבעזרתן ניתן לקבל תמונה של פעילות האזורים השונים במוח (functional MRI).

בדיקת MRI של המוח משמשת לעיתים כלי אבחון כאשר מחפשים את הגורם לשינויים בחשיבה או בהתנהגות, לאובדן הכרה ולכאבי ראש בעלי מאפיינים המצביעים על האפשרות שהם נובעים מבעיה תוך־מוחית. כמו כן משמשת הבדיקה כדי לברר את הסיבות להפרעות בתחושה, בראייה, בשמיעה או בתפקוד שהן בעלות דפוס שאופייני לפגיעה מוחית או להפרעה באיברי החישה.

ייתכן שיבקשו ממך לא לאכול או לשתות במשך ארבע עד שש שעות לפני הבדיקה.

חשוב ליידע את הרופא שלך אם יש לך חרדה ממקומות סגורים (קלאוסטרופוביה). במקרה כזה עשוי הרופא להציע לך תרופה שתרגיע אותך ותגרום לך לנמנום קל.

מכיוון שהבדיקה כרוכה לחשיפה לשדה מגנטי רב עוצמה, יש לעדכן את הרופא במקרים הבאים:

• אם היו לך ניתוחים שבהם הושארו בגופך חלקי מתכת – למשל, סוגים מסוימים של מסתמי לב מלאכותיים, קוצבי לב ודפיברילטורים, שתלים באוזן הפנימית וסוגים מסוימים של תומכנים (סטנטים) בעורקים.

• אם ישנה הפרעה בתפקוד הכליות (המידע הזה חיוני בבדיקות שדורשות מתן חומר ניגוד).

• אם העבודה שלך כרוכה בניסור מתכות. במקרה כזה ייתכן שיהיה צורך בבדיקה לשלילת הימצאותם של רסיסי מתכת בעיניים.

מכיוון שמכשיר ה־MRI מכיל מגנטים רבי עוצמה, אין להיכנס לחדר הבדיקה עם חפצי מתכת. לכן לפני הכניסה לחדר הבדיקה יש להסיר את הפריטים הבאים:

• עטים, משקפיים, אולרים ופריטים דומים. אלה עלולים להימשך בעוצמה ולהתעופף באוויר.

• תכשיטים, שעונים, כרטיסי אשראי ומכשירי שמיעה. אלה עלולים להינזק מהמגנטים.

• סיכות, אבזמים, רוכסנים וחפצי מתכת אחרים שצמודים לבגדים. אלה אומנם לא יעופו באוויר, אבל עלולים לשבש את התמונה.

• יש להסיר שיניים תותבות נשלפות לפני הבדיקה.

חשוב לדעת
ההנחיות לקראת הבדיקה עשויות להשתנות. בעת זימון התור דרך המקום שבו תחליטו להיבדק, ימסרו לכם את ההנחיות המדויקות. 

שימו לב: לא ניתן לזמן תור לבדיקת MRI דרך 2700*.

למידע על בתי החולים והמכונים בהם ניתן לעשות בדיקת MRI לחצו כאן או פנו למרפאת האם שלכם.

לפני הבדיקה ייתכן שיבקשו ממך ללבוש חלוק בית חולים או בגדים ללא חלקי מתכת. הטכנאי יבקש ממך לשכב על שולחן בדיקה צר שמחליק לתוך סורק דמוי מנהרה. בזמן הבדיקה יש לשכב ללא תזוזה, משום שתנועה גורמת לקבלת תמונה מטושטשת. לעיתים משתמשים במתקן תמיכה שמסייע להחזיק את הראש ללא תזוזה. במהלך הבדיקה ייתכן שיבקשו ממך לעצור את נשימתך לזמן קצר.

לעיתים יש צורך לצבוע את כלי הדם במוח כדי להקל על הרופא להבחין בחסימות, בדימומים ובגידולים. הדבר נעשה באמצעות הזרקת צבע (הנקרא חומר ניגוד) לתוך וריד ביד.

בזמן הבדיקה נמצא הטכנאי בחדר סמוך, אך הוא יכול לראות אותך ואתם יכולים לדבר.

ברוב המקרים נמשכת הבדיקה בין חצי שעה לשעה.

לרוב אין צורך בהרדמה או בטשטוש. אולם כשרוצים לעשות את הבדיקה לילדים קטנים או למטופלים שאינם מסוגלים לשתף פעולה או לנבדקים שסובלים מחרדה במקומות סגורים, יש לעיתים צורך לתת להם תרופות הרגעה או אף להרדים אותם.

לא. גלי הרדיו המשמשים לסריקת ה־MRI אינם מכאיבים. תיתכן אי־נוחות קלה כתוצאה מהשכיבה על משטח הבדיקה הנוקשה.

יש נבדקים שמדווחים על תחושת קלאוסטרופוביה. אם יש לך נטייה לתחושה כזאת, ניתן לבקש תרופת הרגעה. השדות המגנטיים שמשמשים ליצירת התמונה של המוח בבדיקת MRI אינם גורמים לכאב. תיתכן אי־נוחות קלה כתוצאה מהצורך לשכב ללא תזוזה על משטח הבדיקה הנוקשה. כדי להתגבר על התחושה הזאת ניתן לבקש שמיכה או כרית.

אם יש צורך להזריק חומר ניגוד, מתקינים ביד צנתר תוך־ורידי (צינורית קטנה שמוחדרת לווריד). בזמן התקנת העירוי חשים דקירה קלה ביד, בדומה לדקירה שחשים בבדיקת דם רגילה. בזמן ההזרקה של חומר הניגוד ייתכנו תחושת קור במקום ההזרקה או תחושת חום והסמקה של העור. אלה תופעות מוכרות החולפות לרוב בתוך כדקה.

כמו כן תיתכן תחושת חום באזור שעובר סריקה. אם התחושה הזאת היא בלתי נסבלת, יש לדווח על כך לטכנאי. בזמן הבדיקה משמיע הסורק קולות דפיקה וזמזום רמים. ניתן להשתמש באטמי אוזניים כדי להפחית את מטרד הרעש.

הבדיקה אינה אמורה להשפיע על ההרגשה שלך. ברוב המקרים ניתן לחזור לפעילות רגילה מיד לאחר הבדיקה. אם ניתנה תרופת הרגעה, יש להמתין עד להתפוגגות ההשפעה שלה ולהימנע מנהיגה או מביצוע פעולות מסוכנות בשעות שלאחר הבדיקה.

בדיקת MRI אינה כרוכה בקרינה מייננת. נכון להיום, לא התקבלו דיווחים כלשהם על תופעות לוואי או על סיכונים כתוצאה מחשיפה לשדות המגנטיים ולגלי הרדיו במהלך הבדיקה. לכן ניתן לעשות את הבדיקה הזאת גם לנשים בהריון.

חומר הניגוד שניתן בבדיקת MRI הוא לרוב גודוליניום. זהו חומר בטוח מאוד שרק לעיתים נדירות גורם לתופעות לוואי. עם זאת, החומר הזה עלול לפגוע במטופלים שסובלים מתפקוד ירוד של הכליות. יש לעדכן את הרופא אם ידוע לך על בעיה בתפקוד הכליות.

השדות המגנטיים החזקים שנוצרים בזמן הבדיקה עלולים להפריע לתפקוד של קוצבי לב או של עזרים מושתלים אחרים. כמו כן הם עלולים לגרום לתזוזה של רסיסי מתכת בגוף.

אין לבדיקה שום השפעה על יכולת הנהיגה. עם זאת, אם נעשה שימוש בתרופת הרגעה, יש להימנע מנהיגה בשעות שלאחר הבדיקה.

לבדיקה אין שום השפעה מיידית על הגוף, ולכן ניתן, עקרונית, לחזור לפעילות שגרתית מיד לאחריה. עם זאת, אם נעשה שימוש בתרופת הרגעה, יש להימנע בשעות שלאחר הבדיקה מנהיגה או מכל פעילות אחרת הכרוכה בסיכון.

רופא רדיולוג (מומחה לבדיקות הדמיה) יפענח את התוצאות וישלח בתוך כמה ימים דו"ח לרופא המטפל שהפנה אותך לעשות את הבדיקה. לכן עליך לחזור אל הרופא המטפל כדי לשוחח איתו על התוצאות ועל משמעותן. לעיתים עשוי הרופא הרדיולוג לשוחח איתך מיד לאחר הבדיקה על תוצאותיה.

בדיקת MRI של הראש ללא הזרקת חומר ניגוד אינה כרוכה בתופעות לוואי, ולכן גם לא ניתן לייחס לה סימני אזהרה כלשהם שמחייבים התייחסות רפואית. רק לעיתים נדירות ישנה תגובה כתוצאה מרגישות יתר לחומר הניגוד המשמש בבדיקת MRI.

תשובה תקינה מעידה על מבנה תקין של האיברים שנסרקו. ממצאים לא תקינים יכולים להיות חסרי משמעות רפואית אך גם להצביע על בעיות מסוגים שונים - החל מבעיות קלות וכלה בבעיות חמורות ביותר.

המשמעות המדויקת של ממצא לא תקין בבדיקה תלויה בגורמים שונים כמו סוג הממצא, המיקום שלו, גיל הנבדק, מחלות הרקע שמהן הוא סובל והסיבה שבגללה הוא נשלח לעשות את הבדיקה. חשוב לשוחח עם הרופא המטפל על תוצאות הבדיקה שלך ועל משמעותן בעבורך.

טיפולי ההמשך תלויים בסיבות שבגללן נשלחת לעשות את הבדיקה ובתוצאותיה.

ד"ר טליה קינר היא רופאת משפחה

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש