חיפוש

dsdsdsd
פעילות מוחית של אדם שמצולם בפרופיל צידי

MRI מוח (MRI ראש)

בדיקת MRI מוח נותנת תמונה תלת־ממדית באיכות גבוהה של רקמת המוח. מתי מומלץ לעשות אותה? מה ההבדל מ־CT של המוח? היא מסוכנת? איך להתכונן? כיצד היא נעשית?

ד"ר עדי וילף־ירקוני

הכנה לבדיקת MRI

בדיקת MRI בכללית

למי לפנות לקבלת אישור? איך קובעים תור? כמה עולה בדיקה? הכנו לכם מדריך

מהי בדיקת MRI מוח?

MRI הוא ראשי תיבות של Magnetic Resonance Imaging, ובעברית: הדמיה בתהודה מגנטית.

בדיקת MRI מוח היא בדיקה לא פולשנית של המוח שנעשית באמצעות שדה מגנטי חזק. התוצאה שמתקבלת מהבדיקה היא תמונה תלת־ממדית באיכות גבוהה של רקמת המוח. 

במקרים מסוימים עשוי הרופא המטפל להמליץ על בדיקת MRI מוח בעזרת חומר ניגוד.

מהם ההבדלים בין בדיקת MRI מוח לבין בדיקת CT של הראש?

התמונה המתקבלת בבדיקת MRI היא ברזולוציה גבוהה יותר ולכן גם מפורטת יותר מהתמונה המתקבלת מבדיקת CT של הראש. היא כוללת אזורים במוח שלא ניתן לדמות בבירור באמצעות בדיקת CT של הראש.

הבדל חשוב נוסף הוא שבבדיקת MRI - בניגוד לבדיקת CT של הראש - לא נעשה שימוש בקרינה מייננת, ולכן היא נחשבת לבטוחה גם לנשים בהיריון.

מתי יש צורך לעשות בדיקת MRI של המוח?

בדיקת MRI של המוח מאפשרת לאבחן מחלות ומצבים שונים הפוגעים במוח ולעקוב אחר התפתחותם: 

• מומים מולדים ומחלות מטבוליות במוח.

• גידולים מוחיים.

• הפרעות הורמונליות בגלל פגיעה בבלוטת יותרת המוח (היפופיזה). 

• מחלות דלקתיות כרוניות של מערכת העצבים המרכזית כמו טרשת נפוצה.

אירוע מוחי או דימום מוחי.

• הדמיה של עצבי הגולגולת כמו עצבי הראייה והשמיעה.

• אבחון סיבה מבנית לאפילפסיה.

האם צריך לצום לפני הבדיקה?

ייתכן שיבקשו ממך להיות בצום לפני בדיקת MRI. הנחיות מדויקות יינתנו לכם במועד קביעת התור.

האם יש צורך בהכנה מוקדמת לבדיקה?

חשוב לדעת: ההנחיות לקראת הבדיקה עשויות להשתנות ממכון בדיקה למכון בדיקה. בעת זימון התור למקום שבו תיעשה הבדיקה יימסרו ההנחיות המדויקות.

מכיוון שהבדיקה נעשית בתוך מכשיר גדול דמוי מנהרה, עלולה להיווצר תחושה לא נוחה הנובעת משהייה בחלל סגור. לכן חשוב ליידע את הרופא אם סובלים מחרדה ממקומות סגורים (קלאוסטרופוביה). במקרה כזה עשוי הרופא להציע תרופת הרגעה.

מכיוון שהבדיקה כרוכה בחשיפה לשדה מגנטי רב עוצמה (מכשיר ה־MRI מכיל מגנטים רבי עוצמה), יש לעדכן את הרופא אם ההיסטוריה הרפואית האישית כוללת ניתוחים שבהם הושארו בגוף חלקי מתכת כמו סוגים מסוימים של מסתמי לב מלאכותיים, קוצבי לב, שתלים באוזן הפנימית וסוגים מסוימים של תומכנים (סטנטים) בעורקים.

בגלל המגנטים רבי העוצמה שבמכשיר ה־MRI אסור להיכנס לחדר הבדיקה עם חפצי מתכת. חפצים אישיים כאלה יש להשאיר מחוץ לחדר הבדיקה.

MRI עם חומר ניגוד

במקרה שהומלץ על בדיקת MRI עם חומר ניגוד, יש ליידע את הרופא אם ישנה הפרעה בתפקוד הכליות. נוסף על כך יש לעשות בדיקות דם שכוללות בירור של תפקודי הכליות. הנחיות ספציפיות ניתנות בעת שנקבע התור.

גדוליניום אינו מומלץ לנבדקים שסובלים מאי־ספיקת כליות מתקדמת.

כיצד נעשית הבדיקה?

לפני הבדיקה ייתכן שיבקשו ממך ללבוש חלוק בית חולים או בגדים ללא חלקי מתכת.

הטכנאי יבקש ממך לשכב על שולחן בדיקה צר שמחליק לתוך סורק דמוי מנהרה.

בזמן הבדיקה יש לשכב ללא תזוזה, משום שתנועה גורמת לקבלת תמונה מטושטשת. לעיתים משתמשים במתקן תמיכה שמסייע להחזיק את הראש ללא תזוזה.

במהלך הבדיקה ייתכן שיבקשו ממך לעצור את נשימתך לזמן קצר.

בזמן הבדיקה נמצא הטכנאי בחדר סמוך, אך הוא יכול לראות אותך, ואתם יכולים לדבר. כדי לדבר עם הטכנאי יש ללחוץ על לחצן שניתן לכל מי שעובר את הבדיקה.

MRI עם חומד ניגוד

לפני בדיקת הדימות מתקינים עירוי (צינורית דקיקה) בווריד, והוא משמש להזרמת חומר הניגוד במהלך הבדיקה. חומר הניגוד שמוזרק בבדיקה מכיל גדוליניום (סוג של מתכת), שבניגוד ליוד כמעט שאינו גורם לתגובה אלרגית ולכן מומלץ למטופלים הזקוקים להדמיה עם חומר ניגוד אך סובלים מאלרגיה ליוד.

בעת שמתקינים את העירוי חשים דקירה קלה ביד, בדומה לדקירה שחשים בבדיקת דם רגילה. בזמן ההזרקה של חומר הניגוד ייתכנו תחושת קור במקום ההזרקה או תחושת חום והסמקה בעור. אלה תופעות מוכרות החולפות לרוב בתוך כדקה.

כמה זמן אורכת בדיקת MRI ראש?

ברוב המקרים נמשכת בדיקת MRI ראש (מוח) בין חצי שעה לשעה.

איך ארגיש במהלך הבדיקה?

בדיקת MRI אינה פולשנית ואינה מכאיבה, אך תיתכן תחושת אי־נוחות בגלל השהייה בחלל סגור.

מכשיר ה־MRI משמיע רעש חזק יחסית, ולכן המטופלים מקבלים אוזניות לזמן הבדיקה.

בדיקות MRI מיוחדות

נוסף על בדיקת MRI מוח עם חומר ניגוד או בלעדיו קיימות גם בדיקות MRI מיוחדות:

• בדיקת MRA – (קיצור של MR angiography) מאפשרת לקבל תמונה של העורקים במוח כדי לזהות פגיעות בהם כמו חסימה, התרחבות (מפרצת) או קרע.

• בדיקת MRS (קיצור של MR spectroscopy) נותנת מידע על ההרכב ועל הכמות של חומרים שנמצאים באזור שנמדד. הבדיקה משמשת בעיקר לאבחון של גידול ולהערכה של מחלות מטבוליות.

• בדיקת MRI תפקודית (functional MRI) מאפשרת למפות את פעילות האזורים השונים במוח. הבדיקה נעשית בעיקר להערכה טרום־ניתוחית ולצורכי מחקר.

מהם הסיכונים והסיבוכים האפשריים בבדיקת MRI מוח?

בדיקת MRI אינה כרוכה בקרינה מייננת.

נכון להיום, לא התקבלו דיווחים כלשהם על תופעות לוואי או על סיכונים כתוצאה מחשיפה לשדות המגנטיים ולגלי הרדיו במהלך הבדיקה. לכן ניתן לעשות את הבדיקה הזאת גם לנשים הרות.

השדות המגנטיים החזקים שנוצרים בזמן הבדיקה עלולים להפריע לתפקוד של קוצבי לב או של עזרים מושתלים אחרים. כמו כן הם עלולים לגרום לתזוזה של רסיסי מתכת בגוף. לכן לפני הבדיקה יש לדווח לרופא על חלקי מתכת שנמצאים בגוף.

MRI עם חומר ניגוד

גדולינום - חומר הניגוד שניתן בבדיקת MRI - הוא חומר בטוח מאוד שרק לעיתים נדירות גורם לתופעות לוואי. עם זאת, החומר הזה עלול לפגוע במטופלים שסובלים מתפקוד ירוד של הכליות. לכן יש לעדכן את הרופא אם ידוע על בעיה בתפקוד הכליות.

האם לאחר הבדיקה ניתן לחזור לפעילות שגרתית?

מאחר שמדובר בבדיקה לא פולשנית, הרי ברוב המקרים ניתן לחזור לפעילות רגילה מייד לאחר שהיא מסתיימת. אם ניתנה תרופת הרגעה, יש להמתין עד להתפוגגות ההשפעה שלה ולהימנע מנהיגה או מביצוע פעולות מסוכנות בשעות שלאחר הבדיקה.

מה לעשות כשמתקבלות תוצאות הבדיקה?

רופא מומחה לבדיקות הדמיה (רדיולוג) מפענח את הבדיקה. יש לגשת עם תוצאות הבדיקה לרופא המטפל שנתן את ההפניה לביצוע הבדיקה כדי לשוחח עימו על תוצאות הבדיקה ועל משמעותן.

ד"ר עדי וילף־ירקוני היא מומחית לנוירולוגיה ורופאה בכירה במרפאה לטרשת נפוצה במרכז הרפואי רבין, קמפוס בילינסון מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש