חיפוש

dsdsdsd
כל מה שצריך לדעת על בדיקת CT ראש. מדריך

CT ראש

מהי בדיקת CT ראש? מתי ואיך עושים אותה? מה היא יכולה ללמד אותנו? האם יש לה תופעות לוואי? מדריך

ד"ר טליה קינר

ד"ר טליה קינר

שמות נוספים של הבדיקה: טומוגרפיה ממוחשבת של הראש, של המוח, של הסינוסים, של ארובות העיניים, של הגולגולת; סריקת סי־טי של המוח, של הסינוסים, של ארובות העיניים, של הגולגולת, Cranial CT Scan

מהי בדיקת CT ראש?

CT ראש הוא בדיקת הדמיה המבוססת על צילומי רנטגן ומייצרת תמונות מפורטות ומדויקות של הראש מזוויות שונות.

התמונות האלה עוברות עיבוד באמצעות סורק ממוחשב המייצר תמונות של הגולגולת, של המוח, של ארובות העיניים ושל הסינוסים. התמונות מוצגות בחתכים (פרוסות), והרופא יכול לעיין בכל פרוסה בנפרד או בהדמיה תלת־ממדית של המוח כולו או של עצמות הגולגולת.

הבדיקה נותנת תמונות מהצוואר העליון ועד קצה הקודקוד. יש לציין שהמידע שמתקבל בבדיקת CT ראש מפורט הרבה יותר מהמידע שמתקבל באמצעות צילום רנטגן רגיל.

מה הפירוש של CT?

CT הוא ראשי תיבות של Computerized Tomography - טומוגרפיה ממוחשבת באנגלית.

מתי יש צורך בבדיקת CT ראש?

ב־CT ראש משתמשים למטרות הבאות:

• להדמיית מבנה המוח, צורתו וגודלו וכן להדמיית עצמות הגולגולת והפנים.

• לזיהוי גידולים, דימומים, זיהומים ומקרים של אוטם בעורקי מוח וכן כדי לברר את המיקום המדויק שלהם.

• לזיהוי דלקות, זיהומים וגידולים בארובות העיניים או בסינוסים.

• לאבחון מומים מולדים בראש בכלל ובמוח בפרט.

• לאבחון הצטברות נוזלים בתוך הגולגולת (הידרוצפלוס).

• להדמיית כלי הדם במוח כדי לזהות פגיעות בהם כמו חסימה, התרחבות (מפרצת) או דלף. מדובר בבדיקה מיוחדת שכרוכה בהזרקת חומר ניגוד לווריד ושנקראת CT אנגיוגרפיה.

• במקרים של חבלה מאפשרת בדיקת CT ראש לזהות במהירות דימומים תוך־מוחיים ושברים בעצמות הגולגולת והפנים.

בדיקת CT ראש עשויה להיות כלי אבחון כאשר מחפשים את הגורם לשינויים בחשיבה או בהתנהגות, לאובדן הכרה ולכאבי ראש בעלי מאפיינים המצביעים על האפשרות שהם נובעים מבעיה תוך־מוחית. כמו כן משמשת הבדיקה כדי לברר את הסיבות להפרעות בתחושה או בתפקוד שהן בעלות דפוס שאופייני לפגיעה מוחית.

צריך הכנה מוקדמת?

לרוב אין צורך בהכנה מוקדמת. בכל צילום יש לחשוף את האיבר המצולם, ולכן ייתכן שתתבקשו להסיר בגדים, תכשיטים וחפצי מתכת שעלולים להפריע לצילום ולפענוח הבדיקה.

אם הבדיקה כוללת הזרקת חומר ניגוד, ייתכן שיבקשו ממך להיות בצום במשך 6-4 שעות לפני הבדיקה.

אם יש לך אחת או יותר מהמחלות הבאות - מחלת לב, מחלות כליה, אסתמה, סוכרת, מחלה של בלוטת התריס - יש להתייעץ עם הרופא המטפל. ייתכן שהוא יורה לך על הכנה מיוחדת.

אם בעבר התגלתה אצלך רגישות לחומר הניגוד - יש לעדכן על כך את הרופא.

על נשים בגיל הפוריות לדווח לרופא לפני הבדיקה אם קיימת אפשרות שהן בהריון. בדיקת CT אינה מומלצת לנשים בהריון בשל הסיכון שהקרינה שנפלטת מהמכשיר תפגע בעובר.

על נשים מניקות להימנע מהנקה במשך 24 השעות שלאחר הזרקת חומר הניגוד. בפרק הזמן הזה יש לשאוב את החלב ולהשליכו.

ממש לפני הבדיקה יבקש ממך מפעיל ה־CT להסיר תכשיטים או חפצי מתכת שעלולים להפריע לקבלת תמונה ברורה.

לתשומת ליבך
ההנחיות לקראת הבדיקה עשויות להשתנות ממרפאה למרפאה. בעת זימון התור במוקד 2700* או ישירות במרפאה יתנו לך את ההנחיות הנהוגות במרפאה שבה יבדקו אותך.

 

איך נעשית הבדיקה?

הטכנאי יבקש ממך לשכב על שולחן בדיקה צר שמחליק לתוך מכשיר ה־CT. בזמן הבדיקה יש לשכב ללא תזוזה, משום שתנועה גורמת לקבלת תמונה מטושטשת. לעיתים משתמשים במתקן תמיכה שמסייע להחזיק את הראש ללא תזוזה. כמו כן ייתכן שיבקשו ממך לעצור את נשימתך לזמן קצר במהלך הבדיקה.

לעיתים יש צורך לצבוע את כלי הדם במוח כדי להקל על הרופא להבחין בחסימות או בדימומים וכן בגידולים. הדבר נעשה באמצעות הזרקת צבע (הנקרא חומר ניגוד) לתוך וריד ביד.

בזמן הבדיקה נמצא הטכנאי בחדר הסמוך, אך הוא יכול לשמוע אותך ולדבר איתך באמצעות מכשיר אינטרקום.

כמה זמן נמשכת הבדיקה?

ברוב המקרים נמשכת הבדיקה דקות ספורות בלבד.

ירדימו אותי?

לרוב אין צורך בהרדמה או בטשטוש. אולם כשרוצים לעשות את הבדיקה לילדים קטנים או למטופלים שאינם מסוגלים לשתף פעולה ולהימנע מהזזת הראש למשך כמה דקות, אין לעיתים ברירה אלא לתת להם תרופת הרגעה או אף להרדים אותם.

זה כואב? איך ארגיש במהלך הבדיקה?

הבדיקה לא מכאיבה. קרני הרנטגן המשמשות לסריקת הראש ב־CT לא מכאיבות. תיתכן אי־נוחות קלה כתוצאה מהשכיבה על משטח הבדיקה הנוקשה.

אם יש צורך להזריק חומר ניגוד, מתקינים צנתר תוך־ורידי (צינורית קטנה המוחדרת לווריד) ביד. בזמן התקנת העירוי חשים דקירה קלה ביד, בדומה לדקירה שחשים בבדיקת דם רגילה. בזמן ההזרקה של חומר הניגוד ייתכנו תחושת צריבה, טעם מתכתי בפה או תחושת חום. אלה תופעות מוכרות החולפות לרוב בתוך שניות ספורות.

יש לעדכן מיד את האחות או הטכנאי אם חשים קוצר נשימה או סחרחורת במהלך הבדיקה, משום שאלה עלולים להיות סימנים ראשונים לתגובה אלרגית חמורה יותר.

איך ארגיש אחרי הבדיקה?

הבדיקה לא אמורה להשפיע על ההרגשה שלך. ברוב המקרים ניתן לחזור לפעילות רגילה מיד לאחר הבדיקה.

האם יש לבדיקה תופעות לוואי או סיכונים?

חשיפה לקרינה
במהלך בדיקת CT נחשפים למשך זמן קצר לכמות קרינה שגדולה בהרבה מכמות הקרינה שלה נחשפים בצילום רנטגן רגיל. החשיפה לקרינה הזאת עלולה להגדיל את הסיכון לחלות בעתיד בסרטן.

מכיוון שמדובר בנזק מצטבר, שתוצאותיו מופיעות רק לאחר שנים רבות, הסיכון משמעותי יותר כאשר מדובר במספר רב של בדיקות CT ובנבדקים צעירים. עם זאת, רופאים ומדענים מעריכים שהתועלת שניתן להפיק מהמידע שמקבלים בעזרת בדיקת CT עולה על הסיכון שכרוך בבדיקה.

בדיקת CT בהריון
כל אישה שנשלחת לבדיקת CT חייבת ליידע את הרופא השולח על כך שהיא בהריון או שקיימת האפשרות שהיא בהריון. במקרה כזה הוא עשוי להמליץ על בדיקה אחרת, כמו MRI או אולטרסאונד כדי לא לחשוף את העובר לקרינה.

תגובה לחומר הניגוד
במקרים נדירים עלול חומר הניגוד, שניתן לעיתים בבדיקת CT של הראש, לגרום לבעיות בריאות או לתגובה אלרגית לחלק מהאנשים. התגובות האלרגיות הן לרוב קלות ובאות לידי ביטוי בגירוד או בפריחה, אך במקרים נדירים עלולה התגובה האלרגית להיות חמורה ואף מסכנת חיים. לכן חשוב לעדכן את הרופא אם הייתה לך אי פעם תגובה אלרגית לחומר ניגוד בבדיקה רפואית.

הסיכון להיווצרות בעיות בעקבות מתן חומר ניגוד עולה אצל מי שסובלים מאחד או יותר מהמצבים הבאים:

• מחלת לב

• אסתמה

• סוכרת

• מחלות כליה

• בעיות בבלוטת התריס

למטופלים שסובלים מהמחלות האלה מומלץ להתייעץ עם הרופא המטפל ולברר איתו אם התועלת שבבדיקה עולה על הסיכון שכרוך בה, אם החלופות שקיימות בטוחות יותר ומתאימות לבעיה שאותה רוצים לברר, ואם יש צורך בהכנות מיוחדות שעשויות להפחית את הסיכון שבבדיקה.

מותר לי לנהוג לאחר הבדיקה?

כן. לבדיקה אין שום השפעה על יכולת הנהיגה.

מתי "אחזור לעצמי"?

אם הבדיקה כוללת שימוש בחומר ניגוד, ייתכן שהרופא יבקש ממך להמתין להשגחה קצרה במכון כדי לוודא שההרגשה שלך טובה ושאין לך תופעות לוואי. ברוב המקרים יבקשו ממך לשתות הרבה נוזלים כדי לסייע לכליות לפנות את חומר הניגוד מהגוף.

מתי אקבל את תוצאות הבדיקה?

רופא רדיולוג (מומחה לבדיקות הדמיה) יפענח את התוצאות וישלח בתוך כמה ימים דו"ח לרופא המטפל שהפנה אותך לעשות את הבדיקה. לכן עליך לחזור אל הרופא המטפל כדי לשוחח איתו על התוצאות ועל משמעותן. לעיתים עשוי הרופא הרדיולוג לשוחח איתך מיד לאחר הבדיקה על תוצאותיה.

אילו טיפולי המשך צפויים לי לאחר הבדיקה?

טיפולי ההמשך תלויים בסיבות שבגללן נשלחת לעשות את הבדיקה ובתוצאותיה. במקרים מסוימים יש צורך בבדיקת MRI של המוח כדי שניתן יהיה להבחין טוב יותר בפרטים שונים במוח.

סימני אזהרה לאחר הבדיקה שמחייבים התייחסות רפואית

בדיקת CT של הראש ללא הזרקת חומר ניגוד אינה כרוכה בתופעות לוואי קצרות טווח ולכן גם לא ניתן לייחס לה סימני אזהרה כלשהם שמחייבים התייחסות רפואית. אם מופיעים סימני אזהרה כלשהם, הם כמעט תמיד קשורים לבעיה שבגללה החליט הרופא מלכתחילה לשלוח אותך לבדיקת ה־CT.

עם זאת, לאחר בדיקת CT שבה נעשה שימוש גם בחומר ניגוד יש להיוועץ ברופא במקרה של הופעת תסמינים המעידים על רגישות יתר לחומר הניגוד, כמו פריחה, גרד, קוצר נשימה או הרגשה כללית לא טובה. אם הנבדק סובל ממחלת לב, מאסתמה, מסוכרת, ממחלת כליות או מהפרעה בבלוטת התריס ובעקבות הזרקת חומר הניגוד חלה החרפה במחלתו - עליו להיבדק על ידי רופא.

מהי המשמעות של תוצאות הבדיקה?

תשובה תקינה מעידה על מבנה תקין של המוח, של הגולגולת, של עצמות הפנים ושל הסינוסים.

יש מגוון רחב של ממצאים לא תקינים שניתן לגלות בבדיקת CT של הראש - החל מממצאים חסרי משמעות רפואית וכלה בממצאים שמצביעים על בעיה חמורה.

המשמעות המדויקת של ממצא לא תקין בבדיקה תלויה בגורמים שונים כמו סוג הממצא, המיקום שלו, גיל הנבדק, מחלות הרקע שמהן הוא סובל והסיבה שבגללה הוא נשלח לעשות את הבדיקה. חשוב לשוחח עם הרופא המטפל על תוצאות הבדיקה שלך ועל משמעותן בעבורך.

ד"ר טליה קינר היא רופאת משפחה במרפאת חצור הגלילית של כללית, בוגרת בית הספר לרפואה של האוניברסיטה העברית ושל הדסה

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש