אבחנות
פורסם בראשונה: 18.09.2011
עדכון אחרון: 10.12.2015

סוכרת - המדריך המלא

לקריאה נוחה
מהי סוכרת? ממה היא נגרמת? מהם התסמינים שלה? כמה זמן היא נמשכת? איך מאבחנים? איך מטפלים? זה חד־פעמי? זה יחזור? עלולים להיות סיבוכים? מדריך
סוכרת המדריך המלא

שם האבחנה בעברית: סוכרת
שם האבחנה באנגלית: Diabetes Mellitus
שם האבחנה או קיצורה במערכת המחשב של הרופא (קליקס): Diabetes Mellitus

 

סוכרת היא מחלה מטבולית המתאפיינת בריכוז גבוה של סוכר (גלוקוז) בדם. בלטינית, שם המחלה הוא Diabetes mellitus ומשמעותו: "שתן מתוק", כיוון שכאשר רמת הסוכר בדם עולה מעל סף מסוים (180), ישנה גם הפרשה שלו בשתן - מצב שמכונה גליקוזוריה.

הבעיה המרכזית בסוכרת היא חסר יחסי או מוחלט של ההורמון אינסולין. האינסולין מיוצר בבלוטת הלבלב ומופרש ממנה לדם בתגובה לעלייה ברמת הסוכר (למשל אחרי ארוחות). האינסולין מאפשר חדירה של הסוכר מהדם אל תאי הגוף השונים, שם נדרש הסוכר כדי להפיק אנרגיה הדרושה לתפקודם התקין.

אצל חולי סוכרת קיים חסר באינסולין או פגם בפעילותו או תנגודת גבוהה של הרקמות אליו, כך שבעת עלייה ברמת הסוכר בדם, אין תגובה הולמת של הפרשת אינסולין. כתוצאה מכך מצטבר הגלוקוז בדם, מצב שנקרא היפרגליקמיה.

סוכרת יכולה לבוא לידי ביטוי באחת מתוך שלוש הצורות העיקריות הבאות: סוכרת מסוג 1 (Type 1), סוכרת מסוג 2 (Type 2) וסוכרת הריונית.

• סוכרת מסוג 1 מכונה גם סוכרת נעורים, שכן היא פורצת לרוב בגיל הילדות או אצל בני נוער. היא נובעת מחסר מוחלט של אינסולין כתוצאה מהרס התאים בבלוטת הלבלב האחראים להפרשת האינסולין.

למחלה הזאת שותפים גורמים רבים ובהם מערכת החיסון שתוקפת את הלבלב (מחלה אוטואימונית), נטייה תורשתית ואלרגיה לחלב.

מחלות נגיפיות מסוימות גורמות לייצור חומרים דלקתיים שעלולים לפגוע בתאים בלבלב ולהרוס אותם.

יש לציין כי אלרגיה לחלב פרה קשורה ל־25% מהמקרים של סוכרת נעורים.

מחסור בוויטמין D אצל תינוקות הוא גורם אפשרי נוסף למחלה.

• סוכרת מסוג 2 יכולה להופיע בכל גיל, אך מופיעה בעיקר בקרב בני 40 ויותר. ונובעת בעיקר מנטייה גנטית. היא נקראת גם "סוכרת שאינה תלויה באינסולין" שכן היא פורצת בשעה שהלבלב עדיין מייצר אינסולין, אך האינסולין אינו מצליח לעשות את עבודתו: להחדיר גלוקוז לתאי הגוף. על הנטייה הגנטית לסוכרת מסוג II אפשר להשפיע באמצעות שמירה על משקל תקין, הימנעות מעישון והקפדה על קיום פעילות גופנית סדירה. שני אלה - משקל תקין ופעילות גופנית סדירה - יכולים לדחות את הופעת הסוכרת במשך שנים רבות או אף למנוע כליל את הופעתה.

ריכזנו בשבילכם כמה טיפים. לכתבה המלאה
לעזור לבן משפחה חולה סוכרת

הסוכרת מתגלה בדרך כלל בבדיקות דם אקראיות, ואין לה שום תסמינים קליניים. כשרמות הסוכר בדם מאוד גבוהות (יותר מ־250 מ"ג/ד"ל) יכולים להופיע סימנים שאופייניים למחלה:

• השתנה מרובה. כאשר רמת הסוכר בדם עולה, סופח הדם יותר נוזלים, וכתוצאה מכך גדלה כמות הנוזלים שמפריש הגוף באמצעות השתן.

• צמא רב ויובש בפה. התחושות האלה נובעות מאובדן הנוזלים שהוא תוצאה של ההשתנה המרובה.

חולשה, עייפות ורעב. הסיבה לתחושות האלה היא הפגיעה ביכולתו של הגוף להשתמש בסוכר ליצירת אנרגיה.

• ירידה במשקל. לעיתים יש ירידה במשקל למרות צריכה מספקת של מזון. הסיבה לירידה במשקל היא שהגוף מנצל את שכבות השומן שלו במקום את הסוכרים שאותם אין הוא יכול לנצל.

• הפרעות תחושה בגפיים כמו עקצוצים, תחושת שריפה, תחושה של חום או של קור ואף אובדן תחושה. הפרעות התחושה האלה נובעות מהנזקים שגורמות רמות הסוכר הגבוהות למערכת העצבים. השם הרפואי של התסמינים האלה הוא נוירופתיה סוכרתית.

גורמי הסיכון לסוכרת סוג 1
• תורשה: קרובי משפחה מדרגה ראשונה שחולים בסוכרת סוג 1.

• גורמים סביבתיים: המוכרים ביותר הם מחלות הנגרמות מחשיפה לנגיפים מסוימים כמו Coxsackie B virus או Rotavirus שגורמים לשלשולים (Coxsackie B virus עלול לגרום גם לדלקת בשריר הלב), נגיפי חזרת ונגיפי אדמת.

• מחלות אוטואימוניות שתוקפות את הלבלב וכן מחלות אוטואימוניות אחרות כמו מחלת גרייבס (הגורמת לפעילות יתר של בלוטת התריס), מחלת אדיסון (חוסר בהורמונים של יותרת הכליה) ואנמיה ממארת.

• גורמים תזונתיים: מחסור בוויטמין D וחשיפה מוקדמת (לפני גיל של 4 חודשים) לחלב פרה.

• מיקום גיאוגרפי: במדינות מסוימות השכיחות של סוכרת סוג 1 מאוד גבוהה, למשל במדינות סקנדינביה.

גורמי סיכון לסוכרת סוג 2
• גיל.

עודף משקל.

• חוסר פעילות גופנית.

• תורשה: הימצאות בני משפחה שסובלים מסוכרת סוג 2.

• גזע: שיעורי הסוכרת סוג 2 גבוהים יותר אצל בני גזעים מסוימים, למשל שחורים, אסיאתים והיספנים.

• סוכרת בהריון מגדילה את הסיכון של האישה ללקות לאחר הלידה בסוכרת סוג 2 וכן היא מגדילה את הסיכון של ילדיה לסבול עם התבגרותם מהשמנה ומסוכרת סוג 2.

• שחלות פוליציסטיות.

• לחץ דם גבוה.

• רמות גבוהות של שומני הדם (טריגליצרידים, כולסטרול).

ניתן להתייעץ בפורום סוכרת, בפורום תזונה ודיאטה, בפורום בדיקות מעבדה, בפורום בריאות המשפחה ועם רופאים מומחים של כללית. כן ניתן להתייעץ עם רופא מומחה במסגרת כללית מושלם (בהשתתפות עצמית).

אתה בחברה טובה: לפי נתוני 2013 כ־300 אלף מתוך 4 מיליון הלקוחות של כללית (כ־7.5%) הם חולי סוכרת.

סוכרת מסוג 1 היא בלתי הפיכה, ואילו סוכרת מסוג 2 היא לרוב בלתי הפיכה. משמעות הדבר: חולי סוכרת צריכים בדרך כלל לקחת טיפול תרופתי במשך כל חייהם כדי למנוע שהמחלה תפגע בגופם. אולם מצבים של טרום־סוכרת מסוג 2 (רמת גלוקוז בדם לאחר צום שנעה בין 100 ל־125 מ"ג/ד"ל) הם הפיכים באמצעות שינוי של אורח החיים.

האבחנה נעשית באמצעות בדיקת דם. ישנם כמה מדדים שעל פיהם ניתן לקבוע שהנבדק חולה בסוכרת:

• רמת הגלוקוז בדם לאחר צום היא 126 מ"ג/ד"ל או יותר בשתי בדיקות נפרדות.

• רמת הגלוקוז בדם היא 200 מ"ג/ד"ל או יותר שעתיים לאחר העמסה של 75 גרם גלוקוז דרך הפה.

• רמת גלוקוז של 200 מ"ג/ד"ל או יותר בבדיקה אקראית. אך גם במקרה הזה דרושה בדיקה חוזרת - במיוחד אם הבדיקה הראשונה נעשתה במצב של דחק (סטרס) - למשל באשפוז.

ישנם שני מצבי ביניים שנקראים טרום סוכרת (Prediabetes), שבהם רמות הגלוקוז נעות בין ערכים תקינים לערכים של סוכרת ממש:

• Impaired Fasting Glucose) IFG) - רמת גלוקוז בדם שנעה בין 100 ל־125 מ"ג/ד"ל לאחר צום.

• Impaired Glucose Tolerance) IGT) - רמת גלוקוז שבין 140 ל־199 מ"ג/ד"ל שעתיים לאחר העמסת 75 גרם גלוקוז דרך הפה.

מילת המפתח בטיפול בסוכרת היא איזון. שני מחקרים רחבי היקף - DCCT האמריקני על סוכרת מסוג 1 ו־UKPDS הבריטי על סוכרת מסוג 2 - הוכיחו שאיזון של רמות הסוכר מקטין באופן דרמטי את הסיכון לסיבוכים השונים של המחלה. בייחוד נכון הדבר בנוגע לסיבוכים הנובעים מפגיעה בכלי דם קטנים כמו פגיעות ברשתית, בכליות ובעצבים.

באופן שגרתי נעשה המעקב אחר רמות הסוכר באמצעות בדיקת הרמות בדם של ההמוגלובין המסוכרר (HbA1c). זהו חלבון שנוצר מהתרכבות של הגלוקוז עם ההמוגלובין שבכדוריות הדם. ככל שרמות הסוכר בדם גבוהות יותר, כך גדלה כמות ההמוגלובין המסוכרר. מאחר שאורך חייה של כדורית דם הוא 120 יום, מצביע מדד ה־HbA1c על רמות הסוכר הממוצעות בדם בשלושת החודשים האחרונים שקדמו לבדיקה.

הטיפול שונה בכל אחד מסוגי הסוכרת. בסוכרת מסוג 1 אין כלל תאי בטא, ולכן הטיפול מבוסס לחלוטין על מתן אינסולין מבחוץ. לעומת זאת בסוכרת מסוג 2 ישנם תאי בטא שעדיין מתפקדים, ולכן ניתן לבסס את הטיפול על התפקוד השיורי הזה. עם זאת, הסוכרת הורסת במשך הזמן עוד ועוד תאי בטא, ולכן גם חולי סוכרת מסוג 2 מגיעים לעיתים קרובות למצב שבו הם זקוקים לטיפול באינסולין.

הכלל הראשון לטיפול בחולי סוכרת - ובמיוחד בחולי סוכרת מסוג 2 - הוא שינוי בהרגלי תזונה, פעילות גופנית מתאימה והורדת משקל - אם יש צורך בכך. מחקרים שונים חוזרים ומראים שאפילו הפחתה צנועה במשקל בשילוב עם פעילות גופנית מתונה מביאה לתוצאות דרמטיות באיזון הסוכרת.

נוסף על שינוי אורח החיים נזקקים לעיתים חולי סוכרת גם לטיפול בתרופות:

• תרופות ממשפחת הביגואנידים (מטפורמין) כמו גלוקופאז' וגלוקומין. אלה הן תרופות של קו ראשון שעימן מתחילים בדרך כלל את הטיפול. התרופות האלה משפרות את הרגישות של הכבד ושל השריר לאינסולין ובכך מפחיתות את פירוק הגליקוגן וייצור הסוכר בכבד ומגבירות את קליטת הסוכר בשריר. התרופות האלה מפחיתות אירועים קרדיווסקולריים ובמצב של טרום סוכרת הן מפחיתות ב־33% את הסיכון ללקות בסוכרת.

• אקרבוז (פרנדייז) - מפחיתה פירוק סוכרים במעי ובכך מביא לספיגה איטית יותר שלהם. התרופה הזאת גורמת לעיתים קרובות לתופעות לוואי כמו גזים וכאבי בטן.

• תרופות ממשפחת סולפניל אוראה (גליבנקלאמיד) כמו גלובן וגליבטיק, גליפיזיד (גלוקורייט) וגלימיפריד (אמריל). אלה הן תרופות שמגבירות את הפרשת האינסולין באמצעות "סחיטת הלבלב". הסיכון הכרוך בשימוש בתרופות האלה הוא התרחשות של אירועי היפוגליקמיה (מחסור של סוכר בדם).

• מגליטינידים (נובונורם): תרופות הנלקחות עם האוכל ומגבירות את הפרשת האינסולין. משך הפעולה של התרופות האלה הוא קצר, ולכן הסיכון להיפוגליקמיה הוא קטן יותר.

• תרופות מקבוצת מעכבי האנזים DPP4 (כמו גאלבוס, ג'נוביה, תרג'נטה וקומביגלייז) מגבירות את רמת ההורמונים האינקרטינים באמצעות עיכוב פירוקם. האינקרטינים מופרשים על ידי המעי הדק בתגובה למזון ובדרך הזאת מגבירים את הפרשת האינסולין מהלבלב מיד לאחר האוכל. התרופות מהקבוצה הזאת נלקחות דרך הפה. הן אינן "סוחטות" את הלבלב אלא גורמות ללבלב להפריש אינסולין רק בתגובה להימצאות מזון במעי. התרופות האלה מפחיתות את התיאבון באמצעות השפעתן על מרכז הרעב במוח ובאמצעות עיכוב התרוקנותה של הקיבה. הן גם אינן גורמות לעלייה במשקל או להיפוגליקמיות משמעותיות, ולכן נחשבות בטוחות ונוחות לשימוש.

• תרופות מקבוצת האנלוגים להורמון GLP-1 (ביאטה, ויקטוזה). התרופות האלה מחקות את השפעת האינקרטינים שמופרשים במעי דק בתגובה למזון, וכתוצאה מכך הן מביאות לעלייה בהפרשת האינסולין. התרופות האלה ניתנות בהזרקה ומסייעות להפחית את המשקל. עם זאת לעיתים הן עלולות לגרום לבחילות ולהקאות.

• קבוצת הגליטזונים, שנציגה היחיד בשוק כיום הוא פיוגליטזון (אקטוס). זוהי תרופה שמגבירה את תגובת התאים לאינסולין ומפחיתה את ייצור הסוכר בכבד. פעילותה תלויה בנוכחות אינסולין. התרופה יעילה מאוד, אך אסור לתת אותה למי שסובלים מאי־ספיקת לב וממחלת כבד פעילה ולמי שיסובלים או סבלו מגידול בשלפוחית השתן.

• קבוצת מעכבי ה־SGLT2. נציגה בשוק כיום בארץ הוא פורקסיגה. התרופה הזאת פועלת ללא תלות באינסולין. היא מעכבת חלבון שאחראי לספיגה חוזרת בדם של הסוכר שעובר דרך הכליה וכן מגבירה את ההפרשה של הסוכר בשתן ובכך מורידה את רמות הסוכר בדם. התרופה הזאת גם עשויה להפחית את משקל הגוף ואת ערכי לחץ הדם. התרופה אסורה לחולים שסובלים מאי־ספיקת כליות משמעותית.

אין הבדל של ממש בין התזונה המומלצת לחולי סוכרת לבין התזונה שמומלצת לאנשים בריאים. לאלה ולאלה מומלץ לצרוך אוכל מגוון מכל קבוצות המזון ובכמויות שנדרשות לשמירה על משקל תקין. עם זאת, חולי הסוכרת צריכים להקפיד מאוד על כמויות הפחמימות ועל סוג הפחמימות שהם צורכים. עליהם להימנע מסוכרים זמינים בעלי אינדקס גליקמי גבוה (שגורמים לעלייה תלולה ברמות הסוכר בדם) כמו ממתקים, לחם לבן, שתייה מתוקה וכו') ולצרוך פחמימות מורכבות בעלות אינדקס גליקמי נמוך (לחם מחיטה מלאה, גריסים, בטטות, רוב סוגי הקטניות, שיבול שועל וכו').

נוסף על כך חשוב מאוד שהם יחלקו את מזונם על פני שש ארוחות ביום: שלוש עיקריות ושלוש ארוחות ביניים. החלוקה הזאת חיונית כדי למנוע תנודות גדולות ברמת הסוכר בדם. מהדברים האלה עולה שמומלץ לחולי סוכרת שלא לדלג על ארוחות.  

בחולי סוכרת מסוג 1 מתבסס הטיפול על מתן אינסולין. קיימים כמה סוגי אינסולין, והם מסוּוגים לפי משך הפעולה שלהם.

חולי סוכרת חייבים להקפיד על המינונים ועל המועדים של נטילת התרופות ושל הזרקת האינסולין - בהתאם לארוחות ולפעילות הגופנית שלהם ועל פי המלצות הצוות המטפל.

התזונאית שלנו מספרת על הקשר המפתיע. לכתבה המלאה
הקשר בין ארוחת בוקר לסוכרת

סוכרת מסוג 1 היא בלתי הפיכה, ואילו סוכרת מסוג 2 היא לרוב בלתי הפיכה. משמעות הדבר: חולי סוכרת צריכים בדרך כלל לקחת טיפול תרופתי במשך כל חייהם כדי למנוע שהמחלה תפגע בגופם. אולם מצב של טרום־סוכרת הוא הפיך באמצעות שינוי של אורח החיים. שינוי כזה כולל שמירה על משקל תקין, הפסקת עישון, תזונה מתאימה ופעילות גופנית סדירה ועקבית.

מחלת סוכרת שאינה מטופלת גורמת לסיבוכים רבים הנובעים מהרס של כלי הדם בגלל הצטברות הגלוקוז בהם. עם זאת, מי שמקפיד על איזון הסוכרת אינו צפוי לסבול מהסיבוכים שמפורטים כאן:

• טרשת עורקים. זו עלולה לגרום למחלות לב, לאירוע מוחי, לנמק בכפות הידיים והרגליים ואף לאימפוטנציה.

רטינופתיה (פגיעה בכלי הדם ברשתית). סוכרת היא הגורם מספר אחת לעיוורון בעולם המערבי. רמות הסוכר הגבוהות הורסות את הרשתית ומעוותות את המבנה של כלי הדם בה. הקפדה על בדיקה אצל רופא עיניים פעם בשנה יכולה לשמור על העין ולמנוע עיוורון, מאחר שקיימים טיפולים לשימור הרשתית - אם מאבחנים בזמן את הפגיעה בכלי הדם שבה.

אי־ספיקת כליות. סוכרת היא הגורם מספר אחת לאי־ספיקה סופנית של הכליות. מצב של אי־ספיקה סופני מחייב שימוש בדיאליזה או לעבור השתלת כליה.

• פגיעה בעצבים. סוכרת עלולה לגרום נזק למערכת העצבים ההיקפית. הנזק הזה יכול לבוא לידי ביטוי בכאבים ברגליים ובידיים, בשיתוק ובשינויים בתחושה בגפיים.

פצעים ברגליים. חולי סוכרת רבים סובלים מפצעים ברגליים, ובמיוחד בכפות הרגליים. אלה עלולים להזדהם עד כדי כך שלא יהיה מנוס מכריתה של רגל או אף של שתי הרגליים. סוכרת היא הסיבה מספר אחת לכריתת רגליים בעולם המערבי. אחד הגורמים שמגדילים את הסיכון לכריתה הוא הפגיעה בעצבי התחושה ברגליהם של חולי סוכרת רבים. במקרה של אובדן תחושה בכף הרגל אין החולה חש בפצעים ואינו ממהר לטפל בהם. מאחר שהסוכרת פוגעת גם בכלי הדם בגפיים, זורם פחות דם לפצעים ברגליים - מה שפוגע ביכולת ההחלמה שלהם. יש להדגיש שלכללית יש מרפאות מיוחדות לטיפול בפצעים קשי־ריפוי.

קיימים גם סיבוכים אקוטיים לסוכרת שנובעים מרמות גבוהות של גלוקוז בדם:

• חמצת קטוטית (Diabetic Ketoacidosis - ובקיצור: DKA) - מתרחשת בעיקר בסוכרת מסוג 1. לעיתים קרובות זהו הביטוי הראשון של המחלה. היא עלולה להופיע גם אצל חולי סוכרת מסוג 1 לאחר שהפסיקו את הטיפול באינסולין. הסבר קצר: כאשר קיים מחסור קיצוני באינסולין, הגוף חש ברעב (שכן בהיעדר אינסולין התאים לא מקבלים גלוקוז) והוא מפרק שומנים כדי להשיג מקור אנרגיה. תוצר לוואי של פירוק השומנים הוא היווצרות של גופי קטו. אלה מורידים את רמת ה־PH בדם. משמעות הדבר: הדם הופך להיות חומצי יותר. למצב הזה קוראים "חמצת מטבולית". זהו מצב חירום רפואי שגורם להתייבשות החולה ולשינויים מסוכנים במאזני המלחים (בעיקר אשלגן) בדם.

• Hyper Osmolar Hyperglycemic Syndrome - מתרחשת בעיקר אצל חולי סוכרת מסוג 2. בתסמונת הזאת רמות הסוכר הן גבוהות ביותר - בדרך כלל מעל 600 מ"ג/ד"ל. התסמינים העיקריים הם התייבשות קשה, ירידה במצב ההכרה ולעיתים סיבוכים קרדיווסקולריים עקב קרישיות יתר.

בעקבות הטיפול התרופתי עלולה להיגרם היפוגליקמיה - ירידה של רמת הסוכר לערך נמוך מדי. הסימנים לכך הם דופק מהיר, חולשה, רעד ואף ערפול ואובדן הכרה. הטיפול המיידי הוא צריכה מהירה של גלוקוז באוכל או במשקה ובמקרה קיצוני - הזרקת גלוקגון.

גם רמות גבוהות מדי של סוכר בדם עלולות לגרום לטשטוש ולאובדן הכרה ומחייבות פנייה מיידית לקבלת עזרה רפואית.

כאשר הסוכרת מאוזנת, מרגישים טוב, ואפשר לנהל אורח חיים שגרתי.

חשוב לסגל שגרת חיים שכוללת, בין היתר, הקפדה על הטיפול התרופתי ועל בדיקות שגרתיות, כמו בדיקות דם תקופתיות, בדיקה אצל רופא עיניים פעם בשנה, בדיקת רגליים עצמית יום־יומית, בדיקות מעקב תקופתיות ולקיחת חיסון נגד דלקת ריאות וחיסון נגד שפעת. המטרה של השגרה הזאת היא לאפשר המשך חיים בריאים ואיכותיים במשך שנים רבות.

סרטון - איך מזריקים אינסולין

סרטון - איך משתמשים במשאבת אינסולין

סרטון - טיפול במצבים חריגים בסוכרת

ד"ר דנה פלורנטין היא רופאת הבית של אתר כללית. היא מומחית ברפואת משפחה ומנהלת את פורום בריאות המשפחה של אתר כללית

ד"ר אברהם ישי הוא מנהל השירות לאנדוקרינולוגיה וסוכרת מבוגרים במרכז הרפואי העמק מקבוצת כללית ומרצה בפקולטה לרפואה בטכניון בחיפה

היא הגיעה!

אפליקציית כללית החדשה

כל השירותים הדיגיטליים של כללית במקום אחד. הורידו כבר עכשיו את האפליקציה החדשה שלנו

חשוב לדעת

צריכים חוות דעת שנייה?

​כללית מושלם מאפשרת לכם להתייעץ עם רופא מומחה בהנחה משמעותית

ניוזלטר כללית

אני מסכים לקבל הודעות במייל